Makaleyi okumak yerine dinlemek ister misiniz?

 

Tam bir daire şeklinde fotoğraf çekilemiyor. Grafik çalışmalarda görüp nasıl yapıldığını merak ediyorsanız, şimdi okuyarak öğrenebilirsiniz.

  
dairegunes.jpg

Öncelikle uzun bir fotoğrafa ihtiyacınız var. Bu tür uzun fotoğraflara Panoramik deniyor. Genelde belli bir manzarayı gösteren  birden fazla fotoğrafın yanyana eklenmesi ile oluşuyorlar. Bu işin sırlarını daha önce anlatmıştım.

Peki sonra ne yapacağız? Bu fotoğrafı Photoshop ile açıyoruz. Sonra Fotoğrafın olduğu katmanda (layer) Ctrl + T ile boyutlandırmayı açıyoruz. Üst araç çubuğunda, en boy oranını kilitleyen zinciri tıklayıp resmi yatayda uzatıyoruz.

“Filter” menüsünde “Distortion” altında “Polar Coordinates” var. Bastığınızda karşınıza daire şeklinde resim gelecek. İlk seferde başaramazsanız, bunun nedeni fotoğrafın görünen alanın dışına taşması gerektiği. Her iki uç dönüp birleşecek çünkü. Yani Ctrl – T ile uzatmalısınız en boy oranını bozmadan.

Bu bitince elimizde iki sorun var. Resmin tam ortası ve iki ucun birleştiği yerler. Ortaya ben güneş resmi yapıştırıp çevresini “mask metodu” ile temizledim.

Birleşme yerlerini de “Stamp” aracı ile düzelttim. Sonuç daha iyi olabilir. Bunun için çektiğim fotoğraf tam 360 derece olmalıydı. Yine de bu çalışmayı yaparken çok keyif aldım. 🙂 Sıra sizde.

FOTOĞRAFLARIM:

500px Hesabım: https://500px.com/suleymansonmez
Instagram Hesabım: https://www.instagram.com/suleymansonmez/

STARBUL, Türkiye'de 100 yıllık sürede geçen baş döndürücü bir bilim kurgu roman. Starbul okumak için tıklayın

SİTEMİZE ABONE OLDUNUZ MU?