HDR Fotoğraf Çekmek | High Dynamic Range PhotosSüleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Üstüne başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım.

You may also like...

73 Responses

 1. yiit diyor ki:

  ilk fotografta farklı bi teknik uygulanmış olmalı, bot hareketli çünkü.

  bi ara ben de denemiştim bunu. tripod kesinlikle şart yanlız, en ufak bi kaymada saçmasapan şeyler çıkıyordu photoshop ile.

 2. Süleyman Sönmez diyor ki:

  Photomatix anormal derecede iyi bir program. Hareket eden tekne gibi unsurları bir ölçüde düzeltebiliyor. Yani profesyonel bir makine seri şekilde üç poz çeker. Sonra yazılım gayet kolay şekilde ufak farkları düzeltir. Ancak üçayak netliği arttıran unsur. Bir diğer zayıf olasılık tek bir RAW formatından üretilmiş olabileceği.

 3. HC diyor ki:

  Sanırım bundan sonra çıkacak DSLR makinelere HDR çekim özelliği koyacaklar, yani bence eklemeleri gerekir..
  Makineyi bu moda getirip kaç kare çekeceğini söyleriz, tripoda yerleştirip çek bakalım deriz, bu kadar..

 4. Ahmet Kaya diyor ki:

  Çekilen ve HDR yapılan fotoğrafları nasıl jpg yaparız? HDR yaptım jpg’e çeviremedim, selamlar.

 5. Cem Örter diyor ki:

  Nikon d200, d80 fotoğraf makinalarına sahip olanlar, “overlay” komutunu kullanarak HDR yapabilirler. İki türlü yapılabiliyor.

  1) Tripod üzerinde farklı pozlamalar halinde ve Raw formatındaki fotoğrafları üstüste bindirmek usulü ile.
  2) Kullanılan memory kartın üzerindeki tek Raw fotoğrafı, Nikon’un Capture veya NX2i ile yine aynı kartın üzerinde çoklayarak ve renk vs. düzenlemesi de yine kartın üzerinde yapılarak, ardından overlay komutu ile tek tek sırayla üstüste bindirmek usulu ile.

  a) Makinanızı PC’ye bağlayın,
  b) Bilgisayarım’dan Nikon seçin
  c) Herhangi bir Raw fotoğrafı Nx veya Capture ile açın (Harddiske kaydetmeyin)
  d) Kart fotoğrafı kaç kez gerekiyorsa duplice edin / çoğaltın.
  e) Fotoğrafları düzenleyin.
  f) Overlay’da her defasında tek kare seçerek üstüste bindirin.
  g) Fotoğrafları kartınızdan bilgisayarınıza yükleyin.

  Bu işlemi yapacağınız kartın hiç olmazsa yarısının boş olmasına dikkat edin…

  Sevgiler.

 6. ONALTIKIRKALTI diyor ki:

  :) garip ve ilgisiz kaçacaksa şimdiden özür diliyorum…

  Bu konu güzel, tamam.

  Geçen yıl konu hakkında araştırma yapıp bir kaç şeyi kendim de denedim ama rastlarsam yine de bilmediğim şeyler olabileceği için şöyle bir göz atmadan edemem. Bu yazı da öyle oldu… Derken örnek resimlere bakıyordum ki bir şey dikkatimi çekti: Eiffel kulesinin ayakları arasına doğru giden ağaç sırasındaki ağaçların üst kısımları, nasıl öyle jilet gibi aynı hizada budanmış? (resim süper, ona bir şey dediğim yok ama bu daha çok ilgimi çekti…)

 7. H.N.Ç. diyor ki:

  Bence hdr fotonun doğallığını bozuyor. Yani sanki bi programla renderlenmiş gibi parlak oluyo.
  Gerçekçi değil…

 8. Ersevilla diyor ki:

  Arkadaşlar Photomatix programının Mac versiyonu var mıdır? Linkini verirseniz sevinirim.
  veya Mac versiyonu bu tür program bilen varsa link verebilir mi?
  Teşekkürler…

 9. Cüneyt ESEN diyor ki:

  Fotoğraf makinesini elime alalı, iki aydan fazla olmadı ama iki dakika da aşık oluverdim ona. Bu mesleği hakkını vererek yapmak istiyorum, “aç kalacağımı bilsem, yaparım” demeye başladım. İşte bu yüzden yardımınıza ihtiyacım var. Belki kızacaksınız ama yorum bölümüne istekde bulunduğum için. Olsun ne kaybederim dedim ve yolladım…..maillerinizi bekleyeyim mi?

 10. Süleyman Sönmez diyor ki:

  Cüneyt Bey ben de öğrenmekte olan bir fotoğrafçıyım. Fotoğrafçılığın temel ilkelerini anlatmamı isteyen sizin dışınızda okuyucularım da oldu. Gerçi webde bir çok yazı var. Ancak daha anlaşılır olma ümidiyle fotoğrafçılık makaleleri hazırlamaya başladım.

  E-mail gönderme konusuna gelince, her gün gelen binlerce ziyaretçime, tek tek ulaşmam, enerji ve zaman olarak mümkün değil. Bunun yerine sizlerin taleplerinizi toparlayıp geniş ve detaylı yazılar yazmayı tercih ediyorum.

  Son olarak azminize hayran oldum. Hem aç kalmak derken Nobel ödüllü bir yazarın, Knut Hamsun’ın açlık romanını tavsiye ederim. İnanılmaz üzerine geldi konunun :D
  http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=94669
  www.kitapyurdu.com'dan satın al

 11. enemy diyor ki:

  Yazıyı bildirgeçte gördüm, süper makale ile birlikte yorumları da okudum. Şunu belirtmeden geçemeyeceğim.

  İlk fotoğraftaki hareketli bota değinen arkadaşa cevaben bu yorumu yazmış olayım, ayrıca bundan sonra sorabilecekler için ise bir çözüm olmuş olur.

  Kullandığınız makine önemli. Örneğin Canon eos 350d var bende. Onun üzerinden gideyim. Auto Exposure Bracketing(AEB) bölümüne girin menüden. Buradaki ayar daha önce burayı hiç kullanmamışsanız muhtemelen 0’dadır. Bu ayarı -2 +2 aralığına getirin. nasıl getireceğinizi biliyorsunuz değil mi? :)

  Yaptıysanız, ister tripodla, ister makine elinizdeyken bir objeye hedefleyin. Eğer tripodunuz yoksa bu işi ışığın normal olduğu bir mekanda, durumda denemenizde fayda var. Deklansöre basınız ve 3 kare çekinceye kadar elinizi çekmeyiniz. Fotoğraf makinesi sizin için ışık değerlerini makalede belirtildiği üzere ayarlayacak ve 3 kareyi de farklı şekilde çekecektir. -2, 0, +2 değerleri ile yani. Daha sonra canınız hangi programı çekiyorsa o programda HDR olarak render edebilirsiniz.

  Başarılar dilerim herbirceğinize.
  Bi de, saat geç ise gregorian dinlemeyin. ya da dinleyin. ya da dinlemeyin. ya da dinleyin. ya da…

 12. Yasin diyor ki:

  Merhaba, makale için teşekkür ederim.
  Ancak bir sorunla karşılaştım. Netten herhangibir foto buldum ve Ps’de üç farklı renk tonunda “jpeg” formatında kaydedip, gösterdiğiniz şekilde birleştirdim. Ancak şöyle bir hata ile karşılaştım.
  “There is not enougt dynamic coult range is photos to contruct a useful HDR image”
  Yaptığım hata nedir burada ?

 13. Optisyen diyor ki:

  @Ersevilla aradığınız bu adresteki sanırım http://www.hdrsoft.com/download/mac.html

  Yazu için ayrıca teşekkürler, çok başarılı.

 14. OttOman diyor ki:

  Belki biraz radikal bir yorum olacak ama bence birtakım yazılımlar kullanarak HDR oluşturmak fotoğrafçılık işine hile karıştırmaktır. Bu tıpkı bilgisayar oyununda ‘cheat’ kullanmak gibi bir şey. HDR fotoğrafların en belirgin ortak özelliği ‘gerçeküstü görünüm’leri. Nitekim hiç bir fotoğrafçı bir defada böyle bir fotoğraf çekemez çünkü insan gözü de objektif de fotoğraf karesini yukarıdaki fotoğraflarda görünen şekliyle algılamaz. HDR ‘güzel’ ama ‘doğal’ değil kısacası.

  Makro objektiflerle çekilen fotoğraflarda çeşitli yazılımlar sayesinde renk farklarının belirginleştirilmesi veya fotoğrafın kimi yerleri aydınlatılarak güzelleştirilmesi de bence tıpkı HDR tekniğini kullanmak gibidir. İkisi de doğal değil.

  Kadınların makyaj kullanmasına karşı olduğum gibi bu tip tekniklerin kullanılmasına da karşıyım…

  Saygılarımla

 15. Erdal diyor ki:

  Vay be, ben de hep makineye bahane bulurdum. Hiçbir şey bilmiyormuşum.

 16. henster diyor ki:

  Bu HDR resim çekme olayı süpermiş. Güzel bi makine alırsam bende deneyeyim. :)

 17. mehmet tuğ diyor ki:

  Merhaba ben bu programı indirdim yapılıyor kaydetmeden önce fotomun üzerinde photomatix yazıyor gri renkte. Ben bunu yok etmek için ne yapabilirim?

 18. sesebian diyor ki:

  Bu işlemi photoshopda yapıyordum ama istediğim sonucu alamıyordum, anlatımın için teşekkürler, işime çok yaradı

 19. deniz diyor ki:

  Ben de amatörce fotoğraf çekiyorum ve çok zevk alıyorum. Eminim çok güzel bir programdır ama ücretli mi?

 20. denizz diyor ki:

  Ben de bu programı indirdim ve yaptığım fotoğrafların üzerinde Photomatix yazıyor bunu yok edebilmek için ne yapabilirim? Lütfen yardım edin.

 21. batuhan diyor ki:

  Deniz kardeş, fotonun üzerinde programın adının yazması ücretsiz-trial versiyon kullanmandan dolayı sanırım.
  Bende de öyle çünkü:)

  Makale güzel olmuş. Teşekkür ederim.

 22. melek elbir diyor ki:

  merhaba..
  ben 18 yasındayım ve evdeyım. 4 sene once Samsung bir dıjıtal fotoğraf makinesı aldık ve bununla öyle rasgele fotolar çekiyordum Etrafımdakıler taa ki “Senin fotolarda iş var” diyene kadar fark etmedım ama foto çekmek hep böyle hayalimdi.. Biri bana poz verse biri karşımda dursa bir profesyonel makinem olsa da resım çeksem diye:)
  Şimdi sitenizi görünce böyle güzel yazıları okuyunca hemen girdim siteye :) Benim sizden bir ricam daha dogrusu böyle bir yardıma ihtiyacım var. Şimdi profesyonel bir makina almak istiyorum fakat nasıl bir makina alacağımı bilmiyorum. Bir de çok pahalı olmasını istemiyorum Ayrıca yazılarınız beni daha çok umutlandırdı.. Umarım bana cevap verirsiniz. Şimdiden çok teşekkür ederim..

 23. bizdevariz diyor ki:

  Teşekkürler çok güzel bir anlatım olmuş.Deneye deneye bizlerde güzel fotoğraflar yapabileceğiz artık.

 24. Ercan diyor ki:

  Yorumlarda ya da günlük serbest yazılarda Türkçe kulanımının çoğu kez yanlış, bozuk ve saçma sapan sözcüklerle dolu olduğunu görüp okuyoruz.. Kuralları koymanızı çok olumlu buluyorum.Teşekkür ederim.Herkes dilini doğru konuşup ve yazabilmeli, daha doğrusu özen göstermeli.Aksi durumda ne insan kendini ifade edebilir ne de aktarmak istediği konuya ilişkin bilgi sunabilir..Bu durumda herkes istediği gibi anlar ki o zaman iletişim denilen kavram yok olur.Her zaman doğru Türkçe…Saygılarımla…

 25. Wesop diyor ki:

  Çok Teşekkürler….

 26. Vitaminli diyor ki:

  Süpermiş valla :d , Teşekkürler

 27. tahir diyor ki:

  Ercan güzel bir yere değinmişsin ama yazdığın cümle içindeki anlam bozukluğunu atlamışsın sanırım ”Herkes dilini doğru konuşup ve yazabilmeli, daha doğrusu özen göstermeli.” cümlesindeki ‘doğru konuşup ve yazabilmeli’ deki ‘ve’ anlam bozukluğuna sebep olmuş ya da ‘doğru konuşmalı ve yazabilmelidir, daha doğrusu özen göstermelidir.’ de diyebilirdin. Bilgilerine…

 28. Emre Hakan Bayarı diyor ki:

  Öncelikle makalenizden ötürü size teşekkür ederim. Fotoğraf ve/veya Sinema çekimlerinde her karenin bir amacı olduğu hususu göz önünde bulundurulursa,hdr nin de mutlak surette bir amaca hizmet etmesi gerekmektedir.Yoksa her amatör/profosyonel çekimde bu teknik kullanılacak diye bir kaide bulunmamaktadır.Işık kaynağının yetersiz olduğu durumlarda durumu kurtarmak için nasıl kamera ayarlarıyla oynuyorsak

 29. Emre Hakan Bayarı diyor ki:

  (…) fotoğraf makinalarında da çeşitli tekniklerin uygulamasada en azından bilmesi önemlidir.Yenilikleri kabullenmek her zaman sıkıntılı süreçleri de beraberinde getirmiştir kabul ediyorum fakat bunları daha baştan reddetmemekte fayda görüyorum.Fotoğrafı bir sanat olarak kabul edeceksek bir fırçaya, bir tuvale ve renk paletine ihtiyacımız mutlaka olacaktır.Bu vesileyle mevcut bilgilerinizi ve araştırmalarınızı bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.Önümüzdeki günlerde sitenizdeki makalelere (özellikle ışık konusundaki literatür eksikliğini de göz önünde bulundurararak)destek vermek isterim.İyi çalışmalar.

 30. Emre Hakan Bayarı diyor ki:

  Tahir bey, “çeşitli tekniklerin uygulanmasa da en azından bilinmesi önemlidir.” yerine “çeşitli tekniklerin uygulamasada en azından bilmesi önemlidir” yazarak yanlış bir anlama sebep olmuşum; düzeltir,özür dilerim. (Konuya duyduğunuz hassasiyete, hatam vesilesiyle yaptığım şakaya katlanan sizlere teşekkürlerimi sunarım.)

 31. isa diyor ki:

  Fotograf çekmeyi çok seviyorum.Bu bilgiler süper anlatım ve paylaşım için çok tşk ederim

 32. Ahmet Aydan diyor ki:

  Bu HDR resim çekme olayı süpermiş. Güzel bir makine alırsam ben de deneyeyim.

 33. zeynep diyor ki:

  Çok çok teşekkürler. Çok işe yaradı bu. Çok süper anlatmışsınız :D

 34. Aybar diyor ki:

  Gerçekten mükemmel bir taktik, kesinlikle deneyeceğim ;) çok teşekkürler.

 35. pinkfreud diyor ki:

  Hocam merhabalar, bende amatörde olsa, fotoğrafçılık sanatıyla yakından ilgiliyim.

  HDR fotoğraf çekmek konusunda, bunun bir hile olduğunu düşünmüyorum şayet çekilen fotoğrafın altında hdr olduğu belirtilirse. Renkleri dahada kalıcı hale getiriyor, saydamlaştırıyor bu teknik.

  Anlatım muazzam olmuş. Paylaşım için teşekkürler.

 36. Blogkaan diyor ki:

  Resimler güzel. Harika olmuş.
  Anlatamınız çok yalın ve anlaşılır.
  En kısa zamanda deneyeceğim.
  Teşekkürler.

 37. BilgiBankan diyor ki:

  Sahiden güzel anlatmışsınız teşekkür ederim ;)

 38. özge diyor ki:

  arkadaşımın hdr uyguladığı bir fotoğrafı netten görüp çok beğendim fotonun altındaki yorumda hdr olduğu yazıyordu,nedir ne değildir biraz araştırıp bu makaleyi buldum. süper açıklamışsınız. orta kalite bir dijital makinam var programı yükleyip denedim gayet hoş sonuç elde ediliyor. teşekkür ederim…

 39. emre diyor ki:

  merhaba hdr fotoğraf yapmak istiyorum bu makine ile olur mu? yani +2EV 0EV -2EV yapabilirmiyim

  http://www.sony.com.tr/product/hdd-avchd-hard-disk-drive/hdr-xr500ve

 40. canan diyor ki:

  resimler çok güzel. anlaşılır bir dille yazmışsınız elinize sağlık.

 41. Eftal diyor ki:

  Elinize sağlık gerçekten çok güzel bir anlatım olmuş.

 42. Kemal ONUR diyor ki:

  Hocam eline sağlık çok güzel bir kaynak olmuş. Ayrıca yararlanılan kaynakları vermeniz de büyük fayda sağladı. Teşekkürler.

 43. Özcan Günay diyor ki:

  Çok basit, kullanışlı ve bi o kadar da kaliteli bir program. Bence HDR konusunda en iyisi.

 44. SİNAN diyor ki:

  http://www.shutterrunner.com/

  mutlaka inceleyin fotolar çok iyi…

 45. ahmet diyor ki:

  Sanırım bundan daha kapsamlı bir anlatım olamazdı.

 46. murat diyor ki:

  Zaten su anda canon 550d makınam var zamanlıyıcı 2 sn kurup poz telafısını ayarlıyorsunuz bahsettıgınız sıstem geldi

 47. aydın özer diyor ki:

  gerçekten çok anlamlı ve güzel olmuş elinize sağlık

 48. tekiner diyor ki:

  Nikon d 5100 özelliklerinde HDR çekimi var yazıyor.
  Ancak ayarlarında bulamadım. Fikriniz var mı?

 49. Furkan Kerem Kasa diyor ki:

  senin kadar güzel anlatanı görmedim hocam. tebrik ederim ellerine sağlık.

 50. Salih Zeki diyor ki:

  Ben Kıyafet ürünü satmayı düşünüyorum , stüdyo araç gereçlerine ücret ödemeden nasıl profosyonel ürün çekebilirim , elimde 2 adet fotoğraf makinası var , birisi ” CANON 300 D ” Birisi ” CANON 400 D ‘ Artı olarak elimde ‘ 75-300 lensim var ben bu durumda nasıl bir ortamda mankenimin üzerine giydip çekmeliyim yardımcı olursanız sevinirim

 51. Mustafa Bilgin diyor ki:

  Herşey İçin Teşekkürler Ama Proğram 4 Serisi İniyor 2.2.1 Seri İnmiyor Yardım Ediniz LÜTFEN!!!

 52. Güney Işık diyor ki:

  +1/3 Ev +2/3 Ev +1 Ev Var Bu modlarda 3 Tane Fotoğraf Çektim 3 üde Aynı Oldu.

 53. beşir diyor ki:

  merhabalar ürün cekimi gercekleştirmek istiyorum ama nasıl yapacagımı bilimiyorum elimde nikond80 var… zemini nasıl kurabilirim ve ısık ayarını nasıl ayarlarım bu tür sorunlarım var yardımcı olur musunuz?

 54. Berk Karabacak diyor ki:

  Tebrik ederim. İnanın bana İngilizce olarak bile bu kadar güzel bi kaynak yok. İlk defa bir Türke hayran kaldım

 55. Hasan Mayıntürk diyor ki:

  Emekli eğitimciyim.1967/1985 yılları arasında profesyonel olarak fotoğrafçılık yaptım.Siyah bBeyaz/Renkli/Dia ile çektiğim sayısız fotoğraf müşteri buldu.Sizin de Eyfel Kulesinin HDR ile düzenlenmiş haline bakınca,eski çalışmalarımdan aklımda kalanlar gözümde canlandı.Fotografı beğendim.Müthiş bir derinlik ve netlik içeriyor.Ama ticari ve sanatsal anlamda önemi yok.Zaman zaman yine çekimler yapıyorum.Sadece hevesimi köreltmek için.
  Çalışmalarınızda başarılar dilerim.Sağlıcakla kalınız.

 1. 16 Mart 2008

  […] HDR fotoğraf çekme tekniği, kabaca fotoğraf içindeki beyaz ve siyah arasındaki ışık değerlerini alabildiğine geniş, müthiş netlikte gösteren bir teknik. Ülkemizde daha yeni yeni duyulmasına rağmen kısa sürede çok beğenilen ve birçok (amatör, profesyonel) fotoğrafçının vazgeçemediği bir uygulama. burada konu hakkında ingilizce kaynaklar bulabilir flickrda bulunan resimlere de bakabilirsiniz. Bu konudaki okumya değer makale de burada. […]

 2. 22 Mart 2008

  […] bu konu hakkında bilgilere ulaşmak isterseniz size tavsiyem sevgili Süleyman Sönmez‘in bu yazısını ve Hakkı Ceylan‘ın şurada ve burada aktarmış olduğu bilgileri ve bu konu hakkında daha […]

 3. 30 Temmuz 2008

  […] fotoğraf hakkında henüz bir bilginiz yoksa ve fotoğrafla biraz ilgileniyorsanız hemen önce bu yazıyı okuyun . Zaten HDR yi biliyorum high dynamic range demek zaten bu işte öle böyle diyorsanız […]

 4. 9 Eylül 2008

  […] yazıları okursanız kesinlikle konu dışında hiçbir ilişki bulunmadığını görebilirsiniz. Güneşin tam içinde Hdr yazısı. – Hakkı Ceylan Hdr yazısı. İşte bu iki makale de birer özgün makaledir. Bir çok yerde bu […]

 5. 3 Kasım 2008

  […] paylaşmak istiyorum.Eğer fotoğrafçılık ile ilgileniyorsanız Güneşin Tam İçinde , HDR Fotoğraf Nasıl Çekilir? sorusuna çok güzel bir makale ile karşılık vermiş.Okumanızı şiddetle tavsiye […]

 6. 6 Kasım 2008

  […] yazıları okursanız kesinlikle konu dışında hiçbir ilişki bulunmadığını görebilirsiniz. Güneşin Tam İçinde Hdr yazısı. – Hakkı Ceylan Hdr yazısı. İşte bu iki makale de birer özgün makaledir. Bir çok yerde bu […]

 7. 3 Ocak 2009

  […] alabiliriz.” Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için alttaki linkleri tıklayın: Bildirgeç HDR Fotoğraf Çekmek | (High Dynamic Range) Photos Netfotoğraf Wikipedia Wikipedia 2 Cybergrain HDR+Photoshop HDR Örnekleri HDR Örnekleri […]

 8. 28 Ocak 2009

  […] işleri karıştırır. Ayrıca çekim saatini de ayarlamak, bol bol denemek gereklidir. Kimileri HDR fotoğrafçılığı düşünebilir. Ancak HDR müthiş bir çözüm olsa da, izleyiciye gerçek olamayacak kadar net bir […]

 9. 1 Kasım 2009

  […] yazdım ki tadından doyamazsınız derim. Önce shift ile linke tıklayın okuyun dönün derim. http://www.gunesintamicinde.com/hdr-fotograf-cekmek-high-dynamic-range-photos/  Yok, HDR nedir biliyorum, fotoğrafçılık da bir harikadır diyorsanız. Artık 32 bit destekli […]

 10. 1 Aralık 2009

  […] birisi. Bunun sebebi kolay kullanımı detaylı menüleri ve sonuç elde edildiğinde görüntüyü HDR fotoğrafa çevirme seçeneği vermesinde. Ayrıca bu programla dev fotoğraflar da oluşturuluyor. Diyelim […]

 11. 8 Nisan 2010

  […] HDR fotoğrafçılık üzerine güzel bir kaynak […]

 12. 14 Nisan 2010

  […] Yassah Hemşerim Panoramik ve Dev Fotoğraf Çekimi Dijital Fotoğrafçının El Kitabı HDR Fotoğraf Çekmek High Dynamic Range BİLİM VE TEKNOLOJİ » HyperSonic Ses | Lazer Ses Fagoterapi | Bakteriyofaj Meteorlar […]

 13. 17 Haziran 2010

  […] HDR ile ilgili gördüğüm yazı (süleyman sönmez hoca) ile bu makineye olan sevgim biraz daha arttı. Dedim hala iş var […]

 14. 22 Temmuz 2010

  […] HDR Fotoğraf Çekmek / Güneşin Tam İçinde: İnternette HDR kaynaklarını derleyip tek bir yere toplamış, şahane HDR linkleri silsilesi. […]

 15. 19 Ağustos 2010

  […] http://www.gunesintamicinde.com/hdr-fotograf-cekmek-high-dynamic-range-photos/ (HDR fotoğraf için harika bir Türkçe anlatım) […]

 16. 23 Ekim 2010

  […] http://www.gunesintamicinde.com/hdr-fotograf-cekmek-high-dynamic-range-photos/ (HDR fotoğraf için harika bir Türkçe anlatım) […]

 17. 7 Aralık 2010

  […] ile bu 3 fotoğrafı tek fotoğraf haline getirseniz ne olur? Bağlantıları iyi inceleyin. http://www.gunesintamicinde.com/hdr-fotograf-cekmek-high-dynamic-range-photos/ http://www.fotokritik.com/forum/forum.php?konu_id=41080 Categories: Kişisel Tags: HDR, HDR […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>