Bakın bu çok çok önemli bir konu. Ucundan kenarından fotoğrafa merakınız varsa, sağa sola tıklamayı, bir yandan mesajları cevaplamayı, TV izlemeyi, kucağınızdaki çocuğu pış pışlayıp sallamayı ve sırtınızı kaşımayı bırakın 🙂

HDR fotoğrafları görünce nutkum tutuldu. İnanılmaz bir netlik. Parlak canlı, sanki dergi baskısı. HDR Fotoğraf Çekmek | High Dynamic Range Photos

Yıllardır amatörce fotoğraf çekiyorum. Fakat son bir yıldır müthiş bir tutkuyla okuyorum. Okudukça sizle de paylaşmaya çalışıyorum. Sitede Fotoğraf kategorisini seçerseniz bir çok eğlenceli yazı ve örnek fotoğraf bulabilirsiniz.

Ancak bir süre önce HDR fotoğrafları görünce nutkum tutuldu. İnanılmaz bir netlik. Parlak canlı, sanki dergi baskısı. Önceleri “Fotoğraf makinem kötü herhalde ondan” dedim. Sonra daha iyi fotoğraf makinelerini denedim. “İşi bilmiyorum ondan” dedim. Ama makinenin otomatik çekimleri bile bu kadar net değildi. Şüphelenmeye başladım. Nasıl yapıyorlar? Bu denli net fotoğraf nasıl çekiyorlar? Önce yalan yanlış sayfaları okudum : ) Sonra daha ciddi yazılar.

Gördüğüm şu: fotoğraf içinde çok ışıklı, gölgeli ve karanlık alanlar var. Siz fotoğraf çekerken bu alanların genelde birine tolerans geçiyorsunuz. Yani pencere kenarında çekim yaptığınızda aşırı ışıklı oluyor. Bu ışığı azaltmak istediğinizde pozlama süresini düşürüyorsunuz. Bu defa koyu yerler, aşırı koyu olup detayları görünmez oluyor.

Bu olay  her fotoğraf çektiğinizde yaşanıyor, ama siz fark etmiyorsunuz.

Dynamic Range – Dinamik Kademe, bir fotoğraftaki karanlık yüzeyle, aydınlık yüzey arasındaki ışık farkıdır. Eğer çektiğiniz an, en az 3 pozunuz olsa (daha fazla da olabilir). Aynı (f) diyafram açıklığında ilki az pozlanmış (koyu tonlu karanlık görünür) ikincisi normal pozlanmış, bir de aşırı pozlanmış (çok parlak ışıklı,  beyazlamış görünür) sonra bir program ile bu 3 fotoğrafı tek fotoğraf haline getirseniz ne olur?

Fotoğraf içindeki beyaz ve siyah arası ışık değerleri olağanüstü geniş, müthiş net görünen bir fotoğrafınız olur. Yüksek dinamik alanlı bir fotoğrafınız olur.

Bu tekniğe HDR deniyor. High Dynamic Range. Kanal derinliği renk başına 32 bit olduğu için 3 renk için toplamda 96 bit renk oluyor (normal jpeg resimlerde bu 24 bit) monitorunuz bile tam olarak bunu gösteremiyor. Ekran derinliği yetmiyor. Baskıda sonuç daha net görünüyor.

 

hdr1_1.jpg hdr1_2.jpg hdr1_3.jpg
3 poz

Sonuç HDR fotoğraf

hdr1.jpg

HDR FOTOĞRAFÇILIK METODUNUN ARTILARI

 • Fotoğraflarınız son derece net olur. Herkes bu farkı görür.
 • Pahalı aydınlatma cihazlarına para vermek ortamı dengeli aydınlatmak bunları bir de taşımak zorunda kalmazsınız.
 • Tarihi eserlerde, müzelerde ve ışıkla ilgili ters ışık gibi sorunların oluştuğu noktalarda hayat kurtarır.

DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNENİZLE NASIL ÇEKERSİNİZ?


“Benim ortalama bir makinem var, bu iş için profesyonel bir makine gerekir mi?” diye kaygı duyuyorsanız,  “Hayır, en basit makine ile bile bir şeyler yaparız” derim.

Neler lazım?

* Bir fotoğraf makinesi (pozlama süresi ile -shutter deniyor buna- oynanabilmeli)

* Bir üçayak varsa makineyi sabitlemek için iyi olur.

* Fotoğrafları birleştirecek program (Photomatix ya da Photoshop CS2 ve yukarısı yapıyor)

Başlayalım. Makinenizi sabit nesnenin önüne koyun. Işık ölçümü +2EV olacak kadar çok ışık alacağı poza getirin. Bu genelde M yazan moda getirdiğinizde manuel ayarladığınız kısımdır. f (exposure / diyafram ) değeri bu işlem sırasında sabit tutulur. Sadece shutter hızı yani pozlama süresi değiştirilir. Daha yüksek bir değere çekilir.  (Böylece parlak olan pozu çektik)

* Sonra 0EV olacak şekilde yeniden çekin. (Normal pozu çektik)

* Son olarak -2EV olacak şekilde çekin. (Bu da karanlık poz)

Kimileri bu EV leri şöyle veriyor

-1EV, 0EV ve +1EV   veya
-1EV, +1EV ve +3EV

Önemli notlar: Aynı kareyi çekmek gerektiğinden mümkünse hiçbir şey hareket etmemeli ve deklanşöre parmağınızla bastığınızda titremesini istemiyorsanız ya zamanlama ile çekmeli ya da gelişmiş makinelerde uzaktan kumanda kullanmalısınız.

ŞİMDİ TAKİBE ALIN:
X Takip Edin: X.com/ssonmez
Instagram Takip Edin: Instagram.com/suleymansonmez
Bilimkurgu okuyun: Starbul.comPROFESYONEL BİR MAKİNENİZ VARSA

Fotoğraf makinesinin  f diyafram açıklığı sabit kalacak. Siz sadece shutter pozlama ile oynayacaksınız. Altı kez çekecekseniz diyelim ki, 1/3, 1/10, 1/20, 1/40, 1/100, 1/250 shutter hızlarını kullanıyoruz.

Bu sırada makine titrememeli (uzaktan kumanda veya deklanşör kablosu kullanmalı)  f değişmemeli.  ISO100 den yukarı çıkmazsanız en güzeli. Bracket kontrolü varsa +2 EV 0EV ve – 2EV pozlama yapacak şekilde 3lü pozlama yapın. Çekimlerde varsa RAW formatı JPEG yerine kullanın.

hdr2.jpg

FOTOĞRAFLARI HDR HALİNE GETİRMEK

İlk aklıma gelen Photoshop olsa da, profesyoneller Photomatik yazılımını çok daha başarılı buluyorlar.

PHOTOMATİX

 • Programı indirmek için http://www.hdrsoft.com/
 • Programı kurun.
 • “HDRI” menüsünden “Generate HDR” seçin.

photomatix1.jpg

 • Çektiğiniz fotoğrafları “Browse” ile seçin

photomatix2.jpg

 • Aşağıda gördüğünüz gibi seçenekleri kullanın. “Use Standard response curve” –  “Align LDR images” (Titremiş fotoğraf varsa üst üste getirir sadece biraz süreyi uzatır. )photomatix3.jpg
 • HDRI menüsünde “Tone Mapping” seçerek Histogram düzeltimlerini gelen pencerede yapabilirsiniz.photomatix4.jpg
 • Böylece HDR fotoğrafınız oldu! 🙂

PHOTOSHOP

Photoshop kullanıyorsanız işiniz çok kolay. Ancak dediğim gibi profesyoneller Photomatix diyor.

 • File / Dosya menüsünde Automate seçin. Karşınıza merge to HDR çıkacak. Bireştirilecek fotoğrafları seçip yüklediğinizde sonuç güzelce karşınıza gelecek. Yine de sağdaki sürgüde histogramla oynayarak ayarlayabilirsiniz.
 • Sonra Photoshop’ta değişiklik yapacaksanız 32 bitlik bu fotoğrafı 16 bite düşürmek için aynı pencerede sağdaki bit ayarını kullanabilirsiniz.
 • Diğer bir yol da Adobe Bridge’de bu pozları açıp “select all” dedikten sonra “Tools” menüsünden “Merge to HDR” seçmek.

FDRTOOLS


http://www.fdrtools.com/front_e.php adresinden indirin.  Kimileri Photomatixden daha temiz sonuç ürettiğini düşünüyor. Ancak Photomatix daha yaygın kullanılıyor.


İLGİNÇ BİR SORU

* Profesyonel makinem var JPEG format yerine tek bir RAW fotoğraf çeksem, sonra bunu Photoshop’da sanki 3 farklı hızda çekmişim gibi 3 farklı JPEG yapsam olur mu? Hem böylece hareketli nesneleri de çekmiş olurum. Pozlamam da kolay olur. Elimdeki eski RAW’ları da HDR ye çeviririm. Böyle bir şey oluyor mu?

Cevap burada http://www.fotokritik.com/forum/forum.php?konu_id=41080

http://www.hakkiceylan.com/yalanci-hdr-nasil-yapilir-photomatix/

PEKİ PANORAMİK DENİLEN O UZUN FOTOĞRAFLAR NASIL ÇEKİLİR?

Panoramik formatta çekip sonra HDR yapmak istiyorsanız size belki de bulabileceğiniz en detaylı panoramik fotoğrafçılık yazısını sunuyorum
Panoramik ve Dev Fotoğraf Çekimi

“FOTOĞRAFÇILIKTA YENİYİM ÖĞRENMEK İSTİYORUM” DİYORSANIZ

Lütfen şu makalemi okuyun keyifle temel bilgilere ulacaksınız derim.
Fotoğrafçılığın Sırları

KAYNAKÇA:


HDR NEDİR?

HDR NASIL ÇEKİLİR, NASIL İŞLENİR?


RAW FORMAT NEDİR?

MÜTHİŞ HDR FOTOĞRAFLAR
Flickr HDR Grupları

HDR HAZIRLAMA PROGRAMLARI

FOTOĞRAFLARIM:

500px Hesabım: https://500px.com/suleymansonmez
Instagram Hesabım: https://www.instagram.com/suleymansonmez/

TAKİP İÇİN : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | Instagram58 YORUMLAR

 1. ilk fotografta farklı bi teknik uygulanmış olmalı, bot hareketli çünkü.

  bi ara ben de denemiştim bunu. tripod kesinlikle şart yanlız, en ufak bi kaymada saçmasapan şeyler çıkıyordu photoshop ile.

 2. Photomatix anormal derecede iyi bir program. Hareket eden tekne gibi unsurları bir ölçüde düzeltebiliyor. Yani profesyonel bir makine seri şekilde üç poz çeker. Sonra yazılım gayet kolay şekilde ufak farkları düzeltir. Ancak üçayak netliği arttıran unsur. Bir diğer zayıf olasılık tek bir RAW formatından üretilmiş olabileceği.

 3. Sanırım bundan sonra çıkacak DSLR makinelere HDR çekim özelliği koyacaklar, yani bence eklemeleri gerekir..
  Makineyi bu moda getirip kaç kare çekeceğini söyleriz, tripoda yerleştirip çek bakalım deriz, bu kadar..

 4. Çekilen ve HDR yapılan fotoğrafları nasıl jpg yaparız? HDR yaptım jpg’e çeviremedim, selamlar.

 5. Nikon d200, d80 fotoğraf makinalarına sahip olanlar, “overlay” komutunu kullanarak HDR yapabilirler. İki türlü yapılabiliyor.

  1) Tripod üzerinde farklı pozlamalar halinde ve Raw formatındaki fotoğrafları üstüste bindirmek usulü ile.
  2) Kullanılan memory kartın üzerindeki tek Raw fotoğrafı, Nikon’un Capture veya NX2i ile yine aynı kartın üzerinde çoklayarak ve renk vs. düzenlemesi de yine kartın üzerinde yapılarak, ardından overlay komutu ile tek tek sırayla üstüste bindirmek usulu ile.

  a) Makinanızı PC’ye bağlayın,
  b) Bilgisayarım’dan Nikon seçin
  c) Herhangi bir Raw fotoğrafı Nx veya Capture ile açın (Harddiske kaydetmeyin)
  d) Kart fotoğrafı kaç kez gerekiyorsa duplice edin / çoğaltın.
  e) Fotoğrafları düzenleyin.
  f) Overlay’da her defasında tek kare seçerek üstüste bindirin.
  g) Fotoğrafları kartınızdan bilgisayarınıza yükleyin.

  Bu işlemi yapacağınız kartın hiç olmazsa yarısının boş olmasına dikkat edin…

  Sevgiler.

 6. 🙂 garip ve ilgisiz kaçacaksa şimdiden özür diliyorum…

  Bu konu güzel, tamam.

  Geçen yıl konu hakkında araştırma yapıp bir kaç şeyi kendim de denedim ama rastlarsam yine de bilmediğim şeyler olabileceği için şöyle bir göz atmadan edemem. Bu yazı da öyle oldu… Derken örnek resimlere bakıyordum ki bir şey dikkatimi çekti: Eiffel kulesinin ayakları arasına doğru giden ağaç sırasındaki ağaçların üst kısımları, nasıl öyle jilet gibi aynı hizada budanmış? (resim süper, ona bir şey dediğim yok ama bu daha çok ilgimi çekti…)

 7. Bence hdr fotonun doğallığını bozuyor. Yani sanki bi programla renderlenmiş gibi parlak oluyo.
  Gerçekçi değil…

 8. Arkadaşlar Photomatix programının Mac versiyonu var mıdır? Linkini verirseniz sevinirim.
  veya Mac versiyonu bu tür program bilen varsa link verebilir mi?
  Teşekkürler…

 9. Fotoğraf makinesini elime alalı, iki aydan fazla olmadı ama iki dakika da aşık oluverdim ona. Bu mesleği hakkını vererek yapmak istiyorum, “aç kalacağımı bilsem, yaparım” demeye başladım. İşte bu yüzden yardımınıza ihtiyacım var. Belki kızacaksınız ama yorum bölümüne istekde bulunduğum için. Olsun ne kaybederim dedim ve yolladım…..maillerinizi bekleyeyim mi?

 10. Cüneyt Bey ben de öğrenmekte olan bir fotoğrafçıyım. Fotoğrafçılığın temel ilkelerini anlatmamı isteyen sizin dışınızda okuyucularım da oldu. Gerçi webde bir çok yazı var. Ancak daha anlaşılır olma ümidiyle fotoğrafçılık makaleleri hazırlamaya başladım.

  E-mail gönderme konusuna gelince, her gün gelen binlerce ziyaretçime, tek tek ulaşmam, enerji ve zaman olarak mümkün değil. Bunun yerine sizlerin taleplerinizi toparlayıp geniş ve detaylı yazılar yazmayı tercih ediyorum.

  Son olarak azminize hayran oldum. Hem aç kalmak derken Nobel ödüllü bir yazarın, Knut Hamsun’ın açlık romanını tavsiye ederim. İnanılmaz üzerine geldi konunun 😀
  http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=94669
  www.kitapyurdu.com'dan satın al

 11. Yazıyı bildirgeçte gördüm, süper makale ile birlikte yorumları da okudum. Şunu belirtmeden geçemeyeceğim.

  İlk fotoğraftaki hareketli bota değinen arkadaşa cevaben bu yorumu yazmış olayım, ayrıca bundan sonra sorabilecekler için ise bir çözüm olmuş olur.

  Kullandığınız makine önemli. Örneğin Canon eos 350d var bende. Onun üzerinden gideyim. Auto Exposure Bracketing(AEB) bölümüne girin menüden. Buradaki ayar daha önce burayı hiç kullanmamışsanız muhtemelen 0’dadır. Bu ayarı -2 +2 aralığına getirin. nasıl getireceğinizi biliyorsunuz değil mi? 🙂

  Yaptıysanız, ister tripodla, ister makine elinizdeyken bir objeye hedefleyin. Eğer tripodunuz yoksa bu işi ışığın normal olduğu bir mekanda, durumda denemenizde fayda var. Deklansöre basınız ve 3 kare çekinceye kadar elinizi çekmeyiniz. Fotoğraf makinesi sizin için ışık değerlerini makalede belirtildiği üzere ayarlayacak ve 3 kareyi de farklı şekilde çekecektir. -2, 0, +2 değerleri ile yani. Daha sonra canınız hangi programı çekiyorsa o programda HDR olarak render edebilirsiniz.

  Başarılar dilerim herbirceğinize.
  Bi de, saat geç ise gregorian dinlemeyin. ya da dinleyin. ya da dinlemeyin. ya da dinleyin. ya da…

 12. Merhaba, makale için teşekkür ederim.
  Ancak bir sorunla karşılaştım. Netten herhangibir foto buldum ve Ps’de üç farklı renk tonunda “jpeg” formatında kaydedip, gösterdiğiniz şekilde birleştirdim. Ancak şöyle bir hata ile karşılaştım.
  “There is not enougt dynamic coult range is photos to contruct a useful HDR image”
  Yaptığım hata nedir burada ?

 13. Belki biraz radikal bir yorum olacak ama bence birtakım yazılımlar kullanarak HDR oluşturmak fotoğrafçılık işine hile karıştırmaktır. Bu tıpkı bilgisayar oyununda ‘cheat’ kullanmak gibi bir şey. HDR fotoğrafların en belirgin ortak özelliği ‘gerçeküstü görünüm’leri. Nitekim hiç bir fotoğrafçı bir defada böyle bir fotoğraf çekemez çünkü insan gözü de objektif de fotoğraf karesini yukarıdaki fotoğraflarda görünen şekliyle algılamaz. HDR ‘güzel’ ama ‘doğal’ değil kısacası.

  Makro objektiflerle çekilen fotoğraflarda çeşitli yazılımlar sayesinde renk farklarının belirginleştirilmesi veya fotoğrafın kimi yerleri aydınlatılarak güzelleştirilmesi de bence tıpkı HDR tekniğini kullanmak gibidir. İkisi de doğal değil.

  Kadınların makyaj kullanmasına karşı olduğum gibi bu tip tekniklerin kullanılmasına da karşıyım…

  Saygılarımla

 14. Merhaba ben bu programı indirdim yapılıyor kaydetmeden önce fotomun üzerinde photomatix yazıyor gri renkte. Ben bunu yok etmek için ne yapabilirim?

 15. Ben de amatörce fotoğraf çekiyorum ve çok zevk alıyorum. Eminim çok güzel bir programdır ama ücretli mi?

 16. Ben de bu programı indirdim ve yaptığım fotoğrafların üzerinde Photomatix yazıyor bunu yok edebilmek için ne yapabilirim? Lütfen yardım edin.

 17. Deniz kardeş, fotonun üzerinde programın adının yazması ücretsiz-trial versiyon kullanmandan dolayı sanırım.
  Bende de öyle çünkü:)

  Makale güzel olmuş. Teşekkür ederim.

 18. merhaba..
  ben 18 yasındayım ve evdeyım. 4 sene once Samsung bir dıjıtal fotoğraf makinesı aldık ve bununla öyle rasgele fotolar çekiyordum Etrafımdakıler taa ki “Senin fotolarda iş var” diyene kadar fark etmedım ama foto çekmek hep böyle hayalimdi.. Biri bana poz verse biri karşımda dursa bir profesyonel makinem olsa da resım çeksem diye:)
  Şimdi sitenizi görünce böyle güzel yazıları okuyunca hemen girdim siteye 🙂 Benim sizden bir ricam daha dogrusu böyle bir yardıma ihtiyacım var. Şimdi profesyonel bir makina almak istiyorum fakat nasıl bir makina alacağımı bilmiyorum. Bir de çok pahalı olmasını istemiyorum Ayrıca yazılarınız beni daha çok umutlandırdı.. Umarım bana cevap verirsiniz. Şimdiden çok teşekkür ederim..

 19. Yorumlarda ya da günlük serbest yazılarda Türkçe kulanımının çoğu kez yanlış, bozuk ve saçma sapan sözcüklerle dolu olduğunu görüp okuyoruz.. Kuralları koymanızı çok olumlu buluyorum.Teşekkür ederim.Herkes dilini doğru konuşup ve yazabilmeli, daha doğrusu özen göstermeli.Aksi durumda ne insan kendini ifade edebilir ne de aktarmak istediği konuya ilişkin bilgi sunabilir..Bu durumda herkes istediği gibi anlar ki o zaman iletişim denilen kavram yok olur.Her zaman doğru Türkçe…Saygılarımla…

 20. Ercan güzel bir yere değinmişsin ama yazdığın cümle içindeki anlam bozukluğunu atlamışsın sanırım ”Herkes dilini doğru konuşup ve yazabilmeli, daha doğrusu özen göstermeli.” cümlesindeki ‘doğru konuşup ve yazabilmeli’ deki ‘ve’ anlam bozukluğuna sebep olmuş ya da ‘doğru konuşmalı ve yazabilmelidir, daha doğrusu özen göstermelidir.’ de diyebilirdin. Bilgilerine…

 21. Öncelikle makalenizden ötürü size teşekkür ederim. Fotoğraf ve/veya Sinema çekimlerinde her karenin bir amacı olduğu hususu göz önünde bulundurulursa,hdr nin de mutlak surette bir amaca hizmet etmesi gerekmektedir.Yoksa her amatör/profosyonel çekimde bu teknik kullanılacak diye bir kaide bulunmamaktadır.Işık kaynağının yetersiz olduğu durumlarda durumu kurtarmak için nasıl kamera ayarlarıyla oynuyorsak

 22. (…) fotoğraf makinalarında da çeşitli tekniklerin uygulamasada en azından bilmesi önemlidir.Yenilikleri kabullenmek her zaman sıkıntılı süreçleri de beraberinde getirmiştir kabul ediyorum fakat bunları daha baştan reddetmemekte fayda görüyorum.Fotoğrafı bir sanat olarak kabul edeceksek bir fırçaya, bir tuvale ve renk paletine ihtiyacımız mutlaka olacaktır.Bu vesileyle mevcut bilgilerinizi ve araştırmalarınızı bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.Önümüzdeki günlerde sitenizdeki makalelere (özellikle ışık konusundaki literatür eksikliğini de göz önünde bulundurararak)destek vermek isterim.İyi çalışmalar.

 23. Tahir bey, “çeşitli tekniklerin uygulanmasa da en azından bilinmesi önemlidir.” yerine “çeşitli tekniklerin uygulamasada en azından bilmesi önemlidir” yazarak yanlış bir anlama sebep olmuşum; düzeltir,özür dilerim. (Konuya duyduğunuz hassasiyete, hatam vesilesiyle yaptığım şakaya katlanan sizlere teşekkürlerimi sunarım.)

 24. Hocam merhabalar, bende amatörde olsa, fotoğrafçılık sanatıyla yakından ilgiliyim.

  HDR fotoğraf çekmek konusunda, bunun bir hile olduğunu düşünmüyorum şayet çekilen fotoğrafın altında hdr olduğu belirtilirse. Renkleri dahada kalıcı hale getiriyor, saydamlaştırıyor bu teknik.

  Anlatım muazzam olmuş. Paylaşım için teşekkürler.

 25. arkadaşımın hdr uyguladığı bir fotoğrafı netten görüp çok beğendim fotonun altındaki yorumda hdr olduğu yazıyordu,nedir ne değildir biraz araştırıp bu makaleyi buldum. süper açıklamışsınız. orta kalite bir dijital makinam var programı yükleyip denedim gayet hoş sonuç elde ediliyor. teşekkür ederim…

 26. Zaten su anda canon 550d makınam var zamanlıyıcı 2 sn kurup poz telafısını ayarlıyorsunuz bahsettıgınız sıstem geldi

 27. Nikon d 5100 özelliklerinde HDR çekimi var yazıyor.
  Ancak ayarlarında bulamadım. Fikriniz var mı?

 28. senin kadar güzel anlatanı görmedim hocam. tebrik ederim ellerine sağlık.

 29. Ben Kıyafet ürünü satmayı düşünüyorum , stüdyo araç gereçlerine ücret ödemeden nasıl profosyonel ürün çekebilirim , elimde 2 adet fotoğraf makinası var , birisi ” CANON 300 D ” Birisi ” CANON 400 D ‘ Artı olarak elimde ‘ 75-300 lensim var ben bu durumda nasıl bir ortamda mankenimin üzerine giydip çekmeliyim yardımcı olursanız sevinirim

 30. Herşey İçin Teşekkürler Ama Proğram 4 Serisi İniyor 2.2.1 Seri İnmiyor Yardım Ediniz LÜTFEN!!!

 31. +1/3 Ev +2/3 Ev +1 Ev Var Bu modlarda 3 Tane Fotoğraf Çektim 3 üde Aynı Oldu.

 32. merhabalar ürün cekimi gercekleştirmek istiyorum ama nasıl yapacagımı bilimiyorum elimde nikond80 var… zemini nasıl kurabilirim ve ısık ayarını nasıl ayarlarım bu tür sorunlarım var yardımcı olur musunuz?

 33. Tebrik ederim. İnanın bana İngilizce olarak bile bu kadar güzel bi kaynak yok. İlk defa bir Türke hayran kaldım

 34. Emekli eğitimciyim.1967/1985 yılları arasında profesyonel olarak fotoğrafçılık yaptım.Siyah bBeyaz/Renkli/Dia ile çektiğim sayısız fotoğraf müşteri buldu.Sizin de Eyfel Kulesinin HDR ile düzenlenmiş haline bakınca,eski çalışmalarımdan aklımda kalanlar gözümde canlandı.Fotografı beğendim.Müthiş bir derinlik ve netlik içeriyor.Ama ticari ve sanatsal anlamda önemi yok.Zaman zaman yine çekimler yapıyorum.Sadece hevesimi köreltmek için.
  Çalışmalarınızda başarılar dilerim.Sağlıcakla kalınız.

SİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.