Bilim ve TeknolojiEğlenceFotoğraf

Tırtıldan Kelebeğe – 3

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

(Serinin birinci yazısı için tıklayın. Serinin ikinci yazısı için tıklayın)

Evet bayağıdır yazmadık. Bizim keratalar ejderha kadar oldu 🙂 Hatırlatalım. Evde ipek böceği besliyoruz. Önce 5 taneydiler biri mefta oldu. Kaldı 4. Sonra bunları dut yaprağı ile besledik, besledik, halen besliyoruz. Neredeyse 1 ay oldu. Gözlerinin içine bakıyoruz. Kutularını sallıyoruz. Yok. Kelebek olmaya niyetleri yok. Ekmek elden su gölden “Tırtılız abi biz” şarkısını söylüyorlar.


Öğrendiğim bir iki numara. Bir dala tutunmadan rahat edemiyorlar. Yaprakları küçükse daha iyi oluyor. Aynı ağacın yaprağını tanıyor ve seviyorlar. İlaçlı bir ağaçtan aldığımız yaprak nedeniyle az daha ölüyorlardı. Yemeyip karınlarını tuta tuta yuvarlanınca anladık, deliye döndük gidiyordu yavrucaklar 🙂 Bilmediğin ağacın yaprağı verilir mi?

Aha bir de aktörümüz veya aktristimiz var artık bilemiyorum. Ne zaman eşim fotoğrafını çekmek istese, inanamazsınız ayağa kalkıyor. Ön ayaklarını kaldırıp canavar kurt pozu veriyor korkunç bir şekilde. Dışarı çıkacakmış gibi yapıyor kutudan. Görseniz ölürsünüz. Hayvan fotoğraf makinesini biliyor nasıl oluyor anlayamadık. (canavartirtil1 isimli foto)

* Bir diğer ilginç olay yaprağı kurutmayacak bir tarzda yiyorlar. Kafaları gövdelerine göre çok küçük bir makine gibi düzenli şekilde kenarlardan yiyorlar. Dışkıları ise gördüğüm en estetik dışkı. Resmen fabrikadan çıkmış paketlenmiş gübre gibi. Minicik siyah noktalar. Ne teknoloji be!

Bakalım ne zaman koza örecekler. Çok heyecanlı. Videoya bile aldım yakın çekimde.

CANAVAR TIRTIL (!)

canavartirtil1 (Serinin birinci yazısı için tıklayın. Serinin ikinci yazısı için tıklayın) (Serinin birinci yazısı için tıklayın. Serinin ikinci yazısı için tıklayın)

tirtil3 (Serinin birinci yazısı için tıklayın. Serinin ikinci yazısı için tıklayın) (Serinin birinci yazısı için tıklayın. Serinin ikinci yazısı için tıklayın)

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler
STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl. STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl.

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

5 Yorum

  1. Ben de dün beslemeye başladım aldığımda 10 tane koza vardı, sabah kalktığımda 12 tane olmuşlardı. Şimdi bir tanesi de koza örer, gözümün önünde. Çok hızlılar. sizin canavar tırtıllardan bizde de var. En büyükleri biz gelince hemen ön ayaklarını kaldırır, çok güzeller gözümün önünde büyürler……… Kıbrıs

  2. Ya bence hiç tatlı deiller ayrıca cok korkkunc ve bana birazda iğrenç gelio valla evde beslemek büyük cesaret doğrusu: D

  3. Bence hiç iğrenç değiller. Evde 4 tane var onların 3 tanesi koza sardı. Kozalarını kaynatacağım, ipeklerini alacağım, kozasındaki böcek tohumları çıkarsa sayısını bilmiyorum çok böcek olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı