Google sitelere not verip popülerliklerini ölçer. Buna kısaca Google PR deriz. Web site sahipleri için çok önemli göstergelerden birisidir. Zaten geriye sadece Technorati ve Alexa ölçüm değerleri kalır.

Google sitelere not verip popülerliklerini ölçer. Buna kısaca Google PR deriz. Web site sahipleri için çok önemli göstergelerden birisidir. Zaten geriye sadece Technorati ve Alexa ölçüm değerleri kalır. Güneşin Tam İçinde Google PR 5 oldu!

Peki bu Google Pagerank ölçüm sonuçları neden önemlidir?

Google sırrını asla açıklamadığı özel bir hesaplama algoritması kullanır. Bu algoritmanın temelinde size kaç kişinin neden link / bağlantı verdiği, sizin kimlere oy verdiğiniz, içeriğinizin orijinal olup olmadığı, site haritasının olup olmadığı, sitenin engelli ziyaretçiler için uyumlu olup olmadığı, web kodlamasının XHTML ve w3.org uyumlu olup olmadığı, sayfanızın yükleme hızı, sayfanızın yazıldığı dil ile sitenizin hostinginin / barındırma aynı lokasyonda olup olmadığı, sayfalarınızın güncellenme sıklığı, domain isminizin / site adınızın ne kadar zaman önce alınmış olduğu, sitenizin sık sık içerik ve hosting değişikliği yapıp yapmadığı ve satılıp satılmadığı / domain WHOis bilgilerinin değişip değişmediği gibi gibi bir sürü etkenden bahsedilir.

Kısacası ortada kesin birşey yoktur. Ancak bir sonuç vardır. Ortada bir neden olmadığı için hile yapmak çok zordur. Tahminlerle hareket eden siteler bazen başarılı olur bazen olamaz.

Ancak ortada olan bir şey var ki site içeriği düzgün olan ve orijinal olan siteler bir kaç yıl içinde yükselirler.

Bu not kaç üzerinden verilir?

10 üzerinden verilir. Peki 10 olan site kaç tane? Güzel soru çok çok az.
Adobe, Apple, google, Macromedia, Nasa, Yahoo gibi devleri sayabiliyoruz. Bu konuyu çok merak ediyorsanız yabancı dostlarımız şurada iyice irdelemişler.

Mesela Türkiye’de Google PR’ı 8 olan birkaç site olduğu söylenir. Düşünün ki hergün milyonlarca okunan Hürriyet ve Milliyet sitelerinin Google PR’ı 8’dir. Sabah gazetesinin şu anki değeri 8’dir.

İşte lafın ortasına geldik. Güneşin Tam İçinde için sevindirici olan budur arkadaşlar. 🙂 Yeni değerlendirme sonuçlarıyla  Google PR 5 almış ve pek çok kurumun, organizasyonun ve bilgi üretici servisin olmak istediği yere doğru yolculuğunu sürdürmektedir. Teşekkürlerim bunun için omuz veren, eliniz uzatan herkese ve darısı tüm isteyenlerin başına 🙂

Bunun anlamı bizim Google aramalarında çoğu zaman ilk sayfada çıkmamız. (Pek çok kelimede ilk sıradayız milyonlarca sonuç içinden ama canım korsan içerik üreticilere ipucu vermek istemiyor. Sitede reklam vermek ya da ortak bir proje yürütmek isteyenlere örnek kelimeleri verebilirim)

Yine bunun anlamı sevdiğimiz için hakkında bahsettiğimiz site ve hizmetlerin otomatik olarak rakiplerinin önüne çıkması.

Bu özellikle reklamverenler için harika bir imkan. Ben link satmayı pek sevmiyorum. Mantıklı gelmiyor. Ancak sitemizde reklam veren firmalar için VizeTurkiye gibi) direkt link verdiğim için güçlü sonuçlar meydana geliyor.

Güneşin Tam İçinde içeriğini Türkçe okuyan insanlara ulaştırma yolunda ancak ancak bizi seven sürekli okuyan, kısacası bir gönül bağını hisseden site sahiplerinin ve okurların desteğiyle oluyor bunlar.

Bu konuda ben elden gelen tüm yardımı yeni başlamış sitelere yapıyorum. İnandığım bir hizmeti tanıtmayı, mim paslaşmayı, sizlerle paylaşmayı ve elimden gelen desteği vermeyi seviyorum.

MERAK ETTİĞİNİZ SİTELERİN PR DEĞERLERİNE BAKMAK İÇİN

Bu konuda tartıştığımız yer ise Zoque Forum. Web aleminin en köklü forumlarından olan sitede bir önceki PR değerlerinin düşüşüyle (Ocak 2007) başlıyor konu ve en sonunda yeni değerlendirmeye kadar gidiyor. Arada pek çok değerli görüşü okuyabilirsiniz. Böylece benim bu yazıya sığdıramadığım detaylara ulaşabilirsiniz.

http://forum.zoque.net/google/23605-pagerank-dususleri/

Kaynakça:

http://en.wikipedia.org/wiki/PageRank (İngilizce olarak çok detaylı Google PR anlatımı)
http://www.internetdevri.com/google-yeni-page-rank-ve-arama-algoritmasi-orion/ (Yeni Orion Google PR Algoritması)

Selçuk Hoca’nın konu üzerine güzel bir makalesi var onu da okuyun derim:
Page Rank Yükseltme Önerileri
http://www.selcukhoca.com/page-rank-yukseltme-onerileri/

TAKİP İÇİN HARİKA BİR ZAMAN! ŞİMDİ!