İşte oldu! Ne yapacağız şimdi bilmiyorum. Ama olmuş. En azından ürün daha piyasada olmasa da, teknik olarak beyin okuyan kumandalarla bilgisayarlar hazırlanıyor. Beynin temel duygular için gösterdiği farklı dalgaları ve göz hareketlerini sinyallere çevirebilen bir cihazı Silicon Vadisinin yeni firmalarından NeuroSky üretmiş.

neurosky.jpg

Bu tür bir beyin sinyali dönüştürücü başta Stephen Hawking gibi felçli hastalar için bir umut ışığı olarak görünüyor. Oysa cihazın gündelik kullanımı olağanüstü imkanlar ve ekonomik pazar sunuyor. Özellikle oyun konsolları pazarında.

Neredeyse bilimkurgu filmler gibi, yürürken bir bakışla hatta bakmayışla kapanan, açılan kapılar. Çalan müzikler, ve bize tepki veren bir yaşam alanı. Yetkimiz varsa tepki veren elbette.

Şu anda ise sadece bir zihinsel mouse gibi bakmalı olaya. Bu göz hareketlerini – EOG (Electro-oculogram for eye movement) ve beyin sinyallerini EEG (Electro-encephalogram) hesaplayan algoritmanın Rusya kökenli olduğu sonra sisteme uyarlandığı söyleniyor.

“NeuroSky, a fabless semiconductor/module company, has developed a non-invasive neural sensor and signal processing technology that converts brainwaves and eye movements into useful electronic signals to communicate with a wide range of electronic devices, consoles, and computers. ”

Kaynakça:
http://www.neurosky.com/

 
EPOSTA ABONELİĞİ İÇİN

Aşağıdaki formda e-posta adresinizi yazın, gelen e-postaya onay verin.


https://suleymansonmez.substack.com/
E-posta aboneliği için e-posta adresinizi eklemeniz, aşağıdaki konuları anlayıp izin verdiğiniz anlamına gelir.
Lütfen okuyunuz. Temel olarak, siteden (Güneşin Tam İçinde) ve yazardan (Süleyman Sönmez) e-posta bülten almaya izin vermek anlamını taşır. Bu iznin temeli: okunacak yazılar, izlenecek videolar, dinlenecek podcastlar, fotoğraflar, tanıtılacak ürün, kitap, site, uygulama, yapay zeka, eğitim, gezi, teknoloji, anket gibi içerikler ve kampanyalar olabilir. Bültenin içeriğinde, bülten sponsorunun ürün ve hizmetine ait bilgi, link ve banner yer alabilir. Bülten e-posta sistemi substack isimli dünyaca çok bilinen, güvenilir e-posta sistemi tarafından gönderilir. E-postalar yeni bir e-posta dağıtım sistemine geçmek dışında üçüncü şahıs ve şirketlerle paylaşılmaz. İşleyiş gereği yurtiçi ve yurtdışındaki server sistemlerinden hizmet verilebilir. Spam gönderilmez. İstediğiniz noktada, tek adımla her e-postanın en altındaki "Unsubscribe" seçilerek üyelikten çıkılır ve siz tekrar e-posta abonelik formuyla veya bülten sayfasında üye olana dek yeni e-posta almazsınız. İlginiz için teşekkür ederiz.


SİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız