Bir çok film izlememe rağmen, nicedir anlatmıyorum. “Ağustos’ta Rapsodi” Hürriyet Film Kulubü’nden alıp kenara koyduğum bir film, ne hatalı bir davranış o gün izlemeliymişim.

Yer Japonya, yönetmen Akira KUROSAWA, (7 Samuray, RAN gibi dev filmlerin yönetmeni) şehir Nagazaki, başrollerde çocuklar ve yaşlı bir kadın.

Bu sakin atmosferde yaz tatilini büyük anneleri ile geçiren küçük kuzenler olağaüstü bir sırrı keşfedeceklerdir.

agustostarapsodi.jpgAdım adım tırmanan öykü yıllar öncesine demirleri eriten ama demir gibi yürekleri eritemeyen Atom Bombası’na uzanacaktır. Yaşlı kadın saçının üstü radyasyondan kelleşmiş – diğer bir çok yaşıtı gibi- alçakgönüllü bir öğretmendir. Eşi de öğretmenlik yaptığı okulda 1945 yılında Nagazaki’ye atılan bombada okuldaki çocuklarla birlikte insanlığın bulduğu en korkunç şekilde eriyerek ölmüştür.

Hikaye yeşilliklerin içinden geçmişe ve Nagazaki’ye akacaktır. Sağ kalanların travması ve unutulmaz sessizlik. Amerikalı rolünde Richard Gere var. Bu genç Amerikalı’nın öyküye girişiyle mesaj iyice belirginleşecektir. Bombadan bahsetmekten utanan Japon halkı ve bombadan bahsedilmesini istemeyen Amerikan halkının savaşın gölgesinden çıktığı yıllar.


İzlenilmesi gereken, özellikle ergin çocuklarla izlenilmesi gereken bir film. Uzun zaman düşüneceğim replikler,

“Bazı insanlar konuşurken bile sessizdirler”
“Bomba atıldığında orada gökyüzünde bir göz açıldı. En korkunç göz! Böylece kardeşimin saçları döküldü ve o utanarak kendini odasına kilitledi, hep o gözü çiziyordu”

Kaynakça:
http://www.imdb.com/title/tt0101991/
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=hachi%2Dgatsu+no+ky%F4shikyoku&nr=y&pt=agustosta+rapsodi
http://www.amazon.com/gp/product/0792899199/104-3903564-6863167?v=glance&n=404272

 

Filmin fragmanı tıklayıp izleyebilirsiniz:

TAKİP İÇİN : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | InstagramYORUMUNUZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız