Casuslar, Spylar, Trojanlar, wormlar

Gün geçmiyor ki, bir arkadaşımın bilgisayarı solucanlarla casuslarla sarılmasın. Belirtiler: Kendiliğinden açılan reklamlar, açılıp kapanan tuhaf pencereler. Kimi zaman abuksubuk siteler, kumarhane reklamları ve tonla mesaj.

Gün geçmiyor ki, bir arkadaşımın bilgisayarı solucanlarla casuslarla sarılmasın. Belirtiler: Kendiliğinden açılan reklamlar, açılıp kapanan tuhaf pencereler. Kimi zaman abuksubuk siteler, kumarhane reklamları ve tonla mesaj. Casuslar, Spylar, Trojanlar, Wormlar
Görsel: http://www.flickr.com/photos/cherryelcamino/4354767985/ | Creative Commons lisansı ile kullanılmıştır.

Şimdi, bu ve bunun gibi bir çok şeyle virüsler arasında ne fark var?

Öncelikle virüs bir dosyaya bulaşır. Yani virüslü dosya size kaydedilmedikçe ve çalıştırılmadıkça çalışmaz. Oysa wormlar, trojanlar, kurtlar bir dosya aldığınızı bile farketmeden bulaşabilir. Çoğunlukla bir siteden Activx denetimi olarak yüklenirler. Bunlar arka planda çalışırlar. Sadece arada bir faliyete geçerler. Kimisi öylesine sessizdir ki, oysa sizin tüm tıklamalarınızı, girdiğiniz harfleri takip etmekte ve bir şifre, kredi kartı bilgisi kapma peşinde koşmaktadır. Kimi ise bazı portlarınızı açarak sizin İnternet bağlantınızdaki bu sanal kapılardan girebilecek saldırgan hacker ve lamerlara olanak tanırlar. Yani gördüğünüz gibi pek hafife alınacak bir konu değil. İş ciddi.

Ne yaparız bu durumda? Nasıl virüslere karşı bir koruyucu program kullanıyorsak, Mc Afee, Norton vs. bu türlü sayısal belalara karşıda bir program kullanmalıyız.

Bu aralar güvenilip kullanılan 5-6 güzel spyware yazılım var. Kimi ücretsiz kullanılırken kimi 2 hafta sonra para istiyor. Kimi ise daha beta yani deneme aşamasında. Her birinde scan (ara) ve temizle ile karantinaya al gibi seçenekler bulunuyor.

1) Spybot ( www.spybot.com )
Download: http://www.download.com/Spybot-Search-Destroy/3000-8022_4-10122137.html?tag=prod

2) Adaware
http://www.download.com/Adware-Spyware-Removal/3150-8022_4-0.html?tag=nav_dir

3) Spy Sweeper
http://www.pcsecuritynews.com/webroot.html

4) Microsoft Windows Defender
http://www.microsoft.com/athome/security/spyware/software/default.mspx

TAKİBE ALIN:
X (Twitter) abone olabilirsiniz: X.com/ssonmez
Bilimkurgu seviyorsanız: Starbul.com5) Stinger
http://us.mcafee.com/virusInfo/default.asp?id=stinger

6) Avast
http://www.avast.com ve ücretsiz yükleme http://files.avast.com/iavs4pro/setuptur.exe

6) Kaspersky Antivirüs Yazılımı
http://www.kaspersky.com.tr/

Bunları birlikte deneyebilir. Ayrı ayrı kullanabilirsiniz.
Kolay gelsin demeden, Spybot ve Microsoft Antispyware şu anda ücretsiz ve anlık koruma sağlyor. Kullanıyorum. Elbetteki her koruyucu, tanıdığı düşmana karşı korur. Yeni çıkan belalılara karşı düzenli update (güncelleme) ile tanımlama bilgileri güncel tutulmalıdır.

TAKİP İÇİN : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | InstagramSİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız