Bir süredir Iphone için uyumlu hale getirmek istiyordum Güneşin Tam İçinde’yi. Hazır onu yaparken işinize yarayacak bazı özellikler de ekledim.

Sitenizin Iphone'da görünmesini nasıl sağlarsınız? Google Friend Connect nasıl kurarsınız? Sitede görsel yenilikler Güneşin Tam İçinde'ye iPhone Dopingi


Öncelikle Apple Iphone’u biliyorsunuzdur diye başlıyorum. Bu medyatik telefon tam bir dijital bilgi merkezi. Internete girdiğinizde siteler Iphone içinde açılmak için görüntüleri küçülmek zorunda. Ancak WordPress altyapısı kullandığımız için güzel bir eklenti ve tema paketi bu işi çok daha iyi şekilde hallediyor.

Eklenti ismi WPtouch iPhone Theme
Resmi web adresi : http://www.bravenewcode.com/wptouch/
Geliştirici: Dale Mugford & Duane Storey

Eklentiyi indirdiğinizde içinden bir plugin klasörü bir de tema klasörü çıkıyor. Temayı alıp wpcontent klasörü için pluginleri de plugins klasörünüze ftp ile yolluyorsunuz. Son olarak eklenti panelinde çalıştırdığınızda artık WordPress siteniz bir ziyaretçi IPhone ile girince karşısına şirin ve kullanışlı bir arabirimle çıkıyor.

wptouch

Ben Iphone kullanmıyorum bir arkadaşımın Iphone’u ile siteye girip ekranları fotoğrafladım. Aşağıda bir kaç örnek var. İçeriği olduğu gibi ekrana sığacak kadar küçültmesi ama yazıların çok okunur şekilde kalması bence harika. Hatta yorum alanları ve yorumlayanların avatarları bile görünüyor. Yan menü ortadan kayboluyor. Ancak eklentiden çıkan temayı değiştirme imkanınız elbette var. Özellikle eklentinin options / seçenekler sayfası çok kullanışlı.

iphonegti3 iphonegti2

DİĞER YENİLİKLER

KONU GÖRSELLERİ

Hem kategorilerde hem anasayfada hem de sağdaki yanmenüde (sidebar) kullandığım konuların görsellerini büyüttüm.

KONU IKONLARI

Okuduğunuz konuyu beğenirseniz  e-maille arkadaşınıza yollayabilmeniz ya da sosyal ağlarda paylaşabilmeniz için yazı başlığının sağına küçük düğmeler ekledim. Yazıların yazıcıdan bastırılmasında mürekkep harcamanızı azaltacak bir eklenti de yazıcı simgesinde.

GOOGLE TERCÜME HİZMETLERİ

Google Translator geçtiğimiz günlerde Türkçeyi de çeviri yaptığı dillere ekledi. Böylece girdiğiniz yabancı sayfaları Türkçeye çevirebildiğiniz gibi Türkçe sayfaları birçok dünya diline çevirebiliyorsunuz. Ayrıca istediğiniz bir cümleyi de yabancı dile veya Türkçeye tercüme edebiliyorsunuz. Ancak servis daha yeni açıldığından birçok çeviri hatası var. Kişilerin o kısmı seçip öneride bulunmasıyla doğru çeviriler artacak. Diyelim 5 seneye kadar çeviri işi ciddi atılım yapabilecek. İşte bu servisten yararlanmak isteyen ve yazıları kabasaba da olsa, bir yabancı dile çevirmek isteyenler ve yabancı ziyaretçilerimiz için, dil seçeneklerini yan menüye yerleştirdim. Günlük hayatta kullanmak istiyorsanız bu servisin adresi http://translate.google.com/Eğer wordpress siteniz varsa ve kolayca dil seçenekleri eklemek istiyorsanız bu eklenti / plugin işinize yarayacaktır.

Global Translator ( http://wordpress.org/extend/plugins/global-translator/ ) Nahnu’ya teşekkürler.Eğer  siteniz WP değilse, bu adreste  http://translate.google.com/translate_tools Google ziyaretçilerinize açılan bir menüden dil seçim imkanı verecek olan HTML kodu verecek. Yok ben illa özelleştireceğim diyorsanız şuna ve şuna da bir bakın derim.

SANAL KLAVYE

Yorum yazılan alanın altına Türkçe klavyesi olmayan ğ, ı, ç, ş, ü, ö yazamayanlar ve yurtdışındakiler için sanal klavye ekledim. Tıkladığınızda açılıyor mouse ile yazabiliyorsunuz.

GOOGLE FRIEND CONNECT’LE ARKADAŞLIK BAĞLARI

Siteyi sevenlerin birbirlerini tanıması bir arkadaşlık bağı olması amacıyla Google Friend Connect kutusu yerleştirdim. Kullanımı oldukça basit. Eğer gmail, yahoo gibi bir e-mailiniz varsa Join / Üye ol düğmesine basıyorsunuz ve giriş yapıyorsunuz. Kendi bilgilerinizi doldurabilirsiniz. Kısa özgeçmiş ya da siteleriniz varsa gibi.

Bunu kendi sitenize eklemek istiyorsanız yapılacak iş gerçekten kolay: http://www.google.com/friendconnect/ adresine girin.  Hemen gmail hesabınızla giriş yapın. (yoksa bir tane oluşturun. Gmail hakikaten çok kaliteli bir e-mail hizmetidir ve ardında Google gücü vardır)  “Yeni Bir Site Kur / Set up a new site” düğmesine basın. Site adı / URL verin. Size  iki dosya verecek, bunları önce download ile indirip sonra sitenizin kök / root klasörüne gönderin / upload . En sonunda size bir HTML kod veriyor. Bunu alıp sayfanızın temasına yapıştırınca sitenizde beliriyor.

SİTEYE KOLAY ÜYELİK VE GİRİŞ

Siteye üyelik için “üye giriş” ve “kayıt” bölümünü sağ yan sütuna ekledim. Üyelere yönelik bazı şeyler olabilir. Ve üye olmayanların bundan haberi bile olmayabilir 🙂

GÖRSEL İYİLEŞTİRMELER

  • Web tasarımcılar arasında footer denen sayfanın en altına görsel bir son ekledim. En azından benim hoşuma gitti. Sizi bilmem 🙂
  • Kategori sayfalarına girdiğinizde daha özelleşmiş bir sayfa bulmanız için Fotoğraf ve Atatürk kategorilerinden başladım. Yeni özellikler ekliyorum o sayfalara.

Yeni teknolojiler çıktıkça siteyi hemen modernleştirmeya çalışıyoruz. Amaç sitenin size bu kapsamdaki bilgiyi en hızlı ve anlaşılır şekilde zamanınıza keyif katarak sunması 🙂

Sağlıcakla kalın.
EPOSTA ABONELİĞİ İÇİN

Aşağıdaki formda e-posta adresinizi yazın, gelen e-postaya onay verin.


https://suleymansonmez.substack.com/
E-posta aboneliği için e-posta adresinizi eklemeniz, aşağıdaki konuları anlayıp izin verdiğiniz anlamına gelir.
Lütfen okuyunuz. Temel olarak, siteden (Güneşin Tam İçinde) ve yazardan (Süleyman Sönmez) e-posta bülten almaya izin vermek anlamını taşır. Bu iznin temeli: okunacak yazılar, izlenecek videolar, dinlenecek podcastlar, fotoğraflar, tanıtılacak ürün, kitap, site, uygulama, yapay zeka, eğitim, gezi, teknoloji, anket gibi içerikler ve kampanyalar olabilir. Bültenin içeriğinde, bülten sponsorunun ürün ve hizmetine ait bilgi, link ve banner yer alabilir. Bülten e-posta sistemi substack isimli dünyaca çok bilinen, güvenilir e-posta sistemi tarafından gönderilir. E-postalar yeni bir e-posta dağıtım sistemine geçmek dışında üçüncü şahıs ve şirketlerle paylaşılmaz. İşleyiş gereği yurtiçi ve yurtdışındaki server sistemlerinden hizmet verilebilir. Spam gönderilmez. İstediğiniz noktada, tek adımla her e-postanın en altındaki "Unsubscribe" seçilerek üyelikten çıkılır ve siz tekrar e-posta abonelik formuyla veya bülten sayfasında üye olana dek yeni e-posta almazsınız. İlginiz için teşekkür ederiz.


5 YORUMLAR

  1. ceoyavuz, siteye çakma Iphone girersen çakma GTİ görürsün. I love original 🙂

    Mehmet cidden güzel görünüyor. Pek Iphone tutkunu sayılmam. Ama sitemi görünce ekranında kanım kaynadı birden 🙂

  2. Çilekli süt teşekkürler, bir eklentinin gereksiz kodu yüzündan yavaşlama başlamış. Düzelttim. Şu anda 3 kat daha hızlı açılıyor. Teşekkürler ikazınız için 🙂

SİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız