Bilim ve Teknik dergisini okurken müthiş bir konu ilgimi çekti. Karıncaların düzenliliği ve organizasyon başarısı sinir bozuyor olmalı ki (!) bilim adamları iki kapılı bir laboratuvar modelinde karıncaların iki kapıyı nasıl kullandıklarına bakıyorlar. Son derece akıllıca ve düzenlice kullanıyorlar.

Sonra belli bir miktar karınca zehiri ortama püskürtüyorlar ve panik başlıyor. Çılgınlar gibi tek bir kapıya yükleniyorlar. Biraz evvel ne yapacakları bilinmeyen karıncalar birden bire hesaplanabilir davranışlar gösteriyor.

Tıpkı yangın çıkan bir odadan kaçan insanlar gibi.

Birbirlerini iten, sürtünen insanlar, fizik bilimindeki parçacık hareketlerini, sürtünme, etki – tepki, moment ve bir yerde belki de akışkanlar dinamiğine uygun hareketleri yapıyorlar. Böylece garip bir durum oluşuyor.

Korku başlayıp normal akıl geri plana çekilip insan, içgüdü diyeceğimiz en alt düzey “hayvani kurtulma programı”na göre hareket etmeye başladığında, artık bireysel kararlar veren ve ne yaptığı öngörülemeyen kişisel irade enerji düzleminden, otomatizma ve mekanik düzeye iniyor.

Bu toplumları yönetmek isteyenlerin, terör ve korku oyuncularının yüzyıllardır bildiği bir şey. İnsanı kontrol etmek için mekanik düzleme indirmek ve hedef göstermek yeterli.

Lütfen düşünün. Sonra dünya sosyal olaylarına bir kez daha bakın. Bu yeni bakışla çok şaşıracaksınız.
STARBUL - Yıldız Zekâ romanını okumak için tıklayın:
Amazon.com'da Starbul | D&R'da Starbul

Yazarı Takip Edin : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | Instagram


SİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız