Dünyanın Merkezine 3 Boyutlu Yolculuk

Jules Verne çocukluğumdan beri benim için bilimkurgu ve bilim yazarlarının şahıdır desem yeridir. Hayal ettiği neredeyse her şeybirebir gerçekleşmiştir. Nautilus nükleer denizaltısı, Ay roketi gibi… Hayal olarak kalan tek eseri, eski adıyla “Arzın Merkezine Seyahat” yeni adıyla “Dünyanın Merkezi’ne Yolculuk” ve İngilizce ismiyle “Journey to the Center of the Earth” bu yıl sinemalarımıza 3 boyutlu efektlerle geldi.


Binlerce yıl öncenin dünya çizimlerinde gökler, yeryüzü ve dünyanın altındaki iç dünya çizilirdi. Her birisi katmanlardan oluşan bu boyutlar uzun zaman dünya merkezli evren modeliyle beraber kabul edildi. Sonraları dünyanın güneşin etrafında uzayda gezdiği ispatlanınca bu modeldeki merkez dünya bilgisi ile birlikte iç dünya ve alt katlar bilgisi de terkedildi. Herkes için dünya yerküre oluverdi.

Oysa bilimadamları için kıtalar magma üzerinde yüzen adacıklardır. Hatta okyanus tabanları da bu magma katmanı üzerindedir. Peki ya daha içerisi. Sonuçta dünyanın merkezine gidilememiştir ancak bilim o denli gözlemlere sahiptir ki beş aşağı beş yukarı gezegenin içi tahmin edilir. Manyetik alanın kaynağı da merkezdir.

Bir çok akıl açıcı soru duymuşsunuzdur İstanbul’dan Çin’e dünyanın içinden geçilse ve bir tüp döşense ne olur. Yerçekimi etkisi ile merkeze doğru düşen kişi sonra öteki uça doğru gider mi?

Jules VerneJules Verne‘nin 1864 yılında yazdığı “Voyage au centre de la Terre” kitabı İzlanda’dan sönmüş bir volkanı kullanarak dünyanın merkezine inen bilimadamının macerasını anlatır. Yeraltında geçmiş çağlardan kalma dinazorları, efsanevi ortamları görür. Masal kitabı gibi okunan bu kitabı ekranda görmek itiraf etmeliyim ki beni çok etkiledi.

Bir kere Mumya gibi son derece eğlenceli filmlerden tanıdığımız Brendan Fraser (Prof. Trevor Anderson), Josh Hutcherson (Sean Anderson), Anita Briem (Hannah Ásgeirsson) başrolde oynuyorlar.

Olayların gelişimi son derece eğlenceli ve bir an bile nefes aldırmıyor. Zaten benim 3d çılgını olduğumu biliyorsunuzdur. Öyle ki www.3dgozluk.com sitesini açıp, bir çok videoyu, fotoğrafı ve tekniği anlattım.

Bu olağanüstü konuyu 3d izleme şansımız olduğunu duyunca elbette dayanamayarak sinemaya gittik. Real D destekli filmdeki 3 boyutlu efektler inanılmazdı. Sinemada izleyiciler olarak yerimizden zıpladığımızı, elimizi uzatıp havadaki nesneleri tutmaya bile çalıştığımızı söyleyebilirim. En çok sevinçten güldük 🙂

Kısacası lütfen imkanınız varsa filmi 3d izleyin çok çok yeni bir deneyim yaşayacaksınız. Bu 3d gözlükle görülen fotoğraflar gibi değil. Onlar çoğunlukla içeri doğru görüntü oluşturur. Bu filmde ise size girişte verilen Polarize gözlüklerin işleyişi farklı, alışık olduğumuz kırmızı / mavi veya kırmızı / yeşil gözlükler gibi değiller.

Gördüğüm sıkıntı verici unsurlar.
1) Altyazı. Derinlik yanlış ayarlanmıştı. Tam orta derinlikteki altyazıya sürekli gözünüz takılıyor. Daha derindeki ve yakına gelen nesnelere odaklanmayı zorlaştırıyor. Türkçe dublajı varsa onu izleyin diyesim var hatta anadiliniz kadar iyi İngilizce bilseniz dahi.

2) Gözlükler UV temizlikten geçiriliyor mu merak ettim. Ambalajından çıkıyor ve kullanıyorsunuz çıkışta yine toplanıyor. Hayır eve götüremiyorsunuz 🙂 İşte hijyen için temizleniyorlar mı merak ediyorum.

3) Zaten gözlük kullanıyorsanız üstüne bir gözlük daha takmak gerekiyor ve çok da geniş olmadığı için gözlüğünüze yapışıyor. Keşke lensimi takıp gelseydim nasıl unuttum dedim bir an. Ama düşündüğüm kadar kötü olmadı. Gözlükle de izleniyormuş.

Real-D
Beowulf, Chicken Little, Monster House gibi filmlerde kullanılmışs stereoscopic 3d teknolojisi… En kaba anlatımıyla; sol gözün ve sağ gözü göreceği farklı kareler tek bir kareye polarize edilerek sokulur ve yüksek hızda (saniyede 72 kare gibi) oynatılır, seyircinin giydiği polarize gözlükler de onları dogğu biçimde ayırarak iki gözü farklı görüntü görmesini (ve görütünün sahte bir 3 boyut kazanmasını) sağlar.. DLP projectorler bu teknolojinin kullanımında tercih edilir.. (Kaynak ekşisözlük)

Real D resmi sitesi : http://www.reald.com/

Türkiye’deki Real D sinemalarının listesi: http://www.reald.com/index.php/theaters/international/

Bilimsel Olarak Dünyanın Merkezi Nasıl?

Tübitak Bilim ve Teknik dergisinin şu web sayfasında gayet net anlatılmış. Lütfen inceleyin.
http://www.biltek.tubitak.gov.tr/bilgipaket/yerkure/01.html

Dünyanın merkezine gitmek için düşünülmüş denenmiş pek çok yol var. Japonların yerkürenin dış mantosunun en ince olduğu okyanus tabanlarını kullanma temelli projeyi şurada okuyabilirsiniz “Japonların son projesi arzın merkezine seyahat

Son zamanlarda ortaya atılan bilimsel bir teoriye göre dünyanın ortası hexagonal. Bu çok çok ilginç ve coğrafya bilgilerinde devrim yaratabilecek teoriyi okumak için tıklayın (Basitleştirilmiş İngilizce ile)

Film Nasıl Çekilmiş?

http://www.journey3dmovie.com/ adresinde filmle ilgili pek çok harika bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Gerçekten harika bir site yapmışlar. Örneğin siteye girince sol üstte “Behind th Scene” düğmesine basarak çekimlerin nasıl yapıldığını anlatan videolara ulaşıyorsunuz. Özellikle göreceksiniz ki oyuncular  masmavi perdeler önünde rollerini oynamış, hatta yüksekten düşmüş, suya girmiş ve bu çekimler tümüyle 3d kameralarla çekilmiş. Daha sonra arkaplanlar bilgisayarla CG tasarımcıları ile gerçekleştirilmiş.

Bir de sitede gezerken çıkan ses efektleriyle korkmayın 🙂 Özellikle dinazora dikkat ben boş bulundum. Ses de çok açıkmış bilgisayar karşısında sıçradım.

Yine ortadaki kitap simgesine tıklayınca açılan menüden fotoğraf galerisini açabilirsiniz. Duvarkağıtları ve ekran koruyucuları da aynı menüde var. Mesela birisi şu.

Filmde Geçen “Asgeirsson İleri Volkanoloji Enstitüsü”nün Eğlenceli Web Sitesi

http://www.progressivevolcanology.com/

Runik Alfabesi

Kitabı daha önce okumadıysanız okuyacağınızı düşünüyorum. Zaten filmde de bu şifreli yazıyı göreceksiniz.

Eğer kitapta geçen runik alfabesi hakkında şöyle iyice okuyalım diyorsanız bir zahmet İngilizce kaynaklara buyrun diyeceğim. (Birisi üşenmeyip Wikipedia’da bulunan ve neredeyse her dile çevrildiği halde Türkçe’ye çevrilmemiş maddeyi tercüme etmeli)

Bir de eliniz değmişken okuduğum ama çevirmesi çok çok uzun gelen maddeyi tercüme etmenizi de rica edeceğim 🙂 http://en.wikipedia.org/wiki/Journey_to_the_Center_of_the_Earth

Kitabın Çizgi Romanı

Eskiden bir çok klasik romanın sevdirilmesi için bu kadar film teknolojisi olmadığı için çizgi romanı yapılırdı. Kitabın çizgiromanı için buraya tıklayıp okuyabilirsiniz. Ortadaki resme tıklayıp iler ileri şeklinde sayfalar devam ediyor.

Dünyanın Merkezine Yolculuk Oyunu

Filmin oyunu Nintendo’dan çıkmış.
http://www.playthq.com/games/gameinfo.php?id=1327

2003 yılında da film daha çıkmadan önce kitaptan uyarlarak bir bilgisayar oyunu yapılmış.  Pek tutulmamış oyuncular 6 puan vermiş 10 üzerinden ama ilk oyunun tanıtım linkleri şurada :
http://www.armchairempire.com/Reviews/PC%20Games/journey-center-earth.htm
http://www.gamespot.com/pc/adventure/journeytothecenteroftheearth/review.html

Hollwood’un ilk film denemesi bu değil elbette şu adreste 1959 yılına ait filmi de görebilirsiniz.

Kaynakça:

Jules Verne
http://tr.wikipedia.org/wiki/Jules_Verne (Türkçe)
http://en.wikipedia.org/wiki/Jules_Verne (İngilizce)

IMDB’de film
http://www.imdb.com/title/tt0373051/

Real-D Sinema Teknolojisi (3d)
Real D resmi sitesi : http://www.reald.com/
http://en.wikipedia.org/wiki/Real_D_Cinema

Kitabın orijinalini ücretsiz şekilde Gutenberg Projesi’nden indirin
http://www.gutenberg.org/etext/18857 (İngilizce)
http://www.gutenberg.org/etext/19513 (İngilizce sesli kitap)
http://www.gutenberg.org/etext/4791 (Kitabın Fransizca orijinali)

Wikipedia’da Kitabın Öyküsü
http://en.wikipedia.org/wiki/Journey_to_the_Center_of_the_Earth

Not: Bu yazıya fragman ekleyemiyorum. Önce Youtube sonra Dailymotion video siteleri kapatıldığı için ekleyemiyorum. Yeni bir video sitesinden fragmanlar bulup eklersem bir ay sonunda onun da kapatılacağına eminim! Sekiz sitemdeki binlerce bilimsel, kültürel ve sanatsal videoyu toplumumuz artık izleyemiyor. Yorum yapmıyorum. Ülkemizin teknolojik geleceği için çok hızlı ve köklü değişiklikler yapmak lazım.

KİTABI SATIN ALMAK İÇİN:


PAYLAŞ: