Makaleyi okumak yerine dinlemek ister misiniz?

 

Bu siteyi açtım açalı gelen yorumlardan çok şey öğrendim. Çok şanslıyım, iyi ki varsınız. 🙂 Daha önce uyku üzerine yazdığım bir yazıya gelen kafein yorumunu sadece yorumlarda tutmaya kıyamadım. Çünkü verilen link güzel bir şekilde kafeini anlatıyor.

kafein1.jpg

http://www.nationalgeographic.com.tr/ngm/0501/gorveisit/default.asp adresine girdiğinizde National Geographic sitesinden Türkçe bir seslendirme ile kafeinin günlük hayatımızdaki yeri süratle anlatılıyor. Bir kahve içiminde son yudum bitene dek izler bitirirsiniz 🙂

Kafein inanılmaz yaygınlaşan bir bağımlılık süreci. Bir kitapta okuduğum bilgenin sözlerini hatırlıyorum da yanına gelen akademisyene “Şu an benim zamanımda, benim enerjimdeyiz. Ve ben ne çay içerim, ne kahve…” demişti.

Bir kaç yıl denemek için, kahve, cola, çay içmedim. 2 yıl sonunda bu çeşit uyaranlara ihtiyacım kalmamıştı. Ancak sonra yeniden iş temposuna girdim. Eh, insan içini ısıtacak bir içecek arıyor. Böylece çaya geri döndüm.

Tein, matein ve guaranin olarak da bilinir. Bir alkaloid olan kafein doğal olarak kahvede, çayda, yerba mate’de, guarana’da ve ,az miktarda, kakao içinde bulunur. Kafeinin karateristik, yoğun bir acı tadı vardir. Kola gibi bazı gazlı içeceklere tat vermesi için eklenmektedir. Sürekli kafein kullanımı, farmakolojik toleransa ve yokluk sendromuna neden olur.

Kafeinin döngüsünü iyi anlamak beynimizin metobolizmamızın gündelik çalışmasını da iyi anlamak demek. Aşağıdaki kaynaklara bakabilirsiniz.

Kafein – Türkçe Vikipedi (ansiklopedi maddesi İngilizce Cafeine maddesine göre şu an biraz zayıf kalmış. Umarım işi iyi bilen bir kullanıcı ekler yapar.)
http://tr.wikipedia.org/wiki/Kafein

Kahve Hakkında
http://www.sinanterek.com/articles/cofee/kahve.htm Wikipedia’da Kafein (İngilizce)
http://en.wikipedia.org/wiki/Cafeine

Çay ve Kahve
http://www.teaandcoffee.net/

HowStuffWorks
http://home.howstuffworks.com/coffee.htm
http://home.howstuffworks.com/caffeine.htm

Ne kadar Kahveye Çok Deriz?
http://www.mayoclinic.com/health/caffeine/NU00600

Kafein Sunusu (PC)
http://www.nationalgeographic.com.tr/ngm/0501/gorveisit/kafein.zip

Kafein Sunusu (MAC)
http://www.nationalgeographic.com.tr/ngm/0501/gorveisit/kafein.hqx

Kafein IQ’nuzu Ölçün
http://www.nationalgeographic.com.tr/ngm/konu.asp?Yil=05&Ay=01&Konu=1#

Not: Bu yazıyı yazdıktan sonra Kafein alımını durdurdum. Bunu ayrıca anlatacağım 😉

STARBUL, Türkiye'de 100 yıllık sürede geçen baş döndürücü bir bilim kurgu roman. Starbul romanı okumak için tıklayın

SİTEMİZE ABONE OLDUNUZ MU?