Başlığı garipsemeyin. Süper kahramanların bu kadar çok olduğu bir dünyada, hep yoldan geçenlerin anne babalarının “Yazıklar olsun Bak May’in yeğeni örümcek oldu. Sen ne oldun yazık sana emeklerime” demelerini beklerim.

orumcekadam3.jpg

Şaka bir yana gerçekten de 20 senedir okuduğum bir çizgi roman Örümcek Adam. Niye okurum? Klasik bir edebi eserde bulabileceğiniz herhangi bir karakter kadar gerçektir. Acıları vardır, hatalar yapar dersler alır. Çoğunlukla Peter Parker olarak gezerken aslında zar zor geçinen sıradan bir insandır. Yüzünde dünyayı seven saf bir gülümsemesiyle fotoğrafçılık ve bitmez tükenmez üniversite öğrenciliği sürer. Tam bir bilimseverdir ve filme çok yansımasa da mucittir. Zekidir, gözlüklerini hakedecek kadar çok okur. Kız arkadaşını ucu ucuna yakalar. Evlenecekleri güne kadar da sorunları devam edecektir.

Açıkçası yaşadığına en çok inanılan çizgi roman Spiderman / Örümcek Adam’dır. Arkaplanda ise gerçek New York olaylarını görürsünüz. Mesela Özgürlük Heykeli onarımdaysa çizgiromanda da onarımdadır. Ağdan ipiyle binadan binaya sıçrarken politik olayları düşünür Peter.

Yıllarca hümanist, sorumluluk sahibi ve örnek bir vatandaş olduğu için çizgiroman dünyasında çizgisini korumuştur. Pek çok çizer becerisini göstermek için mutlaka gelip bir dönem Örümcek Adam’ı çizmiştir.

Bu kadar giriş bilgisinden sonra filme bakacak olursak, aksiyon kesintisiz, duygu var, enerji var. Ancak fazla mı yoğun, bilmeyenler neye uğradıklarını şaşırıyor. Çocuklar gençler ve sevenler için çok mesele yok. Zaten çizgifilmden karakterlere tanıdıklar. Filmin uzun soluklu kötü adamları Hobgoblin, Kum Adam ve Venom tam manasıyla boy gösteriyorlar. Yine bayağı bir şeyler oluyor. ÖZellikle içsel çekişmesi tam bir psikolojide id, ego, süper ego çatışması. Tamam tamam daha izlemeyenleri düşünerek anlatmıyorum. Tamam dedim:) Ama izlerken dikkat edilecek yerler var tabii.

ÖRÜMCEK ADAM | SPIDER-MAN 3 FRAGMAN

TAKİBE ALIN:

X (Twitter) Takip Edebilirsiniz: 
twitter.com/ssonmez

Bilimkurgu okumayı seviyorsanız,
Starbul ilginizi çekecektir. www.starbul.com

Youtube Kanalım: 
www.youtube.com/suleymansonmez 


Filmin en başında COLOMBIA logosu ve elinde fener tutan kadın çıktığında COLOMBIA yazısına iyi bakın. Detaylı anlatım isteyenler için >

Stan Lee yani Marvel çizgi romancılığın birinci adamı örümceğin de fikir babası olan müthiş zat, filmde görünüyor. “Bir insan fark yaratabilir” derken 🙂 Dikkatli bakın.

Filme gidince örümceği çok özlediğimi de farkettim. Uzun zamandır politik olaylara karıştırıldığı için örümcek okumaya ara verdim. Duymuşsunuzdur. “Ya bendensin ya düşmansın” diyen George yanlısı bir politik hava esiyor çizgiromanlarda.
Bence Peter’e asla militarist bir hava yakışmıyor. Karar vermesi zor konular. Toplum güvenliği için özel hayatınızı rezil eder ve maskesiz gezer herkese “Merhaba benim gerçek adım Peter der misiniz?” Bilmiyorum. Filmde böyle bir şey yok. Çizgiromanın akışından bahsediyorum.

Bir de şu var. Filmde hep şaşkın bir hali var Peter’in ve Örümcek Adam’ken fazla güç delisi. Bir kere espri yok. İyi de örümcek düşmanlarını hep yaptığı esprilerle sinir ediyordu. En karakteristik özelliği ağ atmaksa ikincisi esprileridir. Başka türlü çekilir mi onca sopa, onca macera. 🙂

Neyse, başka bir konuda yine devam ederiz. Örümceğin çok bilinmeyen maceralarını tanıtmak istiyorum bir ara. Mesela Çakal ve klonlandığı zamanlar, süper güçler kazandığı zamanlar ve diğer süper kahramanlarla giriştiği toplu savunmalar.

parkerwatson.jpg

Not:
“Çocukça, bu yaşta ne işin var bu işlerle?” diyenlere diyeceğim şu: İçinizdeki çocuğu öldürmek masumiyetin ve iyi niyetin sonudur. Dünya düşündüğünüz kadar katı bir yer değildir. Mucizeler ve olağanüstü insanlarla doludur. Sıradan olmak ise gerçekten çok kolaydır.

Kaynakça:

http://www.imdb.com/title/tt0413300/
http://en.wikipedia.org/wiki/Spider-Man_3
http://en.wikipedia.org/wiki/Spider-Man

TAKİP İÇİN : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | Instagram7 YORUMLAR

  1. Eyyyy Örümcek Adam sesimi duyduysan üç kere tıkla…..
    Güzel yazılar, böyle devam…

  2. Bence bu site harika. Bu sitede Örümcek Adam-3’ile ilgili çok şey anlatılıyor.

  3. En sevdiğim çizgi filmlerden biri. Yazıyı okudukça bu çizgi filmi (okumak yerine izlemeyi tercih etmiştim 🙂 ) neden bu kadar beğendiğimi farkettim :)))

    Son nokta not’u da güzel 🙂

  4. yazınızın son kısmında söylediğiniz gibi bilinmeyen maceraları tanıtmak istemişsiniz rica edersem bunu yapar mısınız spidey hakkında herşeyi bilmek isterim

YORUMUNUZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız