Sahnelerdeki epik anlatımın coşkusu kah masallara, kah efsanelere, kah olağanüstü canlıların insanların, perilerin varlığına inandığımız, çocukluk günlerimize götürüyor bizi. Christophe Vacher, Sembolist, Sürrealist Ressam

The Gate (Geçit) | Sanatçı: Christophe Vacher | Yağlıboya çalışma

Tablolarına baktığımda düşümsü bir etki yaratır bende Christophe Vacher.

vecherFransız ressam Christophe Vacher, aslında biz çizeni olduğunu bilmesekte pek çok çizgifilmde özellikle Dreamworks ve Walt Disney yapımlarında görev almış. (“Dinosaur”, “Hercules,” “Tarzan”, “Fantasia 2000”, “Treasure Planet” , “Shark Tale”, “9” gibi. )

Ancak açıkçası bu çizimleri teknik olarak çok güzel olmasına karşılık çocuklara ve alışıldık sanat beklentisine yönelik çalışmalar gibi. Yani klasik tabirle geçinmek için yapılmış resimler gibi.  🙂

Oysa Cristophe Vacher’in sitesinde bulunan kendi deyimiyle “Kişisel / özel” çizimlerine baktığınızda sizi içten içe çağıran o doğaçlamayla farklı bir anlatım dilinin usta kurgusu sarıyor.

Sahnelerdeki epik anlatımın coşkusu kah masallara, kah efsanelere, kah olağanüstü canlıların insanların, perilerin varlığına inandığımız, uçan kayaların akıntıyla gitmemesi için yularlarından bağlanmış atlar gibi yere bağlandıkları ya da gemilere özgü bir kıyıya halatla tutunduklarını gördüğümüz çocukluk günlerimize götürüyor bizi.

Üstelik lirik bir ifadeyle bu taşlara “söz vermek” anlamında “The Promise” ismini vermiş ki ressam, bir söz vermenin, hem her an unutulup gidilecek kadar seyyal, hem bağlayıcı olduğunu nasıl da iyi anlatıyor değil mi?

thepromise
The Promise (Söz Vermek) | Sanatçı: Christophe Vacher | Yağlıboya çalışma

Ve insanlar dev ölçekteki yapılar önünde… Müthiş güçlü bir doğa tasviri. Çizimleri ne yalan söyleyeyim kendime saklama arzusu doğurdu bir anda bende. Türkçe kaynaklı birkaç site dışında sanatını detaylıca anlatan görmedim. Sanattaki gizem ruhu öylesine güçlüydü ki e-maillerde dolaşmasın, forumlara postalanmasın ruhumun coşkusuna ve sırrına özgü uzun bir rüyayı sunsun istedim.

thelongsleep
The Long Sleep (Uzun Uyku) | Sanatçı: Christophe Vacher | Yağlıboya çalışma

Çok nadir şekilde böyle hissederim. Çoğu zaman o sanatı yaymak duyurmak için gücümün yettiğince nefesim tükenene dek anlatırım. Ama bu seferkini bil ki senden bile saklamak istedim okuyucum. Lütfen sana verdiğim bu güzel sanatı benden bir emanet olarak al. Tıpkı benim o düşleri avuçlarımla kırmamaya çabalayarak usulca alıverdiğim gibi….

thecanyon
The Canyon (Kanyon) | Sanatçı: Christophe Vacher | Yağlıboya çalışma

Christophe Vacher Resmi Sitesi
(Solda Galleries seçilip “Personel Work” kategorisine girilip her esere tek tek bakılması tavsiyemdir)
http://www.vacher.com/

IMDB Veritabanında
http://www.imdb.com/name/nm0882903/

Facebook Profili
http://tr-tr.facebook.com/people/Christophe-Vacher/733606427

11010950_10153086442966428_8843650886021595652_n 12189892_10153086443016428_6352213505469685736_n

 

expectations
Expectations (Beklentiler, Ümitler…) | Sanatçı: Christophe Vacher | Yağlıboya çalışma

TAKİP İÇİN HARİKA BİR ZAMAN! ŞİMDİ!