z_ARŞİV YAZILAR

Oasis ODF Open Document Format / Açık Döküman Formatı

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Bir belgeyi karşı tarafa yollarken belgenin oluşturulduğu dosyanın o kişide olduğunu varsayarız. Ya o kişide Excel yoksa, ücretsiz Excel viewer ile görmesi sağlanabilir. Ancak çare değil tabii ki. Böylece Açık kaynak kodlu yazılımcılığın getirdiği bir harikaya, Oasis firmasının tanımladığı ODF – Open Document Format‘a geliyoruz.

Bu dosya tipi içeriği değiştirmiyor. Siz yine Excel, Word ve Powerpoint benzeri programlar kullanıyorsunuz ama artık gönderdiğiniz belge pek çok sistem ve program tarafından açılabiliyor. Ayrıca Microsoft Offiice kullanmayan sistemler içinde kullanılabilir oluyor. Yakında bu formatın tüm AB ülkelerinde standart yazışma formatı olması bekleniyor. Resmi gazetede 2003/48 sayılı Başbakanlık genelgesi ile artık belge ve yazışmaların güvenilirliği doğrulanabilir bir formatta olması şartı getirilmiş.

http://en.wikipedia.org/wiki/OpenDocument
http://www.oasis-open.org/committees/tc_home.php?wg_abbrev=office
http://www.bilgitoplumu.gov.tr/mevzuat/2003_48_eDTr.pdf

Youtube Kanalım

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı