Uzakdoğu filmlerinin bir çoğu naif, inanılmaz bir görsel ve duygusal havada geçer. Ancak bizler Kung fu filmleriyle, özellikle Jackie Chan ve Jet Li filmleri ile tanırız Çin’i. Bu filmleri bize sevdiren hem karakterlerin güçlü oyunculuğu hem de Wu shu’nun akrobatik bir dalında aldıkları eğitimdir.

forbiddenkingdom1.jpg

Uzun zamandır ayrı ayrı filmler çeken ve kariyerleri sonunda Hollywood’da kesişen bu muhteşem ustalar (Chan ve Li) aynı filmde biraraya geliyor. Ben bunu biraz da artık Jackie Chan’ın yaşını başını almaya başlamasına bağlıyorum. Çok kondisyonlu bir sporcu için bile yaş önemli bir etken ve dublör kullanmayan bu sanatçılar için her film, yaralanma, alçıya alınma, tekrar tekrar aynı sahnelerin çekilmesi anlamına geliyor.

Bu film henüz sinemalarda vizyona girmedi şimdiden size anlatıyorum çünkü bence yıllardır izlemediğimiz kalitede bir film geliyor. Biliyorsunuz “Kaplan ve Ejderha” büyük kitlelere uzakdoğu savaş sanatlarının olağanüstü bir koreografi ile sunulabilineceğini gösterdi. Belki sahne sanatlarına aşina kişiler bu sözüme burun kıvırabilir. Ancak filmi izleyenler oyunculardan çok sahne tasarımcılarının, kostüm ve tarih danışmanlarının, ayrıca geleneksel Çin savaş sanatları ustalarının filmde ne büyük emek harcadığına şahit olmuşlardır.

Rüya gibi sahneler, bir saniyede gerçekleşen inanılmaz süratli ve güçlü hareketler zekice oyun kurmalar, takım oyunları ve tümüne eşlik eden efsanevi kişiler.

JET LI

Bu sefer de büyük bir beklenti içindeyim. Jet Li ‘yi Çin’in geleneksel konumuyla devasa bir imparatorluk olarak sunan “Hero / Kahraman” filminden tanıyoruz bir çoğumuz. Hero’daki senaryonun 3 katmanlı yapısı ve Yasak Şehrin sunum şeklini hatırlarsınız. Özellikle bir İmparator’un ne büyük konumu olduğunu ve Çin’in tarih sahnesindeki büyük yerini de görmüşsünüzdür.

Jet Li, kariyerini Çin’de geçen filmlerde milliyetçi temalarla başlattı. Ülkemizde sadece meraklılarının bildiği “Once Upon a Time in China” serisi “Bir Zamanlar Çin” başlığıyla halk kahramanı Master Wong Fei Hung’un Amerikalılarla mücadelesini anlatır zamanın dokusuna Çin gözünden bakar.

Ancak bu yanlış anlaşılmasın, Jet Li gençliğinden beri çevirdiği filmlerdeki uzun örgülü saçlarıyla çevik, korkusuz ve biraz da pervasız şekilde çizdiği portreyi Amerika’ya geldiği dönemle tamamen değiştirmişti. Saçlar kısaldı koyu renk takım giyilmeye başlandı.

Burada mutlaka anmam gereken “One / Tek” filmi bence bir bilimkurgu şaheseridir. Paralel evrenlere böyle bir aksiyonla girmek muhteşemdir. İzlemediyseniz DVD olarak alıp izlemeniz gereken bir filmdir.

TAKİBE ALIN:

X (Twitter) Takip Edebilirsiniz: 
twitter.com/ssonmez

Bilimkurgu okumayı seviyorsanız,
Starbul ilginizi çekecektir. www.starbul.com

Youtube Kanalım: 
www.youtube.com/suleymansonmez 


Aynı şekilde “Romeo Ölmeli / Rome Must Die” da sıradışı bir filmdir.

Jet Li’nin Hollywood sinemalarında göründüğü ilk sahne ise Cehennem Silahı 4‘te Mel Gibson’ın barettasını bir saniye içinde parçalarına ayırdığı bir Çinli görünümüdür. Batılı izleyicinin karşısına sessiz tehlikeli ve ürkütücü bir kişilik olarak çıkmıştır.

Jet Li’nin bence en duygusal filmi ve dövüş sanatlarından çok karakter oyunculuğu ile harikalar yarattığı “Danny the Dog / Kır Zincirlerini” dir.

Burada tüm filmografisine girmek neredeyse imkansız o kadar çok Hong Kong sineması kaynaklı filmi var ki.

JACKIE CHAN

Gelelim Jackie Chan‘a daha adını söylediğimde gülümsediniz değil mi? 🙂 Komik. İlk tanımlamamız budur. Gençlik filmlerinden beri komik burnu “badi badi” hareketleri ile Uzakdoğu’nun Kemal Sunal’ı olmuştur. Oysa Jacki çok başarılı bir savaş sanatçısı olduğu gibi, güçlü bir sinema oyuncusudur. Akrobatik stili belki onlarca Kung fu hayvan stilini bilmesi bunlarla da kalmayıp gündelik hayattaki basit nesneleri mesela bir market arabası, kitaplık, araba anında bir savunma aletine çevirmesi izleyiciyi neşeye boğar ve savaş sanatlarının ürkütücü gücünü yumuşatır.

Jackie’nin “Polis Story” serisi bambaşka bir seridir. Ayrıca mutlaka anmamız gereken gizli bir Nazi karargahındaki altınları bulmak için çölde iki kadınla peşlerinde adamlar kaçtıkları film anlatılmaz yaşanır. (Bkz. Armour of God II: Operation Condor) 🙂

Jackie Chan’ın Hollywood’daki ilk filmi oldukça tehlikeli sahneleriyle Rumble in the Bronx‘tur. Ardından hepimizi güldüren Rush Hour serisi gelmiştir. Zenci partneri Chris Tucker‘le suçlulardan daha çok zarar vererek nasıl takip yapılabileceğini bizlere göstermiştir.

Not: Jackie ile ilgili pek bilinmeyen bir şey, ilk filmlerinden birinide ünlü Bruce Lee’nin rol gereği döveceği bir figüran olduğudur. (Bkz.)

The Forbidden Kingdom | Yasak Krallık

Bu kadar hatırlatmadan sonra filme bakalım. Film henüz vizyona girmedi. Elimizdeki resmi açıklamalara göre Amerikalı bir genç (Michael Angarano) Çin savaş sanatlarını öğrenmeyi çılgınca isteyen bir gençtir. Boston’un Çin Kasabası’nda gizemli bir dövüş sopasıyla karşılaştığında kendisini antik Çin’de bulur. Maymun Kral’a kayıp bir emaneti ulaştırmak için tehlikeli bir yolculuğa çıkan iki savaş sanatı ustasına katılır.

forbidden-kingdom-poster-2.jpg forbidden-kingdom-poster-6.jpg forbidden-kingdom-poster-5.jpg forbidden-kingdom-poster-4.jpg forbidden-kingdom-poster-3.jpg theforbiddenkingdom7_large.jpg

Filmin Prodüksiyonu

forbidden2.jpg
Filmin çalışmaları Çin’deki Gobi Çölü’nde 2007 Mayıs’ında başlamış. Filmin çekimlerinden önce oyuncularla kostüm ve senaryo çalışmaları yapılmış. Çinli olup İngilizce aksansız konuşmak kolay olmadığı için bol bol diyaloglar denenmiş karakterlere göre revize edilmiş. İlk günler Chan bayağı rahat bir oyunculuk çıkarmış sadece yürüme ve drama varmış başlarda. Elbette iki usta da birlikte çalışmanın nasıl olacağı konusunda merak içindeymiş ancak Jackie Chan tam bir geleneksel Çin nezaketiyle rol arkadaşı Jet Li’den övgüyle bahsediyor.

“Son 10 yıldır hareketler, dönüşler, ritmler ve doğal reaksiyonlar, düşünülecek olursa kimseyle bu kadar rahat çalışamadım. Bir çok dövüş sahnesi gerçekleştirdim ve genellikle her şeyi on kez tekrarlamak gerekir. Kişinin yapacağı hareketleri unutması, istenmeyen refleksleri bir zaman kaybıdır. Fakat Jet Li ile dövüştüğümde ikimizin de hareketleri çok süratliydi. Aynı şeyi normal aktörlerle yirmi kere denesek yapamazdık.”
Jackie Chan

Dövüş sahnelerinin kareografı Yuen-Woo-ping, Jackie Chan ile 15 yılı aşkındır birlikte çalışan işinin ustası aynı zaman da “Twin Dragons” filminde de çalışmış bir uzmandır.

FİLMİN FRAGMANLARI

 

 

Youtube sitesinde ayrılmış başlı başına bir sayfaları var.
http://www.youtube.com/user/forbiddenkingdom

Yönetmen: Robert Minkoff (Daha önce Aslan Kral ve Stuart Little filmlerini yönetmişti) , Senaryo: John Fusco
Oyuncular : Jet Li, Jackie Chan, Collin Chou, Michael Angarano, Yifei Liu, Morgan Benoit, Bingbing Li
Görüntü Yönetmeni : Peter Pau

Türkiye’de gösterim Tarihi: 9 Mayıs 2008

Filmin Web Sitesi
www.forbiddenkingdommovie.com

Wikipedia’da Film

Jackie Chan Resmi Sitesi

Jet li Resmi Sitesi

Kaynakça:
http://forbidden-kingdom-trailer.blogspot.com/
IMDB Film Veritabanı Sitesi
Youtube Kanalı
Duvar Kağıdı – Wallpaper
Jackie Chan – Wikipedia

Not: Konuya dikkatimi çekerek yazmama önayak olan çok sevgili dostum Atilla‘ya teşekkür ederim. Yıllarca Maltepe sinemasında az mı ninja filmi izledik, hatta Van Damme’ın ilk filmlerine birlikte izlemiştik, az mı fırlattım Ai ki do salonlarında, az mı sakatladım seni 🙂 Kankam kadim dostum 🙂

TAKİP İÇİN : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | Instagram10 YORUMLAR

 1. Film incelemesi sanırım böyle birşey oluyor 😉
  Öyle bir anlatmışsın ki, gelir gelmez izleyeceğim. Ayrıca Jet Li konusunda aynı fikirleri paylaşıyorum, neredeyse tüm filmlerini beğenerek izledim..

 2. Hakkı Bey, çok cömert bir övgü olmuş, yüzümün kızarması geçsin geleyim 🙂 Şaka bir yana Jet Li eskisi gibi değil artık çok iyi karakter oyunculuğu çıkarıp farklı insan portreleri çizebiliyor. Kendisini çok iyi geliştirdi. Son filmlerini daha geniş bir izleyici skalası izleyebiliyor, sadece uzakdoğu filmlerini sevenler değil.

  ceoyavuz, sen misin Çin uzmanıyım diyen, bilmez misin Çin’de güneş bizden erken doğar 🙂 Erken kalkan yol alır 🙂 Benim yazmam seni engellemesin, senin ipuçlarını keyifle okuyorum çünkü oradaki yaşamı bilen birisi olarak eleştiri ve yaklaşımların bizi aydınlatıyor.
  Not: Sana harika bir site teması düşündüm. Bana ulaş 🙂

  Atilla, yazıda ismini vermeyi atlamışım, kusuruma bakma şimdi ekliyorum. Arkadaşlar bu yazıyı Atilla’nın verdiği ön bilgilere borçluyuz kadim dostuma teşekkür ederim. 🙂

  Ben de sabırsızlanıyorum.

  Bir not: Bu film, en iyi sinemada izlenir torrent vs. ile çekmeyin bilgisayarda izlemeyin, korsan cd almayın.

  Samimi fikrim, filme yazık olur. Böyle görsel bir şölen, bangır bangır sinema hoparlörleri ve devasa bir ekranda izlenir değil mi arkadaşlar?

 3. İzlenmez mi bu film? Sorarım size.
  9 Mayıs akşamı ne yapacağım belli oldu…

  Ayrıca çok güzel bi yazı olmuş, tebriklerimi sunarım.

 4. Bu filmin tanıtmını ilk sende görmem çok sevindirdi beni abi. Bunu belirtmek isterim çünkü ben tam bir Jackie Chan hayranıyımdır her filmini defalarca izlemişimdir. Jet Li de onun kadar olmasa bile öyledir 🙂 .

  Bu filmi merakla bekliyorum hele böyle büyük iki üstadın aynı filmde buluşması (tekrar) beni çok heyecanlandırıyor…

  Bu arada bilmemiz gereken önemli şeyi de ben bilmiyordum ve şok oldum Bruce Lee gibi bir usta onun döveceği bir figüran ha inanılmaz …

  ceoyavuz, senin bilgin de güzeldi. Gerçek ismi bile “ejderha” adamın. Ya gel de hayran olma. Tüm filmlerini defalarca izledim… ve izliyorum da 🙂

 5. Dünyada güneşli bir hava var zaten 🙂 Tema için teşekkür edeyim şimdiden..

  1 şanslı okuruma bu filme bilet mi versem ne yapsam 🙂 Aslında olabilir, ben bu konuyu düşüneyim..

 6. Yaa bence çoooooooook güzel bir film. İzlemeyenler hemen izlesinler ben sinemada izlemiştim “Aman ya iğrenç bir filmdir kesin” dedim ama çok qüzel bir filmmiş……….

  Lütfen herkes izlesin

 7. Ben Jackie Chan hayranıyım çocukluktan beri filmlerini tekrar tekrar izliyorum o adamın büyüsü bambaşka insan sıkılmaz onu izledikçe. Bence bu filmide harika olucak oyuncu kadrosuda güzel. Jet li çok iyi bir oyuncu ama benim gözlerim tabiki de frangmanda Chan i takip etti sadece. Filmi izlemek için sabırsızlanıyorum…

YORUMUNUZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız