Monitör Kalibrasyonu

Gelin size komik ama acıklı bir şey anlatayım. Bir grup dijital fotoğrafımı harika kalibre edilmiş monitorimde Photoshop ile ayarladım.

Işık, renk, leveller, curveler vs. Sonra gittim, verdim baskıya bir fotoğrafçıya. Tüm resimler koyu geldi. Ama fotoğraflar güney bölgelerde çekilmiş güneş öyle yoğun ki, adam resimlerin koyu çıktığını kabul etmiyor. Diyor ki “Biz kalibre ettik ekranımızı.”  “Nasıl yaptınız?” diyorum. “Şimdi şöyle” diyor. “Ekranın yanına koyuyoruz çıktıyı aynısı olana dek ışığı renkleri ayarlıyoruz.” Hayranlıkla bakakaldım bu üstün buluşa. Koca dünya bunu nasıl da akıl edememiş. 🙂 Sadece kendilerinde geçerli kalibrasyon. Boşa o kadar standart, metot.

İşin doğrusu şu arkadaşlar, her ekranın ışığı, renk doygunluğu, üretimden ve bulunduğunuz ortam ışıklarından hatta günün saatlerinden kaynaklanan nedenlerden farklı olur. Aynı sebeplerden çıktılarda bir türlü birbirini tutmaz. Monitörler ve renkler Pantone kataloglardaki renkler gibi kalibre edilir. Ayrıca biraz sonra vereceğim linkler gibi yazılımlar kullanılır. Adobe Gamma gibi. Bunları bilmeden dükkan açılmaz. Bu işler yapılmaz.

Not : Renk Profilleri ICC Profile da ayrı bir mevzu orada da yaralarım var. Ah Ah. 🙂

http://www.easyrgb.com/calibrate.php
http://www.epaperpress.com/monitorcal/

Monitör Kalibrasyonu” için bir yorum

  1. Selamlar, kalibrasyon benimde başımı çok ağrıtıyor, çalışmalarım için overclock edilmiş toshiba a300 laptob’ımı kullanıyorum. Yaptığım çalışmalar hem digital hemde matbaa baskısında gamma değeri olduğundan fazla koyu çıkıyor.
    Bu işlemi kendim yapmak yerine profesyonel bir firmaya yaptırmak istiyorum fakat böyle bir firma bulamadım.Sizin bildiğiniz ve önerebileceğiniz bir firma varmı ?

Bir cevap yazın