İşte oldu! Ne yapacağız şimdi bilmiyorum. Ama olmuş. En azından ürün daha piyasada olmasa da, teknik olarak beyin okuyan kumandalarla bilgisayarlar hazırlanıyor. Beynin temel duygular için gösterdiği farklı dalgaları ve göz hareketlerini sinyallere çevirebilen bir cihazı Silicon Vadisinin yeni firmalarından NeuroSky üretmiş.

neurosky.jpg

Bu tür bir beyin sinyali dönüştürücü başta Stephen Hawking gibi felçli hastalar için bir umut ışığı olarak görünüyor. Oysa cihazın gündelik kullanımı olağanüstü imkanlar ve ekonomik pazar sunuyor. Özellikle oyun konsolları pazarında.

Neredeyse bilimkurgu filmler gibi, yürürken bir bakışla hatta bakmayışla kapanan, açılan kapılar. Çalan müzikler, ve bize tepki veren bir yaşam alanı. Yetkimiz varsa tepki veren elbette.

Şu anda ise sadece bir zihinsel mouse gibi bakmalı olaya. Bu göz hareketlerini – EOG (Electro-oculogram for eye movement) ve beyin sinyallerini EEG (Electro-encephalogram) hesaplayan algoritmanın Rusya kökenli olduğu sonra sisteme uyarlandığı söyleniyor.

“NeuroSky, a fabless semiconductor/module company, has developed a non-invasive neural sensor and signal processing technology that converts brainwaves and eye movements into useful electronic signals to communicate with a wide range of electronic devices, consoles, and computers. ”

Kaynakça:
http://www.neurosky.com/

 

TAKİP İÇİN : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | InstagramYORUMUNUZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız