Bilim ve TeknolojiGünlük Yaşam

Afetler, Hovercraft ve Olası İstanbul Depremi

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

hovercraft Afetler için Türkiye de, diğer ülkeler de bu hovercraftları satın almalı ve afet bölgelerinde kullanmalıdır. Afetler için Türkiye de, diğer ülkeler de bu hovercraftları satın almalı ve afet bölgelerinde kullanmalıdır.

 

Dünyayı vuran doğa olayları ürkütücü büyüklükte su hareketleriyle bölgelerin ulaşılmaz hale gelmesine yol açıyor. Karayolları kullanılmadığında botlarla teknelerle ve helikopterlerle bölgeye ulaşılmaya çalışılıyor.

Bir afet bölgesine kara, deniz fark etmeden en çok malzeme ve insan taşıyarak gidecek olan araç “Hovercraft”tır.
Havırkıraft şeklinde okunuyor.

Hava püskürterek yerden yükselen araç için su ya da zemin farketmez böylece bir kısmı sularla kaplı bir kısmı toprak olan her zeminde yola devam edebilir.

Afetler için Türkiye de, diğer ülkeler de bu hovercraftları satın almalı ve afet bölgelerinde kullanmalıdır. Özellikle İstanbul gibi, İzmir gibi şehirlerde ve Bulgaristan’dan gelip Edirne’yi kaplayan baraj sularının yarattığı sellerde de çok işe yarayacaktır. Askeri güçlerde hovercraft bolca bulunmalıdır. Olası bir Marmara depreminde tüm yollar panikle kaçan insanların arabalarıyla ve kazalarıyla tıkanmış, köprüler yıkılmış olabilir. Bölgeye en hızlı ulaşım ancak bu şekilde olacaktır. 360 derece manevra kabiliyeti, deniz otobüsünü aşan hızı ile gerçekten güçlü bir araç. Üstelik deniz otobüsü karada hareket edemez.

Not: İstanbul Afet Koordinasyon Merkezi’nden bir görevliyle görüşmem sonucunda İstanbul’da hovercraft kullanımının incelendiğini öğrendim. Boğazın dalga, akıntı durumlarının özel olduğu düşünülürse denenmesinin gerektiği ortada.

HOVERCRAFTLARIN TOPRAK ZEMİNDEKİ BAŞARILI MANEVRA KABİLİYETLERİ (VİDEO)

 

 

KÜÇÜK MODELLER, AFETTE KURTARMA, GÜNLÜK ZAMANDA TURİSTİK AMAÇLI KULLANILARAK KURUMLARIN MALİYETLERİNİ KISA SÜREDE KARŞILAYABİLİR.

 

Kaynakça:

https://en.hovercraft.ru/

http://en.wikipedia.org/wiki/Hovercraft
http://commons.wikimedia.org/wiki/Hovercraft

hovercraft Afetler için Türkiye de, diğer ülkeler de bu hovercraftları satın almalı ve afet bölgelerinde kullanmalıdır. Afetler için Türkiye de, diğer ülkeler de bu hovercraftları satın almalı ve afet bölgelerinde kullanmalıdır.

 

hovercraft2 Afetler için Türkiye de, diğer ülkeler de bu hovercraftları satın almalı ve afet bölgelerinde kullanmalıdır. Afetler için Türkiye de, diğer ülkeler de bu hovercraftları satın almalı ve afet bölgelerinde kullanmalıdır.

anahtar kelimeler: hovercraft, transportation, sea, carry passengers on sea,

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler
STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl. STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl.

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

7 Yorum

 1. Hovercraft ile ilgili bilgi arıyordum, doğrusu oldukça yararlı olmuş. Sitenizin tasarımı da çok güzel. WP tabanlı sitem var ama burayı görünce ‘Vay anasını!’ dedim.

 2. Süleyman hocam, bilgim olmadığı için bir şey soracağım: Eğer hovercraft’ların çalışma prensibi hava püskürterek yerden yükselmekse, bu durumda hovercraft’ların yük taşıması sorun oluşturmaz mı? Sonuçta ağırlık arttıkça daha yüksek basınçlı hava püskürtülmesi gerekecektir

 3. Barış, merhaba

  Hovercraftlar yerden yükselmek için değil sadece yere temas etmemek için hava üfler. Aradaki bu küçük anlam farkı büyük bir enerji kazancı sağlar.

  Mesela helikopter gibi yerden kalkıp uçması gerekse çok başka sistemler tasarlanması gerekirdi. Oysa sadece yerden temasının kesilmesi dendiğinde, hem kendisini, hem yükü taşıyacak şekilde havaya kalkması yetiyor. Bunun için alttaki hava yollarının düzgün dağılmış olması ve yön için ustaca kullanılması da işe yarıyor.

  Kısacası bu aracın, aynı otomobilden tıra kadar olan farklı büyüklükleri gibi büyüklükleri ve taşıma güçleri var. Feribot gibi kullanılanları da var.

  Gerçekten tam bir mühendislik harikası. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı