“İstanbul’un suyu bitti, ölüyoruz, yandık, şu kadar su kaldı, işte grafikler” haberlerini duymaktan iyice bunaldım. Çözüm üretmeyi seven bir insanım. Öyleyse şimdi hepimize alternatif su elde etme yöntemlerini sunuyorum. Birileri çok daha iyilerini düşünmeye başlar böylece. Daha önce havadan su elde etmeyi anlatmıştım. Ama bir toparlamakta fayda var. Önümüzdeki zamanlar için herkesin aklı fikri baraj yapmakta. Oysa ki barajlar çok iyi çözüm değil. Yağmur olmazsa işe yaramıyorlar. Yağmur yağmazsa neyi biriktirecekler?

sueldeetmek.jpg

Çevresi denizlerle çevrili bir ülkenin kıyı sahilindeki hiç bir şehri susuz kalmak zorunda değildir. Arap Yarımadası ülkeleri, Lübnan, İsrail gibi ülkeler ve Afrika ülkeleri sürekli araştırma yapıyorlar. Gelin sırayla bakalım.

Bildiğiniz gibi bir icat işine başlarken en akıllıcası, normalde nasıl olduğuna bakmak. Yani yağmur nasıl oluyor? Akarsulardan ve denizlerden su buharlaşıyor, bulut oluyor ve tekrar su olarak aşağı iniyor.

Burada gördüğünüz icatların bir kısmı bunu kullanıyor. İkinci alternatif ise suyu arıtmak. İster deniz suyu olsun, ister kirli su olsun, arıtıp tekrar sisteme almak.

Haydi başlayalım.

1. Alternatif:
HAVADAN SU BUHARI ELDE ETMEK

Bunu detaylı anlatmıştım. Aşağıdaki linke tıklayarak okuyabilirsiniz. Kısaca nedir derseniz havadaki su buharını çekip yoğunlaştırıp temizleyen bir teknoloji.

TAKİBE ALIN:

X (Twitter) Takip Edebilirsiniz: 
twitter.com/ssonmez

Bilimkurgu okumayı seviyorsanız,
Starbul ilginizi çekecektir. www.starbul.com

Youtube Kanalım: 
www.youtube.com/suleymansonmez 


Su Sebillerinde Son Nokta | Havadan Su Toplamak

http://www.gunesintamicinde.com/su-sebillerinde-son-nokta-havadan-su-toplamak

office_180.jpg

http://www.vapair.com/ detaylı bilgi.
http://www.airtoh2o.com.au diğer alternatif.
http://www.airwatercorp.com/ Birçok ürünle satış firması. Çok güzel ve ürün halinde seri üretimdeler. Mutlaka izlenecek bir yer. Şu videoyu izleyin bence. http://ucsy.com/aw1000m.wmv

2. Alternatif:
UNESCO SU BUHARLAŞTIRMA PROJESİ | Watercone®

jemen1.jpg

Bunun basit göründüğüne bakmayın. Her yıl kirli sulardan kaynaklanan binlerce çocuk ölümünü engelleyen son derece ucuz bir çözüm. Sistemin çalışması gayet basit.

Bir su kaynağı üzerine konan konik yapı, küçük bir sera gibi ortamı ısıtıyor. Buharlaşan sular üst çıkıyor ve serinleyip kenar dış bölmeye akıyor. Böylece her bir ürün sayesinde günlük 1,5 litre kazanılıyor. Bu ürün sahillerde ve güneşi iyi alan bölgelerde büyük ölçeklerde de inşa edilebilir. Faydaları; ucuz olması, tüm kimyasal artıkları, mikrobik etkenleri egale etmesi, ve gerektiğinde deniz suyu için kullanılabilmesi. Enerji istememesi.

http://www.watercone.com/ detaylı bilgi alınabilir.
http://www.watercone.com/care.html Projenin uygulanışı.
http://www.watercone.com/pictures.html Resimler.

scetch300.gif

WATERCONE VİDEOLARI

3. Alternatif :
DENİZ KIYISINDA RÜZGAR TÜNELLERİ | MAXWATER®

Bu çok zekice bir proje ve bence belediyeler hemen denemelere başlamalı. Bu sefer uzun bir tünel deniz kıyısından başlayarak sahile dikey uzanıyor. İçeri giren denizden gelen rüzgar, buharı tünel sonunda taşıdığı suyu bırakıyor. Yine sadece sistemi inşa etmek yeterli, ek enerji gerekmiyor. Rüzgar akışı da deniz kıyılarında kolayca bulunabiliyor.
http://www.maxwaterdesal.com/designs.htm

figure3.jpg
figure4.jpg

figure5.jpg

MAXWATER | 3 BOYUTLU ANİMASYONLA NASIL ÇALIŞIYOR?

4. Alternatif :
RÜZGAR YELKENLERİ

Tamamen çöl ortamında olan yerlerde su bulmak, baraj yapmak, hatta nem yakalamak bile bir derttir. Burada yelken şeklinde yüzeylerde biriken çiy aşağı iniyor ve su galonlarında birikiyor. Kurak bölgelerimizde böyle yelkenler oluştursa dağlarımızı böyle sulasak seneler içinde nasıl yeşertebiliriz, düşünün.
http://www.fogquest.org/projects.shtml Dünyadaki projeler.

top-left.jpg meshwork.jpg lfc.jpg

5. Alternatif :
SU ARITMA

nwater112.jpg

Bu sitedeki habere göre klasik filtreler 200 nanometre süzebiliyor. Oysa Michael Pritchard 15 nanometreden büyük her şeyi filtrelemeyi başarmış. Bunun anlamının virüslerin de kimyasallar klor vs. kullanılmadan temizlenmesinin mümkün olması ki, klor ya da kimyasal maddelerin sağlık üzerine yan etkileri olduğunu biliyoruz.

Böyle bir filtrenin her musluğa takılması şebeke kirliliği ya da bina tesisatı kirliliği gibi sorunları çözüme ulaştıracak. Bu filtreleme en yeni açıklanan buluş şu anda.

http://www.technologyreview.com/read_article.aspx?id=16977 adresinde gördüğünüz Karbon Nanotüplerden oluşma filtrelerin, okyanus suyunu daha hızlı ve çabuk filtrelemesi yüksek teknolojik bir çözüm olarak düşünülmeli ve yine belediye ve araştırma kurumlarınca araştırılmalı.

061206kevininline.jpg

Nano-magnetlerle (nano-mıknatıslarla) su temizlemek için de şu makale iş görür. http://www.technologyreview.com/Nanotech/17776/

Şişeye takılarak suyu temizleyen filtre
http://www.watersheer.com/sulis.html

http://www.ted.com/talks/michael_pritchard_invents_a_water_filter.html

İdrar dahil, deniz suyu vs gibi herşeyi temizleyerek acil durumlarda insanların sağ kalması için destek sistem olarak arıtma sistemi http://www.watersheer.com/sandax.html

6. Alternatif :
SIRADIŞI ALTERNATİFLER

Çok sıradışı öneriler var. Yağmur duasını kastetmiyorum. 🙂 (Aslında yağmur duası sonrası görülmüş bir çok yağmur vakası da var. Ama o ayrı)

http://www.rexresearch.com/airwells/airwells.htm bu sayfada pek çok ilginç metot çizim ve teknik bulacaksınız. Bunların ne kadar ciddiye alınması gerektiği her bir başlık için değişebiliyor. Eski zamanlardaki bina tasarımlarından, son derece bilimsel önerilere ve Orgone & Scalar Metoduna kadar değişik çalışmalar var. Ufuk açıcı olduğu için makaleye ekliyorum.

SU ELDESİ İLE İLGİLİ BU MAKALE ZAMAN İÇİNDE BULUNAN METOTLAR VE ARAŞTIRMA KONULARIYLA GELİŞEBİLİR. ARADA BİR BAKMANIZDA FAYDA VAR.

YAZIYA EK1:

7. Alternatif:
SALVOTTEN | GÜNEŞİN UV IŞINLARI ve KAYNATMA İLE SU TEMİZLEMEK

Çevresi denizlerle çevrili bir ülkenin kıyı sahilindeki hiç bir şehri susuz kalmak zorunda değildir. Arap Yarımadası ülkeleri, Lübnan, İsrail gibi ülkeler ve Afrika ülkeleri sürekli araştırma yapıyorlar. Gelin sırayla bakalım. Suyu Elde Etmenin Alternatif Yolları

Gelişmeleri yazıya ekleyeceğimi söylemiştim. Özellikle fakir bölgeler için ev bazında yapılabilecek filtreleme teknikleri genelde suyu buharlaştırma ve filtre etmeye dayalı. Hiç elektrik harcamadan, şık temiz, basit ve güneş enerjisi ile mikropları öldüren birçok ödül almış bir çözümden bahsetmek istiyorum.

SALVOTTEN denilen icat iki su kabından oluşuyor. Bu su kabı ikiye ayrılıyor ve iç tarafları cam. İçine doldurulan su özellikle güneşte kaynıyor. Ancak cihazı sıradışı yapan güneşin Ultraviole ışınlarından yararlanması. Güneşten gelen UV ışınları mikropları öldürüyor. Kısacası UV ışınları + suyun kaynaması ve filtrelenmesi ile uygun günlerde cihaz günde 2 kez bile kullanılabiliyor. Nepal gibi yüksek olan ve güneşin UV ışınlarını çok alan ya da Afrika gibi sıcak olan tüm noktalarda ırmak sularının temizliğini sağlıyor.
Animasyonla nasıl çalıştığına bakabilirsiniz, videosu da aşağıda.

http://www.solvatten.se/

8. ALTERNATİF BUZ KULELERİ

Tibet Çölünde Buz Kuleleri | Susuzlukla Mücadele | Ice Stupa

 

TAKİP İÇİN : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | Instagram17 YORUMLAR

 1. Merhaba
  Sitedeki orjinal bilgileriniz için teşekkür ederim. Ben de alternatif su üretim yöntemlerine karşı ilgimi geliştirebileceğim kişiler ile tanışmak isterdim.
  Yeni çalışmalarını bekler çalışmalarınızda şimiden başarılar dilerim.

 2. http://www.telegraph.co.uk/news/main.jhtml;jsessionid=3R3S1NAZ1X2NVQFIQMFCFFWAVCBQYIV0?xml=/news/2007/09/12/nwater112.xml

  sitedeki habere göre klasik filtreler 200 nanometre süzebiliyor. Oysa Michael Pritchard 15 nanometreden büyük herşeyi filtrelemeyi başarmış. Bunun anlamının virüslerin de kimyasallar klor vs. kullanılmadan temizlenmesinin mümkün olması ki klor ya da kimyasal maddelerin sağlık üzerine yan etkileri olduğunu biliyoruz.

  Böyle bir filtrenin her musluğa takılması şebeke kirliliği ya da bina tesisatı kirliliği gibi sorunları çözüme ulaştıracak.

 3. Gerçekten bu bilgilerin ne kadar işime yaradığını anlatamam. Coğrafya dersi için tartışma programı yapmıştık. 1.grup tatlı sular tükenir 2.grup tatlı sular tükenmez düşüncesini savunuyordu. Ben 2. gruptaydım. Bu bilgiler sayesinde tartışmayı kazandık. Bu bilgiyi ekleyenden Allah razı olsun.

 4. Hamit, size faydalı olduğum için cidden mutluyum. Ancak umarım ders dışında da bizler için hayati önem taşıyan bilimsel konuları keyifle öğrenirsiniz.

 5. Hocam eline sağlık çok güzel bir yazı olmuş. Çevre mühendisliği öğrencisi olarak beni çok fazla cezbetti yazdıkların ve gerçekten elde imkan ve çözüm varken bunları birleştirip daha güzel günler için kullanmalıyız.

 6. Çok sağ olun ya bilgi için. Proje ödevim için çok işe yarayan bilgiler buldum 🙂

 7. Yani ne denir ki süper tabii ki hatta süper ötesi. Özellikle kurak bölgeler için süper çünkü orada güneş problemi sıfır zaten yılın hemen hemen her ayında güneşten faydalanmak söz konusu tabii güneş az alan bölgeler susuzlukla nasıl başa çıkarlar bunu araştırmak lazım bakalım belki de birileri bu konuda çalışmalarını bizimle paylaşır.
  Emeğinize sağlık teşekkürler.

 8. türkiye bu konuyu incelemeli ve iyi bir maliyet hesabıyla özellikle ortadoğu ve afrika ülkelerine bunu yaymalı dağıtmalı.bu şekilde batının o bölgelerde ki egemenliği ve açlık propagandası yok edilmiş olur.bence üzerine önemle eğilmek gerek.teşekkürler

 9. Yazınızda su üretim tekniklerinden bahsedilmiş. Gerçekten de “alternatif” niteliğindeler. Ancak ülkemizde henüz bu denli arayışlara gitmek için erken olduğunu düşünüyorum. Yağış döngüsü devam ettiği sürece bu yağışlardan gelen suyu temin etmeyi hedeflemek gerekir.
  En basitinden çok temiz bir kaynak olan yeraltı sularının (yamaç pınarları) drenaj sistemiyle toplanması içme suyu ihtiyacını karşılamaya yetmektedir. Yerine göre 1kmlik dren borularıyla 100lt/snlik debi elde etmek mümkündür. (DSİye göre Türkiyedeki yıllık çekilebilir yeraltı suyu debisi yaklaşık 12 milyar m3)

 10. … Ancak bu tür aygıtların havanın nemini kullandığını ve dolayısıyla havayı kurutmak gibi bir olumsuzluğa neden olduğunu da unutmamak gerekir. Havadaki nem oranı, birçok bitki ve yanısıra bir çok hayvan için de hayati öneme sahiptir. Konu çevre ve çevre sorunları olduğunda …

 11. bu konu ilgimi çekti benim arazim yerleşim yerin dışında olduğu için sadece içme suyu elde etmek isterim bununla ilgili bilgilerinizde faydalanmak isterim bana ne gibi bir yardımınız olabilir yerim tepe bir yerde yıl 365 gün çok güçlü rüzgar mevcut yazın serin olduğu için hep burda yaşarım havada suyu elde etmek için bilgi ve tercübelerinizden yararlanmak isterim saygı ve sevgiyle kalın…

 12. arkadaslar h2o elektrolızle ayrıştırılıyor ama gerı bırlestırılme olasılıgı nedır bununla ılgılı bıldıgınz bıse varsa yardım edermısınz ? arastrdgım kadarylaelktrolıze kaplama kataliz ile aslında elde edebılırız ama pek bıse bulamıyorm :/

YORUMUNUZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız