FotoğrafPhotoshopTasarım

Photoshop | Polar Coordinates

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Tam bir daire şeklinde fotoğraf çekilemiyor. Grafik çalışmalarda görüp nasıl yapıldığını merak ediyorsanız, şimdi okuyarak öğrenebilirsiniz.

  
dairegunes.jpg

Öncelikle uzun bir fotoğrafa ihtiyacınız var. Bu tür uzun fotoğraflara Panoramik deniyor. Genelde belli bir manzarayı gösteren  birden fazla fotoğrafın yanyana eklenmesi ile oluşuyorlar. Bu işin sırlarını daha önce anlatmıştım.

Peki sonra ne yapacağız? Bu fotoğrafı Photoshop ile açıyoruz. Sonra Fotoğrafın olduğu katmanda (layer) Ctrl + T ile boyutlandırmayı açıyoruz. Üst araç çubuğunda, en boy oranını kilitleyen zinciri tıklayıp resmi yatayda uzatıyoruz.

“Filter” menüsünde “Distortion” altında “Polar Coordinates” var. Bastığınızda karşınıza daire şeklinde resim gelecek. İlk seferde başaramazsanız, bunun nedeni fotoğrafın görünen alanın dışına taşması gerektiği. Her iki uç dönüp birleşecek çünkü. Yani Ctrl – T ile uzatmalısınız en boy oranını bozmadan.

Bu bitince elimizde iki sorun var. Resmin tam ortası ve iki ucun birleştiği yerler. Ortaya ben güneş resmi yapıştırıp çevresini “mask metodu” ile temizledim.

Birleşme yerlerini de “Stamp” aracı ile düzelttim. Sonuç daha iyi olabilir. Bunun için çektiğim fotoğraf tam 360 derece olmalıydı. Yine de bu çalışmayı yaparken çok keyif aldım. 🙂 Sıra sizde.

FOTOĞRAFLARIM:

500px Hesabım: https://500px.com/suleymansonmez
Instagram Hesabım: https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler
STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl. STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl.

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

13 Yorum

 1. Yukarıdan aşşağı sayfayı indire indire bir yandan da sindire sindire okuyordum.. Ve karşıma bir sahanda yumurta çıktı… 1 saniye kadar sarısı güneşe benzetilmeye çaılışılmış bir sahanda yumurta sandım…
  Sonra gördüm ama 1 saniye yine de çok uzun bir süre…

  sanırım asla pilot olamayacağım :((
  😀

 2. Albümde gezerken arada geçti bu fotoğraf. “Fazla bakmayayım, ağzım sulanacak” dedim… Nefis bir sahanda yumurta sanmıştım 🙂
  Meğersem güneşin içindeki İstanbul imiş 🙂

  Çok hoş bir çalışma Süleyman Bey 🙂

 3. Nazlı, neredeyse göbeğim çatlayacak. Ben yaptım kim yapacak 🙂

  Fotoğrafı çeken, önce panoramik sonra polar yapıp sonra yazan, her yerde kocaman kocaman ismi yazan ben!

  Müthiş bir dikkatsizlik almış gidiyor. Yazı bile okunmadan, her gün birisi mutlaka bu tür bir mesaj yazıyor ve kendisine özel yazıyorum. Ama bu defa yayınladım.

  Belki bu yorumu okur aynı soruyu sormazlar 🙁

 4. Ben de onu sahanda yumurta sanıyodum,hay allah! 😛
  Bu arada Süleyman bey siz de fotoğrafınızda adeta bi bahriyeli subay gibi çıkmışsınız arkanızda boğaz manzarasıyla.. 😀
  Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı