Eğer bilgisayarda çalışıyorsanız bir şekilde PDF formatında belgeleri düzenlemeniz birleştirmeniz, bölmeniz, PDF’ten Word’e çevirmeniz gerekmiştir. Bu yazıda bunu inceliyoruz.

PDF, Adobe firmasının yıllar yıllar önce 1992’de ürettiği bir dünya standardı. (Portable Document Format – Taşınabilir Doküman Formatı) Beğenilip tutulmasının sebebi içindeki görsel ve yazıtiplerini her cihazda aynı şekilde görebilmeniz. Görüntünün (zoom) küçültülüp büyütülmesi. Detaylı bilgi: https://en.wikipedia.org/wiki/Portable_Document_Format ve
https://acrobat.adobe.com/us/en/why-adobe/about-adobe-pdf.html

looks-matter-447x24

Zamanla masaüstü yayıncılık için de, ortak dosya formatı oldu. Artık belgeleri çoğunlukla PDF formatında gönderip alıyoruz. Hatta dijital imzalar da belgelere ekleniyor.

Günlük hayatta, işim gereği bana gelen çok sayıda talep oluyor. Bazen öğretmem, bazen yapmam gereken işler.

1-wo_ndg7uffaxd-x7lpxj_a

SmallPDF bu işlerin bir çoğunu yapabilen bir site. Ne program kurmak var, ne bir şey yüklemek, ne şu, ne bu. Web sitesine girip dosya yüklenerek her şey çözülüyor.

Bir kaç yıldır kullanıyorum ve halen kapatıp gitmediklerine göre sizinle paylaşabilirim.

Site: https://smallpdf.com/

smallpdf1

Sitenin en altında English var. Türkçe yapalım. Yeni adres: https://smallpdf.com/tr

Artık arabirim Türkçe oldu.

smallpdf2

Neler yapılabiliyor bu tabloya göre okuyalım.
PDF Küçültme, PPT PDF Çevirme, PDF’i PPT’ye Çevirme, JPG PDF Çevirme, PDF JPG Çevirme, Excel PDF Çevirme, PDF Excel çevirme, Word PDF Çevirme, PDF Word Çevirme, PDF Birleştirme, PDF Bölme, PDF’i Döndürme, PDF Şifre Kaldırma, Korumalı PDF

Bunlar arasında en çok kullanılanlardan birisi PDF küçültme. Çünkü orijinal doküman matbaa için, yüksek çözünürlüklü ekranlar için hazırlanırken, siz sadece email ile bir arkadaşınıza göndermek isteyebiliyorsunuz. Bu durumda orijinal belge e-maile ek olarak sığmıyor.

“Google Drive’a atıp paylaşırım” derseniz 100 Mb’dan büyük dosyalara, ön izleme şu anda yok. Dolayısıyla alıcı indirmek zorunda kalıyor. PDF küçültülüp gönderilince, kişi emailinden hemen açıp fikir sahibi olabiliyor daha hızlı şekilde.

Aynı şekilde bana bazen gelen “3 ayrı PDF’i tek PDF te nasıl birleştiririz?” sorusunun cevabı da, PDF Birleştirme seçeneğinde.

Elinize ulaşan PDF’leri Excel formatında düzenlemek için dönüştürmek de burada.

PDF bölmek de gerekiyor yine. Uzun bir kitap var size belli bir kısmı lazım. PDF bölme seçeneğine gidiyoruz.

PDF döndürme seçeneğinde diyelim kişi bir dokumanı cep telefonu ile çekti ve PDF yapıp yolladı. Ama yan çekmiş ekranda kötü duruyor. Çevirmek istiyorsunuz, mümkün.

Korumalı PDF seçeneği ne kadar kanuni emin değilim ama bazen gerekiyor. Dokümanı üreten kişi / kurum, pek çok kısıtlama koyarak PDF’i yayınlayabiliyor. Bu kısım bunu kırıyor. Ama dediğim gibi üretenler ne kadarlık kullanıma izin veriyorlar. Tekrar yayınlamanıza, paylaşmanıza izin veriyorlar mı diye kontrol etmenizde fayda var. Kullanım sözleşmelerinde bu yazabilir.

Bir de smallpdf.com’un işlem görecek dosyayı Google Drive ve Dropbox içinden alabilmesi ve oraya kaydedebilmesi mükemmel. İndirme yollama yok. Sadece seçin işlensin.

Small PDF Çalışanları

smallpdfcalisanlar

Sorabileceğiniz daha bir çok sorunun cevabı işe şurada: https://smallpdf.com/tr/support

 

Peki sistem güvenli mi?

Açıkçası önemlilik arz eden, gizlilik arz eden hiç bir şey web servislerinde kullanılmamalı. Sitenin gizlilik politikasına göre 1 saat içinde dosya namına ne varsa siliniyor. Şöyle yazmışlar.

“Ayrıca, sunucularımızdaki tüm dosyalar işlendikten sonra bir saat içinde silinir.
Kullanıcılara indirmeleri için yeterli zaman vermek için sadece 1 saatliğine tutuyoruz.
Dosyalarınız hep silinecektir ve herhangi bir şekilde asla görüntülenmeyecek, kopyalanmayacak, paylaşılmayacak veya analiz edilmeyecektir.”

Ücretsiz kullanım sınırı nedir?

1 saat içinde 2 belgeye kadar işlem yapılabiliyor. Sonrasında ücretli versiyon olan Small Pro’yu  öneriyorlar. Ben yazıyı yazarken kişiler için aylık 6 dolardı.
Yıllık alırsanız aylığı 4 USD oluyor.
https://smallpdf.com/tr/pricing

Kolaylıklar dilerim. Siz de önerilerinizi yorum alanında yazabilirsiniz.

KAYNAKÇA:

https://en.wikipedia.org/wiki/Portable_Document_Format ve
https://acrobat.adobe.com/us/en/why-adobe/about-adobe-pdf.html

https://smallpdf.com/tr

Blogları
https://medium.com/@Smallpdf

TAKİP İÇİN : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | Instagram1 Yorum

YORUMUNUZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız