Süleyman Sönmez

Bir iş ararken, her girdiğiniz sisteme dakikalarca eğitiminizi, iletişim bilgilerinizi, profesyonel iş geçmişinizi, hobilerinizi kısacası CV’nizi doldurmak bir eziyet gibidir. Zaten iş arayan insanın hissettiği gerilimi arttıran bir olaydır. Word formatında gönderseniz binlerce Word formatlı CV içinden bir insan kaynakları uzmanının araması imkansızdır. Hem onların istediği bazı alanları eksik yazmış veya çok uzun yazmış da olabilirsiniz. Bilgi mutlaka veritabanlarına girilmelidir. Böylece gider, mecburen bir çok sitede formları doldururuz.

Süleyman Sönmez - Güneşin Tam İçinde europass1 EuroPass | Evrensel CV Standart Formatı z_ARŞİV YAZILAR İş Dünyası İş Başvurusu İş Aramak İnsan Kaynakları Yurtdışı Yeni Mezun XML CV Standart CV Open Document CV Mobil CV Kariyer human resources HR Europe CV EuroPass CV EuroPass Dijital CV Özgeçmiş Avrupa'da Eğitim Avrupa'da Çalışmak Avrupa Vize Avrupa Birliği CV AB CV


Avrupa Topluluğu İnsan Kaynakları alanında, bir dijital format standardına gitmek için birkaç yıl önce Europass formatını duyurdu. Çalışana hareketlilik / mobilite sağlayacak bir teknolojik devrim niteliğinde bu. Öyle ki Avrupa’yla ilgili herhangi ortak bir projeye girmek istediğinizde sizden mutlaka isteniyor. (Mesela bu örnekte sayfanın sonunda şartlardan birisi olarak göreceksiniz.)

Bu format, çoğu web standardı gibi XML denilen bilgi aktarım formatında. Bilgi, formdan bağımsız kümeler halinde saklandığından, istenen herhangi bir platformda, renkte biçimde sunulabiliyor bir kısmı gizlenerek sunulabiliyor.

En önemlisi de, sistemler arasında gönderilebiliyor. Özellikle bir siteniz varsa, blog tutuyorsanız, bu dosyayı bir Avrupa diliyle oluşturduğunuzda ve sitenizden dosyaya linki verdiğinizde evrensel standartta bir özgeçmişiniz oluyor. Siteniz yoksa da bir çok metotla CV’nizi kullanabiliyorsunuz.

Süleyman Sönmez - Güneşin Tam İçinde kite_scenariom EuroPass | Evrensel CV Standart Formatı z_ARŞİV YAZILAR İş Dünyası İş Başvurusu İş Aramak İnsan Kaynakları Yurtdışı Yeni Mezun XML CV Standart CV Open Document CV Mobil CV Kariyer human resources HR Europe CV EuroPass CV EuroPass Dijital CV Özgeçmiş Avrupa'da Eğitim Avrupa'da Çalışmak Avrupa Vize Avrupa Birliği CV AB CV

Örneğin XML formatlı bu dosya kolayca bir OPT dosyasına çevriliyor. Bunun anlamı isterseniz Word’de inceleyebilirsiniz ya da Word gibi çalışan Open Office ya da diğer bir yazı editörünü kullanabilirsiniz.

* XML dosya .PDF formatına çevrilip yaygın bir destekle her bilgisayar işletim sisteminde ve sürümünde okunabiliyor.

* Yine XML dosya sistemi destekleyen İnsan Kaynakları sitelerine yüklenebiliyor.

* Bu CV’yi Linkedin gibi formatı destekleyecek bir sosyal networke FOAF formatında gönderip sisteme alınmasını sağlayabilirsiniz.

Avrupa’da öğrenim ve çalışmaya açılan kapılar | Europass nedir?

İster bir öğretim veya eğitim programına kaydolmayı planlayın, ister bir iş arayın veya yurtdışında tecrübe edinin; becerilerinizi ve yeterliklerinizi açıkça anlaşılır hale getirilebilmesi önemlidir.
Europass, kişilere aşağıdaki konularda yardımcı olmanın yeni bir yoludur:
* Beceri ve yeterliklerin Avrupa’da (Avrupa Birliği, EFTA/EEA ve aday ülkeler) açıkça ve kolayca anlaşılmasını sağlamak;
* Avrupa’da herhangi bir yere gitmek.

Europass beş belgeden oluşur:
* Kendinizin doldurabileceğiniz iki belge (Europass öz geçmiş (CV) ve Europass Dil Pasaportu); ve
* Yetkili kurumlar tarafından doldurulan ve verilen diğer üç belge (Europass Sertifika Eki, Europass Diploma Eki ve Europass Hareketlilik).

Europass bir Ulusal Europass Merkezleri ağı tarafından desteklenir. Europass, Avrupa Parlamentosunun ve Konseyin yeterlilikler için tek bir saydamlık çerçevesi konusundaki 15 Aralık 2004 tarihli 2241/2004/EC sayılı Kararı ile oluşturulmuştur.
Kaynak: Europass

Süleyman Sönmez - Güneşin Tam İçinde europass2 EuroPass | Evrensel CV Standart Formatı z_ARŞİV YAZILAR İş Dünyası İş Başvurusu İş Aramak İnsan Kaynakları Yurtdışı Yeni Mezun XML CV Standart CV Open Document CV Mobil CV Kariyer human resources HR Europe CV EuroPass CV EuroPass Dijital CV Özgeçmiş Avrupa'da Eğitim Avrupa'da Çalışmak Avrupa Vize Avrupa Birliği CV AB CV

EUROPASS BİÇEMİYLE CV OLUŞTURMAK İÇİN

Resmi site: http://europass.cedefop.europa.eu/ sitesine girip Türkçe adımlarla da oluşturabiliyorsunuz. Bu güzel bir imkan. Aslında doğrusu amaç yurtdışına çıkmaksa bence İngilizce, Almanca tercih etmek daha iyi. Ancak CV bir Türkiye İnsan Kaynakları sistemine aktarılacaksa elbette Türkçe hazırlanmalı.

Örnek Europass CVler için tıklayın:
http://europass.cedefop.europa.eu/europass/home/hornav/Downloads/EuropassCV/CVTemplate/navigate.action

* Hemen EuroPass CV oluşturmak için buraya tıklayın.

Bu işi kolaylaştıran Eklentiler / Pluginler de var. Mesela çok sevdiğimiz WordPress için aşağıdan indirebilirsiniz.

WordPress Eklentisi / Plugin:
http://wordpress.org/extend/plugins/kitecv/

Projede çalışanlar:
http://www.kite-eu.org/kite/en/partners/whoiswho/

ÖNEMLİ NOT:
Biz her zamanki gibi treni kaçırıyoruz. Her Avrupa ülkesi adım adım Europass için ulusal bir merkez açıyor ve istenen belgeler için danışmanlık onay veriyor. Türkiye henüz listede yok.
Liste için buraya bakabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT 2:
Kişisel bilgi güvenliğiniz için hazırladığınız CV’lerde ev adresinizi vermemeyi tercih edebilirsiniz. Sadece telefon ve e-mail yeterli. Mutlaka gerekiyorsa semt vermeniz de yetmeli. (İşe yakınlığınız bir artı değer teşkil edebilir)

ÖNEMLİ NOT 3:
“Avrupa Topluluğu CV bahanesiyle tüm bilgilerimizi topluyor mu?” paranoyasına kapılan arkadaşlarıma, sadece “Adrese Dayalı Nüfus Sayımı” projesine veya Facebook profillerine bakmalarını rica edeceğim. 🙂Dreamhost 10 seneden fazladır kullandığım web hosting firması. Bence iyiler. Çok sayıda sitemi tek hesapta tutabiliyorum. Ama siteler arttıkça fiyat artmıyor. Genel olarak güvenlikleri iyi. Sınırsız trafik, sınırsız saklama alanı, veritabanı. Siteler neredeyse hep ulaşılabilir durumda. Yurtiçi fiyatlarına göre de çok sayıda site barındırma hizmeti çok iyi fiyata geliyor. Tek tuşla istenen web adresine Wordpress kurabiliyorum. Müşteri hizmetleri ilgili. Arabirimi İngilizce ama oldukça anlaşılır. Son olarak buraya tıklayıp Dreamhost'tan indirimli hosting paketi alabilirsiniz.

7 YORUM VAR

 1. Merhaba Süleyman Bey,
  Etkili bir yazı olmuş gerçekten ve eksik olduğum bir konuyu da bu sayede doldurmuş oldum. Malum yakın zamanda biz de başlayacağız CV formları doldurmaya ;).
  Teşekkürler…

 2. Merhaba,

  Ben yeni tasarladığım bir siteye CV Sistemi yapmak istiyorum. Bununla ilgili çok araştırmalar yapıyorum ama bir sonuca ulaşamadım.

  Bu konuda yardımcı olabilir misiniz acaba?

  Saygılarımla

 3. Selamlar Süleyman Bey,
  Yazınız güzel ve detaylı bir yazı. Avrupa’da çalışmak isteyen kişilere yol gösterici bir nitelik kazandırmışsınız. Bilgi ve paylaşımlarınız için teşekkürler.

  Saygılarımla.

 4. Merhaba Süleyman Bey ..,

  Sitenizi belli periyotlarla takip etmekteyim.

  Kaliteli bir site,umarım böyle devam eder. 🙂

  Sormak istediğim :

  Yaratılan veya oluşturulan CV’lerin Web siteleri ile alakalı olan bölümü.

  1- Bu ne oluyor ?

  2- Web sitelerinden bu bilgiler nasıl kullanılacak. ?

  Yani bir blog açtığımda XML formatında oluşturacağım CV..

  Nasıl işveren veya danışmanlık şirketlerinin haberi olacak….

  Kimin daha çok işine yarayacak….

  Ayrıca; Özel şirketler ŞİMDİLİK bu sisteme ne kadar itibar edecekler..

  🙂
  Teşekkürler…

Yorum Yazın