Makaleyi okumak yerine dinlemek ister misiniz?

 

Bakın bu çok çok önemli bir konu. Ucundan kenarından fotoğrafa merakınız varsa, sağa sola tıklamayı, bir yandan mesajları cevaplamayı, TV izlemeyi, kucağınızdaki çocuğu pış pışlayıp sallamayı ve sırtınızı kaşımayı bırakın 🙂

HDR fotoğrafları görünce nutkum tutuldu. İnanılmaz bir netlik. Parlak canlı, sanki dergi baskısı. HDR Fotoğraf Çekmek | High Dynamic Range Photos

Yıllardır amatörce fotoğraf çekiyorum. Fakat son bir yıldır müthiş bir tutkuyla okuyorum. Okudukça sizle de paylaşmaya çalışıyorum. Sitede Fotoğraf kategorisini seçerseniz bir çok eğlenceli yazı ve örnek fotoğraf bulabilirsiniz.

Ancak bir süre önce HDR fotoğrafları görünce nutkum tutuldu. İnanılmaz bir netlik. Parlak canlı, sanki dergi baskısı. Önceleri “Fotoğraf makinem kötü herhalde ondan” dedim. Sonra daha iyi fotoğraf makinelerini denedim. “İşi bilmiyorum ondan” dedim. Ama makinenin otomatik çekimleri bile bu kadar net değildi. Şüphelenmeye başladım. Nasıl yapıyorlar? Bu denli net fotoğraf nasıl çekiyorlar? Önce yalan yanlış sayfaları okudum : ) Sonra daha ciddi yazılar.

Gördüğüm şu: fotoğraf içinde çok ışıklı, gölgeli ve karanlık alanlar var. Siz fotoğraf çekerken bu alanların genelde birine tolerans geçiyorsunuz. Yani pencere kenarında çekim yaptığınızda aşırı ışıklı oluyor. Bu ışığı azaltmak istediğinizde pozlama süresini düşürüyorsunuz. Bu defa koyu yerler, aşırı koyu olup detayları görünmez oluyor.

Bu olay  her fotoğraf çektiğinizde yaşanıyor, ama siz fark etmiyorsunuz.

Dynamic Range – Dinamik Kademe, bir fotoğraftaki karanlık yüzeyle, aydınlık yüzey arasındaki ışık farkıdır. Eğer çektiğiniz an, en az 3 pozunuz olsa (daha fazla da olabilir). Aynı (f) diyafram açıklığında ilki az pozlanmış (koyu tonlu karanlık görünür) ikincisi normal pozlanmış, bir de aşırı pozlanmış (çok parlak ışıklı,  beyazlamış görünür) sonra bir program ile bu 3 fotoğrafı tek fotoğraf haline getirseniz ne olur?

Fotoğraf içindeki beyaz ve siyah arası ışık değerleri olağanüstü geniş, müthiş net görünen bir fotoğrafınız olur. Yüksek dinamik alanlı bir fotoğrafınız olur.

Bu tekniğe HDR deniyor. High Dynamic Range. Kanal derinliği renk başına 32 bit olduğu için 3 renk için toplamda 96 bit renk oluyor (normal jpeg resimlerde bu 24 bit) monitorunuz bile tam olarak bunu gösteremiyor. Ekran derinliği yetmiyor. Baskıda sonuç daha net görünüyor.

 

hdr1_1.jpg hdr1_2.jpg hdr1_3.jpg
3 poz

Sonuç HDR fotoğraf

hdr1.jpg

HDR FOTOĞRAFÇILIK METODUNUN ARTILARI

 • Fotoğraflarınız son derece net olur. Herkes bu farkı görür.
 • Pahalı aydınlatma cihazlarına para vermek ortamı dengeli aydınlatmak bunları bir de taşımak zorunda kalmazsınız.
 • Tarihi eserlerde, müzelerde ve ışıkla ilgili ters ışık gibi sorunların oluştuğu noktalarda hayat kurtarır.

DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNENİZLE NASIL ÇEKERSİNİZ?


“Benim ortalama bir makinem var, bu iş için profesyonel bir makine gerekir mi?” diye kaygı duyuyorsanız,  “Hayır, en basit makine ile bile bir şeyler yaparız” derim.

Neler lazım?

* Bir fotoğraf makinesi (pozlama süresi ile -shutter deniyor buna- oynanabilmeli)

* Bir üçayak varsa makineyi sabitlemek için iyi olur.

* Fotoğrafları birleştirecek program (Photomatix ya da Photoshop CS2 ve yukarısı yapıyor)

Başlayalım. Makinenizi sabit nesnenin önüne koyun. Işık ölçümü +2EV olacak kadar çok ışık alacağı poza getirin. Bu genelde M yazan moda getirdiğinizde manuel ayarladığınız kısımdır. f (exposure / diyafram ) değeri bu işlem sırasında sabit tutulur. Sadece shutter hızı yani pozlama süresi değiştirilir. Daha yüksek bir değere çekilir.  (Böylece parlak olan pozu çektik)

* Sonra 0EV olacak şekilde yeniden çekin. (Normal pozu çektik)

* Son olarak -2EV olacak şekilde çekin. (Bu da karanlık poz)

Kimileri bu EV leri şöyle veriyor

-1EV, 0EV ve +1EV   veya
-1EV, +1EV ve +3EV

Önemli notlar: Aynı kareyi çekmek gerektiğinden mümkünse hiçbir şey hareket etmemeli ve deklanşöre parmağınızla bastığınızda titremesini istemiyorsanız ya zamanlama ile çekmeli ya da gelişmiş makinelerde uzaktan kumanda kullanmalısınız.

PROFESYONEL BİR MAKİNENİZ VARSA

Fotoğraf makinesinin  f diyafram açıklığı sabit kalacak. Siz sadece shutter pozlama ile oynayacaksınız. Altı kez çekecekseniz diyelim ki, 1/3, 1/10, 1/20, 1/40, 1/100, 1/250 shutter hızlarını kullanıyoruz.

Bu sırada makine titrememeli (uzaktan kumanda veya deklanşör kablosu kullanmalı)  f değişmemeli.  ISO100 den yukarı çıkmazsanız en güzeli. Bracket kontrolü varsa +2 EV 0EV ve – 2EV pozlama yapacak şekilde 3lü pozlama yapın. Çekimlerde varsa RAW formatı JPEG yerine kullanın.

hdr2.jpg

FOTOĞRAFLARI HDR HALİNE GETİRMEK

İlk aklıma gelen Photoshop olsa da, profesyoneller Photomatik yazılımını çok daha başarılı buluyorlar.

PHOTOMATİX

 • Programı indirmek için http://www.hdrsoft.com/
 • Programı kurun.
 • “HDRI” menüsünden “Generate HDR” seçin.

photomatix1.jpg

 • Çektiğiniz fotoğrafları “Browse” ile seçin

photomatix2.jpg

 • Aşağıda gördüğünüz gibi seçenekleri kullanın. “Use Standard response curve” –  “Align LDR images” (Titremiş fotoğraf varsa üst üste getirir sadece biraz süreyi uzatır. )photomatix3.jpg
 • HDRI menüsünde “Tone Mapping” seçerek Histogram düzeltimlerini gelen pencerede yapabilirsiniz.photomatix4.jpg
 • Böylece HDR fotoğrafınız oldu! 🙂

PHOTOSHOP

Photoshop kullanıyorsanız işiniz çok kolay. Ancak dediğim gibi profesyoneller Photomatix diyor.

 • File / Dosya menüsünde Automate seçin. Karşınıza merge to HDR çıkacak. Bireştirilecek fotoğrafları seçip yüklediğinizde sonuç güzelce karşınıza gelecek. Yine de sağdaki sürgüde histogramla oynayarak ayarlayabilirsiniz.
 • Sonra Photoshop’ta değişiklik yapacaksanız 32 bitlik bu fotoğrafı 16 bite düşürmek için aynı pencerede sağdaki bit ayarını kullanabilirsiniz.
 • Diğer bir yol da Adobe Bridge’de bu pozları açıp “select all” dedikten sonra “Tools” menüsünden “Merge to HDR” seçmek.

FDRTOOLS


http://www.fdrtools.com/front_e.php adresinden indirin.  Kimileri Photomatixden daha temiz sonuç ürettiğini düşünüyor. Ancak Photomatix daha yaygın kullanılıyor.


İLGİNÇ BİR SORU

* Profesyonel makinem var JPEG format yerine tek bir RAW fotoğraf çeksem, sonra bunu Photoshop’da sanki 3 farklı hızda çekmişim gibi 3 farklı JPEG yapsam olur mu? Hem böylece hareketli nesneleri de çekmiş olurum. Pozlamam da kolay olur. Elimdeki eski RAW’ları da HDR ye çeviririm. Böyle bir şey oluyor mu?

Cevap burada http://www.fotokritik.com/forum/forum.php?konu_id=41080

http://www.hakkiceylan.com/yalanci-hdr-nasil-yapilir-photomatix/

PEKİ PANORAMİK DENİLEN O UZUN FOTOĞRAFLAR NASIL ÇEKİLİR?

Panoramik formatta çekip sonra HDR yapmak istiyorsanız size belki de bulabileceğiniz en detaylı panoramik fotoğrafçılık yazısını sunuyorum
Panoramik ve Dev Fotoğraf Çekimi

“FOTOĞRAFÇILIKTA YENİYİM ÖĞRENMEK İSTİYORUM” DİYORSANIZ

Lütfen şu makalemi okuyun keyifle temel bilgilere ulacaksınız derim.
Fotoğrafçılığın Sırları

KAYNAKÇA:


HDR NEDİR?

HDR NASIL ÇEKİLİR, NASIL İŞLENİR?


RAW FORMAT NEDİR?

MÜTHİŞ HDR FOTOĞRAFLAR
Flickr HDR Grupları

HDR HAZIRLAMA PROGRAMLARI

FOTOĞRAFLARIM:

500px Hesabım: https://500px.com/suleymansonmez
Instagram Hesabım: https://www.instagram.com/suleymansonmez/

STARBUL, Türkiye'de 100 yıllık sürede geçen baş döndürücü bir bilim kurgu roman. Starbul okumak için tıklayın

SİTEMİZE ABONE OLDUNUZ MU?