Makaleyi okumak yerine dinlemek ister misiniz?

 

Hayatınızın kalanını içinde geçirebileceğiniz güzellikte bir dünyayı anlatan roman okudunuz mu hiç? İmkan olsaydı karakterlerden birisi olmayı seçebileceğiniz bir yaşam?

yasanasiromanlar
Görsel: thespeak | Creative Commons lisansı ile tekrar tasarlanmıştır.

Uzay Yolu (Star Trek) sadece TV dizisi değildi aynı zamanda kısa öykülerden oluşan hikayelerden oluşuyordu. Bu öyküler bölüm bölüm senaryolaştırılıyordu. Hiç unutamadığım bir sayısında öykü insanın içine işliyordu. Bir gezegene indiklerinde kar kış kıyamet bir iklim bulmuşlardı ve uzun uğraşlar sonrasında anlamışlardı ki orada yaşayan insanlar ölmemişti medeniyetlerinin en üst aşamasında zaman makinesini bulmuşlar ve geçmişte yaşamayı seçtikleri bir zamana gitmişlerdi.

Tümü, tüm medeniyet geçmişlerinin binlerce yıllık dönemlerinde yaşamak istedikleri hayatı belirlemişlerdi. Kimi savaşsız geçen yılları seçerken kimi heyecanın peşinden gitmişti. Gezegenleri sessiz ve kar dolu yüzeyiyle arkalarından bıraktıkları seslerin birer hayal gibi yankılarıyla unutulup gitmişti. Tıbbı bir yöntemle gelecekteki teknolojileri anlatamayacak ve gittikleri yere en iyi adapte olacak şekilde yollanıyorlardı. Zaman akışında değişiklik yapamadıkları kabul ediliyordu.

Bilmem hiç düşündünüz mü? Elinizde olsa hangi zamana, nereye giderdiniz? İşin ilginci şu ki, olay filmlerdeki gibi değil. Sadece konuşmaları değil düşünce şekilleri ve algı düzlemleri bile farklıymış insanoğlunun. Belki gittiğiniz zamanda asla anlayamayacağınız bir çağı yaşamak zorunda kalabilirdiniz. Tek yönlü bir seyahat bileti bu.

İçinde yaşamak istediğiniz kitap meselesi bizleri bazı kitaplarda karşılamıştı. Mesela Sofie’nin Dünyası, Mürekkep Yürek (Ink Heart), Bitmeyecek Öykü (Never Ending Story) gibi. Genelde fantastik bir düzlemde anlatılan olaylar yazarların kendilerini küçük yaratıcılar olarak görmelerinden kaynaklanır.

Keza bir kaç yıl önce çekilen “Stranger than Fiction” filmi ya hepimiz bir roman kahramanıysak ve hayatlarımız yazılıyorsa fikrini bizlere sundu. Aslında bu Yaratıcı ve onun hayalgücünün sonucunda var olan evren görüşünün biraz daha edebi bir versiyonu. Ama düşünün, bir düşünün, elinizde böyle bir imkanınız olsa…

Hangi kitabın sayfaları içinde anlatılan dünyada yaşamak isterdiniz?

Bu soruyu bir psikolog duysa ve ciddi anlamda bir talep içinde olduğunuzu görse şaşılacak bir sonuç çıkarırdı. Sizin hayattan kaçma eğiliminde olduğunuzu gerçeklik düzleminden sıyrılmak üzere olduğunuzu hatta intihara meyilli bile olduğunuzu iddia edebilirdi.

İşin ilginç yanı kitap okurları alternatif dünyalar ve hayat öyküleri sayesinde zalim dünyanın sarsılmaz gerçekliğinde delikler açarlar. Bu deliklerden zihin dünyalarına olasılıkları alırlar. Hayal gücü bitmiş bir insan temelde büyülü yetenekleri olmayan bir sihirbaz gibidir. İnsan hayal ettiği sürece yaşar.

kitapci
Görsel: MorBCN | Creative Commons lisansı ile kullanılmıştır.

Peki soruya dönelim, artık basit bir soru olmadığını gördük. Bir insanın kısa bir süre değil ama hayatının kalanını içinde geçirmek istediği bir roman olağanüstü güzellikte yazılmış olmalı değil mi?

Hani hatırlayın Matrix’in şu anahtar sahnesini, haplar uzatılmış birisini içerse uyanacak ve diğerini içerse tavşan yuvasının ne denli derin olduğunu görecek(ne şirin bir benzetme ki Alice Harikalar Dünyasında’nın girişindeki aşağı uçuş ile Neo’nun aniden robotlar tarafından uyutulduğu küvezden uyanıp bir delikten aşağı atılması komik bir benzerlik gösterir)

İşte bu soru gibi. Dünya gerçekliği size ne kadar uygun, hayatta aldığınız rol ve yaşama getirdikleriniz size ne kadar mutluluk veriyor. Yoksa hep huzursuz ve tatminsiz bir yaşamda sahip olamadıklarınızı birer birer ele geçirerek bu hayat denen mucizeyi bonus toplayan Mario tadında mı yaşıyorsunuz?

Soruya yine dönelim. Şu an şunu merak ediyorum. Siz sevgili okurum (sen demek cüretinde bulunmak istemiyorum henüz İngiltere Galler Prensi bana Lord ünvanı vermedi ) evet siz sevgili okurum hangi kitabı seçtiniz. Biliyorum bu yazıyı okumaya başlarken o kitabın adı geldi aklınıza. İdeal bir yaşam. Çok merak ediyorum bu kitabın adı ne? Hangi zamanda geçiyor konusu nasıl türü ne macera mı, polisiye mi, yoksa tatlı sözlerden oluşan harika bir aşk masalı mı?

Cesaret edip düşünün. Şimdi şu anda o kitapta olup şu dünyanın tantanasından kopabilseniz hangi kitabı seçerdiniz?

Son bir şey daha. Kitabın sonunu okudunuz mu? Sağlamcılardan mısınız yoksa sonunu bilmediğiniz bir macerayı yaşayacak kadar cesur musunuz?

Bu yazıyı yazdıktan sonra neden webde aramadığım aklıma geldi. Birileri mutlaka benden önce bir kitap içinde yaşamak için yazmıştır dedim ve böylece yazının aşağıdaki bölümü oluştu.

ŞAŞIRTICI SONUÇLAR
Bir anket yapılmış “Which fictionous universe would you want to live in? / İçinde yaşamak istediğiniz kurgu evren hangisi olurdu?)

hangikitapevreni
Kaynak:http://www.goodreads.com/poll/show/17178-which-fictionous-universe-would-you-want-to-live-in

Sanırım artık sadece gençler ve çocuklar kitap okuyor olmalı ki Harry Potter açık ara önde. Hatta şöyle bir makale de var. Neden Harry Potter kitapları içinde yaşamak istediğini anlatmış. http://bookstove.com/book-talk/five-reasons-why-i-want-to-live-in-a-harry-potter-novel/

Şu sayfada ise yetişkinler anlatmış hangi kitabı neden seçtiklerini…

SİZİN KİTABINIZ HANGİSİ OLURDU? YORUM OLARAK YAZARSANIZ ÖĞRENEBİLİRİM 🙂

STARBUL, Türkiye'de 100 yıllık sürede geçen baş döndürücü bir bilim kurgu roman. Starbul okumak için tıklayın

SİTEMİZE ABONE OLDUNUZ MU?