Ölüm Yıldızı’nın üzerinde tehlikeli dalışlar yapan X-wing savaş gemilerinden oluşan filonun pilotları birer birer vuruluyordu. Mesafe kısalıyordu. Bir gezegen büyüklüğündeki dünyalar katilinin, kalbine inen yola, ekvator hattındaki dar kanala uçuyorlardı. Luke Skywalker, tek gözünü kaplayan hedef bilgisayar görüntüsünde hızla kısalan mesafeyi görüyordu. Sonra Ustasının, Obi-Wan Kenobi’nin sesini işitti. “Luke, Luke Kudreti kullan. Hislerine güven / Use the Force Luke, trust your feelings”. Luke gözündeki cihazı kapattı. Ardında ölümcül yarış sürüyor, arkadaşları düşmanla arasına girerek kendilerini feda ediyorlardı. Sonunda hedefe geldiğinde bir anda, tek bir anda mükemmel bir atış yaptı. Bu atışı ondan başkası yapamazdı ve Death Star patlamaya başlarken uzaklaştılar.

kudretihisset.jpg

Star Wars’taki birçok kişiyi çok etkileyen Galaktik uygarlığın güvenlik güçleri Jedi’ların taşıdığı o inanılmaz lazer kılıçları ve duyu dışı algılama yetenekleriydi. Kısaca Kudret / Force diyorlardı. (Türkçeye “Güç” şeklinde çevirisi doğru değildir. İngilizce Power denmesi nasıl farklıysa Force’un karşılığı Türkçe Kudret olarak daha doğrudur. Force: Kudret, baskı, ikna gücü, inandırma gücü, birlik, zorlamak)

Kudret akışkandı. Her yeri kaplayan saran müthiş bir yaşam alanıydı. Mesafelerin ötesinde hissediliyordu. Duyguları kaplayan bir olma haliydi. Nesneleri çekerken iterken, akılları okurken ya da geleceği sezerken müthiş bir şeye dahil oluyordu Jediler.

Çocukluklarından itibaren gören gözlerinin onları kör, duyan kulaklarının onları sağır ettiğini öğreniyorlardı. Çünkü gören ve işiten aslında şuurdur, beyindir. Tüm duyuların ötesinde hissettikleri galaksilere şekil veren yaşam gücü o evrensel akıl, sevgi ve her şeyin temeli Kudretin akışına en çok mümkün kılan kişi en büyük Jedi oluyordu.

Şüphesiz filmin getirdiği pek çok terminoloji ve macerada vardı. Kudreti, şahsi varlıkları için kullanmak isteyerek kendilerini geliştirenler ve kudrete paratoner olarak evrene hizmet edenler savaş halindeydi.

Nereden aklıma geldi şimdi Kudret’i anlatmak derseniz. Gündelik yaşamın koşuşturması içinde yaşayan bizler, her geçen gün daha fazla karmaşa içinde, üst kabuğumuzun titreşimlerinde bir martı sürüsü gibi yaşıyoruz. Dalıp çıkarak, yiyeceğimiz için didişerek yaşam savaşımıza devam ediyoruz.

TAKİBE ALIN:

X (Twitter) Takip Edebilirsiniz: 
twitter.com/ssonmez

Bilimkurgu okumayı seviyorsanız,
Starbul ilginizi çekecektir. www.starbul.com

Youtube Kanalım: 
www.youtube.com/suleymansonmez 


“Kudret Jedi’a gücünü verendir. Yaşayan her şeyce yaratılan bir enerji alanıdır. O bizi sarar ve bize nüfuz eder. O galaksileri birbirine bağlar. /
The Force is what gives the Jedi his power. It’s an energy field created by all living things. It surrounds us and penetrates us. It binds the galaxy together.
/ “

Ölümle güçlenmiyoruz. Öleceğimizi kesin bir şekilde kabul edip gücümüzün yettiğince sabırlı ve sevgi dolu olmayı hatırlayamıyoruz. En önemlisi durup hissedemiyoruz. Bunun için tepkilerimiz sığ oluyor. Kolayca aldatılıyor duygulandırılıyor. Sevgisiz bırakılıyor, hatta en uç örnekte öldürmek ve ölmek istiyoruz. Ölümle olduğu gibi yaşamla da barışık değiliz.

Biz sessiz kalmayı ve hissetmeyi bilmiyoruz. Bizden akanı duyumsamayı ve her şeyden akanla tek olduğumuzu işitmiyoruz.

Kendimizi işitmediğimiz için diğerlerini de işitmiyoruz. Dışarıya kapalı bir zihin halinde yaşamaya hayat diyoruz.

İşte hayat önünüzde akıyor. Sonra size sesleniyor. “Kudreti hisset…”

Obi-Wan: Kudrette büyük bir karışıklık hissettim. Sanki seslerin milyonlarcası dehşetle çığlık attı. Sonra aniden sessizlik oldu. Korkunç bir şey olmuş olmasından korkuyorum. / I felt a great disturbance in the Force, as if millions of voices suddenly cried out in terror and were suddenly silenced. I fear something terrible has happened.

YAP YA DA YAPMA, AMA DENEYECEĞİM DEME!

“The Force is a river from which many can drink, and the training of the Jedi is not the only cup which can catch it.” ― Luke Skywalker

İKİNCİ YAZIM

STAR WARS III | REVENGE OF THE SITH | SITH’İN İNTİKAMI

 

 

 

Kaynakça:
http://www.starwars.com/
http://starwars.wikia.com/wiki/Force
http://blogs.starwars.com/IR2/1
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Force_%28Star_Wars%29
http://www.exn.ca/starwars/taoism.cfm

TAKİP İÇİN : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | Instagram1 Yorum

YORUMUNUZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız