Siemens’ten Taşınabilir Ultrason Cihazı | Acuson P10

Sanırım tıbbın en önemli kısmı teşhis. Teşhisin temelinde de, doktorun tecrübesi kadar, başvurduğu analiz, test yöntemleri ve organların, kemiklerin iç yapısını gösteren röntgenden, Ultrasona ve MR’a uzanan yelpaze var. Acil durumlarda pek çok işe yarayan ultrasonu (İngilizce Ultrasound – yüksek ses dalgası) çoğu kişi, bebeklerinin görüntülenmesinde keşfeder. Bebeğin cinsiyeti, organlarının sağlıklı olup olmadığı, normal gelişip gelişmediği gibi pek çok evhamın üstesinden ultrason gelir. Ultrasonun ne denli pratik bir buluş olduğunu biliriz. İçinde sıvı olan herşeyin yapısını gönderdiği frekanslarla görüntü haline getirir. Temelde küçük çaplı bir radar – yoksa sonar mı demeli? 🙂 – gibi iş görür.

siemensultrason.jpg

Peki yazının konusu olan Siemens’in ultrasonu nedir? Basitçe, bir odaya bağlı olan bu ultrasonun, steteskop gibi taşınır olması afet, savaş gibi hallerde ve fakir bölgelerde gezici hastanelerle hizmet verilebilmesi demek.

Ancak işin, hemen farkedeceğiniz gibi olağanüstü korkunç bir kullanım tehlikesi de var. Düşündüğünüz gibi negatif cinsiyet ayrımcılığı. Basında, Çin ve Hindistan gibi nüfus sıkıntısı olan yerlerde, gezici ebelerin ailelere erkek çocuk garantilemek üzere kız çocuklarına yönelik, gizli kürtaj yaptıklarını okuyoruz. Düşünün, elde böylesine pratik bir cihazla, bu olay ne denli kolaylaşacak? Bundan 20 yıl sonra neler olacak? Daha şimdiden Hindistan’da kız kaçıran çetelerden, bilmem kaç dharmi başlık paralarından, Çin’de olası evlenme çağı krizinden ve Uzakdoğu ülkeleri arasındaki yoğun yabancı gelin trafiğinden bahsediliyor.

Yani her şeygibi insan ne yaparsa benliğinin karanlık gecesinde gölgeleniyor. Bir de ultrasonun kolay kullanımının, aşırı kullanıma yol açmasının, beden üzerinde olası olumsuz etkiyi arttırıp arttırmadığı düşünülmesi gerekli bir konu. Çocuklarda hiperaktivite vakalarının artışında anne karnındayken gelişim halindeki beyinlerinin çok fazla ultrasona maruz kaldığını öne süren bilimadamları da olmuştu.

Bu tıpkı görsel bir steteskop kullanmaya benziyor. Dr. Kimura

Düşünelim tartışalım ama çok değerli bir buluş olduğu ortada.

Örneğin kadınlarındaki meme kanserinin sinsi gelişim ve sıklığı düşünülürse kaç kadının hayatını kurtaracak ne denli büyük bir lütuf değil mi? Nispeten bu hizmetlere ulaşamayan köylerimizden başlayarak tarama faaliyetleri bence şimdiden Sağlık Bakanlığı tarafından büyük çapta planlanmalı. (Bazı kampanyalar yapıldığını biliyorum. Ama yeterli olduğuna inanmıyorum)

Kadınlar mamografi (erken meme kanseri teşhisi) için biyopsi metotundan daha başarılı olacak diğer bir buluşta yine gelişmiş Siemens ultrasonlarından geliyor. Bu yeni haberi ve bununla ilgili videoyu da buraya ekliyorum.

A revolutionary new imaging technology is expected to help physicians better classify breast lesions. Elasticity imaging is an ultrasound technique recently cleared by the FDA that allows doctors to measure the stiffness of tissue, relative to surrounding areas. This new technique may significantly reduce the need for biopsies. In fact, the American Cancer Society confirms only 20 percent of biopsies turn up positive for cancer.

In a recent elasticity imaging study, doctors studied 166 suspected breast tumors in 99 women scheduled for biopsies. The lesions were measured using both the standard ultrasound technique and elasticity ultrasound. The results showed that elasticity imaging correctly identified all 17 malignant lesions and 105 of 106 benign lesions.

Additional studies on elasticity imaging are currently underway. Doctors say thanks to this new technology the number of biopsies being performed may be reduced by 50 to 70%, greatly relieving patients of the stress and trauma of enduring invasive and unnecessary procedures.
Produced for Siemens.
http://www.youtube.com/watch?v=RL9hNrEOaJQ

Kaynakça:

http://www.medical.siemens.com/webapp/wcs/stores/servlet/CategoryDisplay~q_catalogId~e_-11~a_categoryId~e_1009058~a_catTree~e_100011,1008614,1009058~a_langId~e_-11~a_storeId~e_10001.htm

http://www.medgadget.com/archives/2007/06/acuson_p10_an_ultrasound_system_that_fits_in_a_pocket.html

http://www.engadget.com/2007/06/26/siemens-unveils-the-p10-handheld-ultrasound-machine/

Ultrason nedir?
http://tr.wikipedia.org/wiki/Ultrason

http://www.siemens.com/index.jsp?sdc_p=c186fi1281223l7mno1437558ps2t4uz3&sdc_sid=17642156055&

Detaylı bilgi:
http://www.medical.siemens.com/siemens/en_INT/gg_us_FBAs/files/misc_downloads/MSJuly07_P10.pdf

PAYLAŞ: