Gelin size komik ama acıklı bir şey anlatayım. Bir grup  fotoğrafımı harika kalibre edilmiş ekranımda Photoshop ile ayarladım.

Işık, renk, leveller, curveler vs. tonla ayar yamıştım.

Sonra gittim, verdim baskıya bir fotoğrafçıya. Tüm resimler çok koyu geldi. Ama fotoğraflar güney bölgelerde çekilmiş güneş öyle yoğun ki, adam resimlerin koyu çıktığını kabul etmiyor.

Diyor ki “Biz kalibre ettik ekranımızı.”

“Nasıl yaptınız?” diyorum.

“Şimdi şöyle” diyor. “Ekranın yanına koyuyoruz çıktıyı aynısı olana dek ışığı renkleri ayarlıyoruz.”

Şaşkınlıkla bakakaldım bu üstün buluşa. Koca dünya bunu nasıl da akıl edememiş. 🙂

Sadece kendilerinde geçerli kalibrasyon. Boşa o kadar standart, metot.

İşin doğrusu şu arkadaşlar:

Her ekranın ışığı, renk doygunluğu, üretimden ve bulunduğunuz ortam ışıklarından hatta günün saatlerinden kaynaklanan nedenlerden farklı olur.

Aynı sebeplerden çıktılarda bir türlü birbirini tutmaz. Monitörler ve renkler Pantone kataloglardaki renkler gibi kalibre edilir. Ayrıca biraz sonra vereceğim linkler gibi yazılımlar kullanılır. Adobe Gamma gibi. Bunları bilmeden dükkan açılmaz. Bu işler yapılmaz.

Not : Renk Profilleri ICC Profile da ayrı bir mevzu orada da yaralarım var. Ah Ah. 🙂

http://www.lagom.nl/lcd-test/

https://www.calibrize.com/

http://www.epaperpress.com/monitorcal/
EPOSTA ABONELİĞİ İÇİN

Aşağıdaki formda e-posta adresinizi yazın, gelen e-postaya onay verin.


https://suleymansonmez.substack.com/
E-posta aboneliği için e-posta adresinizi eklemeniz, aşağıdaki konuları anlayıp izin verdiğiniz anlamına gelir.
Lütfen okuyunuz. Temel olarak, siteden (Güneşin Tam İçinde) ve yazardan (Süleyman Sönmez) e-posta bülten almaya izin vermek anlamını taşır. Bu iznin temeli: okunacak yazılar, izlenecek videolar, dinlenecek podcastlar, fotoğraflar, tanıtılacak ürün, kitap, site, uygulama, yapay zeka, eğitim, gezi, teknoloji, anket gibi içerikler ve kampanyalar olabilir. Bültenin içeriğinde, bülten sponsorunun ürün ve hizmetine ait bilgi, link ve banner yer alabilir. Bülten e-posta sistemi substack isimli dünyaca çok bilinen, güvenilir e-posta sistemi tarafından gönderilir. E-postalar yeni bir e-posta dağıtım sistemine geçmek dışında üçüncü şahıs ve şirketlerle paylaşılmaz. İşleyiş gereği yurtiçi ve yurtdışındaki server sistemlerinden hizmet verilebilir. Spam gönderilmez. İstediğiniz noktada, tek adımla her e-postanın en altındaki "Unsubscribe" seçilerek üyelikten çıkılır ve siz tekrar e-posta abonelik formuyla veya bülten sayfasında üye olana dek yeni e-posta almazsınız. İlginiz için teşekkür ederiz.


1 Yorum

  1. Selamlar, kalibrasyon benimde başımı çok ağrıtıyor, çalışmalarım için overclock edilmiş toshiba a300 laptob’ımı kullanıyorum. Yaptığım çalışmalar hem digital hemde matbaa baskısında gamma değeri olduğundan fazla koyu çıkıyor.
    Bu işlemi kendim yapmak yerine profesyonel bir firmaya yaptırmak istiyorum fakat böyle bir firma bulamadım.Sizin bildiğiniz ve önerebileceğiniz bir firma varmı ?

SİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız