Ses üzerinde düşündükçe efsanelerin Echo adıyla andığı mitolojik yankı canlısını hatırlarım. Herkesin bir öyküsü vardır değil mi? Kimileri güzel bir öykü yakarlar yaşamlarıyla. Kimileriyse sessizce gelip gitmeye razı olmazlar dünyadan. İşte Elwood (Woody) Norris’te bu ilginç adamlardan biri. Ülkemizde pek tanınmayan Amerikalı dehalardan.

lazerses

İcat ettiği cihazlar bir yana, oldukça hoş sohbet ve pazarlama yeteneği güçlü, yani bildiğimiz kayıp dünyalarında yaşayan mucitlerden çok farklı.

Bizi ilgilendiren buluşundan başlayalım. Biraz dikkat eden herkes sesin her yöne yayılan dairesel dalgalı bir yapı olduğunu anlamıştır. Sesin oluşması için bir ortam olmalı ve o ortam serbestçe titreyebilmelidir. Bu serbest ortam çoğunlukla hava, su ve katı maddelerdir. Ses kaynağı ortamı dalgalandırır. Dalgalar işiten organca – bizim için kulak böceklerde anten vs.- algılanır. Ve anlamlı bir mesaja beyin tarafından dönüştürülür. Buraya kadar bildiğimiz şeyler.

Ancak iş sadece tek yönde ilerleyen lazer benzeri bir sesi tanımlamaya geldiğinde kafamız karışıyor. Bu öyle bir ses ki, hedef aldığınız nokta dışında duyulmuyor. Pek çok proje gibi önce askeri alanda ilgi görüyor. Zaman geçtikçe ne kadar ticari potansiyele sahip bir proje olduğu ortaya çıkıyor.

Devamını okumak için Mihrace.Net’teki makaleme buyrun.

Doğrusal bir ses cihazı. Sadece düz tutulunca sesi duyuyoruz. 🙂 Mikrofonu hoparlöre tutunca hep duyarız değil mi 🙂

TAKİP İÇİN HARİKA BİR ZAMAN! ŞİMDİ!