EğitimEğitim Teknolojileri

Newsweek, Dijitale Doğanlar Röportajı

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Newsweek Türkiye Yazıişleri Müdürü, Aslı Ortakmaç’la “Dijitale Doğanlar” başlığıyla yayınlanan yazı dizisi için röportaj yaptık. Yıllardır eğitim ve teknolojisi ilişkisi, öğrencilerin ve öğretmenlerin davranış, dikkat ve öğrenme/öğretme değişiklikleri üzerine makaleler yazıyorum. Böylece son derece keyifli ve 2,5 saatin tamamı dolu dolu bir söyleşi yapma fırsatımız oldu.

dijitaledoganlar
Newsweek 27 Eylül – 4 Ekim 2009 Kapak

Aslı Hanım aslında konu hakkında oldukça bilgi sahibiydi. Kendi çocuğu da öğrenci olduğu için gözlemleri gayet yerindeydi. Ancak kendi deyişiyle “gazeteci hiçbir konunun uzmanı değildir her konuyu sorar”. Bir blog yazarı olarak çok hoşuma giden bir saptama oldu bu. Konu beni aştığında her seferinde uzmanlara danışmayı ve kaynak belirtmeyi daha doğru buluyorum. Elbette Aslı Hanım soracaktı, benim görevimse Türkiye’den bir eğitmen ve eğitim teknolojileri konusunda çalışan biri olarak sahadan bilgiler vermekti.

Kadıköy’ün bence en güzel yerlerinden birinde Seyhan Kafe’nin terasında müthiş bir tarihi yarımada manzarasına karşı oturarak, ses kaydı ile çalışmaya başladık. Bu röportaj öncesi yazılarımı ve Interneti tarayarak eğitim teknolojileri üzerine yirmibeşten fazla çok önemli ve acil konu olduğunu saptamıştım. Elimdeki liste üzerinden gitmek bir seçenekti. Bir diğer seçenek Aslı Hanım’ın sorularını yanıtlamaktı. Bu işi dengede götürdüğümüzü söyleyebilirim. Sonuçta en zor kısım “tüm suçu öğretmenlere atıp kenara çekilmek” kolaycılığına kaçmamaktı. Eğitim ve teknoloji konulu yazılarda bir klasik olan bu temel yargı maalesef bizi bir yere götürmüyordu. Mesele daha önce işlenmemiş ve pratik öneriler saptamalarla işlenmeliydi.

Böylece yoğun, tetikte ve dikkatli düşünülmüş bir sorgudan geçtim. 🙂

Konuştuğumuz konular pek çok başlıktaydı. Öğrencilerin beyni ile öğretmenlerin beyni aynı şekilde mi çalışıyor? Öğrenme şekilleri aynı mı? Dikkat süreleri aynı mı? Teknolojik cihazlar doğru kullanılıyor mu? Öğretmenler neden birer web sitesi açmadı? ( Biliyorsunuz daha önce öğretmenlerin web sitesi açmasının toplumun bilişsel sürecine katkısı ve öğretmenlere katkısını anlatan bir makale yazmıştım tıklayarak okuyabilirsiniz)

Cep telefonları ve bilgiye erişim cihazları neden halen eğitimde nadir uygulamalar dışında kullanılmadı? Eğitim için destek programlar neden bilinmiyor. Öğretmenler teknolojiyi kullanma konusunda neler hissediyor? Dijital okuyucular ve kitap ilişkisi, Google Earth ve Sosyal Dersler….

Tüm konuşmayı burada aktarmam imkansız. Aslında konuşurken gördüm ki, bana olağan gelmesine karşın, yıllar içindeki gözlemlerim 20 yıla yakın zamandır okuduğum psikoloji ve eğitim kitapları ve yetiştirdiğim binlerce öğrenci bana ilginç şeyler öğretmiş. Bu öğrendiklerim milyon dolarlık Apple ve Microsoft araştırma projelerinin sonuçlarıyla da birebir örtüşüyor.(!) Hatta kullandığım terminolojide bulduğum “kesintili dikkat” gibi terimler bile “sürekli kısmi dikkat” olarak adlandırılmış.

Makaleyi okumak için tıklayınız. Tüm Hakları Newsweek Türkiye'ye aittir.
Makaleyi okumak için tıklayınız. Tüm Hakları Newsweek Türkiye’ye aittir.

Bu röportaj, bir sorumluluğum olduğunu idrak etmeme de neden oldu. Bildiklerimi evet makaleler halinde ifade ediyorum. Ama yapmadığım bir şey var. Eğitim üzerine yazılarımda gerçek tecrübeler hayat kurtaran öneriler devrim yapacak teknikler programlar vb. üzerine yazmıyorum konuşmuyorum. Oysa çok genç bir öğretmen olarak mezun olduğumdan beri teknoloji müfredatını hem uyguluyorum hem de yazıyorum. Olması, uygulanması gereken çalışmaları, yurtdışındaki müfredat programlarını, bizzat gidip denemenin deneyimini taşıyorum.

Böylece 2,5 saatlik röportajdan, 3 paragraf yazıda yayınlandı. Bunlar da önemliydi. Fakat dediğim gibi çok ama çok küçük bir parçasıydı.

Bundan sonraki süreçte bir miktar eğitime eğilebiliriz. Hatta bunu videolarla ve e-kitaplarla sürdürebiliriz.

Sevgili okurum yayımlanmayı bekleyen an itibariyle farklı kategoride başladığım ama henüz bitirmediğim 117 konu sizleri bekliyor. Bunların yayıma geçmesi için iyice araştırmadan karar vermediğimi sürekli okuyucularım biliyor. Ara ara bu konular da yayına girecek ama eğitim için ağırlığımız biraz daha fazla olacak.

Ülkemizin en çok yararına olacak çalışmalardan birisi eğitim. Yeni yazacağım yazılar sonrası belki bin öğretmenin ders işleyişinde değişiklikler olması, öğrencilerin ve velilerin eğitime bakışındaki farklılaşma tüm bu emeği haklı kılacak.

Elbette bunları yazarken ve anlatırken daha önce denemediğim teknolojilerle bilgiye size sunacağım, sadece yazıda kalmayacak bu makale dizisi.

En önemlisi de “her şeyi bilirim, en iyisini bilirim” havasında olmayacak. Scott Kelby‘nin öğretmenliğini çok severim. Fotoğrafçılık ve Photoshop üzerine en sevilen en sempatik öğretmendir. Hafif tombuldur. Ama asla ahkam kesmez gerçek problemlere gerçek insanlarla ve o konuyu en çok çalışmış uzmanlarla ışık tutar.

Sizlerin desteğini bekliyorum.

İletişim için ssonmez@gmail.com

Sevgi ve saygılarımla.

Süleyman Sönmez

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler
STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl. STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl.

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

4 Yorum

  1. 2006 yılından beri heyecanınızı yitirmeden yaptığınız çalışmaları takdir ediyorum, siz çalışmalarınıza devam ettikçe eminim ki yazılı ve görsel basın bir şekilde sizi keşfedecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı