Photoshop, bir yerde elimiz ayağımız. Tüm fotoğraf çalışmaları bir şekilde ona bağlanıyor. Grafik ve fotoğraf işlem yazılımları içinde en çok tutulan, hakkında en çok konuşulan ürün aynı zamanda.

  
Bu üründe görülen her türlü gelişim tüm dünyayı etkiliyor. Nasıl mı? Önünden geçtiğiniz tabelalar, ilanlar, gazete reklamları gördüğünüz neredeyse tüm fotoğraflar vb.
 
Şimdi Photoshop CS3 modeli duyuruldu. Hem de ne duyurma tüm dünyaya canlı yayınla Internet üzerinden. Türkiye saatiyle geç saatlere gelmesine karşın bir çok kişi pürdikkat izledi.  Adobe Photoshop CS3 Extended ve normal Photoshop olarak iki müşteri grubuna yönelik iki ürün satışta artık.

Photoshop CS3’de Neler yeni?
 
Çalışma Ortamı :
Bu sefer Photoshop arabirimi harika bir düzene girmiş, çok hoşuma gitti. Özellikle sağ panelde yerleştirmek için uğraştığımız en çok kullanılan, History, Brushes, Actions vb. paletler açılır kapanır hale gelmiş.
 
Smart Filter : Daha önce bir fotoğrafa bir efekti uygulardınız, sonra bir başkasını peki aradaki bir tanesini keşke uygulamasaydım dediğinizde ne oluyordu, iş işten geçmiş oluyordu. Oysa şimdi her layere akıllı filtreler uygulayabilir bunlardan istediğinin yanındaki gözü tıklayarak resimde etkili olmasını isteyebilirsiniz. Böylece baştan sona orijinal fotoğrafınız hep aynı kalırken size daha sonrası için hareket imkanı sağlar. Bence en büyük değişim bu.

Black & White : Siyah beyaz fotoları üretmek daha başarılı ( Image / Adjustment / Black & White )

Geliştirilmiş Yazdırma: Önceki versiyonlarda bir çok pencerede gerçekleşen yazdırma tek ekranda zenginleştirilmiş.

Photomerge : Panoramik foto üretmek daha kolay ( File / Automate  / Photomerge )

Layer Align, Blend : Üstüste konan layerları aynı hizaya getirmek, dengelemek karıştırmak böylece diyelim bir fotoda beğendiğiniz bir kısmı diğerinde de öteki kısmı kaynaştırmak kolaylaşmış. ( Önce ilgili layerlar Shift ile basılarak tümden seçilir. Sonra Edit / Auto Aling Layers , Edit / Auto  Blend Layer )

Camera RAW: Profesyonel fotoğrafçıların makineleri JPEG formatında kayıt yapabildiği gibi RAW formatında da kayıt yapar. Bu fotoğrafçıya yaptığı yanlış pozlama, ışık ayarlarını sanki makinenin başında çekim yaparken düzeltiyormuş gibi düzeltmesini sağlar. Bu daha sonra JPEG dosyalara Level, Curve ayarları yapmakla elde edemeyeceğiniz başarılı düzeltmelere imkan sağlar. İşte Photoshop CS3 ‘de bu menü oldukça hareketlenmiş ve çok beğendiğim saturation düzeltmeleri gelmiş. Harika diyelim arkadaşlar 🙂
Quick Selection Tool :  Daha akıllı seçim araçları gelmiş. ( Araç Paletinde Quick Selection Tool )
 
Refine Edges : Seçimlerin daha kaliteli kenarlara mesela silinerek dağılması, yumuşatılması gibi harika bir menü başlığı gelmiş. ( Select / Refine Edges )
  
File zoomy ile nefis bir foto önizleme gelmiş. Orjinal fotonuz ekrana sığmayacak kadar büyükse bir şekilde küçültüp üzerinde gezdirerek izlemenizi sağlıyor ( File / Export / Zoomify )
 
Vanishing Point :
Perspektif verme, bazı nesneleri kaplama gibi çalışmalar için harika araç Vanishing Point iyice geliştirilmiş. ( Filter / Vanishing Point )

Curve : Elimizin uzantısı (!) curve eğrilerine yeni özellikler eklenmiş.

Bridge: Fotoğrafla profesyonel olarak ilgileniyorsanız, fotoğraflarınızı süratle düzenlemek, rengini, anahtar kelimelerini notlu derecelendirmeyi ve bir çok şeyi süratle yapmak için ideal bir program buldunuz demektir. Hele de RAW format çekim yapıyorsanız, bu programın tüm özelliklerini öğrenin derim.

Merge to HDR 32 Bit Imaging : HDR nedir derseniz öyle tatlı bir makale yazdım ki tadından doyamazsınız derim. Önce shift ile linke tıklayın okuyun dönün derim. http://www.gunesintamicinde.com/hdr-fotograf-cekmek-high-dynamic-range-photos/  Yok, HDR nedir biliyorum, fotoğrafçılık da bir harikadır diyorsanız. Artık 32 bit destekli HDR dosyaları Photoshop CS3 le yapılıyor derim.

Daha hızlı : Aynı makinede CS2’ye göre bazı işlemleri çok daha hızlı yaptığını gördüm. PC’de %20 MAC’de %40 diyorlar bu hız farkına. Mesela resmi 90 derece döndürme çok basit bir deneme, filtreler de denenip görülebilir.

Kaynakça :

(Üreticisinden tanıtımlar)
http://www.adobe.com/products/photoshop/photoshop/ 
http://www.adobe.com/products/photoshop/photoshop/features/  Videolarla izleyin kolayca anlayın.

Çok sevilen Photoshop yazarı Scott Kelbi abimizden 🙂 bir ön izleme makalesi
http://www.photoshopuser.com/cs3/sk_features.html 

Photoshop Cafe’yi duymayan Photoshopçu kaldı mı ?:)
http://www.photoshopcafe.com/cs3/CS3.htm 

http://www.photoshopuser.com/cs3/index.html

Lider forumda tartışıyoruz.
http://forum.zoque.net/luna-grafik-forumu-2d/23292-photoshop-cs3-beta/
 
Örnek Videolarla yenilikler
http://www.photoshopuser.com/cs3/videos.html
http://www.photoshopuser.com/?page=c…kselections_dc
http://www.photoshopuser.com/?page=c…=refineedge_dc
http://www.photoshopuser.com/?page=c…o=autoalign_cb
http://www.photoshopuser.com/?page=c…ishingpoint_cb
http://www.photoshopuser.com/?page=c…deo=zoomify_cb
http://www.photoshopuser.com/?page=c…erarawpart1_sk
http://www.photoshopuser.com/?page=c…erarawpart2_sk
http://www.photoshopuser.com/?page=c…smartfilter_sk

http://www.youtube.com/watch?v=3Mcye_SAh0o
 

TAKİP İÇİN : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | InstagramYORUMUNUZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız