photospherefotografkuresi

Bir gezi düzenlemeden önce oranın neye benzediğini bilmek isteriz. Gittiğimizde de hem sonrası, hem sevdiklerimiz için hatıra olarak fotoğraflarını videolarını çekeriz. Önceleri tek kare fotoğraflar, sonraları geniş manzaraları ifade eden panorama özelliği derken, şimdi 360 derece yukarı aşağı sağ sol her yöne bakabildiğiniz ve sanki oradaymış gibi inceleyebildiğimiz yeni bir fotoğrafçılık tekniği var. En güzel yanı hem basit, hem cep telefonunuzda.

KISA ÖZET

Uygulamayı indireceksiniz. Size gösterdiği şekilde cep telefonunu yavaş yavaş hareket ettireceksiniz. Yer, gök, sağ, sol her yeri döndüğünüzde elinizde 360 derecelik Photo Sphere fotoğrafınız olacak.

ADIM ADIM PHOTO SPHERE

1) PHOTO SPHERE 360 DERECE FOTOĞRAFLAR NEYE BENZER?

Aşağıdaki fotoğrafı döndürün.

Lütfen kaybolmadan şöyle bir iki dakika bakın gelin ki olayın nasıl keyifli bir şey olduğunu görün.
https://www.google.com/maps/views/home?gl=gb

Açılan sayfada sol atta dünya haritası var. Yer seçebilirsiniz. Sağda en popüler resimler var. Sağ üstte ise Street View / Sokak Görünümü var ki harika.
https://www.google.com/maps/views/streetview?gl=gb

Bu kısımda sanal gezi ile mekanda 360º görüntüden diğerine geçerek turistik bölgeleri gezmek de mümkün. Aman kaybolmayın daha nasıl yapılacağını öğreneceğiz 🙂

2) NEREDEN İNDİRİLİR?

Cep telefonu ya da tablet ile uygulama mağazasından indirilir.

iOS: (iPad, iPhone)
Photo Sphere Camera

https://itunes.apple.com/us/app/photo-sphere-camera/id904418768?mt=8

Android:
Google Kamera

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.GoogleCamera

3) NASIL KULLANILIR?

Dilerseniz izleyelim.

Android:
1) Android telefon veya tablette Google Kamerayı başlatın.

2) Dirseklerinizi bedeninize dayayın böylece fotoğraf özelliği sırasında fazla titremez. Sabit durun tüm çekim boyunca ayaklarınızın bastığı noktadan ayrılmayın. Döndüğünüzde de aynı noktaya basın. Fotoğraf çekimi için cihazı dik konumda tutun.

3) Ekranda görünen mavi nokta klavuz çenberi ortalayacak şekilde cihaz kamerasını sağa sola fazla bükmeden düzgünce hareket ettirin.

4) Önce soldan sağa gibi ufuk doğrultuda tüm çevrenizi çekin. Yani soldan başladınız sağa kadar ve dönerek aynı yükseklikte kendi etrafınızda dönerek tüm çevreyi çekin. Sonra üstleri ve alt bölgeleri çekin.

5) Beğenmediğiniz pozda Geri Al düğmesine basıp son parçayı yeniden çekin. Mesela bir insan tam o esnada geçmişse. Bu kısma değineceğiz.

6) Bitince en alttaki tamamlandı işaretine basın. Sistem bu çekimlerden önce tek parça yatay bir fotoğraf elde edecek.
Aşağıdaki kusurları düzeltmek bölümünde eklediğim gibi. Sonra bunu 360 derece yapacak.

iOS:
1) iPhone veya iPad içinde Photo Sphere Camera uygulamasını başlatın.

2) Dirseklerinizi bedeninize dayayın böylece fotoğraf özelliği sırasında fazla titremez.Sabit durun tüm çekim boyunca ayaklarınızın bastığı noktadan ayrılmayın. Döndüğünüzde de aynı noktaya basın. Fotoğraf çekimi için cihazı dik konumda tutun.

3) Ekranda görünen turuncu klavuz noktayı ortalayacak şekilde cihaz kamerasını sağa sola fazla bükmeden düzgünce hareket ettirin.

4) Önce soldan sağa gibi ufuk doğrultuda tüm çevrenizi çekin. Yani soldan başladınız sağa kadar ve dönerek aynı yükseklikte kendi etrafınızda dönerek tüm çevreyi çekin. Sonra üstleri ve alt bölgeleri çekin.

5) Beğenmediğiniz pozda Geri Al düğmesine basıp son parçayı yeniden çekin. Mesela bir insan tam o esnada geçmişse. Bu kısma değineceğiz.

6) Bitince en alttaki tamamlandı işaretine basın. Sistem bu çekimlerden önce tek parça yatay bir fotoğraf elde edecek.
Aşağıdaki kusurları düzeltmek bölümünde eklediğim gibi. Sonra bunu 360 derece yapacak.

PHOTO SPHERE İLE BİRLİKTE İLGİNÇ TEKNOLOJİLER

1) KUBBE İÇİ PROJEKSİYONLA SANAL DÜNYALAR

Evet bu güzel. Eğitim, tanıtım, turizm, bilimsel amaçlı kullanılabilir. Bir kubbe şeklinde çadır içine projekte ediliyor görüntü ve kişi içine girip bakıyor.

İçi nasıl görmek için yine photo sphere kullanılmış.

https://www.google.com/maps/views/view/109711299858829363764/gphoto/5949710697996692146?gl=us&heading=130&pitch=100&fovy=75
İşte videosu

2) SANAL GERÇEKLİK GÖZLÜKLERİ İLE GİTMEDEN GEZMEK

vr01

 

Bu harika bir proje. Şöyle ki siz yeni çıkan sanal gerçeklik gözlükleri mesela Oculus Rift,  Microsoft HoloLens veya Samsung GR VR kullanırken bu çekimlerden birinin içinde olup çevreye bakabileceksiniz. Ve sanal bir gezinti ile adım adım hareket edebileceksiniz. Eğer sanal gerçeklik gözlüğünüz yoksa şuradan satın alabilirsiniz. (www.3dgozluk.com)

vr02

PHOTO SPHERE’LERİ WEBE YOLLAMAK

Şimdi elinizde bir çekim var. Onu Google Haritalar’da Sokak Görünümü’ne eklemek isteyebilirsiniz.
Uygulama içinde Paylaş düğmesine basın sonra Google Haritalar’ı seçin. 360 derece fotoğrafın çekildiği konumu seçin ve gönderin.

Eğer gönderme işlemini bilgisayar ile yapıyorsanız:
1) https://www.google.com/maps/views/home?gl=us sayfasına gidin. Oturum açın.

2) Sağ üstte turuncu bir fotoğraf makinesi var. O düğme ile çekiminiz neredeyse seçin ve gönderin. Yine konum belirtmek gerekir. Bunun için haritaya saplı görünen raptiyeyi saplayın ve onaylanması için gönderin.

photosphereyollamak01

PHOTO SPHERE’LERDEKİ KUSURLARI DÜZELTMEK

Diyelim çekimi yaptınız ancak bir yerde bulanıklık var veya parçalar tam üst üste gelmemiş. Eğer Photoshop gibi bir programla resim düzenlemeyi biliyorsanız işiniz çok zor değil.
Aşağıda kendi yaptığım ilk denemelerimden birisi var. Moda Kadıköy sahil çekimi.
Bakın fotoğrafın düz hali nasıl ve kusur nerede?
moda01

Kusurlu alan
panoramikkusurlualan

Tabii aslında Google şöyle araçlar kullanıyor 🙂 Tek seferde 360 derece çekebiliyor.
photospherekamera

HAZIRLADIĞIM BİR 360 DERECE PANORAMA

Kadıköy Moda resminin 360 derece hali. Daha iyilerini yaptıkça eklerim.
Google Haritalar’a eklenmiş ve onaylanmıştır. Yani haritadan bakan birisi artık görmektedir 🙂

www.google.com 2016-02-18 14-24-41

Bu çekimi ekledikten sonra yüz binlerce kez görüntülendiğini görmek çok keyifli. İyi ki çekmişim 🙂

Google Views sitesine yüklemeden çekiminizi Windows bilgisayardan görüntülemek için şu siteye yükleyip bakabilirsiniz.

İdeal bir küre fotoğrafta, şu sırada şu kadar fotoğraf çekmek bilgisi için bir grafik hazırlanmış. Gereken 41 adet çekim
sphere

 

Not 1: Internet Explorer ile bu görüntüleri akışkan izleyemiyorsunuz. Google Chrome son derece başarılı, diğer pek çok şeyde olduğu gibi.

 

Not 2 : Bu çekim modu sadece arazi ve mekan çekmek için değil. İsterseniz bir aile buluşmasında, partide herkesi çekebilirsiniz. Siz çekerken sabit dursunlar yeterli 🙂

FOTOĞRAFLARIM:

500px Hesabım: https://500px.com/suleymansonmez
Instagram Hesabım: https://www.instagram.com/suleymansonmez/
STARBUL - Yıldız Zekâ romanını okumak için tıklayın:
Amazon.com'da Starbul | D&R'da Starbul

Yazarı Takip Edin : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | Instagram


5 YORUMLAR

  1. Kesinlikle Haklısınız severek kullandığım bir uygulama herkes denemeli. Üstelik bu uygulama bedava. Hatasız bir çekim ortaya çıkarmak zor oluyor özellikle kalabalık ve dar alanlarda. Etrafta kimse yokken çekim yapmak daha başarılı oluyor. Çekim yaparken ne yapıyor bu diyen bakışlarla karşılaşılabilir 🙂 Çok başarılı olmasam da kullanmaya devam. Aklınıza takılacak tüm soruların cevabı makalede yazıyor. Sağolun İyi Çalışmalar.

  2. MERHABALAR BENİM TELEFONUM GENERAL MOBİL4G KULLANIYORUM BU UYGULAMAYA UYUMLU DENİYOR BUNUN İÇİN BİR PROGRAM İNDİRMEM GEREKİYORMU TELEFONUMA YOKSA DİREK KAMERADAN AYAR MI YAPMAM GEREKİR TEŞEKKÜRLER

SİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız