Tam bir daire şeklinde fotoğraf çekilemiyor. Grafik çalışmalarda görüp nasıl yapıldığını merak ediyorsanız, şimdi okuyarak öğrenebilirsiniz.

  
dairegunes.jpg

Öncelikle uzun bir fotoğrafa ihtiyacınız var. Bu tür uzun fotoğraflara Panoramik deniyor. Genelde belli bir manzarayı gösteren  birden fazla fotoğrafın yanyana eklenmesi ile oluşuyorlar. Bu işin sırlarını daha önce anlatmıştım.

Peki sonra ne yapacağız? Bu fotoğrafı Photoshop ile açıyoruz. Sonra Fotoğrafın olduğu katmanda (layer) Ctrl + T ile boyutlandırmayı açıyoruz. Üst araç çubuğunda, en boy oranını kilitleyen zinciri tıklayıp resmi yatayda uzatıyoruz.

“Filter” menüsünde “Distortion” altında “Polar Coordinates” var. Bastığınızda karşınıza daire şeklinde resim gelecek. İlk seferde başaramazsanız, bunun nedeni fotoğrafın görünen alanın dışına taşması gerektiği. Her iki uç dönüp birleşecek çünkü. Yani Ctrl – T ile uzatmalısınız en boy oranını bozmadan.

Bu bitince elimizde iki sorun var. Resmin tam ortası ve iki ucun birleştiği yerler. Ortaya ben güneş resmi yapıştırıp çevresini “mask metodu” ile temizledim.

Birleşme yerlerini de “Stamp” aracı ile düzelttim. Sonuç daha iyi olabilir. Bunun için çektiğim fotoğraf tam 360 derece olmalıydı. Yine de bu çalışmayı yaparken çok keyif aldım. 🙂 Sıra sizde.

FOTOĞRAFLARIM:

500px Hesabım: https://500px.com/suleymansonmez
Instagram Hesabım: https://www.instagram.com/suleymansonmez/

TAKİP İÇİN : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | Instagram12 YORUMLAR

 1. Yukarıdan aşşağı sayfayı indire indire bir yandan da sindire sindire okuyordum.. Ve karşıma bir sahanda yumurta çıktı… 1 saniye kadar sarısı güneşe benzetilmeye çaılışılmış bir sahanda yumurta sandım…
  Sonra gördüm ama 1 saniye yine de çok uzun bir süre…

  sanırım asla pilot olamayacağım :((
  😀

 2. Albümde gezerken arada geçti bu fotoğraf. “Fazla bakmayayım, ağzım sulanacak” dedim… Nefis bir sahanda yumurta sanmıştım 🙂
  Meğersem güneşin içindeki İstanbul imiş 🙂

  Çok hoş bir çalışma Süleyman Bey 🙂

 3. Nazlı, neredeyse göbeğim çatlayacak. Ben yaptım kim yapacak 🙂

  Fotoğrafı çeken, önce panoramik sonra polar yapıp sonra yazan, her yerde kocaman kocaman ismi yazan ben!

  Müthiş bir dikkatsizlik almış gidiyor. Yazı bile okunmadan, her gün birisi mutlaka bu tür bir mesaj yazıyor ve kendisine özel yazıyorum. Ama bu defa yayınladım.

  Belki bu yorumu okur aynı soruyu sormazlar 🙁

 4. Ya süper birşey denemedim ama yapmanız büyük zevk konusu olmuştur yani tebrikler.

 5. Ben de onu sahanda yumurta sanıyodum,hay allah! 😛
  Bu arada Süleyman bey siz de fotoğrafınızda adeta bi bahriyeli subay gibi çıkmışsınız arkanızda boğaz manzarasıyla.. 😀
  Sevgiler

YORUMUNUZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız