Bilim ve TeknolojiGünlük Yaşam

Toplumsal Davranışlar ve Fizik

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Bilim ve Teknik dergisini okurken müthiş bir konu ilgimi çekti. Karıncaların düzenliliği ve organizasyon başarısı sinir bozuyor olmalı ki (!) bilim adamları iki kapılı bir laboratuvar modelinde karıncaların iki kapıyı nasıl kullandıklarına bakıyorlar. Son derece akıllıca ve düzenlice kullanıyorlar.

Sonra belli bir miktar karınca zehiri ortama püskürtüyorlar ve panik başlıyor. Çılgınlar gibi tek bir kapıya yükleniyorlar. Biraz evvel ne yapacakları bilinmeyen karıncalar birden bire hesaplanabilir davranışlar gösteriyor.

Tıpkı yangın çıkan bir odadan kaçan insanlar gibi.

Birbirlerini iten, sürtünen insanlar, fizik bilimindeki parçacık hareketlerini, sürtünme, etki – tepki, moment ve bir yerde belki de akışkanlar dinamiğine uygun hareketleri yapıyorlar. Böylece garip bir durum oluşuyor.

Korku başlayıp normal akıl geri plana çekilip insan, içgüdü diyeceğimiz en alt düzey “hayvani kurtulma programı”na göre hareket etmeye başladığında, artık bireysel kararlar veren ve ne yaptığı öngörülemeyen kişisel irade enerji düzleminden, otomatizma ve mekanik düzeye iniyor.

Bu toplumları yönetmek isteyenlerin, terör ve korku oyuncularının yüzyıllardır bildiği bir şey. İnsanı kontrol etmek için mekanik düzleme indirmek ve hedef göstermek yeterli.

Lütfen düşünün. Sonra dünya sosyal olaylarına bir kez daha bakın. Bu yeni bakışla çok şaşıracaksınız.

Youtube Kanalım

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı