Mistik

Soluğun Sırrı / Bir Nefes Bir Dem

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Can, bir nefesle başlar, sudan havaya başlar, doğarak haykırarak başlar. Can bir nefesle gider. Can nefesle tazelenir. Hangi element bu denli sayılı, bu denli sık alınır?

Derler ki her canlının sayılıdır yeryüzünde nefesi. Bunu duyan bilgeler öğrenmişler, en derinden, en canlı soluk almayı, ömürleri uzatanın soluk sayısı değil, her solukta alınan can olduğunu bilerek.

Pranayama denilen özel yoga nefesleri, sufi nefesleri, savaş sanatları nefesleri, dalgıç nefesleri, pilot nefesleri, astronot nefesleri, şarkıcı nefesleri, asker nefesleri, heyecanlı nefesler, hasta nefesler, yumuşak nefesler… Bin bir çeşit nefes var dünyada. Her an yaşadığımızı farketmiyoruz. Ama canlı makinemiz her an yaşatılıyor. Besleniyor.

Soluk kalitesini arttırmak demek ilk bir kaç dakikada psikolojik sistemi sakinleştirmek, canlandırmak sonra bağışıklık sistemini güçlendirmek daha üst seviye bir bilince geçmek anlamını da taşıyor. Bu yüzden öfke / kaygı / stress yönetim programlarında ilk öğretilen şeylerden biri 10’a kadar sayarak düzenli nefes alıp verme.

Burundan nefes alıp vermek. İki burun deliğinin de açık olması. Ciğerlerden çok diyaframın kullanılması hep anahtar sözcükler.
Eğer düzgün nefes almayı öğrenirseniz aldığınız tek şeyin oksijen olmadığını farkedeceksiniz. Can soluklarda gizlidir. Belki görebilirsiniz.

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler
STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl. STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl.

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

Bir Yorum

  1. Merhaba;
    Türkçe giderse geriye ne kalır? Bu toplumun bir numaralı yarasına parmak basmışsınız… Ne olur birbirimize kenetlenelim. Çünkü bu uğurda yapılacak çalışmaların ve en üst düzeyde gösterilecek duyarlılığın, sınırda vatanı bekleyen Mehmetçik kadar değeri olduğu muhakkaktır. Fatsa Kıvılcım Tiyatrosu’nun kurucusuyum… Kurulur kurulmaz sahneye koyduğumuz ilk oyunumuz “Türkçem Eyvah!” olmuştur. Eğer dil kaybolmuş veya hasar görmüşse bırakın kültür-sanatla uğraşmayı, umutlarınızı yitirirsiniz. Ne demiş şair: “Türkçem benim ses bayrağım… Annemin sütü…” (Oyundan alıntı) Başka söze gerek var mı? Her sektöre ve her ilgi alanına göre yeni bir dil mi icat edeceğiz? Konumuz dilse ben varım… Hata yaparsam lütfen beni de uyarın… Teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı