Bir iş ararken, her girdiğiniz sisteme dakikalarca eğitiminizi, iletişim bilgilerinizi, profesyonel iş geçmişinizi, hobilerinizi kısacası CV’nizi doldurmak bir eziyet gibidir. Zaten iş arayan insanın hissettiği gerilimi arttıran bir olaydır. Word formatında gönderseniz binlerce Word formatlı CV içinden bir insan kaynakları uzmanının araması imkansızdır. Hem onların istediği bazı alanları eksik yazmış veya çok uzun yazmış da olabilirsiniz. Bilgi mutlaka veritabanlarına girilmelidir. Böylece gider, mecburen bir çok sitede formları doldururuz.

Avrupa Topluluğu İnsan Kaynakları alanında, bir dijital format standardına gitmek için birkaç yıl önce Europass formatını duyurdu. Çalışana hareketlilik / mobilite sağlayacak bir teknolojik devrim niteliğinde bu. EuroPass | Evrensel CV Standart Formatı


Avrupa Topluluğu İnsan Kaynakları alanında, bir dijital format standardına gitmek için birkaç yıl önce Europass formatını duyurdu. Çalışana hareketlilik / mobilite sağlayacak bir teknolojik devrim niteliğinde bu. Öyle ki Avrupa’yla ilgili herhangi ortak bir projeye girmek istediğinizde sizden mutlaka isteniyor. (Mesela bu örnekte sayfanın sonunda şartlardan birisi olarak göreceksiniz.)

Bu format, çoğu web standardı gibi XML denilen bilgi aktarım formatında. Bilgi, formdan bağımsız kümeler halinde saklandığından, istenen herhangi bir platformda, renkte biçimde sunulabiliyor bir kısmı gizlenerek sunulabiliyor.

En önemlisi de, sistemler arasında gönderilebiliyor. Özellikle bir siteniz varsa, blog tutuyorsanız, bu dosyayı bir Avrupa diliyle oluşturduğunuzda ve sitenizden dosyaya linki verdiğinizde evrensel standartta bir özgeçmişiniz oluyor. Siteniz yoksa da bir çok metotla CV’nizi kullanabiliyorsunuz.

kite_scenariom.png

Örneğin XML formatlı bu dosya kolayca bir OPT dosyasına çevriliyor. Bunun anlamı isterseniz Word’de inceleyebilirsiniz ya da Word gibi çalışan Open Office ya da diğer bir yazı editörünü kullanabilirsiniz.

* XML dosya .PDF formatına çevrilip yaygın bir destekle her bilgisayar işletim sisteminde ve sürümünde okunabiliyor.

* Yine XML dosya sistemi destekleyen İnsan Kaynakları sitelerine yüklenebiliyor.

* Bu CV’yi Linkedin gibi formatı destekleyecek bir sosyal networke FOAF formatında gönderip sisteme alınmasını sağlayabilirsiniz.

Avrupa’da öğrenim ve çalışmaya açılan kapılar | Europass nedir?

İster bir öğretim veya eğitim programına kaydolmayı planlayın, ister bir iş arayın veya yurtdışında tecrübe edinin; becerilerinizi ve yeterliklerinizi açıkça anlaşılır hale getirilebilmesi önemlidir.
Europass, kişilere aşağıdaki konularda yardımcı olmanın yeni bir yoludur:
* Beceri ve yeterliklerin Avrupa’da (Avrupa Birliği, EFTA/EEA ve aday ülkeler) açıkça ve kolayca anlaşılmasını sağlamak;
* Avrupa’da herhangi bir yere gitmek.

Europass beş belgeden oluşur:
* Kendinizin doldurabileceğiniz iki belge (Europass öz geçmiş (CV) ve Europass Dil Pasaportu); ve
* Yetkili kurumlar tarafından doldurulan ve verilen diğer üç belge (Europass Sertifika Eki, Europass Diploma Eki ve Europass Hareketlilik).

Europass bir Ulusal Europass Merkezleri ağı tarafından desteklenir. Europass, Avrupa Parlamentosunun ve Konseyin yeterlilikler için tek bir saydamlık çerçevesi konusundaki 15 Aralık 2004 tarihli 2241/2004/EC sayılı Kararı ile oluşturulmuştur.
Kaynak: Europass

europass2.jpg

EUROPASS BİÇEMİYLE CV OLUŞTURMAK İÇİN

Resmi site: http://europass.cedefop.europa.eu/ sitesine girip Türkçe adımlarla da oluşturabiliyorsunuz. Bu güzel bir imkan. Aslında doğrusu amaç yurtdışına çıkmaksa bence İngilizce, Almanca tercih etmek daha iyi. Ancak CV bir Türkiye İnsan Kaynakları sistemine aktarılacaksa elbette Türkçe hazırlanmalı.

Örnek Europass CVler için tıklayın:
http://europass.cedefop.europa.eu/europass/home/hornav/Downloads/EuropassCV/CVTemplate/navigate.action

* Hemen EuroPass CV oluşturmak için buraya tıklayın.

Bu işi kolaylaştıran Eklentiler / Pluginler de var. Mesela çok sevdiğimiz WordPress için aşağıdan indirebilirsiniz.

WordPress Eklentisi / Plugin:
http://wordpress.org/extend/plugins/kitecv/

Projede çalışanlar:
http://www.kite-eu.org/kite/en/partners/whoiswho/

ÖNEMLİ NOT:
Biz her zamanki gibi treni kaçırıyoruz. Her Avrupa ülkesi adım adım Europass için ulusal bir merkez açıyor ve istenen belgeler için danışmanlık onay veriyor. Türkiye henüz listede yok.
Liste için buraya bakabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT 2:
Kişisel bilgi güvenliğiniz için hazırladığınız CV’lerde ev adresinizi vermemeyi tercih edebilirsiniz. Sadece telefon ve e-mail yeterli. Mutlaka gerekiyorsa semt vermeniz de yetmeli. (İşe yakınlığınız bir artı değer teşkil edebilir)

ÖNEMLİ NOT 3:
“Avrupa Topluluğu CV bahanesiyle tüm bilgilerimizi topluyor mu?” paranoyasına kapılan arkadaşlarıma, sadece “Adrese Dayalı Nüfus Sayımı” projesine veya Facebook profillerine bakmalarını rica edeceğim. 🙂
EPOSTA ABONELİĞİ İÇİN

Aşağıdaki formda e-posta adresinizi yazın, gelen e-postaya onay verin.


https://suleymansonmez.substack.com/
E-posta aboneliği için e-posta adresinizi eklemeniz, aşağıdaki konuları anlayıp izin verdiğiniz anlamına gelir.
Lütfen okuyunuz. Temel olarak, siteden (Güneşin Tam İçinde) ve yazardan (Süleyman Sönmez) e-posta bülten almaya izin vermek anlamını taşır. Bu iznin temeli: okunacak yazılar, izlenecek videolar, dinlenecek podcastlar, fotoğraflar, tanıtılacak ürün, kitap, site, uygulama, yapay zeka, eğitim, gezi, teknoloji, anket gibi içerikler ve kampanyalar olabilir. Bültenin içeriğinde, bülten sponsorunun ürün ve hizmetine ait bilgi, link ve banner yer alabilir. Bülten e-posta sistemi substack isimli dünyaca çok bilinen, güvenilir e-posta sistemi tarafından gönderilir. E-postalar yeni bir e-posta dağıtım sistemine geçmek dışında üçüncü şahıs ve şirketlerle paylaşılmaz. İşleyiş gereği yurtiçi ve yurtdışındaki server sistemlerinden hizmet verilebilir. Spam gönderilmez. İstediğiniz noktada, tek adımla her e-postanın en altındaki "Unsubscribe" seçilerek üyelikten çıkılır ve siz tekrar e-posta abonelik formuyla veya bülten sayfasında üye olana dek yeni e-posta almazsınız. İlginiz için teşekkür ederiz.


7 YORUMLAR

 1. Merhaba Süleyman Bey,
  Etkili bir yazı olmuş gerçekten ve eksik olduğum bir konuyu da bu sayede doldurmuş oldum. Malum yakın zamanda biz de başlayacağız CV formları doldurmaya ;).
  Teşekkürler…

 2. Teşekkür ederim Gökhan Bey. CV meselesi bir şekilde çoğumuza gerekiyor. Bence Türkiye büroları da hızla açılmalı ve insanımız dünyayla daha entegre olmalı.

 3. Gökhan Bey ben bişey diyemicem, Çünkü çok güzel olmuş elinize kolunuza sağlık çok bilgilendirdiniz teşekkürler…

 4. Merhaba,

  Ben yeni tasarladığım bir siteye CV Sistemi yapmak istiyorum. Bununla ilgili çok araştırmalar yapıyorum ama bir sonuca ulaşamadım.

  Bu konuda yardımcı olabilir misiniz acaba?

  Saygılarımla

 5. Selamlar Süleyman Bey,
  Yazınız güzel ve detaylı bir yazı. Avrupa’da çalışmak isteyen kişilere yol gösterici bir nitelik kazandırmışsınız. Bilgi ve paylaşımlarınız için teşekkürler.

  Saygılarımla.

 6. Merhaba Süleyman Bey ..,

  Sitenizi belli periyotlarla takip etmekteyim.

  Kaliteli bir site,umarım böyle devam eder. 🙂

  Sormak istediğim :

  Yaratılan veya oluşturulan CV’lerin Web siteleri ile alakalı olan bölümü.

  1- Bu ne oluyor ?

  2- Web sitelerinden bu bilgiler nasıl kullanılacak. ?

  Yani bir blog açtığımda XML formatında oluşturacağım CV..

  Nasıl işveren veya danışmanlık şirketlerinin haberi olacak….

  Kimin daha çok işine yarayacak….

  Ayrıca; Özel şirketler ŞİMDİLİK bu sisteme ne kadar itibar edecekler..

  🙂
  Teşekkürler…

SİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız