Makaleyi okumak yerine dinlemek ister misiniz?

 

Serinin ilk yazısını okumak için tıklayınız.

İPEĞE HAYIR!

Ne acı. Minik tırtıllarım biliyorsunuz ipek böceği olarak koza örecekler ve kelebek olup içinden çıkacaklar. Keratalar nasıl yiyorlar. Bir sürü şey öğrendim sayelerinde.

1) Bunlar taze dut yaprağı yiyor. Dolayısıyla, bulduğunuz dut yapraklarını üçerli paketler halinde jelatinleyip buzdolabına koyar, sonra çıkarıp ısınmasını bekler ve tırtıllarınıza sunarsınız. Her gün dut yaprağı bulmak ve taze tutmak zor.

2) Bir yaprağın üstündeyken resmen yapışıyorlar. Sakın zorlamayın. Ayağını bacağını koparmayın 🙂 Eski yaprağı yenisinin üstüne koyun. Kendileri geçiyor. Ağızlarının tadını biliyorlar. Bir de ikinci yaprağa geçene dek arkalarında beyaz ince ve sağlam bir ipek salgılıyorlar düşmemek için. Yeni yaprağı beğenirlerse eskisinden ayrılıyorlar.

3) İpek böceği yapmak için bu zavallılar besleniyormuş. Kelebek olmak için koza örünce, canlı canlı kaynar suya atıp haşlanıyorlarmış !!! İçinde öldüklerinde kozayı bir yerinden açıp, ipi makinelerle döndürerek çıkarıyorlarmış. Ancak ipek böceği kozadan kendisi çıkarsa, bozuluyormuş koza ve iplik elde edilemiyormuş.

Bence vahşet. Binlerce koza kaynar suda. Biz nasıl bir türüz yeryüzünde? Bizden korkuncu var mı ki dünyada?

Serinin ilk yazısını okumak için tıklayınız. Tırtıldan Kelebeğe 2

Serinin ilk yazısını okumak için tıklayınız. Tırtıldan Kelebeğe 2

STARBUL, Türkiye'de 100 yıllık sürede geçen baş döndürücü bir bilim kurgu roman. Starbul romanı okumak için tıklayın

SİTEMİZE ABONE OLDUNUZ MU?