Yerçekimsiz Ortamın Eğlenceli Görüntüleri

“Yerçekimi” bizi bu yerkürenin üstünde yaşatan ama bir yandan da sürekli kendisine karşı iş yapmak zorunda kaldığımız “g” sembolüyle gösterilen olağanüstü kuvvet. Her gezegende değişen bu gücün uzayda sıfırlandığını elbette biliriz. Ama “sıfır yerçekimi / zero g” de neler oluyor gelin bakalım.

Astronotlarla Eğlence 🙂

Dünyada yerçekimsiz alan olmadığından büyük uçaklarla serbest düşme yapılarak yerçekimsiz alan taklit ediliyor. Çok kısa bir an için insan bunu deneyebiliyor. Sonra uçak tekrar yükseliyor. Kim böyle pahalı ve zor bir deneyimi ister derseniz bir çok uzay filmi böyle çekiliyor derim. Yerçekimsiz alanı stüdyolarda taklit etmek için şu an tek yöntem bu.

Gerçekte yörüngede yaşayan astronot ve kozmonotlar ise bir sürü olay rapor ediyorlar. Kaybolan bir nesneyi bir süre sonra havada uçarken görmek. Yemek, içmek ve banyo yapmak, tuvalete gitmenin başlıbaşına bir macera olması ve kasların kullanılamadığı için süratle erimesi.

Yerçekimsiz ortamda ağ ören örümcekler, büyümeye çalışan bitkilerin kökleri, kimyasal reaksiyonlarda görülen gariplikler, astronotların uzun süre uzayda kalmasıyla uzayan boyları, bir kibritin yanmasındaki garip olaylar zinciri, dünyada milyonlarca dolara yapılamayan araştırmaların test edilebilmesi gibi bir çok altbaşlık var.

Sizleri videolarla yerçekimsiz dünyaya davet ediyorum. Arkada klasik bir müzik çalmalı kesinlikle, Arya söylenmeli :))))

Sıfır yerçekiminde suyun olağanüstü görünümü

Uzay Turisti Anousheh Ansari, ISS (Uluslararası Uzay İstasyonu’nda) sıfır yerçekiminde saçlarını yıkıyor ve dişlerini fırçalıyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (IIS) Hayat (3 Bölüm)
http://www.youtube.com/watch?v=p8RiIIL_nhw
http://www.youtube.com/watch?v=qDhC8DcYdXM
http://www.youtube.com/watch?v=dLHzWTdd2Uc

NASA Vomit Comet KC-135 ile azaltılmış yerçekimi (NASA Zero-G Fun with the Vomit Comet KC-135 Reduced Gravity)

Fen öğretmenleri yerçekimsizlik uçağında (Zero-G mikrogravity Plane)

Profesör Stephen Hawking’in yerçekimsiz ortamda eğlenmesi

Uzayda muz yemek(Korkmayın Ajdar gibi değil 🙂

Uzayda tuvaletler (Konuşma İngilizce ama en komik yeri sonu. Tuvalet atıklarının atmosfere gönderilmesini anlatıyor, yansınlar diye. Ve biz onları kayan yıldız gibi görüp dilek tutuyoruz 🙂

Bu da dünyada olduklarını unutup havalarda uçan Kungfucular 🙂

Kaynakça:
Yerçekimsiz ortamla ilgili daha fazla bilgi için:
http://en.wikipedia.org/wiki/Weightlessness

NASA Yerçekimsiz ortam sitesi
http://exploration.grc.nasa.gov/zero-g/

NASA Microgravity (Azaltılmış yerçekimi) Üniversitesi
http://microgravityuniversity.jsc.nasa.gov/

Uzayda Küre şeklinde yanan alev
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Flame_in_space.gif