Game of Thrones, George RR Martin’in “A Song of Ice and Fire” adlı romanından uyarlanan bir televizyon dizisidir. David Benioff ve DB Weiss tarafından yaratıldı ve 2011’den 2019’a kadar HBO’da yayınlandı. Dizi, efsanevi Westeros ülkesinin kontrolü için savaşan birkaç soylu ailenin siyasi ve askeri mücadelelerini konu alıyor.

Sezon 1:

Game of Thrones’un ilk sezonu, çeşitli soylu aileleri ve Westeros’un Yedi Krallığı’nın kontrolü için verdikleri siyasi mücadeleleri tanıtıyor. Sezon, Kralın Eli Jon Arryn’in ölümü ve Kışyarı lordu Eddard Stark’ın Kral Toprakları’na gelişiyle başlar. Eski dostu Kral Robert Baratheon, Eddard’dan yeni Kral Eli olarak hizmet etmesini ister.

Eddard, Jon Arryn’in ölümünü araştırmaya başlarken, Kraliçe Cersei Lannister ve ailesinin dahil olduğu bir komployu ortaya çıkarır. Eddard ayrıca gayri meşru oğlu Jon Snow’un, Yedi Krallık’ı ötesindeki tehlikelerden ayıran devasa bir buz yapısı olan Duvar’ı savunan bir grup asker olan Gece Nöbetçileri’ne katıldığını öğrenir.

Game of Thrones'un ilk sezonu, çeşitli soylu aileleri ve Westeros'un Yedi Krallığı'nın kontrolü için verdikleri siyasi mücadeleleri tanıtıyor. Sezon, Kralın Eli Jon Arryn'in ölümü ve Kışyarı lordu Eddard Stark'ın Kral Toprakları'na gelişiyle başlar. Eski dostu Kral Robert Baratheon, Eddard'dan yeni Kral Eli olarak hizmet etmesini ister. Game of Thrones Game of Thrones Serisinin Özeti - Spoiler

Bu arada, dar denizin ötesinde, sürgündeki prenses Daenerys Targaryen, ejderhaları ve Lekesizler ordusu yardımıyla ailesinin tahtını geri almaya çalışıyor. Daenerys’in gücü arttıkça, sürgündeki Stark çocukları Sansa, Arya, Bran ve Rickon, Lannister’ların pençelerinden kaçar ve eve doğru yol almaya başlar.

Sezon, Eddard’ın Lannister’ları desteklemeyi reddettiği için ihanete uğraması ve tutuklanmasıyla sona erer. Çocukları diyara dağılmış durumda ve karısı Catelyn, Lannister’lardan intikam almak istiyor.

2. Sezon:

Game of Thrones’un ikinci sezonu, Eddard Stark’ın tutuklanmasının ardından çeşitli grupların iktidar için savaşmasıyla ilk sezonun kaldığı yerden devam ediyor. Kuzeyde, Catelyn Stark kuzeydeki hanedanları Lannisterlara karşı toplamaya çalışırken, Jon Snow Gece Nöbetçileri’nin siyasetiyle mücadele ediyor.

Bu sırada Daenerys Targaryen, Köle Körfezi’ndeki şehirleri fethederken gücü ve popülaritesi artmaya devam ediyor. En güvendiği danışmanı olan sürgündeki şövalye Jorah Mormont ile tanışır ve sonunda Lekesizler’i serbest bırakır ve güçlü bir ordu kurar.

 

King’s Landing’de Lannisterlar, güçlü bir soylu aile olan Tyrell’ler ve kendisini gerçek kral ilan eden merhum Kral Robert’ın kardeşi Stannis Baratheon da dahil olmak üzere sayısız tehdit karşısında Demir Taht üzerindeki hakimiyetlerini sürdürmek için mücadele ediyor. Demir Taht’ı almak için bir ordu toplamaya başlar.

 

Sezon, eski bir buz yaratıkları ırkı olan Ak Gezenlerin uzak kuzeyden çıkıp Gece Nöbetçileri’ne saldırmasıyla sona erer.

 

3. Sezon:

Game of Thrones’un üçüncü sezonu, Yedi Krallık’ın kontrolünü ele geçirmeye çalışan çeşitli grupların siyasi ve askeri mücadelelerini takip etmeye devam ediyor. Kuzeyde Jon Snow, Ak Gezerler ve liderleri Gece Kralı’nın izini sürmek için Duvar’ın ötesine geçer.

Bu arada, Daenerys Targaryen ordusunu ve nüfuzunu genişletmeye devam ediyor, sonunda Yunkai şehrini fethediyor ve kölelerini serbest bırakıyor. King’s Landing’de Lannisterlar ve Tyrelller, şehri kuşatma altına alan Stannis Baratheon’a karşı güçlerini birleştirir.

 

Sezon aynı zamanda ilk sezonun sonundan beri kayıp olan Bran Stark’ın dönüşünü de görüyor. Bran garip güçler geliştirmiştir ve kadim ve güçlü bir varlık olan Üç Gözlü Kuzgun tarafından yönlendirilmektedir.

 

Sezon, Stannis Baratheon’un yenilmesi ve Meereen şehrinin Daenerys Targaryen tarafından ele geçirilmesiyle sona erer.

 

4. Sezon:

Game of Thrones’un dördüncü sezonu, Yedi Krallık’ın kontrolünü ele geçirmeye çalışan çeşitli grupların siyasi ve askeri mücadelelerini takip etmeye devam ediyor. Kuzeyde Jon Snow, Gece Nöbetçileri’nin yeni Lord Komutanı olarak atanır ve örgütün içinden gelen zorluklarla yüzleşir. Ayrıca yabanıl lider Mance Rayder ile karşılaşır ve yine Ak Gezerlerin tehdidiyle karşı karşıya olan halkındaki insanlığı görmeye başlar.

King’s Landing’de, Tyrell’ler daha fazla nüfuz kazandıkça ve halk onlara sırt çevirdikçe Lannisterlar sallantıda. Sezon ayrıca, güç kazanan ve günahkar gördükleri kişilere zulmetmeye başlayan Serçeler olarak bilinen dini tarikatın yükselişine de tanık oluyor.

 

Bu sırada Daenerys Targaryen, adaletle hükmetmeye ve değişim yaratmaya çalışırken Meereen’in kontrolünü elinde tutmakta zorlanır. Ayrıca kendi konseyinden ve azat ettiği kölelerden gelen zorluklarla da karşılaşıyor.

 

Sezon, Kral Joffrey’in kendi düğününde ölmesiyle sona erer ve Lannister’lar ile diğer soylu hanedanları arasında yeni bir çatışma turunu ateşler.

 

5. Sezon:

Game of Thrones’un beşinci sezonu, Yedi Krallık’ın kontrolünü ele geçirmeye çalışan çeşitli grupların siyasi ve askeri mücadelelerini takip etmeye devam ediyor. Kuzeyde, Jon Snow, Gece Nöbetçileri içinde bir isyanla karşı karşıyadır ve ayrıca güneye yürüyen Ak Gezerlerin tehdidiyle de başa çıkmak zorundadır.

King’s Landing’de, diğer soylu haneler onlara karşı komplo kurarken Lannisterlar savunmadadır. Sezon ayrıca, Daenerys Targaryen’i ve onun Meereen’deki yönetimini devirmeye çalışan Harpy’nin Oğulları olarak bilinen aşırı dinci grubun yükselişine de sahne oluyor.

 

Bu sırada Lannisterlar tarafından esir alınan Sansa Stark nihayet kaçar ve kendisine haksızlık edenlerden intikam almaya başlar. Arya Stark ayrıca yetenekli bir suikastçı olma ve listesindekilerden intikam alma yolculuğuna devam ediyor.

 

Sezon, Jon Snow’un kendi adamları tarafından ölümü ve High Sparrow’un Faith in King’s Landing’in lideri olarak yükselişiyle sona erer.

 

6. Sezon:

Game of Thrones’un altıncı sezonu, Yedi Krallık’ın kontrolünü ele geçirmeye çalışan çeşitli grupların siyasi ve askeri mücadelelerini takip etmeye devam ediyor. Kuzeyde, Sansa Stark ve Jon Snow, Kışyarı’nı Kuzey’i ele geçiren zalim ve zalim bir aile olan Bolton’lardan geri almak için yabanıllarla yeniden bir araya gelir ve ekip oluşturur.

King’s Landing’de, Lannisterlar ve Yüce Serçe bir güç mücadelesine girerler ve sonunda Cersei Lannister düşmanlarını öldürmek için büyük bir patlama başlatır. Sezon aynı zamanda Üç Gözlü Kuzgun olan ve geçmiş ve gelecek vizyonlarına sahip olan Bran Stark’ın dönüşünü de anlatıyor.

 

Bu sırada Daenerys Targaryen, ailesinin tahtını geri almaya kararlı olarak ordusu ve ejderhalarıyla nihayet Westeros’a yelken açar.

 

Sezon, Boltonların yenilgisi ve Kuzeyin yeni Kralı ilan edilen Jon Snow’un Kışyarı’nı geri almasıyla sona erer. Ayrıca Yüce Serçe’nin ölümünü ve çok değişmiş Arya Stark’ın dönüşü sezonda izleniyor.

 

7. Sezon:

Game of Thrones’un yedinci sezonu, Yedi Krallığın kontrolünü ele geçirmeye çalışan çeşitli grupların siyasi ve askeri mücadelelerini takip etmeye devam ediyor. Kuzeyde, Jon Snow ve Daenerys Targaryen nihayet buluşur ve Ak Gezerlere karşı savaşmak için bir ittifak kurar.

King’s Landing’de Cersei Lannister gücünü pekiştirir ve kendisini Yedi Krallığın Kraliçesi ilan eder. Sezon ayrıca Robert Bar’ın gayri meşru oğlu olan sürgündeki prens Gendry’nin dönüşünü de anlatıyor.

 

Game of Thrones’un sekizinci ve son sezonunda, çeşitli gruplar son bir hesaplaşma için King’s Landing’de bir araya geliyor. Gece Kralı ve Ak Gezenler ordusu güneye doğru ilerliyor ve çeşitli gruplar farklılıklarını bir kenara bırakıp bu ortak düşmana karşı savaşmak için birleşmek zorunda.

 

Ardından gelen savaşta Ak Gezerlerin sonunda yenilir, ancak bunun bedeli büyük olur. Jorah Mormont, Theon Greyjoy ve Missandei dahil birçok ana karakter öldürüldü.

Savaştan sonra Jon Snow, Daenerys Targaryen ve Cersei Lannister dahil olmak üzere geri kalan oyuncuların hepsi Demir Taht için yarışıyor. Ancak sonunda, yeni kral olarak seçilen, her şeyi gören Üç Gözlü Kuzgun olan Bran Stark’tır. Dizi, krallığı yeniden inşa etmeye ve yeni bir barış çağı yaratmaya başlayan ana karakterlerin kendi yollarına gitmesiyle sona erer.

 

Dizi boyunca karakterler zor seçimlerle karşı karşıya kalır ve hedeflerine ulaşmaya çalışırken karmaşık ahlaki ikilemlerde gezinmek zorundadır. Gösteri güç, sadakat, aile, aşk ve ihanet temalarını araştırıyor ve seyirciyi koltuklarının kenarında tutan şok edici dönüşler içeriyor. Game of Thrones, tüm zamanların en popüler ve beğenilen televizyon dizilerinden biri haline geldi ve mirası önümüzdeki yıllarda da hissedilmeye devam edecek.

IMDB:
https://www.imdb.com/title/tt0944947
EPOSTA ABONELİĞİ İÇİN

Aşağıdaki formda e-posta adresinizi yazın, gelen e-postaya onay verin.


https://suleymansonmez.substack.com/
E-posta aboneliği için e-posta adresinizi eklemeniz, aşağıdaki konuları anlayıp izin verdiğiniz anlamına gelir.
Lütfen okuyunuz. Temel olarak, siteden (Güneşin Tam İçinde) ve yazardan (Süleyman Sönmez) e-posta bülten almaya izin vermek anlamını taşır. Bu iznin temeli: okunacak yazılar, izlenecek videolar, dinlenecek podcastlar, fotoğraflar, tanıtılacak ürün, kitap, site, uygulama, yapay zeka, eğitim, gezi, teknoloji, anket gibi içerikler ve kampanyalar olabilir. Bültenin içeriğinde, bülten sponsorunun ürün ve hizmetine ait bilgi, link ve banner yer alabilir. Bülten e-posta sistemi substack isimli dünyaca çok bilinen, güvenilir e-posta sistemi tarafından gönderilir. E-postalar yeni bir e-posta dağıtım sistemine geçmek dışında üçüncü şahıs ve şirketlerle paylaşılmaz. İşleyiş gereği yurtiçi ve yurtdışındaki server sistemlerinden hizmet verilebilir. Spam gönderilmez. İstediğiniz noktada, tek adımla her e-postanın en altındaki "Unsubscribe" seçilerek üyelikten çıkılır ve siz tekrar e-posta abonelik formuyla veya bülten sayfasında üye olana dek yeni e-posta almazsınız. İlginiz için teşekkür ederiz.


SİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız