Scott Kelby, çok sevdiğim bir yazardır. Nefis bir üslupla öyle ballandıra ballandıra anlatır ki hem fotoğrafçı hem Photoshopçu olasınız gelir.

scottkelbyphotoshop.jpg

Bir çok Photoshop kitabı aldım. Üstelik ucuz şeyler de değiller. Ve anneannenizin ayağına düşürürseniz, kadından hiç bir zaman duyamayacağınız eşsiz kültür sözcükleri duyabileceğiniz (!) kadar kalın kitaplardır. Başınızı kaşıya kaşıya bir bölüm okur, sonra karıştırır ve en sonunda kütüphanenizin bir rafını çökertmesi için kaldırırsınız.

Ancak sözkonusu kitap Scott Kelby’nin yazdığı ise bir gariplik olduğunu sezeceksiniz. Aşk, duygular, espriler ve garip film isimleri ile dolu kitap alır sürükler sizi.

Teknik açıdan baktığımızda ise çok ciddi bir şekilde anlatmalıyız. Aynı zamanda bir fotoğrafçı olan Scott Kelby bir konuyu anlatırken gerçekten müthiş pratik ve gerekli olandan başlar. Çok detaylı anlatımı yanlış anlamaya olanak vermez. Renkli kuşe baskı fotoğraflar üzerinde yapılan işlemleri kolayca takip edebiliriz.

Kitabın içindekilere bakacak olursak, fotoğrafın çekildiği andan itibaren bilgisayara aktarılmasıyla başlar. Renk Yönetimi, RAW formatında fotoğraflarla çalışmak, fotoğrafları yeniden boyutlandırmak, kötü çekilmiş bir fotoğrafı düzenlemek, Adobe Bridge, Renkli fotoğrafları en doygun şekilde siyah beyaz yapmak, fotoğraflardaki dijital parazitleri (grain) düzeltmek, fazla flaşı telafi etmek, istenmeyen nesneleri ortadan kaldırmak, portre fotoğraflarının rötüşlanması, panoramik foto oluşturmak, gözleri parlatmak, dişleri parlatmak, sivilceleri gerçekçi yoketmek, fazla gölgeleri kaldırmak, baskı almak…

Yazmaktan elim yoruldu ama kitaptaki konular bitmedi. Gerçekten elime aldığıma en çok sevindiğim ve okurken en çok eğlendiğim Photoshop kitabı. Zaten dünyaca ünlü olan Scott, bence bir teknoloji yazarı nasıl olunur, çok iyi gösteriyor. Bir konuyu çok iyi bilsede dünyada o işi en iyi bilen kişiye gidiyor ve “Bir de sen anlat” diyor. Ondan sonra yazıyor. Bizdeki “Herşeyi ben bilirim” yaklaşımından bayağı farklı değil mi?

http://www.medyasoft.com.tr/Book.aspx?Id=2

Scott Kelby Resmi Sitesi:
http://www.scottkelby.com/

Online satın almak için:
http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=211652&productid=kmacromedia19

TAKİP İÇİN : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | Instagram3 YORUMLAR

  1. Photoshop kitapları arasında en kolay anlatım diline sahip kişidir Kelby, 45’imde inatla öğrenmekten kaçındığım Photoshop programını bana sevdirdi ki, kılın tekiyimdir. Okuyucu ile kitabı arasında kurdurduğu ilişki, bir çok iyi yazarın beceremediklerindendir.
    Bu sayfayı Kelby için açmanız son derece hakkaniyetlidir.. Tebrikler..

    Sevgiler

  2. Kitaplarında sizinle arkadaşmış gibi karşılıklı konuştuğunu anlayacağınız, nadir ve kıymetli yazarlardandır Scott Kelby…

SİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.