Makaleyi okumak yerine dinlemek ister misiniz?

 

“Sen kendine şunu soracaksın; ben burayı gül bahçesi yapmak istiyor muyum? Dünyanın en güzel güllerini yetiştirmek istiyor muyum? Eğer çok istiyorsan, ne eline batan diken, ne de söylenenler umurunda olmayacak”

Dün akşam yanımdaki televizyonda birden onu gördüğümde gözlerimin yaşarmasına engel olamadım. Öyle sürekli ağlayan biri sayılmam. Ama çok özlediğimi ve çok kırgın olduğumu gördüm onun sözlerinde.

Mustafa Kemal’i “Atatürk” yapan bize sahip çıkışındaki o büyüğümüz olduğunu hissettiğimiz “Çocuk” deyişini. Kendisinden bahsederken gösterdiği tevuzuyu, “Beni boş ver” sözlerinde işittiğimde iyice acıdı yüreğim. Bu ülkenin iyi olacağına en iyiyi başaracağını öyle şaşmaz bir istekle inanıyordu ki.

Genelde reklam yayınlamayı sevmiyorum. Ancak ben bu videoyu bir reklam olarak algılamıyorum. Hangi bankayı kullanıyor olursak olalım bunu bir vefa ve sevgi borcu olarak görüyorum.

Haluk Bilginer yerine bir başkası da bu rolü oynar mıydı? Mustafa Kemal’in dediği gibi bu memleketin bağrından nice Mustafa Kemaller çıkar ve çıkacaktır da.

Hazır bu sevgi ve ilgi var iken, süratle bir senaryo yazılsa, İş Bankası gibi sponsorlar derhal kaynak sağlayıp en iyi tekniklerle, o bin senedir çekemediğimiz Atatürk filmini sonunda çekse ne olurdu? Bu reklam filmi onlarca kişilik ekip ve makyaj uzmanlarıyla yüz kalıplarının alınması ve oyunculukların tümüyle 3 haftada bitmiş. Film de varsın bir sene sürsün. O filmi çekecek yönetmen unutulmaz olmayacak mı? O filmde oynayanlar unutulmaz olmayacak mı? Finansörler saygıyla anılmayacak mı? Paralarını katlarca geri kazanmayacaklar mı?

Ben diyorum ki, ne Kevin, ne Banderas ne şu ne bu… Biz çekelim. Bizden daha iyi Atatürk’ü anlatacak kimse yok. Sadece iş, İngilizce, Almanca, İspanyolca… dublaja kalır. Ondan sonra dünya izlemek ve bu dahiye şapka çıkarıp çıkarmamak konusunda oturup düşünür. Ama bu işi biz yapalım.

Kaynakça:

Youtube
http://www.youtube.com/watch?v=6K9vMIFVC3U
Videoyu hem Youtube’a hem rapidshare’e özenle yükleyen Confusioner adlı kullanıcıya çok teşekkür ederiz.

720×540 XviD yüksek çözünürlükte izlemek için (16mb):
http://rapidshare.com/files/68624545/IsBankasi_10Kasim.rar.html

STARBUL, Türkiye'de 100 yıllık sürede geçen baş döndürücü bir bilim kurgu roman. Starbul okumak için tıklayın

SİTEMİZE ABONE OLDUNUZ MU?