Kuartz | Kuvarz | Quartz Kristal

Binlerce yıldır bilinip kullanılıyor, şimdi yeniden keşfediyoruz. Teknolojimizde içinde kuartz kristal olmayan cihaz yok gibi. Bütün makineler frekans ve zamanlama için kuartz kullanıyor. Saat çarpanları, radyo alıcıları ve bir çok dönüştürücü ile eritilmiş kuartzdan elde edilen bir çok şey.

Kuartz’ın doğal kusursuz formu çok çekici. Buz gibi görüntüsündeki asalet takı olarak ve ruhani çalışmalar için kullanılmış çağlar boyu. Esas amacı, akılla yaratılmış belli imajları güçlendirmek, saklamak tekrarlamak, kayıt tutmak ve belli bir titreşimi düzenli olarak yayabilmek olarak ifade edilebilir.

Deniz suyu ile temizlenir ve elde tutularak programlanırlar. Anlatılanlar bunlar. Bilimsel açıdan baktığımızda piezoelektrik etki denilen kristal formun sıkıştırılması ile elektrik eldesi çakmaklarda kullanılıyor. Beynin yaydığı elektriksel dalgaları düzgün moleküler yapısında (SiO2) tekrarlayabilmesi bir neden kabul edilebilir bunca değer verilmesine. Ülkemizde nispeten ucuz olan yarıdeğerli taşın çeşitli renkleri ve şekilleri bulunuyor. İşte birkaç link.

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/merak_ettikleriniz/index.php?kategori_id=4&soru_id=2383
http://www.iznik.gen.tr/ciniyeni/cini_ozell.htm
http://www.youthforhab.org.tr/tr/yayinlar/enerji/gunespilleri/fotovoltaik%20gunes%20pilleri.html
http://www.tse.org.tr/Turkish/abone/Standard_Ara.asp?Durum=IcsTablosu&Sira=1&EskiKod=31.140

  

PAYLAŞ: