“İstanbul’un suyu bitti, ölüyoruz, yandık, şu kadar su kaldı, işte grafikler” haberlerini duymaktan iyice bunaldım. Çözüm üretmeyi seven bir insanım. Öyleyse şimdi hepimize alternatif su elde etme yöntemlerini sunuyorum. Birileri çok daha iyilerini düşünmeye başlar böylece. Daha önce havadan su elde etmeyi anlatmıştım. Ama bir toparlamakta fayda var. Önümüzdeki zamanlar için herkesin aklı fikri baraj yapmakta. Oysa ki barajlar çok iyi çözüm değil. Yağmur olmazsa işe yaramıyorlar. Yağmur yağmazsa neyi biriktirecekler?

sueldeetmek.jpg

Çevresi denizlerle çevrili bir ülkenin kıyı sahilindeki hiç bir şehri susuz kalmak zorunda değildir. Arap Yarımadası ülkeleri, Lübnan, İsrail gibi ülkeler ve Afrika ülkeleri sürekli araştırma yapıyorlar. Gelin sırayla bakalım.

Bildiğiniz gibi bir icat işine başlarken en akıllıcası, normalde nasıl olduğuna bakmak. Yani yağmur nasıl oluyor? Akarsulardan ve denizlerden su buharlaşıyor, bulut oluyor ve tekrar su olarak aşağı iniyor.

Burada gördüğünüz icatların bir kısmı bunu kullanıyor. İkinci alternatif ise suyu arıtmak. İster deniz suyu olsun, ister kirli su olsun, arıtıp tekrar sisteme almak.

Haydi başlayalım.

1. Alternatif:
HAVADAN SU BUHARI ELDE ETMEK

Bunu detaylı anlatmıştım. Aşağıdaki linke tıklayarak okuyabilirsiniz. Kısaca nedir derseniz havadaki su buharını çekip yoğunlaştırıp temizleyen bir teknoloji.

Su Sebillerinde Son Nokta | Havadan Su Toplamak

http://www.gunesintamicinde.com/su-sebillerinde-son-nokta-havadan-su-toplamak

office_180.jpg

http://www.vapair.com/ detaylı bilgi.
http://www.airtoh2o.com.au diğer alternatif.
http://www.airwatercorp.com/ Birçok ürünle satış firması. Çok güzel ve ürün halinde seri üretimdeler. Mutlaka izlenecek bir yer. Şu videoyu izleyin bence. http://ucsy.com/aw1000m.wmv

2. Alternatif:
UNESCO SU BUHARLAŞTIRMA PROJESİ | Watercone®

jemen1.jpg

Bunun basit göründüğüne bakmayın. Her yıl kirli sulardan kaynaklanan binlerce çocuk ölümünü engelleyen son derece ucuz bir çözüm. Sistemin çalışması gayet basit.

Bir su kaynağı üzerine konan konik yapı, küçük bir sera gibi ortamı ısıtıyor. Buharlaşan sular üst çıkıyor ve serinleyip kenar dış bölmeye akıyor. Böylece her bir ürün sayesinde günlük 1,5 litre kazanılıyor. Bu ürün sahillerde ve güneşi iyi alan bölgelerde büyük ölçeklerde de inşa edilebilir. Faydaları; ucuz olması, tüm kimyasal artıkları, mikrobik etkenleri egale etmesi, ve gerektiğinde deniz suyu için kullanılabilmesi. Enerji istememesi.

http://www.watercone.com/ detaylı bilgi alınabilir.
http://www.watercone.com/care.html Projenin uygulanışı.
http://www.watercone.com/pictures.html Resimler.

scetch300.gif

WATERCONE VİDEOLARI

3. Alternatif :
DENİZ KIYISINDA RÜZGAR TÜNELLERİ | MAXWATER®

Bu çok zekice bir proje ve bence belediyeler hemen denemelere başlamalı. Bu sefer uzun bir tünel deniz kıyısından başlayarak sahile dikey uzanıyor. İçeri giren denizden gelen rüzgar, buharı tünel sonunda taşıdığı suyu bırakıyor. Yine sadece sistemi inşa etmek yeterli, ek enerji gerekmiyor. Rüzgar akışı da deniz kıyılarında kolayca bulunabiliyor.
http://www.maxwaterdesal.com/designs.htm

figure3.jpg
figure4.jpg

figure5.jpg

MAXWATER | 3 BOYUTLU ANİMASYONLA NASIL ÇALIŞIYOR?

4. Alternatif :
RÜZGAR YELKENLERİ

Tamamen çöl ortamında olan yerlerde su bulmak, baraj yapmak, hatta nem yakalamak bile bir derttir. Burada yelken şeklinde yüzeylerde biriken çiy aşağı iniyor ve su galonlarında birikiyor. Kurak bölgelerimizde böyle yelkenler oluştursa dağlarımızı böyle sulasak seneler içinde nasıl yeşertebiliriz, düşünün.
http://www.fogquest.org/projects.shtml Dünyadaki projeler.

top-left.jpg meshwork.jpg lfc.jpg

5. Alternatif :
SU ARITMA

nwater112.jpg

Bu sitedeki habere göre klasik filtreler 200 nanometre süzebiliyor. Oysa Michael Pritchard 15 nanometreden büyük her şeyi filtrelemeyi başarmış. Bunun anlamının virüslerin de kimyasallar klor vs. kullanılmadan temizlenmesinin mümkün olması ki, klor ya da kimyasal maddelerin sağlık üzerine yan etkileri olduğunu biliyoruz.

Böyle bir filtrenin her musluğa takılması şebeke kirliliği ya da bina tesisatı kirliliği gibi sorunları çözüme ulaştıracak. Bu filtreleme en yeni açıklanan buluş şu anda.

http://www.technologyreview.com/read_article.aspx?id=16977 adresinde gördüğünüz Karbon Nanotüplerden oluşma filtrelerin, okyanus suyunu daha hızlı ve çabuk filtrelemesi yüksek teknolojik bir çözüm olarak düşünülmeli ve yine belediye ve araştırma kurumlarınca araştırılmalı.

061206kevininline.jpg

Nano-magnetlerle (nano-mıknatıslarla) su temizlemek için de şu makale iş görür. http://www.technologyreview.com/Nanotech/17776/

Şişeye takılarak suyu temizleyen filtre
http://www.watersheer.com/sulis.html

http://www.ted.com/talks/michael_pritchard_invents_a_water_filter.html

İdrar dahil, deniz suyu vs gibi herşeyi temizleyerek acil durumlarda insanların sağ kalması için destek sistem olarak arıtma sistemi http://www.watersheer.com/sandax.html

6. Alternatif :
SIRADIŞI ALTERNATİFLER

Çok sıradışı öneriler var. Yağmur duasını kastetmiyorum. 🙂 (Aslında yağmur duası sonrası görülmüş bir çok yağmur vakası da var. Ama o ayrı)

http://www.rexresearch.com/airwells/airwells.htm bu sayfada pek çok ilginç metot çizim ve teknik bulacaksınız. Bunların ne kadar ciddiye alınması gerektiği her bir başlık için değişebiliyor. Eski zamanlardaki bina tasarımlarından, son derece bilimsel önerilere ve Orgone & Scalar Metoduna kadar değişik çalışmalar var. Ufuk açıcı olduğu için makaleye ekliyorum.

SU ELDESİ İLE İLGİLİ BU MAKALE ZAMAN İÇİNDE BULUNAN METOTLAR VE ARAŞTIRMA KONULARIYLA GELİŞEBİLİR. ARADA BİR BAKMANIZDA FAYDA VAR.

YAZIYA EK1:

7. Alternatif:
SALVOTTEN | GÜNEŞİN UV IŞINLARI ve KAYNATMA İLE SU TEMİZLEMEK

Çevresi denizlerle çevrili bir ülkenin kıyı sahilindeki hiç bir şehri susuz kalmak zorunda değildir. Arap Yarımadası ülkeleri, Lübnan, İsrail gibi ülkeler ve Afrika ülkeleri sürekli araştırma yapıyorlar. Gelin sırayla bakalım. Suyu Elde Etmenin Alternatif Yolları

Gelişmeleri yazıya ekleyeceğimi söylemiştim. Özellikle fakir bölgeler için ev bazında yapılabilecek filtreleme teknikleri genelde suyu buharlaştırma ve filtre etmeye dayalı. Hiç elektrik harcamadan, şık temiz, basit ve güneş enerjisi ile mikropları öldüren birçok ödül almış bir çözümden bahsetmek istiyorum.

SALVOTTEN denilen icat iki su kabından oluşuyor. Bu su kabı ikiye ayrılıyor ve iç tarafları cam. İçine doldurulan su özellikle güneşte kaynıyor. Ancak cihazı sıradışı yapan güneşin Ultraviole ışınlarından yararlanması. Güneşten gelen UV ışınları mikropları öldürüyor. Kısacası UV ışınları + suyun kaynaması ve filtrelenmesi ile uygun günlerde cihaz günde 2 kez bile kullanılabiliyor. Nepal gibi yüksek olan ve güneşin UV ışınlarını çok alan ya da Afrika gibi sıcak olan tüm noktalarda ırmak sularının temizliğini sağlıyor.
Animasyonla nasıl çalıştığına bakabilirsiniz, videosu da aşağıda.

http://www.solvatten.se/

8. ALTERNATİF BUZ KULELERİ

Tibet Çölünde Buz Kuleleri | Susuzlukla Mücadele | Ice Stupa

 

TAKİP İÇİN HARİKA BİR ZAMAN! ŞİMDİ!