Makaleyi okumak yerine dinlemek ister misiniz?

 

Hızlı, anlayarak kitap okuma isteğim yıllardır var. Çocukken her gün bir kitap okumayı başarsam bile, ortalama 70 yıllık ömürde, 70×365= 25.550 kitap okuyabileceğimi hesapladım. O sırada çocuk kütüphanesindeki tüm kitapları okumuştum. İçimi üzüntü kapladı. Dünyada milyonlarca müthiş kitap vardı. Üstelik her gün bir kitap okumak çocukken yapabildiğim bir hedefken (kitaplar daha ince, boş zaman da daha çoktu) büyüdükçe, iş, aile derken entellektüel bir insan bile 3000 5000 kitap okuma zenginliğine ulaştığında çok büyük bir yol kat etmiş oluyordu.

Bu yazının video hali aşağıda

Kanala abone olmayı unutmayınız 🙂

Herkes gibi ben de hızlı okumak istedim. Önce sesli olarak hızlı okuma sonra içinden hızlı okuma sonra parmak ve kalem kullanmadan sadece satırı izleyerek giderek hızlandım. Bu okuma hızı arttıkça anlama azalmadı. Okumak; eğer bir göz rahatsızlığınız yoksa kas çalıştırma, zihin çalıştırma, konsantre olma anlamında müthiş bir etkinlik.

Lise yıllarımda hızlı okuma tekniklerini şüpheyle ele aldım. Dakikada yüzlerce, binlerce kelime okumak? Bunu konuştuğum çoğu arkadaşım hatta öğretmen ve büyüklerim de “Öyle okunmaz, insan okuduğunu anlamaz ancak listede bir isim ararken işe yarar” dediler.

Bu beni frenlemedi. Çalışmaya devam ederken ilginç şeyler öğrendim. İnsan gözü dümdüz satır üstünde gitmiyordu. Önce sayfanın kenarlarını saptıyor, satırın kenarlarını buluyor, saniyenin kısa kesrinde kelimeler üstünde ileri geri gidiyor, tekrar ve tekrar aynı kelime görüntülerini tanımlıyor. Gözün işi bitince, iç sesimiz gördüğü her kelimeyi sese dönüştürüyor.

İyi de, insan içinden en fazla hangi hızda konuşabilir? Çok hızlı iç ses konuşması yapabilen insanlar olabilir, muhtemelen zeka düzeylerinin yüksek olması da olası.

Ama onu bir yana bıraktım. Sese dönüştürmeden okumak mümkün mü? Camdan dışarı bakarken her gördüğüm şeyin adını söylemiyorum. Bu bir araba, güneş, bulutlar, ağaç, çocuk vb demiyorum. Yine de ne olduklarını anlıyorum. Böylece kitabın sayfasındaki kelimeleri tanımaya çalıştım.

hizliokuma3 Bu yazının video hali aşağıda Bu yazının video hali aşağıda

Bir yandan da göz egzersizlerini takip ediyordum. Bunlar; yukarıdan aşağıya, tam satır ortasına odaklanıp aşağı kadar inmek, Z harfi şeklinde sayfayı taramak gibi.

Bu şekilde eğitimler teknik okumalarda, web sayfalarında Türkçe ve İngilizce yazacağım yazılar için araştırma yaparken her gün yüzlerce sayfa okuyabilmemi sağladı.
Üzerinde düşünerek içimde pişirdiğim özel roman ve felsefe kitaplarını ise sese dönüştürmeyi ve daha düşük hızı kabul ettim.

Bu girişten sonra size çeşitli uygulama ve linkler vermek istiyorum.

Lütfen bu sayfaya ve ismime referans vererek dostlarınızla paylaşınız.

hizliokuma2 Bu yazının video hali aşağıda Bu yazının video hali aşağıda

HIZLI OKUMA ALIŞTIRMALARI – HARİKA BİR SİTE!

https://www.m5bilisim.com/tr/hizli-okuma/

İKİNCİ HARİKA SİTE

https://hizliokuruz.com/

SPREEDER

www.Spreeder.com 

SPEEDREADER

https://play.google.com/store/apps/details?id=dirin.speedreader&hl=tr&gl=tr

READER PRO

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.Store.ReaderPro&hl=tr&gl=tr

OUTREAD

https://outreadapp.com/

READQUICK

http://readquickapp.com/

ACCELERATOR

https://acceleratorapp.com/

REEDDY

https://play.google.com/store/apps/details?id=azagroup.reedy&hl=tr

Bütün hızlı okuma Android uygulamaları

https://play.google.com/store/search?q=h%C4%B1zl%C4%B1%20okuma&c=apps&hl=tr

UDEMY HIZLI OKUMA KURSLARI

https://www.udemy.com/courses/search/?src=ukw&q=h%C4%B1zl%C4%B1+okuma

Fotoğraflar: www.freepik.com

 

STARBUL

İstanbul'un geleceğinde müthiş bir polisiye, bilim kurgu maceraya katılmaya hazır mısınız?


Starbul'u satın almak için tıklayın


Beyinlere implant çip yerleştirildiğinde yaşam nasıl olacak? İnsanlara kendi iç sesleri kadar yakın olan “Fısıltı” adlı yapay zekâ neler yapabilmemizi sağlayacak?
Yaşanan her şeyin deneyim olarak yüklendiği yeni sosyal medya “Humanetey”, nasıl bağlar kurmamızı sağlayacak?

Zeynep, yüzyılın sonundaki dünyada, bugünkünden çok farklı bir İstanbul’da yaşayan genç bir annedir. Beklenmedik bir kazayla hayatı paramparça olur. Suçluları aramak için çıktığı yolda, karşılaştığı sıra dışı insanları ve olayları çözdükçe büyük bir bulmacanın içinde olduğunu fark eder.

* İstanbul’un son taksi şoförü
* Dünyayı Yöneten Yapay Zeka
* “İstanbul Yüz Bin Drone Savaşı” kahramanı Yüzbaşı
* Ölümün ötesini gören ressam
* Mesih’i arayan hacker
* Sosyal medya fenomeni ünlü bir dalgıç
* Robotların camisinden bir imam
* Yükseltilmiş İnsanlar
* Son İnsan Başkan
* Geleceği şekillendiren bilim insanı ve
* Binbir yüzlü katil...

İstanbul’un dev gökdelenlerinde, su ve yer altı kentlerinde, Serbest Bölge’de yol alın. Tümünün yaşamlarını bağlayan yüzyıllık olay örgüsünde, nefes kesen, dozu adım adım yükselen STARBUL macerasına katılın.

Starbul Kitabın Resmi Sitesi:
www.starbul.com

Süleyman Sönmez


Detaylı bilgi:
https://www.gunesintamicinde.com/starbul-yildiz-zeka-romanim-basildi/

YORUMUNUZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız