HDR FOTOĞRAF ÇEKMEK
High Dynamic Range Photos

Yazar: SÜLEYMAN SÖNMEZ   |   Tarih: 20 Mart 2007   |   73 yorum   |   Kategori: Ana Sayfa, Fotoğraf, Photoshop, Tasarım

YAZAR HAKKINDAMerhaba değerli ziyaretçiler, adım Süleyman Sönmez. Web siteme hoş geldiniz.

Güneşin Tam İçinde, 2006 yılından beri yayında olan, kültür, sanat, eğitim, teknoloji, fotoğrafçılık, bilim ve sinema başta olmak üzere 873 konu, 6,237 yorum ve 30 kategori içeren, Blog Ödülleri yarışmasında kültür sanat kategorisinde Türkiye birinciliği kazanmış, yazılı basında, televizyonda, radyoda ve websitelerinde pek çok kez tanıtılmış, 6.165.000'den fazla kez ziyaret edilmiş orijinal içerikli sitedir.

Yazarla iletişim için tıklayınız.

Sosyal medyada anlık takip için aşağıdaki sitelerde beni ekleyebilirsiniz.

Sitedeki görsel ve yazılı eserler iletişime geçip yazılı izin alınmadan, kaynak belirtilse dahi "alıntı" adıyla kullanılamaz. Site içeriği, tasdix zaman damgası ile korunmaktadır.

Bakın bu çok çok önemli bir konu. Ucundan kenarından fotoğrafa merakınız varsa, sağa sola tıklamayı, bir yandan MSN Messenger’i cevaplamayı, TV izlemeyi, kucağınızdaki çocuğu pış pışlayıp sallamayı ve sırtınızı kaşımayı bırakın :)Yıllardır amatörce fotoğraf çekiyorum. Fakat son bir yıldır müthiş bir tutkuyla okuyorum. Okudukça sizle de paylaşmaya çalışıyorum. Sitede Fotoğraf kategorisini seçerseniz bir çok eğlenceli yazı ve örenk fotoğraf bulabilirsiniz.

Ancak bir süre önce HDR fotoğrafları görünce nutkum tutuldu. İnanılmaz bir netlik. Parlak canlı, sanki dergi baskısı. Önceleri “Fotoğraf makinem kötü herhalde ondan” dedim. Sonra daha iyi fotoğraf makinelerini denedim. “İşi bilmiyorum ondan” dedim. Ama makinenin otomatik çekimleri bile bu kadar net değildi. Şüphelenmeye başladım. Nasıl yapıyorlar? Bu denli net fotoğraf nasıl çekiyorlar? Önce yalan yanlış sayfaları okudum : ) Sonra daha ciddi yazılar.

Gördüğüm şu; fotoğraf içinde çok ışıklı, gölgeli ve karanlık alanlar var. Siz fotoğraf çekerken bu alanların genelde birine tolerans geçiyorsunuz. Yani pencere kenarında çekim yaptığınızda aşırı ışıklı oluyor. Bu ışığı azaltmak istediğinizde pozlama süresini düşürüyorsunuz. Bu defa koyu yerler, aşırı koyu olup detayları görünmez oluyor.

Bu olay  her fotoğraf çektiğinizde yaşanıyor, ama siz farketmiyorsunuz.

Dynamic Range – Dinamik Kademe, bir fotoğraftaki karanlık yüzeyle, aydınlık yüzey arasındaki ışık farkıdır. Eğer çektiğiniz an, en az 3 pozunuz olsa (daha fazla da olabilir). Aynı (f) diyafram açıklığında ilki az pozlanmış (koyu tonlu karanlık görünür) ikincisi normal pozlanmış, bir de aşırı pozlanmış (çok parlak ışıklı,  beyazlamış görünür) sonra bir program ile bu 3 fotoğrafı tek fotoğraf haline getirseniz ne olur?

Fotoğraf içindeki beyaz ve siyah arası ışık değerleri olağanüstü geniş, müthiş net görünen bir fotoğrafınız olur. Yüksek dinamik alanlı bir fotoğrafınız olur.

Bu tekniğe HDR deniyor. High Dynamic Range. Kanal derinliği renk başına 32 bit olduğu için 3 renk için toplamda 96 bit renk oluyor (normal jpeg resimlerde bu 24 bit) monitorunuz bile tam olarak bunu gösteremiyor. Ekran derinliği yetmiyor. Baskıda sonuç daha net görünüyor.

hdr1_1.jpg hdr1_2.jpg hdr1_3.jpg
3 poz

Sonuç HDR fotoğraf

hdr1.jpg

HDR FOTOĞRAFÇILIK METODUNUN ARTILARI

 • Fotoğraflarınız son derece net olur. Herkes bu farkı görür.
 • Pahalı aydınlatma cihazlarına para vermek ortamı dengeli aydınlatmak bunları bir de taşımak zorunda kalmazsınız.
 • Tarihi eserlerde, müzelerde ve ışıkla ilgili ters ışık gibi sorunların oluştuğu noktalarda hayat kurtarır.

DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNENİZLE NASIL ÇEKERSİNİZ?


“Benim ortalama bir makinem var, bu iş için profesyonel bir makine gerekir mi?” diye kaygı duyuyorsanız,  “Hayır, en basit makine ile bile birşeyler yaparız” derim.

Neler lazım?

* Bir fotoğraf makinesi (pozlama süresi ile -shutter deniyor buna- oynanabilmeli)

* Bir üçayak varsa makineyi sabitlemek için iyi olur.

* Fotoğrafları birleştirecek program (Photomatix ya da Photoshop CS2 ve yukarısı yapıyor)

Başlayalım. Makinenizi sabit nesnenin önüne koyun. Işık ölçümü +2EV olacak kadar çok ışık alacağı poza getirin. Bu genelde M yazan moda getirdiğinizde manuel ayarladığınız kısımdır. f (exposure / diyafram ) değeri bu işlem sırasında sabit tutulur. Sadece shutter hızı yani pozlama süresi değiştirilir. Daha yüksek bir değere çekilir.  (Böylece parlak olan pozu çektik)

* Sonra 0EV olacak şekilde yeniden çekin. (Normal pozu çektik)

* Son olarak -2EV olacak şekilde çekin. (Bu da karanlık poz)

Kimileri bu EV leri şöyle veriyor

-1EV, 0EV ve +1EV   veya
-1EV, +1EV ve +3EV

Önemli notlar: Aynı kareyi çekmek gerektiğinden mümkünse hiç birşey hareket etmemeli ve deklanşöre parmağınızla bastığınızda titremesini istemiyorsanız ya zamanlama ile çekmeli ya da gelişmiş makielerde uzaktan kumanda kullanmalısınız.

PROFESYONEL BİR MAKİNENİZ VARSA

Fotoğraf makinesinin  f diyafram açıklığı sabit kalacak. Siz sadece shutter pozlama ile oynayacaksınız. Altı kez çekecekseniz diyelim ki, 1/3, 1/10, 1/20, 1/40, 1/100, 1/250 shutter hızlarını kullanıyoruz.

Bu sırada makine titrememeli (uzaktan kumanda veya deklanşör kablosu kullanmalı)  f değişmemeli.  ISO100 den yukarı çıkmazsanız en güzeli. Bracket kontrolü varsa +2 EV 0EV ve – 2EV pozlama yapacak şekilde 3lü pozlama yapın. Çekimlerde varsa RAW formatı JPEG yerine kullanın.

hdr2.jpg

FOTOĞRAFLARI HDR HALİNE GETİRMEK

İlk aklıma gelen Photoshop olsa da, profesyoneller Photomatik yazılımını çok daha başarılı buluyorlar.

PHOTOMATİX

 • Programı indirmek için http://www.hdrsoft.com/
 • Programı kurun.
 • “HDRI” menüsünden “Generate HDR” seçin.

photomatix1.jpg

 • Çektiğiniz fotoğrafları “Browse” ile seçin

photomatix2.jpg

 • Aşağıda gördüğünüz gibi seçenekleri kullanın. “Use Standard response curve” –  “Align LDR images” (Titremiş fotoğraf varsa üst üste getirir sadece biraz süreyi uzatır. )

  photomatix3.jpg

 • HDRI menüsünde “Tone Mapping” seçerek Histogram düzeltimlerini gelen pencerede yapabilirsiniz.

  photomatix4.jpg

 • Böylece HDR fotoğrafınız oldu! :)

PHOTOSHOP

CS2  veya sonrasını kullanıyorsanız işiniz çok kolay. Ancak dediğim gibi profesyoneller Photomatix diyor.

 • File / Dosya menüsünde Automate seçin. Karşınıza merge to HDR çıkacak. Bireştirilecek fotoğrafları seçip yüklediğinizde sonuç güzelce karşınıza gelecek. Yine de sağdaki sürgüde histogramla oynayarak ayarlayabilirsiniz.
 • Sonra Photoshop’ta değişiklik yapacaksanız 32 bitlik bu fotoğrafı 16 bite düşürmek için aynı pencerede sağdaki bit ayarını kullanabilirsiniz.
 • Diğer bir yol da Adobe Bridge’de bu pozları açıp “select all” dedikten sonra “Tools” menüsünden “Merge to HDR” seçmek.

FDRTOOLS


http://www.fdrtools.com/front_e.php adresinden indirin.  Kimileri Photomatixden daha temiz sonuç ürettiğini düşünüyor. Ancak Photomatix daha yaygın kullanılıyor.


İLGİNÇ BİR SORU

* Profesyonel makinem var JPEG format yerine tek bir RAW fotoğraf çeksem, sonra bunu Photoshop’da sanki 3 farklı hızda çekmişim gibi 3 farklı JPEG yapsam olur mu? Hem böylece hareketli nesneleri de çekmiş olurum. Pozlamam da kolay olur. Elimdeki eski RAW’ları da HDR ye çeviririm. Böyle bir şey oluyor mu?

Cevap burada http://www.fotokritik.com/forum/forum.php?konu_id=41080

http://www.hakkiceylan.com/yalanci-hdr-nasil-yapilir-photomatix/

PEKİ PANORAMİK DENİLEN O UZUN FOTOĞRAFLAR NASIL ÇEKİLİR?

Panoramik formatta çekip sonra HDR yapmak istiyorsanız size belki de bulabileceğiniz en detaylı panoramik fotoğrafçılık yazısını sunuyorum
Panoramik ve Dev Fotoğraf Çekimi

“FOTOĞRAFÇILIKTA YENİYİM ÖĞRENMEK İSTİYORUM” DİYORSANIZ

Lütfen şu makalemi okuyun keyifle temel bilgilere ulacaksınız derim.
Fotoğrafçılığın Sırları

KAYNAKÇA:


HDR NEDİR?

HDR NASIL ÇEKİLİR, NASIL İŞLENİR?


RAW FORMAT NEDİR?

MÜTHİŞ HDR FOTOĞRAFLAR
Flickr HDR Grupları

HDR HAZIRLAMA PROGRAMLARI


“HDR Fotoğraf Çekmek | High Dynamic Range Photos” makalesi için 73 yorum yapıldı.

 1. ilk fotografta farklı bi teknik uygulanmış olmalı, bot hareketli çünkü.

  bi ara ben de denemiştim bunu. tripod kesinlikle şart yanlız, en ufak bi kaymada saçmasapan şeyler çıkıyordu photoshop ile.

 2. Photomatix anormal derecede iyi bir program. Hareket eden tekne gibi unsurları bir ölçüde düzeltebiliyor. Yani profesyonel bir makine seri şekilde üç poz çeker. Sonra yazılım gayet kolay şekilde ufak farkları düzeltir. Ancak üçayak netliği arttıran unsur. Bir diğer zayıf olasılık tek bir RAW formatından üretilmiş olabileceği.

 3. HC

  Sanırım bundan sonra çıkacak DSLR makinelere HDR çekim özelliği koyacaklar, yani bence eklemeleri gerekir..
  Makineyi bu moda getirip kaç kare çekeceğini söyleriz, tripoda yerleştirip çek bakalım deriz, bu kadar..

 4. Ahmet Kaya

  Çekilen ve HDR yapılan fotoğrafları nasıl jpg yaparız? HDR yaptım jpg’e çeviremedim, selamlar.

 5. Cem Örter

  Nikon d200, d80 fotoğraf makinalarına sahip olanlar, “overlay” komutunu kullanarak HDR yapabilirler. İki türlü yapılabiliyor.

  1) Tripod üzerinde farklı pozlamalar halinde ve Raw formatındaki fotoğrafları üstüste bindirmek usulü ile.
  2) Kullanılan memory kartın üzerindeki tek Raw fotoğrafı, Nikon’un Capture veya NX2i ile yine aynı kartın üzerinde çoklayarak ve renk vs. düzenlemesi de yine kartın üzerinde yapılarak, ardından overlay komutu ile tek tek sırayla üstüste bindirmek usulu ile.

  a) Makinanızı PC’ye bağlayın,
  b) Bilgisayarım’dan Nikon seçin
  c) Herhangi bir Raw fotoğrafı Nx veya Capture ile açın (Harddiske kaydetmeyin)
  d) Kart fotoğrafı kaç kez gerekiyorsa duplice edin / çoğaltın.
  e) Fotoğrafları düzenleyin.
  f) Overlay’da her defasında tek kare seçerek üstüste bindirin.
  g) Fotoğrafları kartınızdan bilgisayarınıza yükleyin.

  Bu işlemi yapacağınız kartın hiç olmazsa yarısının boş olmasına dikkat edin…

  Sevgiler.

 6. :) garip ve ilgisiz kaçacaksa şimdiden özür diliyorum…

  Bu konu güzel, tamam.

  Geçen yıl konu hakkında araştırma yapıp bir kaç şeyi kendim de denedim ama rastlarsam yine de bilmediğim şeyler olabileceği için şöyle bir göz atmadan edemem. Bu yazı da öyle oldu… Derken örnek resimlere bakıyordum ki bir şey dikkatimi çekti: Eiffel kulesinin ayakları arasına doğru giden ağaç sırasındaki ağaçların üst kısımları, nasıl öyle jilet gibi aynı hizada budanmış? (resim süper, ona bir şey dediğim yok ama bu daha çok ilgimi çekti…)

 7. H.N.Ç.

  Bence hdr fotonun doğallığını bozuyor. Yani sanki bi programla renderlenmiş gibi parlak oluyo.
  Gerçekçi değil…

 8. Ersevilla

  Arkadaşlar Photomatix programının Mac versiyonu var mıdır? Linkini verirseniz sevinirim.
  veya Mac versiyonu bu tür program bilen varsa link verebilir mi?
  Teşekkürler…

 9. Cüneyt ESEN

  Fotoğraf makinesini elime alalı, iki aydan fazla olmadı ama iki dakika da aşık oluverdim ona. Bu mesleği hakkını vererek yapmak istiyorum, “aç kalacağımı bilsem, yaparım” demeye başladım. İşte bu yüzden yardımınıza ihtiyacım var. Belki kızacaksınız ama yorum bölümüne istekde bulunduğum için. Olsun ne kaybederim dedim ve yolladım…..maillerinizi bekleyeyim mi?

 10. Cüneyt Bey ben de öğrenmekte olan bir fotoğrafçıyım. Fotoğrafçılığın temel ilkelerini anlatmamı isteyen sizin dışınızda okuyucularım da oldu. Gerçi webde bir çok yazı var. Ancak daha anlaşılır olma ümidiyle fotoğrafçılık makaleleri hazırlamaya başladım.

  E-mail gönderme konusuna gelince, her gün gelen binlerce ziyaretçime, tek tek ulaşmam, enerji ve zaman olarak mümkün değil. Bunun yerine sizlerin taleplerinizi toparlayıp geniş ve detaylı yazılar yazmayı tercih ediyorum.

  Son olarak azminize hayran oldum. Hem aç kalmak derken Nobel ödüllü bir yazarın, Knut Hamsun’ın açlık romanını tavsiye ederim. İnanılmaz üzerine geldi konunun :D
  http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=94669
  www.kitapyurdu.com'dan satın al

 11. enemy

  Yazıyı bildirgeçte gördüm, süper makale ile birlikte yorumları da okudum. Şunu belirtmeden geçemeyeceğim.

  İlk fotoğraftaki hareketli bota değinen arkadaşa cevaben bu yorumu yazmış olayım, ayrıca bundan sonra sorabilecekler için ise bir çözüm olmuş olur.

  Kullandığınız makine önemli. Örneğin Canon eos 350d var bende. Onun üzerinden gideyim. Auto Exposure Bracketing(AEB) bölümüne girin menüden. Buradaki ayar daha önce burayı hiç kullanmamışsanız muhtemelen 0’dadır. Bu ayarı -2 +2 aralığına getirin. nasıl getireceğinizi biliyorsunuz değil mi? :)

  Yaptıysanız, ister tripodla, ister makine elinizdeyken bir objeye hedefleyin. Eğer tripodunuz yoksa bu işi ışığın normal olduğu bir mekanda, durumda denemenizde fayda var. Deklansöre basınız ve 3 kare çekinceye kadar elinizi çekmeyiniz. Fotoğraf makinesi sizin için ışık değerlerini makalede belirtildiği üzere ayarlayacak ve 3 kareyi de farklı şekilde çekecektir. -2, 0, +2 değerleri ile yani. Daha sonra canınız hangi programı çekiyorsa o programda HDR olarak render edebilirsiniz.

  Başarılar dilerim herbirceğinize.
  Bi de, saat geç ise gregorian dinlemeyin. ya da dinleyin. ya da dinlemeyin. ya da dinleyin. ya da…

 12. Merhaba, makale için teşekkür ederim.
  Ancak bir sorunla karşılaştım. Netten herhangibir foto buldum ve Ps’de üç farklı renk tonunda “jpeg” formatında kaydedip, gösterdiğiniz şekilde birleştirdim. Ancak şöyle bir hata ile karşılaştım.
  “There is not enougt dynamic coult range is photos to contruct a useful HDR image”
  Yaptığım hata nedir burada ?

 13. @Ersevilla aradığınız bu adresteki sanırım http://www.hdrsoft.com/download/mac.html

  Yazu için ayrıca teşekkürler, çok başarılı.

 14. Belki biraz radikal bir yorum olacak ama bence birtakım yazılımlar kullanarak HDR oluşturmak fotoğrafçılık işine hile karıştırmaktır. Bu tıpkı bilgisayar oyununda ‘cheat’ kullanmak gibi bir şey. HDR fotoğrafların en belirgin ortak özelliği ‘gerçeküstü görünüm’leri. Nitekim hiç bir fotoğrafçı bir defada böyle bir fotoğraf çekemez çünkü insan gözü de objektif de fotoğraf karesini yukarıdaki fotoğraflarda görünen şekliyle algılamaz. HDR ‘güzel’ ama ‘doğal’ değil kısacası.

  Makro objektiflerle çekilen fotoğraflarda çeşitli yazılımlar sayesinde renk farklarının belirginleştirilmesi veya fotoğrafın kimi yerleri aydınlatılarak güzelleştirilmesi de bence tıpkı HDR tekniğini kullanmak gibidir. İkisi de doğal değil.

  Kadınların makyaj kullanmasına karşı olduğum gibi bu tip tekniklerin kullanılmasına da karşıyım…

  Saygılarımla

 15. Vay be, ben de hep makineye bahane bulurdum. Hiçbir şey bilmiyormuşum.

 16. […] HDR fotoğraf çekme tekniği, kabaca fotoğraf içindeki beyaz ve siyah arasındaki ışık değerlerini alabildiğine geniş, müthiş netlikte gösteren bir teknik. Ülkemizde daha yeni yeni duyulmasına rağmen kısa sürede çok beğenilen ve birçok (amatör, profesyonel) fotoğrafçının vazgeçemediği bir uygulama. burada konu hakkında ingilizce kaynaklar bulabilir flickrda bulunan resimlere de bakabilirsiniz. Bu konudaki okumya değer makale de burada. […]

 17. […] bu konu hakkında bilgilere ulaşmak isterseniz size tavsiyem sevgili Süleyman Sönmez‘in bu yazısını ve Hakkı Ceylan‘ın şurada ve burada aktarmış olduğu bilgileri ve bu konu hakkında daha […]

 18. Bu HDR resim çekme olayı süpermiş. Güzel bi makine alırsam bende deneyeyim. :)

 19. mehmet tuğ

  Merhaba ben bu programı indirdim yapılıyor kaydetmeden önce fotomun üzerinde photomatix yazıyor gri renkte. Ben bunu yok etmek için ne yapabilirim?

 20. Bu işlemi photoshopda yapıyordum ama istediğim sonucu alamıyordum, anlatımın için teşekkürler, işime çok yaradı

 21. […] fotoğraf hakkında henüz bir bilginiz yoksa ve fotoğrafla biraz ilgileniyorsanız hemen önce bu yazıyı okuyun . Zaten HDR yi biliyorum high dynamic range demek zaten bu işte öle böyle diyorsanız […]

 22. deniz

  Ben de amatörce fotoğraf çekiyorum ve çok zevk alıyorum. Eminim çok güzel bir programdır ama ücretli mi?

 23. denizz

  Ben de bu programı indirdim ve yaptığım fotoğrafların üzerinde Photomatix yazıyor bunu yok edebilmek için ne yapabilirim? Lütfen yardım edin.

 24. […] yazıları okursanız kesinlikle konu dışında hiçbir ilişki bulunmadığını görebilirsiniz. Güneşin tam içinde Hdr yazısı. – Hakkı Ceylan Hdr yazısı. İşte bu iki makale de birer özgün makaledir. Bir çok yerde bu […]

 25. batuhan

  Deniz kardeş, fotonun üzerinde programın adının yazması ücretsiz-trial versiyon kullanmandan dolayı sanırım.
  Bende de öyle çünkü:)

  Makale güzel olmuş. Teşekkür ederim.

 26. melek elbir

  merhaba..
  ben 18 yasındayım ve evdeyım. 4 sene once Samsung bir dıjıtal fotoğraf makinesı aldık ve bununla öyle rasgele fotolar çekiyordum Etrafımdakıler taa ki “Senin fotolarda iş var” diyene kadar fark etmedım ama foto çekmek hep böyle hayalimdi.. Biri bana poz verse biri karşımda dursa bir profesyonel makinem olsa da resım çeksem diye:)
  Şimdi sitenizi görünce böyle güzel yazıları okuyunca hemen girdim siteye :) Benim sizden bir ricam daha dogrusu böyle bir yardıma ihtiyacım var. Şimdi profesyonel bir makina almak istiyorum fakat nasıl bir makina alacağımı bilmiyorum. Bir de çok pahalı olmasını istemiyorum Ayrıca yazılarınız beni daha çok umutlandırdı.. Umarım bana cevap verirsiniz. Şimdiden çok teşekkür ederim..

 27. […] paylaşmak istiyorum.Eğer fotoğrafçılık ile ilgileniyorsanız Güneşin Tam İçinde , HDR Fotoğraf Nasıl Çekilir? sorusuna çok güzel bir makale ile karşılık vermiş.Okumanızı şiddetle tavsiye […]

 28. […] yazıları okursanız kesinlikle konu dışında hiçbir ilişki bulunmadığını görebilirsiniz. Güneşin Tam İçinde Hdr yazısı. – Hakkı Ceylan Hdr yazısı. İşte bu iki makale de birer özgün makaledir. Bir çok yerde bu […]

 29. Teşekkürler çok güzel bir anlatım olmuş.Deneye deneye bizlerde güzel fotoğraflar yapabileceğiz artık.

 30. Ercan

  Yorumlarda ya da günlük serbest yazılarda Türkçe kulanımının çoğu kez yanlış, bozuk ve saçma sapan sözcüklerle dolu olduğunu görüp okuyoruz.. Kuralları koymanızı çok olumlu buluyorum.Teşekkür ederim.Herkes dilini doğru konuşup ve yazabilmeli, daha doğrusu özen göstermeli.Aksi durumda ne insan kendini ifade edebilir ne de aktarmak istediği konuya ilişkin bilgi sunabilir..Bu durumda herkes istediği gibi anlar ki o zaman iletişim denilen kavram yok olur.Her zaman doğru Türkçe…Saygılarımla…

 31. Wesop

  Çok Teşekkürler….

 32. […] alabiliriz.” Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için alttaki linkleri tıklayın: Bildirgeç HDR Fotoğraf Çekmek | (High Dynamic Range) Photos Netfotoğraf Wikipedia Wikipedia 2 Cybergrain HDR+Photoshop HDR Örnekleri HDR Örnekleri […]

 33. […] işleri karıştırır. Ayrıca çekim saatini de ayarlamak, bol bol denemek gereklidir. Kimileri HDR fotoğrafçılığı düşünebilir. Ancak HDR müthiş bir çözüm olsa da, izleyiciye gerçek olamayacak kadar net bir […]

 34. Süpermiş valla :d , Teşekkürler

 35. tahir

  Ercan güzel bir yere değinmişsin ama yazdığın cümle içindeki anlam bozukluğunu atlamışsın sanırım ”Herkes dilini doğru konuşup ve yazabilmeli, daha doğrusu özen göstermeli.” cümlesindeki ‘doğru konuşup ve yazabilmeli’ deki ‘ve’ anlam bozukluğuna sebep olmuş ya da ‘doğru konuşmalı ve yazabilmelidir, daha doğrusu özen göstermelidir.’ de diyebilirdin. Bilgilerine…

 36. Emre Hakan Bayarı

  Öncelikle makalenizden ötürü size teşekkür ederim. Fotoğraf ve/veya Sinema çekimlerinde her karenin bir amacı olduğu hususu göz önünde bulundurulursa,hdr nin de mutlak surette bir amaca hizmet etmesi gerekmektedir.Yoksa her amatör/profosyonel çekimde bu teknik kullanılacak diye bir kaide bulunmamaktadır.Işık kaynağının yetersiz olduğu durumlarda durumu kurtarmak için nasıl kamera ayarlarıyla oynuyorsak

 37. Emre Hakan Bayarı

  (…) fotoğraf makinalarında da çeşitli tekniklerin uygulamasada en azından bilmesi önemlidir.Yenilikleri kabullenmek her zaman sıkıntılı süreçleri de beraberinde getirmiştir kabul ediyorum fakat bunları daha baştan reddetmemekte fayda görüyorum.Fotoğrafı bir sanat olarak kabul edeceksek bir fırçaya, bir tuvale ve renk paletine ihtiyacımız mutlaka olacaktır.Bu vesileyle mevcut bilgilerinizi ve araştırmalarınızı bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.Önümüzdeki günlerde sitenizdeki makalelere (özellikle ışık konusundaki literatür eksikliğini de göz önünde bulundurararak)destek vermek isterim.İyi çalışmalar.

 38. Emre Hakan Bayarı

  Tahir bey, “çeşitli tekniklerin uygulanmasa da en azından bilinmesi önemlidir.” yerine “çeşitli tekniklerin uygulamasada en azından bilmesi önemlidir” yazarak yanlış bir anlama sebep olmuşum; düzeltir,özür dilerim. (Konuya duyduğunuz hassasiyete, hatam vesilesiyle yaptığım şakaya katlanan sizlere teşekkürlerimi sunarım.)

 39. isa

  Fotograf çekmeyi çok seviyorum.Bu bilgiler süper anlatım ve paylaşım için çok tşk ederim

 40. Bu HDR resim çekme olayı süpermiş. Güzel bir makine alırsam ben de deneyeyim.

 41. zeynep

  Çok çok teşekkürler. Çok işe yaradı bu. Çok süper anlatmışsınız :D

 42. Gerçekten mükemmel bir taktik, kesinlikle deneyeceğim ;) çok teşekkürler.

 43. pinkfreud

  Hocam merhabalar, bende amatörde olsa, fotoğrafçılık sanatıyla yakından ilgiliyim.

  HDR fotoğraf çekmek konusunda, bunun bir hile olduğunu düşünmüyorum şayet çekilen fotoğrafın altında hdr olduğu belirtilirse. Renkleri dahada kalıcı hale getiriyor, saydamlaştırıyor bu teknik.

  Anlatım muazzam olmuş. Paylaşım için teşekkürler.

 44. Resimler güzel. Harika olmuş.
  Anlatamınız çok yalın ve anlaşılır.
  En kısa zamanda deneyeceğim.
  Teşekkürler.

 45. […] yazdım ki tadından doyamazsınız derim. Önce shift ile linke tıklayın okuyun dönün derim. http://www.gunesintamicinde.com/hdr-fotograf-cekmek-high-dynamic-range-photos/  Yok, HDR nedir biliyorum, fotoğrafçılık da bir harikadır diyorsanız. Artık 32 bit destekli […]

 46. Sahiden güzel anlatmışsınız teşekkür ederim ;)

 47. […] birisi. Bunun sebebi kolay kullanımı detaylı menüleri ve sonuç elde edildiğinde görüntüyü HDR fotoğrafa çevirme seçeneği vermesinde. Ayrıca bu programla dev fotoğraflar da oluşturuluyor. Diyelim […]

 48. özge

  arkadaşımın hdr uyguladığı bir fotoğrafı netten görüp çok beğendim fotonun altındaki yorumda hdr olduğu yazıyordu,nedir ne değildir biraz araştırıp bu makaleyi buldum. süper açıklamışsınız. orta kalite bir dijital makinam var programı yükleyip denedim gayet hoş sonuç elde ediliyor. teşekkür ederim…

 49. emre

  merhaba hdr fotoğraf yapmak istiyorum bu makine ile olur mu? yani +2EV 0EV -2EV yapabilirmiyim

  http://www.sony.com.tr/product/hdd-avchd-hard-disk-drive/hdr-xr500ve

 50. canan

  resimler çok güzel. anlaşılır bir dille yazmışsınız elinize sağlık.

 51. […] HDR fotoğrafçılık üzerine güzel bir kaynak […]

 52. […] Yassah Hemşerim Panoramik ve Dev Fotoğraf Çekimi Dijital Fotoğrafçının El Kitabı HDR Fotoğraf Çekmek High Dynamic Range BİLİM VE TEKNOLOJİ » HyperSonic Ses | Lazer Ses Fagoterapi | Bakteriyofaj Meteorlar […]

 53. Elinize sağlık gerçekten çok güzel bir anlatım olmuş.

 54. Hocam eline sağlık çok güzel bir kaynak olmuş. Ayrıca yararlanılan kaynakları vermeniz de büyük fayda sağladı. Teşekkürler.

 55. […] HDR ile ilgili gördüğüm yazı (süleyman sönmez hoca) ile bu makineye olan sevgim biraz daha arttı. Dedim hala iş var […]

 56. Çok basit, kullanışlı ve bi o kadar da kaliteli bir program. Bence HDR konusunda en iyisi.

 57. […] HDR Fotoğraf Çekmek / Güneşin Tam İçinde: İnternette HDR kaynaklarını derleyip tek bir yere toplamış, şahane HDR linkleri silsilesi. […]

 58. SİNAN

  http://www.shutterrunner.com/

  mutlaka inceleyin fotolar çok iyi…

 59. Sanırım bundan daha kapsamlı bir anlatım olamazdı.

 60. murat

  Zaten su anda canon 550d makınam var zamanlıyıcı 2 sn kurup poz telafısını ayarlıyorsunuz bahsettıgınız sıstem geldi

 61. […] ile bu 3 fotoğrafı tek fotoğraf haline getirseniz ne olur? Bağlantıları iyi inceleyin. http://www.gunesintamicinde.com/hdr-fotograf-cekmek-high-dynamic-range-photos/ http://www.fotokritik.com/forum/forum.php?konu_id=41080 Categories: Kişisel Tags: HDR, HDR […]

 62. aydın özer

  gerçekten çok anlamlı ve güzel olmuş elinize sağlık

 63. tekiner

  Nikon d 5100 özelliklerinde HDR çekimi var yazıyor.
  Ancak ayarlarında bulamadım. Fikriniz var mı?

 64. Furkan Kerem Kasa

  senin kadar güzel anlatanı görmedim hocam. tebrik ederim ellerine sağlık.

 65. Salih Zeki

  Ben Kıyafet ürünü satmayı düşünüyorum , stüdyo araç gereçlerine ücret ödemeden nasıl profosyonel ürün çekebilirim , elimde 2 adet fotoğraf makinası var , birisi ” CANON 300 D ” Birisi ” CANON 400 D ‘ Artı olarak elimde ‘ 75-300 lensim var ben bu durumda nasıl bir ortamda mankenimin üzerine giydip çekmeliyim yardımcı olursanız sevinirim

 66. Mustafa Bilgin

  Herşey İçin Teşekkürler Ama Proğram 4 Serisi İniyor 2.2.1 Seri İnmiyor Yardım Ediniz LÜTFEN!!!

 67. Güney Işık

  +1/3 Ev +2/3 Ev +1 Ev Var Bu modlarda 3 Tane Fotoğraf Çektim 3 üde Aynı Oldu.

 68. beşir

  merhabalar ürün cekimi gercekleştirmek istiyorum ama nasıl yapacagımı bilimiyorum elimde nikond80 var… zemini nasıl kurabilirim ve ısık ayarını nasıl ayarlarım bu tür sorunlarım var yardımcı olur musunuz?

 69. Berk Karabacak

  Tebrik ederim. İnanın bana İngilizce olarak bile bu kadar güzel bi kaynak yok. İlk defa bir Türke hayran kaldım

 70. Hasan Mayıntürk

  Emekli eğitimciyim.1967/1985 yılları arasında profesyonel olarak fotoğrafçılık yaptım.Siyah bBeyaz/Renkli/Dia ile çektiğim sayısız fotoğraf müşteri buldu.Sizin de Eyfel Kulesinin HDR ile düzenlenmiş haline bakınca,eski çalışmalarımdan aklımda kalanlar gözümde canlandı.Fotografı beğendim.Müthiş bir derinlik ve netlik içeriyor.Ama ticari ve sanatsal anlamda önemi yok.Zaman zaman yine çekimler yapıyorum.Sadece hevesimi köreltmek için.
  Çalışmalarınızda başarılar dilerim.Sağlıcakla kalınız.

YORUM ALANI

     
DEĞERLİ OKUR, bu makale GÜNEŞİN TAM İÇİNDE SİTESİ'nde, SÜLEYMAN SÖNMEZ tarafından yazılmıştır. Yazar, yazıyı yayınlarken haklarını okura devretmemiştir. Tüm yazılar ve görseller ECZACIBAŞI TASDİX dijital onay sistemi ile korunmaktadır. (Bu kanunen) noter ile onaylatma sistemi ile aynı şekilde çalışmaktadır. SİTE İÇİNDEKİ YAZI VE GÖRSELLERİN, izinsiz alınması, basılması, forumlara yapıştırılması, başka sitelerde yayınlanması, basılı medyada ve kitaplarda kullanılması, farklı elektronik yöntemlerle çoğaltılması, izinsiz şekilde konuları aynen alarak tez yazılması, seminer verilmesi ve sosyal medyada örneğin Facebook'ta, Google+'da, yazıların - görsellerin TÜMÜYLE aktarılması SUÇtur. Kaynak belirtilse dahi, "alıntı" denilerek yazının tamamı ve tüm görseller kullanılamaz. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile korunan bu hakları ihlal etmemek ve yasalar karşısında zor durumda kalmamak için lütfen gerektiğinde yazar ile iletişim sayfamızdan temasa geçin.


YENİ YAZILAR


Daha fazla konu görmek için Anasayfamıza bir bakmalıyız >


Güneşin Tam İçinde, özenle hazırlanıp araştırılan, yüzlerce orijinal yazı ve görselden oluşuyor.
Dilerseniz ana sayfamıza göz atın ya da arşivimizden seçin.

İyi okumalar, keyifli dakikalar :)


HDR Fotoğraf Çekmek | (High Dynamic Range) Photos
Ucuz Enerji
Ley Hatları | Ley Lines
Sitenle kampanyaya katıl. Güzel Türkçeyle yaz.
100 Seçme ve Sıradışı Makale
Afetlerde Hovercraft Kullanmak
Eğitim Teknolojileri
First LEGO Robot Yarışması Her Okula Ulaşmalı
Mikrokredi | Yoksulluğun Karanlığına, Pencereden Gelen Işık
Aşk Sözcükleri
Suyu Elde Etmenin Alternatif Yolları
Zaman Kapsülü
10 Dakikada Kendi Blogunu Aç
Etkili İletişim ve Sunum Teknikleri
Güneş Enerjisi ile Yeni Dengeler
Fotoğrafçılığın Sırları
Meteorlar Başka Dünyanın Çocukları
Buda size kapak olsun
Birleşik Karınca İşlemcisi
2010 Teknoloji Trendleri
Pixel Art | Noktalardan Resim Çizenler
Panoramik ve Dev Fotoğrafçılık
Etiket Bulutu Analizi | Tag Cloud Analysis
Ayağında Kültüra