Köy Öğretmenleri

Makaleyi okumak yerine dinlemek ister misiniz?

 

Ülkemizin eğitim seferberliğinde ilk iş köy öğretmenlerinin desteklenmesi ve Doğu ve Güneydoğu Anadolu okulları’nın güçlendirilmesi desem sanırım çoğunuz katılırsınız.Yıllardır filmlerde izleriz. İçimizde köy okullarından yetişmiş olanlar da sıkıntıları ve yoklukları gayet iyi bilir. Ancak ne tuhaftır ki ülke gündemleri anlamsız yüzlerce haberle kaynarken kalıcı çözümler bir türlü yerine ulaşmaz. Aydınlık güçlü ülkemizin gücü ve sosyal devlet ilkesi tam anlamıyla hissedilsin isteriz.

Doğuda görev yapan öğretmeni pek çok zorluk bekler. Yeri geldiğinde idareci olur, yeri geldiğinde hizmetli, yeri geldiğinde 1. sınıftan 5. sınıfa aynı anda ders veren birleştirilmiş sınıf eğitimcisi.

Kışın kilometrelerce uzaktan okuma, adam olma için yürüyüp gelen çocuklara hep cesaret vermek zorundadır. Tarlada bağda iş olunca gelemeyen öğrenciyi toplamak, kız öğrencileri evlerinden okula gelmeleri için aileleri ikna etmek, tüm bunları yaparken okulunu onarmak, boyamak, sobasına kömür veya tezek atmak. Kısacası insanüstü olması gerekir.

Gerçekten edebi açıdan bir anlatım yapmayacağım. Köylerde yaşayan akrabalarım var. Bu sıkıntıları kendi gözlerimle de gördüm. Güzel olan bir şey var ki Türk insanının yerine gittiğini gördüğü yardım projelerine desteği tam oluyor. Bunun birinci şartı da bence para yardımı toplanmaması. Çünkü para yardımı sürekli sıkıntı demek.

Bu güzel prensip doğrultusunda kurulmuş bir web sitesi var.
Köy öğretmenleri sitesi. Köylerde görev alan meslekdaşlarım ihtiyaçlarını, durumlarını ve okulun iletişim bilgilerini yazıyor ve yardım etmek isteyen hayırsever vatandaşlar da bu malzemeyi yolluyor.

Sanırım projenin önemi insandan insana yardım olmasında. Site aracılık etmiyor. Kendisi birşey almıyor. Dolayısıyla gerçekten çok güzel bir model oluyor.

Site:
http://www.koyogretmeni.com/

Online kitap satışı yapan sitelerde 3-5 YTL lik bir sürü çocuk kitabı var. Hikaye kitapları, eğlenceli öyküler ve az bir parayla alınabilecek koliler dolusu kitap ısmarlanabilir.  İçinizde yardımın ateşi yanıyorsa girip bir bakın sevgili okurlarım.

Kaynakça:
Köy Okullarına stajyer öğretmenlerin bakışı
http://web.inonu.edu.tr/~ikram/birlesik_sinif_2004.htm
Kerpiç evlerden okul yapmak ve yazıdaki görsel
http://www.batmanpostasigazetesi.com/news_detail.php?id=4212

Dostunuza önereceğiniz bir yazıysa lütfen paylaşın:
 

Süleyman Sönmez'den yeni roman.

İstanbul'un geleceğinde müthiş bir polisiye maceraya katılmaya hazır mısınız?

Starbul
https://www.kitapyurdu.com/kitap/starbul/546488.html


Beyinlere implant çip yerleştirildiğinde yaşam nasıl olacak? İnsanlara kendi iç sesleri kadar yakın olan “Fısıltı” adlı yapay zekâ neler yapabilmemizi sağlayacak?
Yaşanan her şeyin deneyim olarak yüklendiği yeni sosyal medya “Humanetey”, nasıl bağlar kurmamızı sağlayacak?

Zeynep, yüzyılın sonundaki dünyada, bugünkünden çok farklı bir İstanbul’da yaşayan genç bir annedir. Beklenmedik bir kazayla hayatı paramparça olur. Suçluları aramak için çıktığı yolda, karşılaştığı sıra dışı insanları ve olayları çözdükçe büyük bir bulmacanın içinde olduğunu fark eder.

* İstanbul’un son taksi şoförü
* Dünyayı Yöneten Yapay Zeka
* “İstanbul Yüz Bin Drone Savaşı” kahramanı Yüzbaşı
* Ölümün ötesini gören ressam
* Mesih’i arayan hacker
* Sosyal medya fenomeni ünlü bir dalgıç
* Robotların camisinden bir imam
* Yükseltilmiş İnsanlar
* Son İnsan Başkan
* Geleceği şekillendiren bilim insanı ve
* Binbir yüzlü katil...

İstanbul’un dev gökdelenlerinde, su ve yer altı kentlerinde, Serbest Bölge’de yol alın. Tümünün yaşamlarını bağlayan yüzyıllık olay örgüsünde, nefes kesen, dozu adım adım yükselen STARBUL macerasına katılın.

Starbul Kitabın Resmi Sitesi:
www.starbul.comDetaylı bilgi:
https://www.gunesintamicinde.com/starbul-yildiz-zeka-romanim-basildi/

2 thoughts on “Köy Öğretmenleri

  1. Evet, Süleyman Hocam çok önemli bir konuya temas etmişsiniz. Bir gün otobüste yanıma Van’ın bir köyündeki öğretmen denk gelmişti. Bayağı sohbet etti, maceralarını anlattı.

    Yani o ortamda (elektrik yok, su yok, bina harabe, ısınma problemi var) çocukların nasıl çalışmasını bekleyebiliriz ki? Elinde tüm imkanlar olan öğrenciler zor çalışıyor.

    Köydeki öğretmenler, gerçekten büyük işler yapıyor.

  2. Bence de köy öğretmenleri çok büyük işler başarıyor, onlara şimdiden büyük sabır ve kolaylık diliyorum =)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir