z_ARŞİV YAZILAR

EuroPass | Evrensel CV Standart Formatı

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Bir iş ararken, her girdiğiniz sisteme dakikalarca eğitiminizi, iletişim bilgilerinizi, profesyonel iş geçmişinizi, hobilerinizi kısacası CV’nizi doldurmak bir eziyet gibidir. Zaten iş arayan insanın hissettiği gerilimi arttıran bir olaydır. Word formatında gönderseniz binlerce Word formatlı CV içinden bir insan kaynakları uzmanının araması imkansızdır. Hem onların istediği bazı alanları eksik yazmış veya çok uzun yazmış da olabilirsiniz. Bilgi mutlaka veritabanlarına girilmelidir. Böylece gider, mecburen bir çok sitede formları doldururuz.

europass1 Avrupa Topluluğu İnsan Kaynakları alanında, bir dijital format standardına gitmek için birkaç yıl önce Europass formatını duyurdu. Çalışana hareketlilik / mobilite sağlayacak bir teknolojik devrim niteliğinde bu. Avrupa Topluluğu İnsan Kaynakları alanında, bir dijital format standardına gitmek için birkaç yıl önce Europass formatını duyurdu. Çalışana hareketlilik / mobilite sağlayacak bir teknolojik devrim niteliğinde bu.


Avrupa Topluluğu İnsan Kaynakları alanında, bir dijital format standardına gitmek için birkaç yıl önce Europass formatını duyurdu. Çalışana hareketlilik / mobilite sağlayacak bir teknolojik devrim niteliğinde bu. Öyle ki Avrupa’yla ilgili herhangi ortak bir projeye girmek istediğinizde sizden mutlaka isteniyor. (Mesela bu örnekte sayfanın sonunda şartlardan birisi olarak göreceksiniz.)

Bu format, çoğu web standardı gibi XML denilen bilgi aktarım formatında. Bilgi, formdan bağımsız kümeler halinde saklandığından, istenen herhangi bir platformda, renkte biçimde sunulabiliyor bir kısmı gizlenerek sunulabiliyor.

En önemlisi de, sistemler arasında gönderilebiliyor. Özellikle bir siteniz varsa, blog tutuyorsanız, bu dosyayı bir Avrupa diliyle oluşturduğunuzda ve sitenizden dosyaya linki verdiğinizde evrensel standartta bir özgeçmişiniz oluyor. Siteniz yoksa da bir çok metotla CV’nizi kullanabiliyorsunuz.

kite_scenariom.png

Örneğin XML formatlı bu dosya kolayca bir OPT dosyasına çevriliyor. Bunun anlamı isterseniz Word’de inceleyebilirsiniz ya da Word gibi çalışan Open Office ya da diğer bir yazı editörünü kullanabilirsiniz.

* XML dosya .PDF formatına çevrilip yaygın bir destekle her bilgisayar işletim sisteminde ve sürümünde okunabiliyor.

* Yine XML dosya sistemi destekleyen İnsan Kaynakları sitelerine yüklenebiliyor.

* Bu CV’yi Linkedin gibi formatı destekleyecek bir sosyal networke FOAF formatında gönderip sisteme alınmasını sağlayabilirsiniz.

Avrupa’da öğrenim ve çalışmaya açılan kapılar | Europass nedir?

İster bir öğretim veya eğitim programına kaydolmayı planlayın, ister bir iş arayın veya yurtdışında tecrübe edinin; becerilerinizi ve yeterliklerinizi açıkça anlaşılır hale getirilebilmesi önemlidir.
Europass, kişilere aşağıdaki konularda yardımcı olmanın yeni bir yoludur:
* Beceri ve yeterliklerin Avrupa’da (Avrupa Birliği, EFTA/EEA ve aday ülkeler) açıkça ve kolayca anlaşılmasını sağlamak;
* Avrupa’da herhangi bir yere gitmek.

Europass beş belgeden oluşur:
* Kendinizin doldurabileceğiniz iki belge (Europass öz geçmiş (CV) ve Europass Dil Pasaportu); ve
* Yetkili kurumlar tarafından doldurulan ve verilen diğer üç belge (Europass Sertifika Eki, Europass Diploma Eki ve Europass Hareketlilik).

Europass bir Ulusal Europass Merkezleri ağı tarafından desteklenir. Europass, Avrupa Parlamentosunun ve Konseyin yeterlilikler için tek bir saydamlık çerçevesi konusundaki 15 Aralık 2004 tarihli 2241/2004/EC sayılı Kararı ile oluşturulmuştur.
Kaynak: Europass

europass2.jpg

EUROPASS BİÇEMİYLE CV OLUŞTURMAK İÇİN

Resmi site: http://europass.cedefop.europa.eu/ sitesine girip Türkçe adımlarla da oluşturabiliyorsunuz. Bu güzel bir imkan. Aslında doğrusu amaç yurtdışına çıkmaksa bence İngilizce, Almanca tercih etmek daha iyi. Ancak CV bir Türkiye İnsan Kaynakları sistemine aktarılacaksa elbette Türkçe hazırlanmalı.

Örnek Europass CVler için tıklayın:
http://europass.cedefop.europa.eu/europass/home/hornav/Downloads/EuropassCV/CVTemplate/navigate.action

* Hemen EuroPass CV oluşturmak için buraya tıklayın.

Bu işi kolaylaştıran Eklentiler / Pluginler de var. Mesela çok sevdiğimiz WordPress için aşağıdan indirebilirsiniz.

WordPress Eklentisi / Plugin:
http://wordpress.org/extend/plugins/kitecv/

Projede çalışanlar:
http://www.kite-eu.org/kite/en/partners/whoiswho/

ÖNEMLİ NOT:
Biz her zamanki gibi treni kaçırıyoruz. Her Avrupa ülkesi adım adım Europass için ulusal bir merkez açıyor ve istenen belgeler için danışmanlık onay veriyor. Türkiye henüz listede yok.
Liste için buraya bakabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT 2:
Kişisel bilgi güvenliğiniz için hazırladığınız CV’lerde ev adresinizi vermemeyi tercih edebilirsiniz. Sadece telefon ve e-mail yeterli. Mutlaka gerekiyorsa semt vermeniz de yetmeli. (İşe yakınlığınız bir artı değer teşkil edebilir)

ÖNEMLİ NOT 3:
“Avrupa Topluluğu CV bahanesiyle tüm bilgilerimizi topluyor mu?” paranoyasına kapılan arkadaşlarıma, sadece “Adrese Dayalı Nüfus Sayımı” projesine veya Facebook profillerine bakmalarını rica edeceğim. 🙂

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler
STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl. STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl.

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

7 Yorum

 1. Merhaba Süleyman Bey,
  Etkili bir yazı olmuş gerçekten ve eksik olduğum bir konuyu da bu sayede doldurmuş oldum. Malum yakın zamanda biz de başlayacağız CV formları doldurmaya ;).
  Teşekkürler…

 2. Gökhan Bey ben bişey diyemicem, Çünkü çok güzel olmuş elinize kolunuza sağlık çok bilgilendirdiniz teşekkürler…

 3. Merhaba,

  Ben yeni tasarladığım bir siteye CV Sistemi yapmak istiyorum. Bununla ilgili çok araştırmalar yapıyorum ama bir sonuca ulaşamadım.

  Bu konuda yardımcı olabilir misiniz acaba?

  Saygılarımla

 4. Selamlar Süleyman Bey,
  Yazınız güzel ve detaylı bir yazı. Avrupa’da çalışmak isteyen kişilere yol gösterici bir nitelik kazandırmışsınız. Bilgi ve paylaşımlarınız için teşekkürler.

  Saygılarımla.

 5. Merhaba Süleyman Bey ..,

  Sitenizi belli periyotlarla takip etmekteyim.

  Kaliteli bir site,umarım böyle devam eder. 🙂

  Sormak istediğim :

  Yaratılan veya oluşturulan CV’lerin Web siteleri ile alakalı olan bölümü.

  1- Bu ne oluyor ?

  2- Web sitelerinden bu bilgiler nasıl kullanılacak. ?

  Yani bir blog açtığımda XML formatında oluşturacağım CV..

  Nasıl işveren veya danışmanlık şirketlerinin haberi olacak….

  Kimin daha çok işine yarayacak….

  Ayrıca; Özel şirketler ŞİMDİLİK bu sisteme ne kadar itibar edecekler..

  🙂
  Teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı