Sinema-Dizi

Ağustos’ta Rapsodi

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Bir çok film izlememe rağmen, nicedir anlatmıyorum. “Ağustos’ta Rapsodi” Hürriyet Film Kulubü’nden alıp kenara koyduğum bir film, ne hatalı bir davranış o gün izlemeliymişim.

Yer Japonya, yönetmen Akira KUROSAWA, (7 Samuray, RAN gibi dev filmlerin yönetmeni) şehir Nagazaki, başrollerde çocuklar ve yaşlı bir kadın.

Bu sakin atmosferde yaz tatilini büyük anneleri ile geçiren küçük kuzenler olağaüstü bir sırrı keşfedeceklerdir.

agustostarapsodi.jpgAdım adım tırmanan öykü yıllar öncesine demirleri eriten ama demir gibi yürekleri eritemeyen Atom Bombası’na uzanacaktır. Yaşlı kadın saçının üstü radyasyondan kelleşmiş – diğer bir çok yaşıtı gibi- alçakgönüllü bir öğretmendir. Eşi de öğretmenlik yaptığı okulda 1945 yılında Nagazaki’ye atılan bombada okuldaki çocuklarla birlikte insanlığın bulduğu en korkunç şekilde eriyerek ölmüştür.

Hikaye yeşilliklerin içinden geçmişe ve Nagazaki’ye akacaktır. Sağ kalanların travması ve unutulmaz sessizlik. Amerikalı rolünde Richard Gere var. Bu genç Amerikalı’nın öyküye girişiyle mesaj iyice belirginleşecektir. Bombadan bahsetmekten utanan Japon halkı ve bombadan bahsedilmesini istemeyen Amerikan halkının savaşın gölgesinden çıktığı yıllar.


İzlenilmesi gereken, özellikle ergin çocuklarla izlenilmesi gereken bir film. Uzun zaman düşüneceğim replikler,

“Bazı insanlar konuşurken bile sessizdirler”
“Bomba atıldığında orada gökyüzünde bir göz açıldı. En korkunç göz! Böylece kardeşimin saçları döküldü ve o utanarak kendini odasına kilitledi, hep o gözü çiziyordu”

Kaynakça:
http://www.imdb.com/title/tt0101991/
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=hachi%2Dgatsu+no+ky%F4shikyoku&nr=y&pt=agustosta+rapsodi
http://www.amazon.com/gp/product/0792899199/104-3903564-6863167?v=glance&n=404272

 

Filmin fragmanı tıklayıp izleyebilirsiniz:

Youtube Kanalım

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı