Google Adsense ile çalışıyorsanız kuralları bilirsiniz. Asla sitenizdeki reklamlara tıklamazsınız ve tıklamaya teşvik etmezsiniz. Bunun sebebi haksız bir kazanca sebep olacak olmasıdır.

Prensip olarak, gittiğiniz sitelerde gerçekten ilgileniyorsanız, reklamlara tıklamanız daha doğrudur. Ancak belli bir network ağı içinden bağlanıyor ve tüm ağ aynı adresi kullanıyorsa ve arkadaşlarınız sitenize girince üstüne üstlük sizden habersiz, yardım olsun diye reklamlarınıza tıklıyorlarsa bazı sorunlar yaşarsınız. Mesela Google’dan ciddi e-mailler alabilirsiniz. Bu tatsız sorunu çözmek gerektiğinde, önce insanları bilinçlendirmeniz gerekir. Ardından sizin giriş yaptığınız Internet hattı sabit bir hatsa, IP sini öğrenmelisiniz. Nasıl mı? http://www.whatismyip.com/ adresine girip.

Ardından web siteniz PHP ile yazılmışsa mesela WordPress tabanlı bir siteyse aşağıdaki kodu kullanarak gelen ziyaretçilerin bir kısmına reklam kodu göstermemeyi seçebilirsiniz. Özellikle kendi bağlantınıza. Kodda yer alan ‘123.45.67.89’ gibi bir çok IP’yi tırnak içinde virgülle ayırarak ekleyebilirsiniz. Bu IP’lerde Google kodunuz görünmeyecektir. Peki değişken IP kullanan bir ADSL bağlantısı varsa? O zaman bu kod işe yaramayacaktır.

<?php
$visitorip = $_SERVER[‘REMOTE_ADDR’];
$blockedips = array(‘123.45.67.89’, ‘123.56.67.89’, ‘123.67.67.89’);
if (!in_array($visitorip,$blockedips)) {
?>

// adsense kodunuz buraya yazılır


<?php
}
?>

Google Adsense tıklamalarını daha iyi takip etmeyi sağlayan programlar var. Ancak bunlar ciddi olarak sorun yaratabilirler, ya da sözleşme ihlali anlamı taşıyabilirler. Bence Google’un gereksiz tıklamaları bizi strese sokmadan kendisinin otomatik temizletmesi lazım. Reklam yayınlayanın izleyicilerin davranışlarından sorumlu tutulması hatta uyarı almasını çok kırıcı buluyorum. Özellikle dürüst olacağım diye deli gibi uğraşıyorsanız.

Kaynakça:
http://www.webmasterworld.com/google_adsense/3297551.htm
EPOSTA ABONELİĞİ İÇİN

Aşağıdaki formda e-posta adresinizi yazın, gelen e-postaya onay verin.


https://suleymansonmez.substack.com/
E-posta aboneliği için e-posta adresinizi eklemeniz, aşağıdaki konuları anlayıp izin verdiğiniz anlamına gelir.
Lütfen okuyunuz. Temel olarak, siteden (Güneşin Tam İçinde) ve yazardan (Süleyman Sönmez) e-posta bülten almaya izin vermek anlamını taşır. Bu iznin temeli: okunacak yazılar, izlenecek videolar, dinlenecek podcastlar, fotoğraflar, tanıtılacak ürün, kitap, site, uygulama, yapay zeka, eğitim, gezi, teknoloji, anket gibi içerikler ve kampanyalar olabilir. Bültenin içeriğinde, bülten sponsorunun ürün ve hizmetine ait bilgi, link ve banner yer alabilir. Bülten e-posta sistemi substack isimli dünyaca çok bilinen, güvenilir e-posta sistemi tarafından gönderilir. E-postalar yeni bir e-posta dağıtım sistemine geçmek dışında üçüncü şahıs ve şirketlerle paylaşılmaz. İşleyiş gereği yurtiçi ve yurtdışındaki server sistemlerinden hizmet verilebilir. Spam gönderilmez. İstediğiniz noktada, tek adımla her e-postanın en altındaki "Unsubscribe" seçilerek üyelikten çıkılır ve siz tekrar e-posta abonelik formuyla veya bülten sayfasında üye olana dek yeni e-posta almazsınız. İlginiz için teşekkür ederiz.


SİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız