EğitimSosyal Yardım

Köy Öğretmenleri

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Ülkemizin eğitim seferberliğinde ilk iş köy öğretmenlerinin desteklenmesi ve Doğu ve Güneydoğu Anadolu okulları’nın güçlendirilmesi desem sanırım çoğunuz katılırsınız.

koyogretmenleri Ülkemizin eğitim seferberliğinde ilk iş köy öğretmenlerinin desteklenmesi ve Doğu ve Güneydoğu Anadolu okulları'nın güçlendirilmesi desem sanırım çoğunuz katılırsınız. Ülkemizin eğitim seferberliğinde ilk iş köy öğretmenlerinin desteklenmesi ve Doğu ve Güneydoğu Anadolu okulları'nın güçlendirilmesi desem sanırım çoğunuz katılırsınız.

Yıllardır filmlerde izleriz. İçimizde köy okullarından yetişmiş olanlar da sıkıntıları ve yoklukları gayet iyi bilir. Ancak ne tuhaftır ki ülke gündemleri anlamsız yüzlerce haberle kaynarken kalıcı çözümler bir türlü yerine ulaşmaz. Aydınlık güçlü ülkemizin gücü ve sosyal devlet ilkesi tam anlamıyla hissedilsin isteriz.

Doğuda görev yapan öğretmeni pek çok zorluk bekler. Yeri geldiğinde idareci olur, yeri geldiğinde hizmetli, yeri geldiğinde 1. sınıftan 5. sınıfa aynı anda ders veren birleştirilmiş sınıf eğitimcisi.

Kışın kilometrelerce uzaktan okuma, adam olma için yürüyüp gelen çocuklara hep cesaret vermek zorundadır. Tarlada bağda iş olunca gelemeyen öğrenciyi toplamak, kız öğrencileri evlerinden okula gelmeleri için aileleri ikna etmek, tüm bunları yaparken okulunu onarmak, boyamak, sobasına kömür veya tezek atmak. Kısacası insanüstü olması gerekir.

Gerçekten edebi açıdan bir anlatım yapmayacağım. Köylerde yaşayan akrabalarım var. Bu sıkıntıları kendi gözlerimle de gördüm. Güzel olan bir şey var ki Türk insanının yerine gittiğini gördüğü yardım projelerine desteği tam oluyor. Bunun birinci şartı da bence para yardımı toplanmaması. Çünkü para yardımı sürekli sıkıntı demek.

Bu güzel prensip doğrultusunda kurulmuş bir web sitesi var.
Köy öğretmenleri sitesi. Köylerde görev alan meslekdaşlarım ihtiyaçlarını, durumlarını ve okulun iletişim bilgilerini yazıyor ve yardım etmek isteyen hayırsever vatandaşlar da bu malzemeyi yolluyor.

Sanırım projenin önemi insandan insana yardım olmasında. Site aracılık etmiyor. Kendisi birşey almıyor. Dolayısıyla gerçekten çok güzel bir model oluyor.

Site:
http://www.koyogretmeni.com/

Online kitap satışı yapan sitelerde 3-5 YTL lik bir sürü çocuk kitabı var. Hikaye kitapları, eğlenceli öyküler ve az bir parayla alınabilecek koliler dolusu kitap ısmarlanabilir.  İçinizde yardımın ateşi yanıyorsa girip bir bakın sevgili okurlarım.

Kaynakça:
Köy Okullarına stajyer öğretmenlerin bakışı
http://web.inonu.edu.tr/~ikram/birlesik_sinif_2004.htm
Kerpiç evlerden okul yapmak ve yazıdaki görsel
http://www.batmanpostasigazetesi.com/news_detail.php?id=4212

Youtube Kanalım

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

2 Yorum

  1. Evet, Süleyman Hocam çok önemli bir konuya temas etmişsiniz. Bir gün otobüste yanıma Van’ın bir köyündeki öğretmen denk gelmişti. Bayağı sohbet etti, maceralarını anlattı.

    Yani o ortamda (elektrik yok, su yok, bina harabe, ısınma problemi var) çocukların nasıl çalışmasını bekleyebiliriz ki? Elinde tüm imkanlar olan öğrenciler zor çalışıyor.

    Köydeki öğretmenler, gerçekten büyük işler yapıyor.

  2. Bence de köy öğretmenleri çok büyük işler başarıyor, onlara şimdiden büyük sabır ve kolaylık diliyorum =)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı