Alien derken alyan anahtarını değil, şu ağzından ağız çıkan yumurta kafalı, asit ağızlı, insanların karnına yavru bırakan, dehşetli bilim kurgu canavarından bahsediyorum. Günlerdir kafamı kurcalayan bir av planı var. Haydi hayırlısı diyerek anlatayım bari. 🙂

alienavlama Görseller: Phillbert ve ChrisEll

queen_alienpress_still01 Öncelikle bu hayvanı tasarlayan H. R. Giger‘dir ve filmin yönetmeni de Ridley Scott. Çoğu kişi tarafından sağlam deli denebilecek kadar uçarı tasarımları olan Giger’in el çizimlerinde insanların başka bir gezegende buldukları dev bir zeki varlığın cesedi vardır. Cesedin karnı parçalanmış ve içinden Alien çıkmıştır. (Çizimin aynen canlandırıldığı sahneyi bulup aşağıya ekledim)

Alien, zekidir, yırtıcıdır, sürü halinde yaşayabilir ve yumurtasını insanların karnına bırakan ahtapot benzeri bir canlıyla ortak yaşam sürdürmektedir. Bu ortak yaşamın bıraktığı yumurta insan iç organlarında büyür ve yeterince büyüdüğünde göğüs kafesini mideyi bulup parçalayıp çıkar. En kötüsü katatonik durumdan sonra karnındaki ağrılar geçen kişi iyileştim sanır. Arkadaşlarıyla güler eğlenirken malum minik canavar “cieeek skrueaak” diye bağırıp göğüs kafesini yırtıp ortaya çıkar.

Alien’in genetik yapısında zırhı çok çok dayanıklıdır. Temel salgısı aşırı güçlü bir asittir. Öyle ki ağzından dökülen asit yere damlasa metal katları delip geçer. Çatışmalarda kurşunla vuruşurken, kanı sıçradığında insan dağlanır.

Evet buraya kadar tamam. Predator / Avcı kimdir? Şeref için avlanan bir uzaylı varlıktır. Doğal yapısı çok çevik, insan gövdeli yengeç kafalı ve kuvvetlidir. Ama onu Predator yapan kullandığı ileri teknolojidir. Görünmezlik, enfraruj görebilme, gece görüşü, teknoloji silahları, omuz füzeleri ve daha bir sürü şey hatta yenilirse kendisiyle beraber oldukça geniş bir alanı havaya uçuracak bombalarla gezer. (Onu ilk kez şimdilerde Vali olan yoğun kas Arnold abimizle görmüştük ki cidden çarpıcı bir filmdi)

alienspaceship

Birkaç yıldır bu iki birbirinden iyi yürekli arkadaş savaşıyorlar. Elbette sanatçılar da eğlenceli anekdotlar tasarımlarla olaya körükle gidiyor. Çekilen filmlerde genelde dünyadalar.

ONLAR SAVAŞIRKEN ARADA KALMAK İSTEMEZSİNİZ!

İşte benim Alien’le savaş için gözde savaş taktiklerim:

 1. Bu hayvan asit salgılı, kanı bile asitli olan bir canlıdır değil mi? Evet. Öyleyse özel kurşunlar yapılmalıdır. İçinde güçlü bazlar olmalıdır. Bu baz yüklü mermiler Alien’in sıvılarıyla titrasyona girip bir güzel fokurdayacak ve tuza dönüşecektir.
 2. Asitleri ne içinde saklıyoruz? Bildiniz cam. Öyleyse güçlendirilmiş kompozit nano zırhlarla kaplı askerlerin zırhının dışını cam partikülleriyle korumak gerekir.
 3. Bu hayvanın bir ses eşiği olmalı çünkü aralarında konuşuyorlar ve Kraliçe Alien’ın emirlerine uyuyorlar. Bu frekansı karıştıracak bir analiz yapılmalıdır.
 4. Bir de şu var. Eğer imkanınız varsa lazer ışınlı tuzaklar şüphesiz konvansiyonel silahlardan daha etkili olacaktır.
 5. Bilgisayar kontrollü uçan mini robot uçaklar insan kaybından daha iyi olacaktır.
 6. Trake solunumu yaptıklarından şüpheleniyorum (Deri yoluyla).  Bir çok gaz üzerlerinde denenmelidir!

Evet hayali bir canlıyla savaşmak için realist yaklaşımlar her zaman için gülünç kalır. Bu tıpkı masaldaki Rapunzel’in saçlarını neyle yıkadığını sormak gibidir 🙂

Sizleri hayali olaylara süratli cevaplar aramaya davet ediyorum. Neden mi büyük buluşlar sadece olanaksız görünen ihtiyaçları mümkün kılmak için sıra dışı çözüm yöntemleri ile bulunur.

alien_predator_requiema

Filmlerden fragmanlar ve film siteleri.

Pizza İçin Savaşmak 🙂

Poker Oyunuyorlar
http://www.dailymotion.com/swf/xanr3_alien-vs-predator-la-scene-coupee_ads

Masa Tenisi Oynayan Rakipler!

 

Batman vs Alien vs Predator
http://www.dailymotion.com/swf/x155r6_batman-vs-alien-vs-predator_creation

Alien ve Predator BBG Evinde!
http://www.dailymotion.com/swf/x37txm_alien-vs-predator_fun

RESMİ FİLM FRAGMANI – (ALIEN VS PREDATOR : REQUIEM)

Kaynakça:
http://en.wikipedia.org/wiki/Aliens_vs._Predator:_Requiem
H.R. Giger/
Evde Alien Beslemek 🙂
Predator
Predator 2
AVP: Alien vs. Predator
AVPR: Aliens vs Predator – Requiem
Gerçek boyutlarda Alien mankeni satın almak için

alientek

TAKİP İÇİN : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | Instagram2 YORUMLAR

 1. Çek bi atom bombası 🙂 Kökten çözüm. İsim espirisi bir yana da bu film oldukça gerilim yüklü bir şey.

 2. Sevgili hocam ,

  Alyan (Alien) serisi 1..6 + 1 olan predetor 70 yıllardan günümüze “uzaylıların da bir canı var” anlamında olan güzide filmlerden bir tanesi.

  Alien’ın ( benim amca oğlu gibi yazıyorum ) ilk filmini izlediğimde ufaktım ve çok korkmuştum.
  Geçenler adsl sağolsun hepsini tek tek indirdim.

  Meğer ki ne kadar çabuk kandırılan bir çocukmuşum korkulacak bişi yokmuş 😉 mother computeri father comtuperi nin ilginç yapay zeka hesaplamaları ve insan görünümlü robotları ile izlenmesi gereken bir seri.

  Anladığım kadarı ile alien & predetor filmi star wars’un 4,5,6 -> 1,2,3 mantığı ile sonucu açıklamak için yapılmış.

  İlk filmde dikkat edilirse 2050 li yıllar hayat zor tükenen dünya nimetleri yetmeyince gözünü uzayın diğer uçların diken insanoğlu günün birinde bir sinyal almaya başlar… Bir gezegene uğrar…
  Orada karşılaştığı ışın topunda ölmüş olan canlı uzay seyyahına ” vay be eski canlılar ne kadar da büyükmüş ” izlenimi verecektir.
  Sonrası malûm yaratıkcık kene misali yapışır film orada kopar (!) …
  (Belki de keneler alien’ın küçük halidir yaz geliyor keneye dikkat )

  Bu bahis ettiğim eski canlılar ne kadar büyükmüş kısmında dikkat ederseniz sonuncu bölümdeki uzay aracına benzemektedir.

  Ben de bu uzay aracı nereden o ıssız gezene düştü diye düşünüyordum…

  Son bölümde kene alien artık tüm zehrini bir uzaylı avcıya vermiştir ve başka insanlar yine kendi sonlarını hazırlamak için bu gezegene gitmiştir…

  Hoş uzaylıların sinyalini falan nasıl dünyalıların cihazları algılıyor derseniz ona bişi diyemem 😀

  Neyse uzun lafın kısası kısa laf ile olur , filmi tüm serisi ile izlemek lazım zevkli bir film.

  İyi sörfler…

SİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.