Bilim ve TeknolojiGünlük Yaşam

Kafeine Süratli Bir Bakış

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Bu siteyi açtım açalı gelen yorumlardan çok şey öğrendim. Çok şanslıyım, iyi ki varsınız. 🙂 Daha önce uyku üzerine yazdığım bir yazıya gelen kafein yorumunu sadece yorumlarda tutmaya kıyamadım. Çünkü verilen link güzel bir şekilde kafeini anlatıyor.

kafein1.jpg

http://www.nationalgeographic.com.tr/ngm/0501/gorveisit/default.asp adresine girdiğinizde National Geographic sitesinden Türkçe bir seslendirme ile kafeinin günlük hayatımızdaki yeri süratle anlatılıyor. Bir kahve içiminde son yudum bitene dek izler bitirirsiniz 🙂

Kafein inanılmaz yaygınlaşan bir bağımlılık süreci. Bir kitapta okuduğum bilgenin sözlerini hatırlıyorum da yanına gelen akademisyene “Şu an benim zamanımda, benim enerjimdeyiz. Ve ben ne çay içerim, ne kahve…” demişti.

Bir kaç yıl denemek için, kahve, cola, çay içmedim. 2 yıl sonunda bu çeşit uyaranlara ihtiyacım kalmamıştı. Ancak sonra yeniden iş temposuna girdim. Eh, insan içini ısıtacak bir içecek arıyor. Böylece çaya geri döndüm.

Tein, matein ve guaranin olarak da bilinir. Bir alkaloid olan kafein doğal olarak kahvede, çayda, yerba mate’de, guarana’da ve ,az miktarda, kakao içinde bulunur. Kafeinin karateristik, yoğun bir acı tadı vardir. Kola gibi bazı gazlı içeceklere tat vermesi için eklenmektedir. Sürekli kafein kullanımı, farmakolojik toleransa ve yokluk sendromuna neden olur.

Kafeinin döngüsünü iyi anlamak beynimizin metobolizmamızın gündelik çalışmasını da iyi anlamak demek. Aşağıdaki kaynaklara bakabilirsiniz.

Kafein – Türkçe Vikipedi (ansiklopedi maddesi İngilizce Cafeine maddesine göre şu an biraz zayıf kalmış. Umarım işi iyi bilen bir kullanıcı ekler yapar.)
http://tr.wikipedia.org/wiki/Kafein

Kahve Hakkında
http://www.sinanterek.com/articles/cofee/kahve.htm Wikipedia’da Kafein (İngilizce)
http://en.wikipedia.org/wiki/Cafeine

Çay ve Kahve
http://www.teaandcoffee.net/

HowStuffWorks
http://home.howstuffworks.com/coffee.htm
http://home.howstuffworks.com/caffeine.htm

Ne kadar Kahveye Çok Deriz?
http://www.mayoclinic.com/health/caffeine/NU00600

Kafein Sunusu (PC)
http://www.nationalgeographic.com.tr/ngm/0501/gorveisit/kafein.zip

Kafein Sunusu (MAC)
http://www.nationalgeographic.com.tr/ngm/0501/gorveisit/kafein.hqx

Kafein IQ’nuzu Ölçün
http://www.nationalgeographic.com.tr/ngm/konu.asp?Yil=05&Ay=01&Konu=1#

Not: Bu yazıyı yazdıktan sonra Kafein alımını durdurdum. Bunu ayrıca anlatacağım 😉

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler
STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl. STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl.

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

Bir Yorum

  1. yazıyı yazalı baya zaman geçmiş.Deneyimlerinizi anlattığınız bi yazınız var mı?varsa burdan link verebilir misiniz?Merak ettim. Çay yada kahve içmeyi “kafein alımı” na indirgemek haksızlık ama yaa:) kaldı ki hiç mi bi yararı yok bu kafeinin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı