Can, bir nefesle başlar, sudan havaya başlar, doğarak haykırarak başlar. Can bir nefesle gider. Can nefesle tazelenir. Hangi element bu denli sayılı, bu denli sık alınır?

Derler ki her canlının sayılıdır yeryüzünde nefesi. Bunu duyan bilgeler öğrenmişler, en derinden, en canlı soluk almayı, ömürleri uzatanın soluk sayısı değil, her solukta alınan can olduğunu bilerek.

Pranayama denilen özel yoga nefesleri, sufi nefesleri, savaş sanatları nefesleri, dalgıç nefesleri, pilot nefesleri, astronot nefesleri, şarkıcı nefesleri, asker nefesleri, heyecanlı nefesler, hasta nefesler, yumuşak nefesler… Bin bir çeşit nefes var dünyada. Her an yaşadığımızı farketmiyoruz. Ama canlı makinemiz her an yaşatılıyor. Besleniyor.

Soluk kalitesini arttırmak demek ilk bir kaç dakikada psikolojik sistemi sakinleştirmek, canlandırmak sonra bağışıklık sistemini güçlendirmek daha üst seviye bir bilince geçmek anlamını da taşıyor. Bu yüzden öfke / kaygı / stress yönetim programlarında ilk öğretilen şeylerden biri 10’a kadar sayarak düzenli nefes alıp verme.

Burundan nefes alıp vermek. İki burun deliğinin de açık olması. Ciğerlerden çok diyaframın kullanılması hep anahtar sözcükler.
Eğer düzgün nefes almayı öğrenirseniz aldığınız tek şeyin oksijen olmadığını farkedeceksiniz. Can soluklarda gizlidir. Belki görebilirsiniz.
EPOSTA ABONELİĞİ İÇİN

Aşağıdaki formda e-posta adresinizi yazın, gelen e-postaya onay verin.


https://suleymansonmez.substack.com/
E-posta aboneliği için e-posta adresinizi eklemeniz, aşağıdaki konuları anlayıp izin verdiğiniz anlamına gelir.
Lütfen okuyunuz. Temel olarak, siteden (Güneşin Tam İçinde) ve yazardan (Süleyman Sönmez) e-posta bülten almaya izin vermek anlamını taşır. Bu iznin temeli: okunacak yazılar, izlenecek videolar, dinlenecek podcastlar, fotoğraflar, tanıtılacak ürün, kitap, site, uygulama, yapay zeka, eğitim, gezi, teknoloji, anket gibi içerikler ve kampanyalar olabilir. Bültenin içeriğinde, bülten sponsorunun ürün ve hizmetine ait bilgi, link ve banner yer alabilir. Bülten e-posta sistemi substack isimli dünyaca çok bilinen, güvenilir e-posta sistemi tarafından gönderilir. E-postalar yeni bir e-posta dağıtım sistemine geçmek dışında üçüncü şahıs ve şirketlerle paylaşılmaz. İşleyiş gereği yurtiçi ve yurtdışındaki server sistemlerinden hizmet verilebilir. Spam gönderilmez. İstediğiniz noktada, tek adımla her e-postanın en altındaki "Unsubscribe" seçilerek üyelikten çıkılır ve siz tekrar e-posta abonelik formuyla veya bülten sayfasında üye olana dek yeni e-posta almazsınız. İlginiz için teşekkür ederiz.


1 Yorum

  1. Merhaba;
    Türkçe giderse geriye ne kalır? Bu toplumun bir numaralı yarasına parmak basmışsınız… Ne olur birbirimize kenetlenelim. Çünkü bu uğurda yapılacak çalışmaların ve en üst düzeyde gösterilecek duyarlılığın, sınırda vatanı bekleyen Mehmetçik kadar değeri olduğu muhakkaktır. Fatsa Kıvılcım Tiyatrosu’nun kurucusuyum… Kurulur kurulmaz sahneye koyduğumuz ilk oyunumuz “Türkçem Eyvah!” olmuştur. Eğer dil kaybolmuş veya hasar görmüşse bırakın kültür-sanatla uğraşmayı, umutlarınızı yitirirsiniz. Ne demiş şair: “Türkçem benim ses bayrağım… Annemin sütü…” (Oyundan alıntı) Başka söze gerek var mı? Her sektöre ve her ilgi alanına göre yeni bir dil mi icat edeceğiz? Konumuz dilse ben varım… Hata yaparsam lütfen beni de uyarın… Teşekkürler…

SİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız