Mantık ve Şans, Aynı Oyunda | 21 x Intacto

İki sinema filmi üzerinden dünyada işlerin nasıl yürüdüğünü irdeleyelim mi? Filmlerden ilki yakın zamanda sinemalarda oynayan 21, İkincisi ise 2001 yapımı Intacto(Bahis).


Bu iki filmi neden karşılaştırdığımla başlayalım. Her ikisi de kumar oynayan insanları anlatıyor. Fakat yazının konusu kumar değil. Bunda sıradışı bir yöntemle kesin başarıyı garantilemek isteyen iki farklı yaklaşımın karşılaştırması.

21 filminde Harvard profesörü en iyi öğrencilerinden seçme bir takım oluşturuyor. İstatistik ve matematik dehası  olan bu gençler kısa sürede aralarında konuşacakları şifreli bir dili ezberliyorlar. İçlerinden mükemmel kağıt sayan ve çıkacak kağıtların olasılıklarını en iyi takip eden öğrenci işin lideri oluyor.

Elbette macera akıp gidiyor. Fragmanı izleyelim mi?


(winner winner, chicken dinner esprisine halen gülüyorum)

Diğer film, Intacto ise gerek kamera açıları, gerek sıradışı olayları ve anlatımıyla insanı büyülüyor. Konunun temeli şanslı insanlar üstüne kurulu. Bir uçak düştüğünde tüm yolcular ölürken sıyrık bile almadan kurtulan bir insanın hayatta kalma olasılığı milyonda bir bile değil. Ama hergün gazetelerde televizyonda böyle insanlar duyuyoruz. İşte mafya bu insanların peşine düşüp kaçırıyor. Sonra en şanslıların arasından daha şanslılar tespit ediliyor.

Ama şaşırabilirsiniz bunu kumar oynatarak değil tehlikeye karşı sınayarak deniyorlar. Tümünün elleri arkada bağlanıp, gözleri kapatılıyor. Sık ağaçlarla dolu bir ormanda koşmaları emrediliyor. Kimisi ağaca tosluyor, kimisine dal saplanıyor ve buna rağmen koşu devam ediyor. Seyretmeniz gereken bir sahne. Haydi seyredelim öyleyse sizin için aşağıya bu video kısmını ekledim. 🙂

Evet, her iki filmin akışı da farklı. Ancak oyun yerine hayatı koyarsak anlattıkları mesajlar olağanüstü öğretici. Hedefe giden iki farklı yol. İlki mantık ve zihinin analitik düşüncesi üzerine kurulu, ikincisi ise şans denen Quantum düzeyindeki belirsizlik / olasılık zincirini bükebilen insanlar üzerine gidiyor.

Hayatın her aşamasında büyük bir seçim ağından geçiyoruz bazen sezerek, bazen düşünüp karar vererek. Aynı yola birlikte çıkan candan arkadaşların yollarının ayrılması gibi…
Ve hayatımız sözkonusu olduğunda gerçek tabiatımızın ortaya çıkması gibi.

Intacto’nun üzerinde durduğu bir konu ise şansın çalınabilir olması. Çok büyük tehlikeler karşısında bazı insanların diğerlerinin hayatta kalma şansını kendilerine çekmeleri. Şans vampirliği gibi….

Ve 21’de mesaj açık. Kağıtları sayacak kadar zeki ya da yetenekli değilsen ya da yetenekli olmana rağmen piyasaya giremiyorsan bunu yapacak ekibi kur, hayat girişimci ruhun için birilerini karşına çıkaracaktır. 🙂

Ne ilginç ki bu denli kaliteli yapımları ve konuları pozitif anlamda biraraya gelen insanların ne organizasyonlar kurabilecekleri, neler yapabileceği üzerine değil, köşeyi kısa yoldan dönme ve bolca şiddet ile servis yapıyoruz.

Ve son olarak hayatınız buna bağlı olsa ve ölümle yaşam arasında size seçim sunulsa. Seçeceğiniz şıkkı şansınızla mı seçerdiniz, mantığınızla mı?

Kaynakça:

21 Filmi
http://www.imdb.com/title/tt0478087/

Intacto Filmi

http://www.imdb.com/title/tt0220580/trailers
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=intacto 

PAYLAŞ: