Saldırgan elindeki sopayı hırsla salladı. Ne var ki karşısındaki adamın kaygılanmış gibi bir hali yoktu. Kolları belli belirsiz bir gevşeklikle sallanıyor, sopalı adamın adım atmasını bekliyordu. Beklenen an bir anda geldi. Bir çığlık, öfkeli bir homurtu, dans edercesine sıyrılış ve ustaca kavrayış. Sopalı adam yerdeydi.

aikidomihrace.jpg

Harmoni, akış, savunma, dairesel dönüşler, denge, ukemi, bütün bu anahtar kelimeler Aikido’yu tanımlarken kullanılabilir. Savaş / Savunma Sanatları içinde barışçıllığı ile öne çıkar.

İnsanı etten kemikten silahsız silah haline getirmek isteyen tüm savaş sanatları, yumrukları, dirsekleri eğitir. Rakibin zayıf noktaları vardır. Eğitilmiş savaşçı, güçlü ve hızlı kaslarıyla karşısındakinin gardında boşluklar arar. Saldırır sıyrılır. Ancak Aikido böyle değildir. Aikido stilini benimsemiş savaşçının ayakları vardır ama tekme atmaz, onlarla seri adımlar atar ve yere kök salar. Elleri vardır ama yumruk atmaz, kavrar, iter, çeker ve büker. Aikido’nun üstünlüğü en medeni savunma sistemlerinden biri olmasında sanırım ve rakibin gücünü ona karşı kullanmasında.

Bütün bunlar gözönüne alındığında Aikido gerçek bir savunma sporudur. Kendisine en yakın kardeşleri Judo ve ju-jitsu ile kimi zamanlar beraber yürür, kimi zamansa başka bir yöne akar.

Mihrace.Net’te yazdığım Aikido makalesi için lütfen tıklayın.

http://www.mihrace.net/ai-ki-do-savasin-bittigi-yer/

ÜNLÜ SİNEMA OYUNCUSU Steven Seagal siyah kuşak sahibi öğrencilerle hem sohbet ediyor. Hem onları test ediyor. Dikkat edin Steven Seagel’in tarzı geleneksek Ai ki do’ya göre çok serttir.


UESHIBA BELGESEL
AİKİDO SAVUNMA SANATININ KURUCUSU Morihei Ueshiba Ustanın 1955 ya da 1956 yılında Iwama dojosunda çekilmiş bu filmi. Bu film çekildiğinde 50’li yaşların sonlarındadır. Burada yapılan hareketler ayarlama ya da oyun değildir. Büyük Ustanın zekasının ve kurduğu bedensel disiplinin çok güzel örnekleridir.

TAKİP İÇİN : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | Instagram1 Yorum

SİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.