devkristallermagarasi.jpg

“Bu, Kristallerin Sistine Şapeli” diyor Juan Manuel García- Ruiz / İspanya Granada Üniversitesi

It’s “the Sistine Chapel of crystals,” says Juan Manuel García- Ruiz / University of Granada in Spain.

Kristaller özellikle quartz, ametist olarak günlük hayatta karşımıza çok çıkmasına karşın aslında birçok formda dünya kabuğunun çok büyük yüzdesini oluştururlar.

Kristaller kime sorsak “avizelerde kullanılıyor” diye düşünülüyor. Oysa bu büyük bir yanılgı. Çakmaklarınızın ucundan, mürekkep püskürtmeli yazıcılarınızın püskürtme kafasına, İznik çinilerinin gizli formülünden, silikon devre imalatına, ilk radyoların bulunuşuna kadar bir çok bilimsel işlemde kullanılıyorlar. (lütfen detaylı bilgi için tıklayınız)

Kristallerin piezo-elektrik etkileri sürekli icatlara konu oluyor. Bu kadar teknik bilgiden sonra habere geçelim.

Mexico’da Chihuahuan Çölü’nde bulunan ve eski bir yanardağ olan Naica dağında dünyanın bilinen en büyük kristal formları  bulundu. Bu dev formların boyları 11 metreye ulaşırken, ağırlıkları 55 tona varıyor.  (Büyük alışveriş merkezlerinde bir insan kafası kadar olanlara 500 YTL – 1000 YTL istediklerine göre artık bunlara Boğaz Köprüsü’nü  komple satmak gerekir herhalde 🙂

TAKİBE ALIN:

X (Twitter) Takip Edebilirsiniz: 
twitter.com/ssonmez

Bilimkurgu okumayı seviyorsanız,
Starbul ilginizi çekecektir. www.starbul.com

Youtube Kanalım: 
www.youtube.com/suleymansonmez 


Anlatılana göre 26 milyon yıl önce patlayan yanardağ yükselerek bir dağ oluştururken içindeki odacıklar mağara haline geliyor. Daha sonra soğurken sabit bir 58 derece sıcaklık ve mineral açısından olağaüstü zengin su karışımı alçıtaşını düzgün formlar halinde kristale dönüştürüyor. Sıcaklık azaldıkça formlar kesinleşiyor. Ayrıca Naica dağı madenleri dünyanın en zengin gümüş, çinko ve grafit rezervlerine sahip.

Daha önce Cave of Swords (Kılıçlar Mağarası)  dedikleri bir mağarayı buluyorlar. Sonra bu mağarayı bulduklarında kimse eşsiz bir atnalı şeklinde ve ölçüleri  30 metre uzunluk, 10 metre genişlik olan bir kristal hazine odası beklemiyor elbette. Selenit kireçtaşı kristallere bakarken şimdi zor bir sorunun cevabını düşünüyorlar.

İçeri girip çalışabilmek için her dakika 55 bin litre suyu dışarı pompalıyorlar. Pompalamaya devam ederek bölgeyi müzeye mi çevirmeliler?,  yoksa mağaranın ağzını kapatıp kristallerin büyümeye devam etmelerine izin mi vermeliler?

The only reason humans can get into the caves today, however, is because the mining company’s pumping operations keep them clear of water. If the pumping is stopped, the caves will again be submerged and the crystals will start growing again, García-Ruiz said.

So what happens if—or when—the mine is closed?

“That’s an interesting question,” García-Ruiz said.

“Should we continue to pump water to keep the cave available so future generations may admire the crystals? Or should we stop pumping and return the scenario to the natural origin, allowing the crystals to regrow?”

Not: O mağaradakiler neler hissetti acaba? Keşke kendi ağızlarından dinleyebilsek, orayı görebilsek derken aklıma birden youtube geldi. Olabilir mi dedim? Ya birisi koymuşsa ve anahtar kelimelerle buldum. Çok şanslıyız arkadaşlar 🙂İşte mağara ve çevresinin görüntüleri.

 

Kaynakça:
National Geographic
http://news.nationalgeographic.com/news/2007/04/070406-giant-crystals.html
http://news.nationalgeographic.com/news/2007/04/070409-crystal-cave.html
http://www.gunesintamicinde.com/kuartz-kuvarz-quartz-kristal/

http://tr.wikipedia.org/wiki/Sistine_%C5%9Eapeli
http://en.wikipedia.org/wiki/Sistine_Chapel

TAKİP İÇİN : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | Instagram3 YORUMLAR

  1. 16 Nisan 2011’de National Geographic kanalında mağara girenlerin ağzından hazırlanmış bir video vardı. Mağaranın içine kurdukları bir çadır vasıtasıyla mağarada kalma sürelerini 2 saate çıkarabiliyorlarmış. Aksi taktirde aşırı ısıdan yarım saat içinde ölmeleri muhtemelmiş.

  2. Değerli Admin “Dev Kristaller mağazası” başlıklı yazınızdaki videoların hiçbiri açılmıyor. Video tıklanınca şu yazı çıkıyor. “This video is no longer available because the uploader has closed their YouTube account.” Değerli bilgilerinize sunulur. Saygılarımla.

YORUMUNUZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız