Web sitelerinin isimlerine domain deniyor. Örneğin www.siteadi.com için her yıl isim hakkını kiralamanız gerekiyor. Yıllık ödemeler firmadan firmaya değişiyor. Bu yıl Godaddy çok yüksek yenileme ücretleri isteyince, avantajları olan Google Domains’e geçmeye başladım. Yaşadıklarımı bu yazıda okuyabilir ve nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Önemli yasal uyarı:
Yeterli teknik bilginiz yoksa, aşağıda anlatılan işlemleri kendiniz yapmayınız. Bir profesyonelden destek alınız. Makalede yer alan bilgiler okunmak ve domain sistem tarifi içindir. Buna rağmen özgür iradeniz ile okumaya devam ettiğinizde site taşıma esnasında yaşayabileceğiniz aksaklıklar, veri kayıpları, süre boyunca yaşanabilecek siteye erişim ve müşteri kaybı, siparişlerin eksilmesi ve tüm ticari vb. sorunları bilinçli şekilde kabul ettiğinizi, bu sorumluluklardan yazar Süleyman Sönmez ve Güneşin Tam İçinde sitesinin sorumlu olmadığını kabul etmiş olursunuz. Bu sorumluluğu alma beyanını kabul etmiyorsanız lütfen sayfayı kapatınız.

GOOGLE DOMAINS TURKIYE ILE ÜYE OLMAK VE SİTELERİ KAYIT ETMEK

 1. İlk adım olarak bir Google hesabınız olmalı. Yoksa bir adet açınız. https://www.google.com/account/about/?hl=tr 
 2. Google Domains’e girerek oturum açın. https://domains.google.com/
 3. Bilgisayar ekranında solda en alttaki menüden ülke olarak Türkiye seçin.
  (Ülkenizi veya bölgenizi başka bir ülkede ise değiştirin. Bu fiyatı çok etkiliyor. Öteki türlü dolar üzerinden yüksek fiyatlar göreceksiniz.)https://domains.google.com/registrar/ Google Domains sayfasında ise eklenmiş olmalı. google domains,Godaddy,domain transfer,transfer domain to google from godaddy,Alan Adı GoDaddy Sitesinden Google Domains Sitesine Alan Adımı / Domain Nasıl Taşırım?

 

GOOGLE DOMAINS İLE YENİ BİR SİTE ADI ALMAK

 1. Yeni bir site adı satın alacaksanız menüden “Yeni alan edin” seçeneğine tıklayın.
  https://domains.google.com/registrar/search
 2. Diyelim alacağınız site: www.harikasiniz.com
  Site adı nereden aklıma geldi(!) Örnek olsun diye yazdım ama satın almadım.
 3. Site başkası tarafından alınmamışsa, yıllık ücret istendiğini göreceksiniz.
  Güncelleme: Ocak 2023 tarihinde 195 TL
  (Bu yazıyı 2021 Aralık tarihinde yazmıştım, fiyatları 2023 tarihinde güncelledim.)
  Dünyada 12 Dolar ve daha yüksek. Siz baktığınızda fiyat değişmiş, artmış olabilir. Yine de o günkü fiyatla alternatiflerinizi kıyaslayınız.)

  Devam edip domain isminin sağındaki “sepete ekleme” düğmesini tıklayınca eklenecektir. Hemen satın alacaksanız, üstteki sepet simgesine tıklayın. “Sonra bakarım” derseniz kalp işaretine basarak favorilerinize alın.https://domains.google.com/registrar/ Google Domains sayfasında ise eklenmiş olmalı. google domains,Godaddy,domain transfer,transfer domain to google from godaddy,Alan Adı GoDaddy Sitesinden Google Domains Sitesine Alan Adımı / Domain Nasıl Taşırım?

 4. Sepete ilerlediğinizde, sizden kaç yıllığına kiraladığınızı soracak, gizlilik koruması için sizden ek ücret almayacak -ki neredeyse her firma alıyor- “otomatik yenileme açık kalsın mı?” diye soracak. Yani seneye kartınızdan çekip süre kendiliğinden uzatılsın mı?
 5. Bu aşamada şirket epostam olsun derseniz özel eposta adresi kısmında yazıp ek ücretle alabilirsiniz. adimsoyadım@siteadi.com gibi. Sonradan şu adresten de alabilirsiniz.
  https://domains.google/get-started/email/
 6. Sonraki adımda ikamet veya iletişim adres bilgilerinizi ve kart bilgilerinizi görüntüleyecek. Önerim Google Pay içinde bir sanal kart bilgisi vermeniz. Sanal kartlara limiti siz yüklediğiniz için oldukça güvenli bir alışveriş sunuyor.
  Google Pay ile yapacağınız tüm alışverişlerde onu kullanabilirsiniz. Promosyon kodunuz varsa bu aşamada kullanın.
 7. Google Domains ile yeni domain alım işlemi tamamlandı.

 

Google Domains Sitesine GoDaddy’den Domain Nasıl Transfer Edilir?

 1. Godaddy sitesine girin. https://dcc.godaddy.com/domains
 2. Ürünleriniz bölümünde taşımak istediğiniz ilgili domaini bulun. İsmine tıklayıp açılan sayfada önce iletişim bilgilerini kontrol edin. Orada yazan eposta çok önemli. Tüm süreçte bilgi ve onay için gerekecek. Yanlış ise düzeltin.
 3. Domain ismine tıklanıp açılan sayfada en alt solda domainin bir siteden ötekine taşınmasını önleyen kilidi açmak için kilit bölümüne tıklayın.
  Kilit en başta açık yazacak. Amacımız kapatmak.https://domains.google.com/registrar/ Google Domains sayfasında ise eklenmiş olmalı. google domains,Godaddy,domain transfer,transfer domain to google from godaddy,Alan Adı GoDaddy Sitesinden Google Domains Sitesine Alan Adımı / Domain Nasıl Taşırım?
 4. Karşınıza bir pencere açılacak. Onay işaretli tıklamanız gereken bir pencere.
  “Evet, seçili alan adlarının kilidinin kaldırılmasına izin veriyorum.”
  Tık işaretini verin ona devam edin. Böylece kilit kapandı.
  Kapalı yazdığına mutlaka emin olun.

  https://domains.google.com/registrar/ Google Domains sayfasında ise eklenmiş olmalı. google domains,Godaddy,domain transfer,transfer domain to google from godaddy,Alan Adı GoDaddy Sitesinden Google Domains Sitesine Alan Adımı / Domain Nasıl Taşırım?
 5. Sağda menüde Godaddy’den dışarı taşıma seçeneğini seçin.
  “Alan adını GoDaddy hesabından transfer edin”
  Karşınıza gözünüzü korkutmak için bin tane uyarı gelecek, aldırmayın, tamamen müşteri kaybetmemek için, aynen devam ediyoruz.https://domains.google.com/registrar/ Google Domains sayfasında ise eklenmiş olmalı. google domains,Godaddy,domain transfer,transfer domain to google from godaddy,Alan Adı GoDaddy Sitesinden Google Domains Sitesine Alan Adımı / Domain Nasıl Taşırım?
 6. Yeni sayfada yetkilendirme kodu var. Onu alıp kaydedin. Bu kodu Google Domains’e vereceğiz.https://domains.google.com/registrar/ Google Domains sayfasında ise eklenmiş olmalı. google domains,Godaddy,domain transfer,transfer domain to google from godaddy,Alan Adı GoDaddy Sitesinden Google Domains Sitesine Alan Adımı / Domain Nasıl Taşırım?
 7. Şimdi sırada Google Domains. Siteye girin. Solda Transfer başlığını seçin.
  https://domains.google.com/registrar/transfer
 8. Aktaracağınız site adresini girince size yetki kodunu gireceğiniz ekrana yönlendirir.
  https://domains.google.com/registrar/ Google Domains sayfasında ise eklenmiş olmalı. google domains,Godaddy,domain transfer,transfer domain to google from godaddy,Alan Adı GoDaddy Sitesinden Google Domains Sitesine Alan Adımı / Domain Nasıl Taşırım?
 9. Bunu geçince
  “Kopyala ve Google’ın DNS ayarlarımı yönetmesine izin ver (önerilir)” seçin ve devam edin.
 10. Gizlilik korumasını ücretsiz sunar ve ödeme adımına geçersiniz.
 11. Sonraki adımda ikamet veya iletişim adres bilgilerinizi ve kart bilgilerinizi görüntüleyecek. Önerim Google Pay içinde bir sanal kart bilgisi vermeniz. Sanal kartlara limiti siz yüklediğiniz için oldukça güvenli bir alışveriş sunuyor.
  Google Pay ile yapacağınız tüm alışverişlerde onu kullanabilirsiniz. Promosyon kodunuz varsa bu aşamada kullanın.
 12. İşlem tamam. Aşağıya hızlandırma adımını da ekledim.

 

DOMAIN TRANSFERİ GÜNLERCE BEKLEMEDEN NASIL HIZLANDIRILIR?

Aslında harika bir seçeneğimiz var, sistem size 3-4 gün sonra otomatik şekilde aktarılacağını söyler bir eposta yollar olayı anlatır. “İsterseniz vaz geçebilirsiniz” der. Transfer için tarih verir.

Bunun yerine üstteki işlemden 10 dakika sonra aşağıdaki adrese girersiniz. Ve “Dışarı Transferler” seçip bekleyen domain isimlerinizi seçip “Transferi Onayla” düğmesine basarsınız. Ve olay dakikalar içinde en geç 30 dakikada tamamlanır.
https://dcc.godaddy.com/control/transfers?

https://domains.google.com/registrar/ Google Domains sayfasında ise eklenmiş olmalı. google domains,Godaddy,domain transfer,transfer domain to google from godaddy,Alan Adı GoDaddy Sitesinden Google Domains Sitesine Alan Adımı / Domain Nasıl Taşırım?

 

İŞLEMİ KONTROL ETMEK

https://dcc.godaddy.com/domains Godaddy Domainler sayfasında domain listeden kaldırılmış olmalı.

https://domains.google.com/registrar/ Google Domains sayfasında ise eklenmiş olmalı.

EK BİLGİ:

Domainler aktarılınca Google epostamın doğrulanması gerektiğini yazdı ve ben tekrar onay epostası göndermesini istedim. Epostama girip onay linkine tıklayınca aktardığım tüm domainlerim için de onay verildiğini söyleyerek tamamladı.

Bu onaydan sonra domainlerin yenilenme tarihlerini Google Domains içinde kontrol edin. Varsayılan ayar otomatik şekilde yenilenmesidir.

SİTENİZ İÇİN İYİ BİR HOSTING FIRMASI ÖNERİM, SINIRSIZ SİTE VE SABİT FİYATLA İYİ HİZMET ALDIĞIM DREAMHOSTU TAVSİYE EDEBİLİRİM.

Lütfen aşağıdaki yazıyı okuyunuz farklarını göreceksiniz.

Dreamhost – Websiteniz Olsun Ama Sınır Olmasın İstiyorsanız, Size Hosting Tavsiyem var

GOOGLE DOMAINS BİLGİ VE YARDIM MERKEZLERİ

https://support.google.com/domains

https://domains.google/learn/

Burada merak ettiğim unsur önümüzdeki yıllar fiyat değişimleri nasıl olacak?

Bazı arkadaşlarımızın SEO yazılarında Google Domains kullanan sitelere Google’ın daha çok güvendiği, hız arttığı ve Google Adsense başvurularının daha fazla onaylandığı yönünde savlar var.

Dilerim öyledir 😉 Alta gelişmiş özeliklerini ekliyorum.https://domains.google/intl/tr_tr/advanced-features/

Hepinize keyifli ve sağlıklı günler dilerim. Bütçenize katkım olduysa ne mutlu bana. Yazıyı yayarak sosyal medyada takip ederek destek olabilirsiniz.

EPOSTA YÖNLENDİRME

https://support.google.com/domains/answer/3251241

Google Domains’ten Domain Dışa Nasıl Taşınır?

https://support.google.com/domains/answer/3251178?hl=tr

Google Domains Fiyatları

Yazının başında bahsettiğim Türkiye seçimi ile normalde 12 dolar yerine neredeyse yarısını vererek üye olabilirsiniz. Aşağıdaki liste fiyatları dünya içindir. Türkiye’den TL ile çok avantajlı şekilde alabilirsiniz.

TLD Fiyat
.academy $30 USD
.accountant $30 USD
.accountants $120 USD
.actor 40 ABD doları
.agency 20 ABD doları
.airforce $30 USD
.apartments $60 USD
.app $14 USD
.army $30 USD
.art $14 USD
.associates $30 USD
.attorney 40 ABD doları
.auction $30 USD
.autos $15 USD
.band $20 USD
.bar $80 USD
.bargains $30 USD
.best $20 USD
.bid $30 USD
.bike $30 USD
.bingo $50 USD
.bio $70 USD
.biz $15 USD
.black $60 USD
.blog $30 USD
.blue $20 USD
.boats $15 USD
.boutique $30 USD
.builders $30 USD
.business $12 USD
.buzz $40 USD
.ca $12 USD
.cab $30 USD
.cafe 40 ABD doları
.camera 40 ABD doları
.camp 40 ABD doları
.capital $50 USD
.cards $30 USD
.care $30 USD
.careers $50 USD
.cash $30 USD
.casino $130 USD
.catering $30 USD
.cc 20 ABD doları
.center 20 ABD doları
.ceo $100 USD
.charity $30 USD
.chat 40 ABD doları
.cheap $30 USD
.church 40 ABD doları
.city 20 ABD doları
.claims $60 USD
.cleaning 40 ABD doları
.clinic $50 USD
.clothing $30 USD
.cloud $20 USD
.club $13 USD
.co $30 USD
.co.in $11 USD
.co.nz $19 USD
.co.uk $12 USD
.coach $60 USD
.codes $50 USD
.coffee $30 USD
.com $12 USD
.com.au 12 ABD doları
.com.mx 20 ABD doları
.community $30 USD
.company $14 USD
.computer $30 USD
.condos $50 USD
.construction $30 USD
.consulting $30 USD
.contact $12 USD
.contractors $30 USD
.cool $30 USD
.coupons $60 USD
.credit $120 USD
.creditcard $130 USD
.cricket $12 USD
.cruises $50 USD
.dance 20 ABD doları
.date $30 USD
.dating $50 USD
.de $7 USD
.deals 40 ABD doları
.degree 40 ABD doları
.delivery $60 USD
.democrat $30 USD
.dental $50 USD
.dentist 40 ABD doları
.design 40 ABD doları
.dev $12 USD
.diamonds $50 USD
.digital 40 ABD doları
.direct 40 ABD doları
.directory 20 ABD doları
.discount $30 USD
.doctor $100 USD
.dog 40 ABD doları
.domains $30 USD
.download $30 USD
.earth $20 USD
.eco $80 USD
.education 20 ABD doları
.email 20 ABD doları
.energy $120 USD
.engineer $30 USD
.engineering $50 USD
.enterprises $30 USD
.equipment 20 ABD doları
.estate $30 USD
.events $30 USD
.exchange $30 USD
.expert $50 USD
.exposed 20 ABD doları
.express $30 USD
.fail $30 USD
.faith $30 USD
.family 20 ABD doları
.fan 40 ABD doları
.fans $12 USD
.farm $30 USD
.finance $60 USD
.financial $50 USD
.fish $30 USD
.fitness $30 USD
.flights $50 USD
.florist $30 USD
.football $30 USD
.forsale $30 USD
.foundation $30 USD
.fr $10 USD
.fun 20 ABD doları
.fund $50 USD
.furniture $50 USD
.futbol $13 USD
.fyi 20 ABD doları
.gallery 20 ABD doları
.games 20 ABD doları
.gifts 40 ABD doları
.gives $30 USD
.glass 40 ABD doları
.global $80 USD
.gmbh $30 USD
.gold $120 USD
.golf $60 USD
.graphics 20 ABD doları
.gratis 20 ABD doları
.green $80 USD
.gripe $30 USD
.group 20 ABD doları
.guide 40 ABD doları
.guru $28 USD
.haus $28 USD
.health $80 USD
.healthcare $60 USD
.hockey $60 USD
.holdings $50 USD
.holiday $50 USD
.homes $15 USD
.hospital $50 USD
.host $120 USD
.house $30 USD
.how $30 USD
.icu $12 USD
.immo 40 ABD doları
.immobilien $30 USD
.in $12 USD
.industries $30 USD
.info $12 USD
.ink $28 USD
.institute 20 ABD doları
.insure $60 USD
.international 20 ABD doları
.investments $80 USD$ 310 TRY
.io $60 USD
.irish $14 USD
.it $12 USD
.jetzt 20 ABD doları
.jewelry $60 USD
.jp 40 ABD doları
.kaufen $30 USD
.kitchen 40 ABD doları
.land $30 USD
.lawyer 40 ABD doları
.lease $50 USD
.legal $60 USD
.life 40 ABD doları
.lighting 20 ABD doları
.limited $30 USD
.limo $50 USD
.live 20 ABD doları
.llc $30 USD
.loan $30 USD
.loans $120 USD
.love $30 USD
.ltd 20 ABD doları
.luxury $40 USD
.maison $50 USD
.management 20 ABD doları
.market 40 ABD doları
.marketing $30 USD
.mba 40 ABD doları
.me 20 ABD doları
.media $30 USD
.memorial $60 USD
.men $30 USD
.mobi $20 USD
.moda $30 USD
.money 40 ABD doları
.mortgage 40 ABD doları
.movie $320 USD
.mx 40 ABD doları
.navy $30 USD
.net $12 USD
.network 20 ABD doları
.new $500 USD$ 2,870 TRY
.news $30 USD
.ninja $19 USD
.nl $8 USD
.one $12 USD
.online $30 USD
.ooo $30 USD
.org $12 USD
.page $10 USD
.partners $50 USD
.parts $30 USD
.party $30 USD
.photography 20 ABD doları
.photos 20 ABD doları
.pictures $11 USD
.pizza $60 USD
.place $15 USD
.plumbing 40 ABD doları
.plus 40 ABD doları
.press $60 USD
.pro $20 USD
.productions $30 USD
.promo $20 USD
.properties $30 USD
.pub $30 USD
.pw $9 USD
.racing $30 USD
.realty $400 USD
.recipes $50 USD
.red $20 USD
.rehab $30 USD
.reise $120 USD
.reisen 20 ABD doları
.rentals $30 USD
.repair $30 USD
.report 20 ABD doları
.republican $30 USD
.rest $40 USD
.restaurant $60 USD
.review $30 USD
.reviews 20 ABD doları
.rip 20 ABD doları
.rocks $13 USD
.run 20 ABD doları
.sale $30 USD
.salon $50 USD
.sarl 40 ABD doları
.school 40 ABD doları
.schule 20 ABD doları
.science $30 USD
.services $30 USD
.shoes 40 ABD doları
.shopping $30 USD
.show 40 ABD doları
.singles $30 USD
.site 20 ABD doları
.ski $50 USD
.soccer 20 ABD doları
.social $30 USD
.software 40 ABD doları
.solar 40 ABD doları
.solutions 20 ABD doları
.soy 20 ABD doları
.space 20 ABD doları
.store $50 USD
.stream $30 USD
.studio 20 ABD doları
.style 40 ABD doları
.supplies 20 ABD doları
.supply 20 ABD doları
.support 20 ABD doları
.surgery $50 USD
.systems 20 ABD doları
.tax $50 USD
.taxi $60 USD
.team 40 ABD doları
.tech 40 ABD doları
.technology 20 ABD doları
.tennis $60 USD
.theater $60 USD
.tienda $50 USD
.tips 20 ABD doları
.tires $120 USD
.today 20 ABD doları
.tools $30 USD
.tours $60 USD
.town $30 USD
.toys 40 ABD doları
.trade $30 USD
.training $30 USD
.tube $30 USD
.uk $12 USD
.university $50 USD
.uno $20 USD
.us $12 USD
.vacations $30 USD
.vegas $60 USD
.ventures $50 USD
.vet $30 USD
.viajes $50 USD
.video 20 ABD doları
.villas $50 USD
.vin $60 USD
.vision $30 USD
.vote $80 USD
.voyage $50 USD
.watch $30 USD
.webcam $30 USD
.website 20 ABD doları
.wiki $28 USD
.win $30 USD
.wine $60 USD
.works $30 USD
.world 40 ABD doları
.wtf $30 USD
.xyz $12 USD
.zone $30 USDEPOSTA ABONELİĞİ İÇİN

