Süleyman Sönmez

Güneşin Tam İçinde

Teacher Tube | Öğretmenler İçin Youtube

Makaleyi okumak yerine dinlemek ister misiniz?

 

Öğrencim Can,  bu sabah bahsedince öğrendim ve çok hoşuma gitti. Gerçi Youtube’un eğitim amaçlı kullanımını geçen yıldan beri branşım bilgisayar dersi için sınıflarımda uyguluyorum. Youtube’la, Photoshop numaralarını, Yazıtipi / Fonts filmlerini izleyip öğrenmek gibi. Farklı branşlar için kişisel merakımdan da arıyordum, bazen bir matematiksel sunuyu bazen gözün biyolojik yapısını bazen kayak nasıl kayılır derslerini Youtube’da izliyorum.

teachertube.jpg

Ancak hep olduğu gibi, aramak bulmak, doğru kaynakları bulmak kolay değil. Bulunan içeriğin doğru olduğu ise hiç belli değil. Son derece şık sunumlarda teknik hatalar bulunabiliyor. Bu nedenle Google aramalarını bile bazen üniversitelerle sınırlandırmak için Google Scholar kullanıyorum. (Google Scholar’ı deneyin, güvenli bilimsel siteler bulmak hoşunuza gidecek. ) http://scholar.google.com/

Peki Teachertube sitesinin avantajları nedir? Eklenen video içeriği bir projektör ve PC / notebook ile sınıflarda izlenebilir. Sistem içinde verilen oylarla rating dediğimiz izlenme beğenilme oranları kaliteli videoların belirenmesini kolaylaşır.Öğrenci kendisi anlayana kadar inceleyebilir. Tehlikeli deneyler ve hazırlanması zaman alan çalışmalar hızla gösterilebilir. Hangi dersi izlerseniz izleyin, İngilizce öğrenmeniz ve yabancı dil bilginizi geliştirmeniz için alıştırma olur. Siz de çektiğiniz video dersleri yolladıkça gerçek bir Türkçe arşiv oluşur.

En güzeli eğlenceye şartlanmış beyinler üretime dönüştürülebilir. Fikir çok güzel.

Not: Bu aralar DNATube ‘de bilimsel içerikli videolar veriyor. http://www.dnatube.com/

*** İlgilenenler için harika ek makale: ÖĞRETMENLERE WEB VE EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ REHBERİ
https://www.gunesintamicinde.com/ogretmenlere-web-ve-egitim-teknolojileri-rehberi/

Can’a da tekrar teşekkürler.

Kaynakça:
http://www.teachertube.com/
http://cansurmeli.blogspot.com/2007/04/retmenler-iin.html

Dostunuza önereceğiniz bir yazıysa lütfen paylaşın:
 

İstanbul'un geleceğinde müthiş bir polisiye maceraya katılmaya hazır mısınız?

Starbul
https://www.kitapyurdu.com/kitap/starbul/546488.html


Beyinlere implant çip yerleştirildiğinde yaşam nasıl olacak? İnsanlara kendi iç sesleri kadar yakın olan “Fısıltı” adlı yapay zekâ neler yapabilmemizi sağlayacak?
Yaşanan her şeyin deneyim olarak yüklendiği yeni sosyal medya “Humanetey”, nasıl bağlar kurmamızı sağlayacak?

Zeynep, yüzyılın sonundaki dünyada, bugünkünden çok farklı bir İstanbul’da yaşayan genç bir annedir. Beklenmedik bir kazayla hayatı paramparça olur. Suçluları aramak için çıktığı yolda, karşılaştığı sıra dışı insanları ve olayları çözdükçe büyük bir bulmacanın içinde olduğunu fark eder.

* İstanbul’un son taksi şoförü
* Dünyayı Yöneten Yapay Zeka
* “İstanbul Yüz Bin Drone Savaşı” kahramanı Yüzbaşı
* Ölümün ötesini gören ressam
* Mesih’i arayan hacker
* Sosyal medya fenomeni ünlü bir dalgıç
* Robotların camisinden bir imam
* Yükseltilmiş İnsanlar
* Son İnsan Başkan
* Geleceği şekillendiren bilim insanı ve
* Binbir yüzlü katil...

İstanbul’un dev gökdelenlerinde, su ve yer altı kentlerinde, Serbest Bölge’de yol alın. Tümünün yaşamlarını bağlayan yüzyıllık olay örgüsünde, nefes kesen, dozu adım adım yükselen STARBUL macerasına katılın.

Starbul Kitabın Resmi Sitesi:
www.starbul.comDetaylı bilgi:
https://www.gunesintamicinde.com/starbul-yildiz-zeka-romanim-basildi/

4 thoughts on “Teacher Tube | Öğretmenler İçin Youtube

  1. Bence sitenin ismi güzel olmamış. Bir öğretmene göre gunesintamicinde diye bir site çok tanılmaz. Çünkü ezberde kalıcak bir isim değil.

  2. :))) Güzel bir saptama Barış. Ancak isim önemsizdir. Önemli olan içeriktir. Sanırım bir şekilde siteye gelenler harcanan emeği ve hep birlikte nasıl eğlenip, öğrendiğimizi görüyordur. Gerçekten en başlarda ismi seçerken çok kaygılıydım. Ancak yine de bu kadar uzun isimli bir siteyi ısrarla ziyaret eden yüzbinlerce konuğumun önünde saygıyla eğilirim. 🙂

  3. Bu siteyle ilk tanıştığımda ismi dikkatimi çekmişti..Neden bu kadar uzun bir isim seçilmişti diye düşündüm.Siteyi gezerken çok güzel dökümanlarla karşılaştım.Yaklaşık 1.5 yıldır bu sitedeki dökümanlardan faydalanıyorum..İsim şu an hiç umrumda değil, zaten pek de gerekli değil.İlk başlarda sık kullanılanlara eklemiştim; ama sonradan yazımı bile zevk vermeye başladı..Kısacası bu siteye giren kişiler için isimden çok daha önemli bilgiler bulunmakta..Güneşin Tam İçinde ekol bir site…Keşke herkes bu tür siteler yapsa da faydalanabilsek..Saygılarla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir