Bilim ve TeknolojiErgonomiEğlenceTasarım

Teknolojik Japon Saatleri TokyoFlash Japan

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Saat deyince, insanın aklına gelen ya analog olur ya dijital. Analog dediğimiz, dededen kalma akrebi, yelkovanı olan iç mekanizması kurmalı, pilli ya da harekete dayalı enerjiyle çalışan bir yapıdır. İsviçre saatleri bu işin şahıdır. Dijital saat deyince, kesik kesik hesap makinesi rakamları ile LCD ekranı olan hafif, ucuz ama hafızası, telefonu hatta TV’si vs. olabilen databank’lı modelleri düşünürüz.

tokyoflash Saat deyince, insanın aklına gelen ya analog olur ya dijital. Analog dediğimiz, dededen kalma akrebi, yelkovanı olan iç mekanizması kurmalı, pilli ya da harekete dayalı enerjiyle çalışan bir yapıdır. İsviçre saatleri bu işin şahıdır. Dijital saat deyince, kesik kesik hesap makinesi rakamları ile LCD ekranı olan hafif, ucuz ama hafızası, telefonu hatta TV'si vs. olabilen databank'lı modelleri düşünürüz. Saat deyince, insanın aklına gelen ya analog olur ya dijital. Analog dediğimiz, dededen kalma akrebi, yelkovanı olan iç mekanizması kurmalı, pilli ya da harekete dayalı enerjiyle çalışan bir yapıdır. İsviçre saatleri bu işin şahıdır. Dijital saat deyince, kesik kesik hesap makinesi rakamları ile LCD ekranı olan hafif, ucuz ama hafızası, telefonu hatta TV'si vs. olabilen databank'lı modelleri düşünürüz.

Yoksa başka şeylerde var mı? Lise yıllarımda karakalemle sürekli alternatif saat tasarlıyordum. 1990 yılında bunun endüstriyel tasarıma girdiğini ve ciddi paralar kazandırabileceğini bilmiyordum! TokyoFlash sitesine girdiğimde kaçırılmış bir balığa bakarcasına hüzünlendim. Bir kısmının neredeyse aynısını tasarlamıştım. 🙂

Zamanı göstermek için alternatif ve eğlenceli ışıklar. İçiçe halkalar. Işıklı kareler. Hatta her bir renkli noktaya yüklenmiş, rakamsal anlamlar. Sonraları bilgisayar programcılığı okurken “1” ve “0”larla saati anlatmayı vs. düşünmüştük elbette.

Gelin, bu eğlenceli ve gerçek ürünlere bakalım. “Orijinal saat hediye edeceğim damadıma” diyen kayınpederler için birebir. Ya da “Benim abim öyle ağır saatleri takamıyor” diyenlere. Ya da kendi modasını estirmek isteyenlere.

http://www.tokyoflash.com/en/watches/1/

Not: Saatler öyle alınması imkansız fiyatlarla satılmıyor. Meraklısı için alınır fiyatlar. Ancak Japonya’nın Yen para birimiyle binleri görünce, dolar sanmayın sıradan bir dijital saatten pahalı olsalar da, 120 – 150 dolar gibi fiyatları. Sitede sağ üstte para birimleri seçeneklerinde Dolar ya da Euro gibi bize daha tanıdık para birimlerini seçip baktığınızda göreceksiniz.

Saat müzesi bölümünde de daha önce TokyoFlash Japan firması tarafından satılan diğer saatleri görebilirsiniz ki, gezmesi ve saati tahmin etmesi tam bir keyif.

http://www.tokyoflash.com/en/museum/1/

Youtube Kanalım

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

3 Yorum

  1. Bu saatler nasıl kullanılıyor lütfen onun bir açıklamasını yaparmısın. Saatlere ilgim çok büyük ve Bugün ilk kez sıradısı bir saat gördüm oda Japon saatleri almak istıyorum fakat nasıl kullanacagımı bilmıyorum yardımcı olursan sevinirim.

  2. Furkan, her saatin göstergesi birbirinden farklı ve her dönem yeni saat çıkarıyorlar. Elbette o saatin sayfasında yanında gelen kitapta kullanım talimatı ve göstergelerin anlamları açıklanıyordur.

    Ancak o kadar karışık görünmüyorlar. Zamanı anlatmak için gerekenler belli bir sembol grubu saati diğeri dakikayı öteki de saniyeyi gösterecek bunlara ek belki günü gösteren olacak. Alarm özelliği de olabilir.

    Saatleri ben satmadığımdan 🙂 sitelerinden istediğin bilgiyi sorup öğrenebileceğini düşünüyorum.

  3. Mini Bir tokyo flash saat koleksiyonum var. Okadar mutluyumki onunla saate bakmaya, aktep ve yelkovanı olan normal saatleri okuyamaz oldum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı