z_ARŞİV YAZILAR

Güneşin Tam İçinde’ye iPhone Dopingi

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Bir süredir Iphone için uyumlu hale getirmek istiyordum Güneşin Tam İçinde’yi. Hazır onu yaparken işinize yarayacak bazı özellikler de ekledim.

gtiphonedopingi Sitenizin Iphone'da görünmesini nasıl sağlarsınız? Google Friend Connect nasıl kurarsınız? Sitede görsel yenilikler Sitenizin Iphone'da görünmesini nasıl sağlarsınız? Google Friend Connect nasıl kurarsınız? Sitede görsel yenilikler


Öncelikle Apple Iphone’u biliyorsunuzdur diye başlıyorum. Bu medyatik telefon tam bir dijital bilgi merkezi. Internete girdiğinizde siteler Iphone içinde açılmak için görüntüleri küçülmek zorunda. Ancak WordPress altyapısı kullandığımız için güzel bir eklenti ve tema paketi bu işi çok daha iyi şekilde hallediyor.

Eklenti ismi WPtouch iPhone Theme
Resmi web adresi : http://www.bravenewcode.com/wptouch/
Geliştirici: Dale Mugford & Duane Storey

Eklentiyi indirdiğinizde içinden bir plugin klasörü bir de tema klasörü çıkıyor. Temayı alıp wpcontent klasörü için pluginleri de plugins klasörünüze ftp ile yolluyorsunuz. Son olarak eklenti panelinde çalıştırdığınızda artık WordPress siteniz bir ziyaretçi IPhone ile girince karşısına şirin ve kullanışlı bir arabirimle çıkıyor.

wptouch

Ben Iphone kullanmıyorum bir arkadaşımın Iphone’u ile siteye girip ekranları fotoğrafladım. Aşağıda bir kaç örnek var. İçeriği olduğu gibi ekrana sığacak kadar küçültmesi ama yazıların çok okunur şekilde kalması bence harika. Hatta yorum alanları ve yorumlayanların avatarları bile görünüyor. Yan menü ortadan kayboluyor. Ancak eklentiden çıkan temayı değiştirme imkanınız elbette var. Özellikle eklentinin options / seçenekler sayfası çok kullanışlı.

iphonegti3 iphonegti2

DİĞER YENİLİKLER

KONU GÖRSELLERİ

Hem kategorilerde hem anasayfada hem de sağdaki yanmenüde (sidebar) kullandığım konuların görsellerini büyüttüm.

KONU IKONLARI

Okuduğunuz konuyu beğenirseniz  e-maille arkadaşınıza yollayabilmeniz ya da sosyal ağlarda paylaşabilmeniz için yazı başlığının sağına küçük düğmeler ekledim. Yazıların yazıcıdan bastırılmasında mürekkep harcamanızı azaltacak bir eklenti de yazıcı simgesinde.

GOOGLE TERCÜME HİZMETLERİ

Google Translator geçtiğimiz günlerde Türkçeyi de çeviri yaptığı dillere ekledi. Böylece girdiğiniz yabancı sayfaları Türkçeye çevirebildiğiniz gibi Türkçe sayfaları birçok dünya diline çevirebiliyorsunuz. Ayrıca istediğiniz bir cümleyi de yabancı dile veya Türkçeye tercüme edebiliyorsunuz. Ancak servis daha yeni açıldığından birçok çeviri hatası var. Kişilerin o kısmı seçip öneride bulunmasıyla doğru çeviriler artacak. Diyelim 5 seneye kadar çeviri işi ciddi atılım yapabilecek. İşte bu servisten yararlanmak isteyen ve yazıları kabasaba da olsa, bir yabancı dile çevirmek isteyenler ve yabancı ziyaretçilerimiz için, dil seçeneklerini yan menüye yerleştirdim. Günlük hayatta kullanmak istiyorsanız bu servisin adresi http://translate.google.com/Eğer wordpress siteniz varsa ve kolayca dil seçenekleri eklemek istiyorsanız bu eklenti / plugin işinize yarayacaktır.

Global Translator ( http://wordpress.org/extend/plugins/global-translator/ ) Nahnu’ya teşekkürler.Eğer  siteniz WP değilse, bu adreste  http://translate.google.com/translate_tools Google ziyaretçilerinize açılan bir menüden dil seçim imkanı verecek olan HTML kodu verecek. Yok ben illa özelleştireceğim diyorsanız şuna ve şuna da bir bakın derim.

SANAL KLAVYE

Yorum yazılan alanın altına Türkçe klavyesi olmayan ğ, ı, ç, ş, ü, ö yazamayanlar ve yurtdışındakiler için sanal klavye ekledim. Tıkladığınızda açılıyor mouse ile yazabiliyorsunuz.

GOOGLE FRIEND CONNECT’LE ARKADAŞLIK BAĞLARI

Siteyi sevenlerin birbirlerini tanıması bir arkadaşlık bağı olması amacıyla Google Friend Connect kutusu yerleştirdim. Kullanımı oldukça basit. Eğer gmail, yahoo gibi bir e-mailiniz varsa Join / Üye ol düğmesine basıyorsunuz ve giriş yapıyorsunuz. Kendi bilgilerinizi doldurabilirsiniz. Kısa özgeçmiş ya da siteleriniz varsa gibi.

Bunu kendi sitenize eklemek istiyorsanız yapılacak iş gerçekten kolay: http://www.google.com/friendconnect/ adresine girin.  Hemen gmail hesabınızla giriş yapın. (yoksa bir tane oluşturun. Gmail hakikaten çok kaliteli bir e-mail hizmetidir ve ardında Google gücü vardır)  “Yeni Bir Site Kur / Set up a new site” düğmesine basın. Site adı / URL verin. Size  iki dosya verecek, bunları önce download ile indirip sonra sitenizin kök / root klasörüne gönderin / upload . En sonunda size bir HTML kod veriyor. Bunu alıp sayfanızın temasına yapıştırınca sitenizde beliriyor.

SİTEYE KOLAY ÜYELİK VE GİRİŞ

Siteye üyelik için “üye giriş” ve “kayıt” bölümünü sağ yan sütuna ekledim. Üyelere yönelik bazı şeyler olabilir. Ve üye olmayanların bundan haberi bile olmayabilir 🙂

GÖRSEL İYİLEŞTİRMELER

  • Web tasarımcılar arasında footer denen sayfanın en altına görsel bir son ekledim. En azından benim hoşuma gitti. Sizi bilmem 🙂
  • Kategori sayfalarına girdiğinizde daha özelleşmiş bir sayfa bulmanız için Fotoğraf ve Atatürk kategorilerinden başladım. Yeni özellikler ekliyorum o sayfalara.

Yeni teknolojiler çıktıkça siteyi hemen modernleştirmeya çalışıyoruz. Amaç sitenin size bu kapsamdaki bilgiyi en hızlı ve anlaşılır şekilde zamanınıza keyif katarak sunması 🙂

Sağlıcakla kalın.

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler
STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl. STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl.

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

5 Yorum

  1. ceoyavuz, siteye çakma Iphone girersen çakma GTİ görürsün. I love original 🙂

    Mehmet cidden güzel görünüyor. Pek Iphone tutkunu sayılmam. Ama sitemi görünce ekranında kanım kaynadı birden 🙂

  2. Çilekli süt teşekkürler, bir eklentinin gereksiz kodu yüzündan yavaşlama başlamış. Düzelttim. Şu anda 3 kat daha hızlı açılıyor. Teşekkürler ikazınız için 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı