Periyodik Tabloyu duymuşsunuzdur. Evrende tanımlamayı başardığımız her elementin yer aldığı tablodur. Atom ağırlıkları vs. vardır.

Ama hiç bileşikleri düşündünüz mü? Mesela su, Oksijen ve Hidrojen adlı elementlerden oluşuyor. Hidrojen ve Oksijen başka hangi bileşikleri yapar? Ya da bildiğimiz kaç tane bileşik var?

Sıkı durun en az 23 milyon adet diyor bilimadamları. Müthiş bir sayı.

Periyodik Tabloyu duymuşsunuzdur. Evrende tanımlamayı başardığımız her elementin yer aldığı tablodur. Atom ağırlıkları vs. vardır. Periyodik Tablo ve Bileşikler Tablosu
   
İşte gerekli güzel linkler:

1) Bileşikler tablosu inorganik olanlar
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_inorganic_compounds
2) Tüm bileşikler ve kaynaklar
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_compounds
3) Türkçe bileşikler ve temel kavramlar
http://tr.wikipedia.org/wiki/Molek%C3%BCl  
4) Her bir elementin yaptığı bileşikler
http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Chemical_compounds_by_element
Örneğin hidrojenin yaptığı bileşikler:
http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Hydrogen_compounds
5) Tübitak Periyodik Tablosu
http://www.biltek.tubitak.gov.tr/bilgipaket/periyodik/ 
http://www.biltek.tubitak.gov.tr/bdergi/poster/icerik/pediyodik_tablo.jpg  (Poster ve mineral resimli)
http://www.biltek.tubitak.gov.tr/bdergi/poster/icerik/periyodikyeni.jpg (Dev boyutlarda yüksek çözünürlüklü baskı için jpeg)
6) Animasyonlu Periyodik Tablo (Cem ATAM‘ın bilim ağırlıklı blog sitesinde gördüm ve buraya ekliyorum. Çok kullanışlı.
http://www.animatedsoftware.com/elearning/Periodic%20Table/AnimatedPeriodicTable.swf

STARBUL - Yıldız Zekâ okumak için tıklayın:
Amazon.com'da Starbul | D&R'da Starbul


Yazarı Takip Edin : Twitter | Youtube | Instagram
Yazdığım Kitaplar


EPOSTA ABONELİĞİ İÇİN

Aşağıdaki formda e-posta adresinizi yazın, gelen epostaya onay verin.
Size sorular soracak, "önermek ister misin?" gibi. "Skip" seçin "May be later" seçin hiç uğraşmayın :) Gelen epostaya onay vermeyi unutmayın.
https://suleymansonmez.substack.com/24 YORUMLAR

 1. En geniş ayrıntısı bu kadar mı, proje ödevim var da, çok geniş ayrıntı istiyor.

 2. Sayın Emrah Haşimoğlu, yukarıdaki site linklerinin tümünü buraya kopyalayıp yapıştırmam sanırım anlamlı olmaz.

  Ödev ve araştırma kişinin bilmediğini öğrendiği bir maceradır. Aslında hayatı öğrenmektir. Ancak bizim eğitim sistemimiz, cevapların kopyalanıp yapıştırıldığı, öğretmenlerin de onay verdiği bir yapıya dönüştürülmek isteniyor.

  Ben de bir öğretmenim ve asla ezberlenmiş cevap istemedim. Ezber de istemedim. Doğru yöntem, sizin bu linkteki herşeyi merak etmeniz ve kendi başınıza heyecanla okumanızdır. Ama cevabınızdan görüyorum ki hayatı öğrenmek yerine not almak yetiyor.

  Şu an dünyanın her yerinde sizin yaşınızdaki pek çok genç deliler gibi bilimsel buluş yapıyor. Bizse onların yaptıklarını okumaya bile mecal bulamıyor muyuz?

  Lütfen bir daha düşünün, tüm hayatınız değişebilir. Bu gün geleceğiniz değişebilir. Her ay bir Bilim dergisi okumak evreninizi değiştirebilir.

  Ancak bu sizi ilgilendirmiyorsa http://www.wikipedia.org ‘a girin. Size lazım olan herşeyi kopyalayıp, yapıştırın ve sıradan bir insan olmak için bugün imzanızı atın.

 3. Gerçekte tam istediğim gibi herkese teşekkürler (bir artı (+) aldım sayenizde) Hem de Kimya’dan hem de Zuhal Hoca’dan (emin olun ki zoru başardım :D)

 4. Esra ve Meryem, asıl ben geldiğiniz için ve araştırıp başarıya, bilime yol aldığınız için çok teşekkür ederim. Vermek istediğim mesaj yerine ulaşmış 🙂

 5. Çok güzel bigiler zaten her bilgi mutlaka okunmalıdır. En azından ben öyle düşünüyorum inşallah herkesin işine yarar benim yaradığı gibi

 6. Ya bu site sayesinde ödevimi çok güzel bir şekilde yaparak Emin Hoca’nın dersinden tam not aldım. Sizden küçük bir şey isteyeceğim. Elementlerin açılımını biraz daha geniş kapsamlı yapabilirseniz çok makbule geçer. Emeği geçen herkese çokkkk teşekkürler.

 7. siteniz çok mükemmel olmuş.aradığım ödevi bulabildim. çok teşekkür ederim…

 8. ya hocam siteye diyecek bir şeyim yok da benim ödevim bileşiklerle çeşitli bileşik bulup yapbozları birleştirmek bugün bana yardımcı olur musunuz?

 9. Merhaba :)) Konu çok geniş kapsamlı. Fakat benim sizden bir ricam olacaktı. Daha doğrusu doğru şeyimi buldum onu bilmiyorum. Ben elemnt ve bileşiklerin arasındaki farkları gösteren bir tablo hazırlama projesi aldım. Bu projeyi bununla oluşturmak doğru mu olur ? 🙂 Cevaplarsanız sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

 10. selamın aleykhüm . bu mekanda emeği geçen tüm hocalarıma ve değerli kardeşlerime teşekkürlerimi sunuyorum . gerçekden anlatıcı bir beyin diyeyim. ilk okumada yeni bilgiler bilmediğimis sorulara cevap bulmak ve daha nice benseri konu nun cevabını burada buldum. bu site bana üni de ilk senemde çok yardımcı oldu başarıların devamını bekleris iyiki varsınıs ……!

 11. çok teşekkür ederim bu site olmasaydı ne yapardım
  bilmiyorum çok açık ve net yazılmış böyle bi site bulunamaz

 12. bu ena lattaki swf çalışıyormu? % 0 da bekleyip duruyor, diğer tuşlarda aktif değil, ne yapmamız gerekiyor?

SİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız