Google sitelere not verip popülerliklerini ölçer. Buna kısaca Google PR deriz. Web site sahipleri için çok önemli göstergelerden birisidir. Zaten geriye sadece Technorati ve Alexa ölçüm değerleri kalır.

Google sitelere not verip popülerliklerini ölçer. Buna kısaca Google PR deriz. Web site sahipleri için çok önemli göstergelerden birisidir. Zaten geriye sadece Technorati ve Alexa ölçüm değerleri kalır. Güneşin Tam İçinde Google PR 5 oldu!

Peki bu Google Pagerank ölçüm sonuçları neden önemlidir?

Google sırrını asla açıklamadığı özel bir hesaplama algoritması kullanır. Bu algoritmanın temelinde size kaç kişinin neden link / bağlantı verdiği, sizin kimlere oy verdiğiniz, içeriğinizin orijinal olup olmadığı, site haritasının olup olmadığı, sitenin engelli ziyaretçiler için uyumlu olup olmadığı, web kodlamasının XHTML ve w3.org uyumlu olup olmadığı, sayfanızın yükleme hızı, sayfanızın yazıldığı dil ile sitenizin hostinginin / barındırma aynı lokasyonda olup olmadığı, sayfalarınızın güncellenme sıklığı, domain isminizin / site adınızın ne kadar zaman önce alınmış olduğu, sitenizin sık sık içerik ve hosting değişikliği yapıp yapmadığı ve satılıp satılmadığı / domain WHOis bilgilerinin değişip değişmediği gibi gibi bir sürü etkenden bahsedilir.

Kısacası ortada kesin birşey yoktur. Ancak bir sonuç vardır. Ortada bir neden olmadığı için hile yapmak çok zordur. Tahminlerle hareket eden siteler bazen başarılı olur bazen olamaz.

Ancak ortada olan bir şey var ki site içeriği düzgün olan ve orijinal olan siteler bir kaç yıl içinde yükselirler.

Bu not kaç üzerinden verilir?

10 üzerinden verilir. Peki 10 olan site kaç tane? Güzel soru çok çok az.
Adobe, Apple, google, Macromedia, Nasa, Yahoo gibi devleri sayabiliyoruz. Bu konuyu çok merak ediyorsanız yabancı dostlarımız şurada iyice irdelemişler.

Mesela Türkiye’de Google PR’ı 8 olan birkaç site olduğu söylenir. Düşünün ki hergün milyonlarca okunan Hürriyet ve Milliyet sitelerinin Google PR’ı 8’dir. Sabah gazetesinin şu anki değeri 8’dir.

İşte lafın ortasına geldik. Güneşin Tam İçinde için sevindirici olan budur arkadaşlar. 🙂 Yeni değerlendirme sonuçlarıyla  Google PR 5 almış ve pek çok kurumun, organizasyonun ve bilgi üretici servisin olmak istediği yere doğru yolculuğunu sürdürmektedir. Teşekkürlerim bunun için omuz veren, eliniz uzatan herkese ve darısı tüm isteyenlerin başına 🙂

Bunun anlamı bizim Google aramalarında çoğu zaman ilk sayfada çıkmamız. (Pek çok kelimede ilk sıradayız milyonlarca sonuç içinden ama canım korsan içerik üreticilere ipucu vermek istemiyor. Sitede reklam vermek ya da ortak bir proje yürütmek isteyenlere örnek kelimeleri verebilirim)

Yine bunun anlamı sevdiğimiz için hakkında bahsettiğimiz site ve hizmetlerin otomatik olarak rakiplerinin önüne çıkması.

Bu özellikle reklamverenler için harika bir imkan. Ben link satmayı pek sevmiyorum. Mantıklı gelmiyor. Ancak sitemizde reklam veren firmalar için VizeTurkiye gibi) direkt link verdiğim için güçlü sonuçlar meydana geliyor.

Güneşin Tam İçinde içeriğini Türkçe okuyan insanlara ulaştırma yolunda ancak ancak bizi seven sürekli okuyan, kısacası bir gönül bağını hisseden site sahiplerinin ve okurların desteğiyle oluyor bunlar.

Bu konuda ben elden gelen tüm yardımı yeni başlamış sitelere yapıyorum. İnandığım bir hizmeti tanıtmayı, mim paslaşmayı, sizlerle paylaşmayı ve elimden gelen desteği vermeyi seviyorum.

MERAK ETTİĞİNİZ SİTELERİN PR DEĞERLERİNE BAKMAK İÇİN

Bu konuda tartıştığımız yer ise Zoque Forum. Web aleminin en köklü forumlarından olan sitede bir önceki PR değerlerinin düşüşüyle (Ocak 2007) başlıyor konu ve en sonunda yeni değerlendirmeye kadar gidiyor. Arada pek çok değerli görüşü okuyabilirsiniz. Böylece benim bu yazıya sığdıramadığım detaylara ulaşabilirsiniz.

http://forum.zoque.net/google/23605-pagerank-dususleri/

Kaynakça:

http://en.wikipedia.org/wiki/PageRank (İngilizce olarak çok detaylı Google PR anlatımı)
http://www.internetdevri.com/google-yeni-page-rank-ve-arama-algoritmasi-orion/ (Yeni Orion Google PR Algoritması)

Selçuk Hoca’nın konu üzerine güzel bir makalesi var onu da okuyun derim:
Page Rank Yükseltme Önerileri
http://www.selcukhoca.com/page-rank-yukseltme-onerileri/

TAKİP İÇİN : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | Instagram38 YORUMLAR

 1. http://www.burhanaltintop.com‘u aldım ve 2 ay sonraki ilk güncellemede PR5 oldu. O zaman çok popülerdi Burhan abimiz 🙂 1 yıl falan 5 kaldı. Sonrasında 3’e düştü ve 1 yıldır da öyle 🙂

  Kişisel blogum PR4 olmuş buna çok sevindim. Yemek Tarifleri sitem ile bu güncellemede 5 olmayı bekliyordum / istiyordum. Olmadı sağlık olsun. En azından GTI PR5 oldu. Bununla yetineceğiz artık 🙂

 2. Süleyman Bey tebrik ederim, hayırlı olsun. Verdiğiniz bunca emeğe, araştırmaya, çalışmaya 5 PR değeri az bile gelir inanın.

  İnşallah ileriki dönemlerde sizi daha iyi yerlerde görürüz.

 3. Hayırlı olsun. Geçen güncellemede biz 4 olmuştuk . Bu güncellemede sanırım bir şey vermedi bize 🙂 Senin adına sevindim 😉 Hayırlı uğurlu olsun. Güle güle kullan 🙂

 4. Süleyman Bey;

  Dün akşam farketmiştim yeni PR değerinizi. Sabırla yazdıklarınızın, haklı, fakat, henüz olgunlaşmamış mükafatı diye düşünüyorum.

  Bence daha yükseklere çıkacaksınız. Zira bunu hakediyorsunuz.

  Saygılarımla

 5. Hayırlı olsun üstad. Ben de o sınırlı kitle içerisindeyim ne mutlu ki. Hatta bu güncellemede biraz daha yükselmeyi bekliyordum. Umarım göznuru el emeğin olan GTI bir sonraki güncellemede daha da yükselir.

 6. Seninde değindiğin gibi “5” çok ciddi bir PageRank değeri, Google organicten gelen kullanıcılarını kısa zamanda arttıracaktır.

  Tebrik ederim.

 7. Tebrikler , tebrikler Süleyman Bey…

  Yazılarınızla bizlere örnek olmaya devam ediyorsunuz, başarılarınızın daim olmasını diliyorum…

  İyi akşamlar,

 8. Benim blogum da PR 4 şu anda. Bir önceki güncellemede PR 5’di. Son zamanlarda yazmayı bıraktığım için Google beni cezalandırmış olmalı. xD

 9. Abi çok sevindim senin adına.
  gerek içeriğiyle, gerek yazı tarzıyla bu değeri sonuna kadar hak ediyordunuz zaten. Umarım daha iyi değerleri de görürsünüz …

  Tekrar hayırlı olsun …

 10. Tebrik ederim.

  Bu kadar dolu dolu, kaliteli bir içeriğin PR 5 olmasına hiç şaşırmadım. Hatta Google’un blogunuzu PR 5 olarak değerlendirmesinde geç bile kaldığını söyleyebilirim. İnşallah çok daha iyi yerlere gelirsiniz.

  SiteBilgi‘yi önerdiğiniz için de teşekkür ederim.

 11. Az ziyaretçim olmasına rağmen bir önceki güncellemede PR değerim 3 olmuştu. Zaten az yazı yazıyorum ama son zamanlarda vakitsizlikten iyice boşladım yazmayı. Site değerim bu güncellenmeyle 2’ye düşmüş. Pek üzüldüm sayılmaz. Çünkü kişisel blogumda yazmayı kurallara bağlanması gerekmediğini düşünüyorum. Hani verilen öğütler vardır ya: ayda şu kadar yazı yazın, şunlar hakkında yazın vs. diye. Bunlar önemsiz. Zevk için yazıyorum, kendime özgü, kendi ilgi alanlarımla ilgili yazıyorum. Başkalarıyla benzer içerikli yazılar olsa da kendi tarzımla yazmaya çalışıyorum. Bu yüzden az ziyaretçi olmasına rağmen yakaladığım değer beni mutlu ediyor. Bakalım sonraki güncellemede yine yükselebilecek miyim. Size de başarılar.

 12. Merhaba,öncelikle tebrik ederim…Benim sitemde iyi içerikle altı ayda PR4 oldu.

  Ama hiçbir zaman pr si yüksek olsun diye çalışmamıştım.Google’nin takdiri, sağolsun…

 13. Seviye Kaloğlu, teşekkür ederim 🙂

  Bebjo, evet Türkçe içerik şu son iki yılda inanılmaz güzel bir noktaya ilerliyor. Özellikle blogların bundaki rolü çok yüksek.

  Uğur Samsa,
  aslında Güneşin Tam İçinde uzun süre 5 ile gitti. Sonra 4’e indi. Şimdi yine 5 oldu. Burhan Abi’nin sitesi de yükselir bence. Avrupa Yakası yayınladığı sürece.

  Tekin Tuzsuz, bakalım 6 ve sonrası şu anda mucize gibi görünüyor 🙂 Ancak yine de “olmaz” olmaz 🙂

  Cihan, çok teşekkür ederim. Sizler okumasanız yazmanın kıymeti yok.

  Gazanya, size de 5 dilerim. Emek harcayan herkese isterim güzel PR lar.

  Murat KARAMAN, emeklerin boşa gitmemesi çok güzel bir hediye. Özellikle insanlarla paylaşmak en güzel şey 🙂

  Süleyman Şentürk, tebrik ederim evet sitenizde PR 5 görüyorum. Çok güzel. Birbirimizi ve Türkçe içeriği daha yukarıya taşımaya devam 🙂

  Uğur Samsa, tahminim şu Gravatar’a üye olurken simgenizin içeriği nedir diye bir seçim var. Orada her sitede çıkar ya da büyükler görse daha iyi simgeyi diye seçilebiliyor. Yanlışlıkla bu seçildiyse WordPress sitelerinin default ayarı da genel simgeleri göstermek olduğu için simge görüntülenmez. Bir de zayıf olasılıkla sisteme üye olduğun e-mail ile yorum yazarken kullandığın e-mail farklı olabilir.

  Y.Emre Güzer, evet daha fazla arama sonucu ve kalıcı okuyucu bekliyorum ben de.

  İşitme Kaybı, estağfurullah örnek olamam, herkes bir değerdir ve sizin yazdıklarınızı ve birinci ağızdan anlattığınız deneyimleri hiç kimse okuyucusuna veremez. Benim herkese tek tavsiyem en iyi bildikleri, en çok sevdikleri, konuyu en güzel şekilde sunmalarıdır. Onun dışında bir iddiam olmaz, olamaz da 🙂

  fatihturan, Gerçekten de yazma sıklığı çok önemli. Ya sürekli yazacaksınız ya da öyle bir hizmet vereceksiniz ki Internet sürekli onun hakkında yazacak 🙂 Ama Google PR 5 hakkınız. Yazılarınız çok güzel.

  Burak Budak, çok teşekkür ederim, hepimiz için dileklerine katılıyorum.

  Sohbet, umarım sevinci paylaşmak ne güzel! 🙂

  eburhan, teşekkür ederim. Sen söylememişsin ama Google PR 5 olan bir siten olduğunu okurlara ben söyleyeyim. Yazılarını takip ediyorum. SiteBilgi çok güzel bir hizmet ve link verilebilmesi ayrıca hoş. Ancak ben artık blograzzi sırasını o listede görmeyi pek gerçekçi bulmuyorum. Bir çoğumuz çoktaan ayrıldık biliyorsunuz. Onun dışında harika 🙂

  Beyhan Filiz, tamamen katılıyorum. Mesela kendi şahsi sitem var. Tanıtmak içn bile uğraşmıyorum merak eden girsin kimim ne yaparım neler üretirim. PRı da beni hiç düşündürmez. 🙂 PR halka hitap ediyorsanız bir hizmet, ürün ve bilgi sunuyorsanız önem taşıyor. Sadece sizin sevginiz mutluluğunuz içinse ben asla ölçmemeyi karşılaştırmamayı öneriyorum.

  Limon Ağacı, Google genelde adil davranıyor. Nadiren ıskalıyor. Zamanla yine düzeliyor.

  Cavid Bey uzun zamandır Blograzzi ile ilgilenmiyorum. Arkadaşlarımla yarışmak, insanlardan oy dilenmek, hiç tanımadığım bloglara puan vermek ve binlerce üyesi olan topluluk portallarıyla yarışmak yerine, içeriğe ve dostluğa, kime nasıl destek olabileceğime bakıyorum. Ancak PR’ı 6 olan arkadaşımızı keşke yazsaydınız. 300 bloga tek tek bakacak sabır ve enerji hiçbirimizde yok. Hiç olmazsa kendisini tebrik ederdik 🙂

 14. Selçuk Hocam tevekkeli değil yazı çok hoşuma gitti ve bir yerden hatırlıyorum duygusuna kapıldım.

  Adamlar senin yazını alıp aynen Vikipedi’ye yollamış. Ben de orayı kaynak göstermiştim ve şüphelenmiştim.

  Öyleyse yapılacaklar :

  1) Benim Vikipedi’de hesabım var. Vikipedi maddesini hemen silip, senin sitenden izinsiz alınmış olduğunu gerekçeye yazayım. Bu yazıdan da Vikipedi’den aldığım kısmı çıkarayım. Senin sayfana göndereyim.

  2) Bu kötü vesileyle de olsa sonunda Güneşin Tam İçinde’ye yorum yazdığın için sevineyim 🙂

  ( “Cool” adamsın biliyorum kolay kolay yorum yazmıyorsun 😀 )

 15. Cavid Bey, çok sevindim.

  Verdiğiniz sitenin sahibi Murat K. Girgin, MMistanbul’dan tanıdığım ve sevdiğim bir dostumdur. Topluluk portalları açması kadar bunların kalitesi ile de, isminden hep söz edilir.

  Özellikle Adobe, Macromedia ürün siteleri ve sitenin ana domaini olan http://www.blogevi.com büyük projeleri arasındadır.

  Kısacası çok sevindim dostumun sitesinin 6 olmasına 🙂

 16. İnanmayacaksınız ama son güncellemeden önceki değeri 8’di. Yani bu daha düşmüş hali. Yakın arkadaş olduğunuza göre bir soru sormam da sakınca görmüyorum sevgili Süleyman bey, blogevi projesi Blograzzi gibi birşey mi olacak? Bilginiz varsa lütfen paylaşın:)

 17. konuyu 2008’de yayınlamışsınız o zaman pagerank 5 olmuşsunuz ve bence büyük bir başarı ve seo planlaması var.Şuandada yine iyi bir pagerank durumunuz var.Şuan 2010 nisan ayı olarak pagerank durumunuz 3.Googlede pagerank 5 olan siteler diye arattım sayfanıza ulaştım.Saygılarımla fatih bayantemur.

SİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.