Aşağıdaki formda e-posta adresinizi yazın, gelen e-postaya onay verin.


https://suleymansonmez.substack.com/
E-posta aboneliği için e-posta adresinizi eklemeniz, aşağıdaki konuları anlayıp izin verdiğiniz anlamına gelir.
Lütfen okuyunuz. Temel olarak, siteden (Güneşin Tam İçinde) ve yazardan (Süleyman Sönmez) e-posta bülten almaya izin vermek anlamını taşır. Bu iznin temeli: okunacak yazılar, izlenecek videolar, dinlenecek podcastlar, fotoğraflar, tanıtılacak ürün, kitap, site, uygulama, yapay zeka, eğitim, gezi, teknoloji, anket gibi içerikler ve kampanyalar olabilir. Bültenin içeriğinde, bülten sponsorunun ürün ve hizmetine ait bilgi, link ve banner yer alabilir. Bülten e-posta sistemi substack isimli dünyaca çok bilinen, güvenilir e-posta sistemi tarafından gönderilir. E-postalar yeni bir e-posta dağıtım sistemine geçmek dışında üçüncü şahıs ve şirketlerle paylaşılmaz. İşleyiş gereği yurtiçi ve yurtdışındaki server sistemlerinden hizmet verilebilir. Spam gönderilmez. İstediğiniz noktada, tek adımla her e-postanın en altındaki "Unsubscribe" seçilerek üyelikten çıkılır ve siz tekrar e-posta abonelik formuyla veya bülten sayfasında üye olana dek yeni e-posta almazsınız. İlginiz için teşekkür ederiz.


SİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız