Makaleyi okumak yerine dinlemek ister misiniz?

 

VENI, VIDI, VICI

Bir haftalık Basel gezimden döndüm. Çok öğretici aydınlatıcı bir gezi oldu. Başka bir ülkeyi gezmek sadece binaları, mağazaları görmek değil, yüzlerce hatta binlerce yıllık düşünme şeklini, genetik, etik, coğrafi farklılıkları da görmek demek. Basel’de bulunduğum süre boyunca eğitim için International School of Basel’deydim.

Ana dilleri İngilizce olan bir ekiple eğitim felsefelerini tartışmak, kompozisyon yazmak ve komplike projeler sunmak gerçekten zorlayıcıydı. Ancak öğretmenlik anlayışımda çok şey değiştirdi.

Kente baktığımızda tarihi binaların örgüsünde, bolca tramvay yolu, kalabalık olmayan insan yerleşimleri derin bir huzur ve sessizlik. Koca şehirde bağırıp çağırıp konuşan -utanarak söylüyorum- bir tek biz Türkler ve şarklı milletler var. Öyle ki bağıran insan, ağlayan çocuk gördük mü gidip tanışıyorduk 🙂

Türk nüfusunun yoğun olduğu Basel’de gerçekten çok desteklerini gördük. Yemek, içmek, gezmek ve İsviçre insanının düşünme şeklini anlamak için sohbet ettik. Öyle ki kimileri dükkanlarından ürün satmayarak daha uygun fiyatlı mağazalara yönlendirdiler bizi.

Özellikle Muzaffer dostumdan bahsetmeden geçemeyeceğim. Aslen Almanya’da ikamet eden Muzaffer yıllardır gurbette, özlemini web sitelerini gezerek ve gelen Türklerle sohbet ederek gideriyor. İkramları ve iyi niyetiyle tanıştığıma çok memnun olduğum bir dost oldu. Tanrı her daim ailesine ve ona yardımcı olsun ve ilk fırsatta Türkiye’yi gezsin halen krizdeyiz sanıyordu 🙂

BASEL’İ GOOGLE MAPS İLE KEŞFEDİN


Daha Büyük Haritayı Görüntüle

Sokak çalgıcıları müthişti. Sadece dinlemek için tren garına bile gittim onları bindiğimiz toplu taşıma araçlarında da çalıyorlardı.

Müzeler ilginçti, Basel Jean Tinguely Müzesi hakkında yazdığım detaylı müze yazısını tıklayarak okuyabilirsiniz, kağıt müzesi, bebek müzesi vs. Elektronik eşyalar daha uygun fiyattayken giysiler son derece pahalıydı. Klasik soruyu siz sormadan ben cevaplayayım belki on kişi sordu (!) Evet kızları güzel. Ancak güzel olan şu ki çirkin olan da, çok güzel olan da sokakta aynı şekilde yürüyor. Ne bir kasılma, ne bir hava atma ne kompleks gördüm. Bizde onların yarı güzellikte olanlarının cat walk yürüyüşlerini izlemek bıktıracak kadar çok rastlanan bir beğenilme dürtüsünün ifadesi. Erkekler olsun kadınlar olsun siz de herhangi bir tehdit duygusu oluşturmuyor. Ama İstanbul’da dolaşırken ayakta uyumanız mümkün değil. Sanırım buna herkes hak verir.

Çok güldüğümüz bir şey herkes ayağı kolu sargılı geziyordu. Dikkatimizi çekti. Muzaffer’in dediğine göre bir yeri biraz incinen hemen doktora gider izin alır öyle dolaşırmış 🙂 Öyle ki sonraki günlerde reklam panoları mini etekli ve bacaklarından biri kırılmış / sargıya alınmış bir kadın resmiyle dolunca bakıp bakıp güldük gün içinde. Herkes farkında olan bitenin.

İnsan hakları son derece güçlü. Trafiğe adım attığınızda 20 m. de tüm arabalar duruyor. İnanılmaz değil mi? Hatta tramvaylar bile fren yapıyor. Ortalıkta yetkili yok. Bilet kontrolü haftada neredeyse bir ama herkes bilet alıyor. Yiyecekler hormonsuz ve en son çocukluğumda yediğim domatesi gerçekten gözüm yaşararak yedim. Elma aynı şekilde. Üzülmemek elde değil. Daha anlatacak çok şey var ama… Gerçek şu ki ülkemiz çok gelişmiş. Mağazalarımız daha çok şeyi daha ustaca sunuyor. Sanırım problemimiz düzen ve kültür. Ama daha azmetmiş düşünme şeklini değiştirmiş biri olarak döndüm. Yapabileceklerimi anladım. Ülkem için daha çok çalışıyor olacağım. Çünkü vatan toprağı gerçekten başka bir tatlıymış. Belki çok mutlu değiliz ve zengin bir toplum da değiliz ama en azından gerçekten güzel bir ülkede bunlar için çalışıyoruz.

Basel şehri web sitesi : http://www.basel.ch

İsviçre ile ilgili eğlenceli anı kitabı:
http://www.ideefixe.com/kitap/tanim.asp?sid=OSL5Z76TF55OQI4H1499&referer=80239

İsviçre Wikipedia’da
http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0svi%C3%A7re

* NOT: On binden fazla İsviçre fotoğraf bulunan http://www.schweizbilder.ch/ sitesini gezmenizi de öneriyorum
 

STARBUL

Yeni romanımı okudunuz mu?

İstanbul'un geleceğinde müthiş bir polisiye maceraya katılmaya hazır mısınız?

Starbul'u Kitapyurdu sitesinden indirimli satın almak için tıklayın
https://www.kitapyurdu.com/kitap/starbul/546488.html


Beyinlere implant çip yerleştirildiğinde yaşam nasıl olacak? İnsanlara kendi iç sesleri kadar yakın olan “Fısıltı” adlı yapay zekâ neler yapabilmemizi sağlayacak?
Yaşanan her şeyin deneyim olarak yüklendiği yeni sosyal medya “Humanetey”, nasıl bağlar kurmamızı sağlayacak?

Zeynep, yüzyılın sonundaki dünyada, bugünkünden çok farklı bir İstanbul’da yaşayan genç bir annedir. Beklenmedik bir kazayla hayatı paramparça olur. Suçluları aramak için çıktığı yolda, karşılaştığı sıra dışı insanları ve olayları çözdükçe büyük bir bulmacanın içinde olduğunu fark eder.

* İstanbul’un son taksi şoförü
* Dünyayı Yöneten Yapay Zeka
* “İstanbul Yüz Bin Drone Savaşı” kahramanı Yüzbaşı
* Ölümün ötesini gören ressam
* Mesih’i arayan hacker
* Sosyal medya fenomeni ünlü bir dalgıç
* Robotların camisinden bir imam
* Yükseltilmiş İnsanlar
* Son İnsan Başkan
* Geleceği şekillendiren bilim insanı ve
* Binbir yüzlü katil...

İstanbul’un dev gökdelenlerinde, su ve yer altı kentlerinde, Serbest Bölge’de yol alın. Tümünün yaşamlarını bağlayan yüzyıllık olay örgüsünde, nefes kesen, dozu adım adım yükselen STARBUL macerasına katılın.

Starbul Kitabın Resmi Sitesi:
www.starbul.com

Süleyman Sönmez


Detaylı bilgi:
https://www.gunesintamicinde.com/starbul-yildiz-zeka-romanim-basildi/

31 YORUMLAR

 1. Gerçekten İsviçre doğasıyla ve düzgün şehirleşmesiyle çok çok güzel bir yer. Ancak seyahatim kısa oldu ve genelde eğitim çalışmaları üzerineydi. Önerebileceğiniz İsviçre’yi iyi anlatan web fotoğraf galeleri, web siteleri varsa buraya linkini verirseniz yazıma eklerim ve gelen ziyaretçiler daha detaylı bakabilirler.

  Teşekkür ederim.

 2. Ben sebebini bilmeden günün birinde diyorum ki “BEN İSVİÇRE’Yİ GÖRECEĞİM”. İşte o gündür hala gidemedim, bu sebepsiz merak duyduğum kente.

  Yazı yazma sebebime gelince, ben yakın bir zamanda Bayram sonrası gibi belki de İsviçre’ye gitmeyi planlıyorum gezmek için. Bana bu konuda bilgi, yönlendirme, fikir vermek istersiniz belki diye düşündüm.

  Özlem

 3. İsviçre’nin Basel şehrinin nasıl bir yer olduğunu biliyorum.
  Çünkü orada doğup büyüdüm. Orası gördüğüm en güzel şehirlerden biri. Ama artık orada yaşamadığım için oranın özlemini çekiyorum.Ama büyüğünce oraya geri dönmeyi düşünüyorum. Her yaz tatilinde Basel’e gidiyorum. Orası sanki gün gittikçe daha güzelleşiyor. Orada yaşayan arkadaşlarımı özlüyorum. Her yaz tatilinde oraya gittiğim zaman arkadaşlarımı ziyaret ediyorum.
  İsviçre de en çok sevdiğim şey dolaşmaktı. Çünkü sessiz, sakin ve temiz bir havası vardı. Oradayken, alışveriş yapmayı çok severdim. Ne görsem isterdim. Okulla hep müzelere giderdik. Hafta sonlarıda annem ve babamla giderdik. Oradayken hergün dondurma yerdim. Bence herkes bir kes bile olsa oraya gitmeli.

 4. Selam gerçekten İsviçre çok güzel. Geçen günlerde oraya gittim kurallarıyla çevresiyle temizliğiyle gerçekten süper bir ülke ama Türkiye daha süper. Burada her ne kadar kural olmasa da insanların birbiriyle olan güzel iletişimi harika. Orada tek eksik, insanlarının soğuk olması ama gerçekten çok güzel bir ülke

 5. Merhabalar ben üniversite öğrencisiyim yurt dışı kapsamındaki Erasmus programları için sunulan seçeneklerdeki İsviçre’yi araştırırken bu siteye rastladım. Eğitimim için gideceğim yerin konuştuğu dilden kullandıkları para, ingilizce konuşulma yüzdesi, ekonomik durum ve öğrencilere sunulan konoklama hizmetleri hakkında genel bir bilgi edinmek isterim. Anladığım kadarıyla sizde eğitim maksatlı gitmişsiniz. Bu konuda gidip gören ve tecrübe edinen biri olarak, yazıma cevap yazarak yardımcı olursanız sevinirim… İyi günler.

 6. Merhaba Suleyman Bey, gerçekten Basel’i cok tarif etmissiniz. Fotoğraflarinızı ve yazınızı çok beğendim. Ben İsviçre’de yaşıyorum. Gerçekten çok temiz ve çok güzel bir ülke. Size bir web sayfası önermek istiyorum. Isviçre’ye ait 10.000 fotoğraf var. Umarım sizin için faydalı olur.
  http://tr.wikipedia.org/wiki/İsviçre

  Web sayfasını açtığıniz zaman, sayfanın sonuna kadar inerseniz, en altta, Schweizbilder, İsviçre’nin 10.000’den fazla resmini barındıran site, linki gorebilirsiniz.

  Çalışmalarınızda başarılar.

 7. Merhabalar ben Eskişehir’de yaşıyorum. Bbelediye başkanımız burayı bir Avrupa kenti yapmaya çalışıyor. Basel’e ilerde benzer mi bilmem ama gerçekten güzel bir şehirmiş. Aslında ben isviçre’nin her yerini merak ediyorum günün birinde gidip görmek istiyorum çünkü benim sevdiğim yıllardır orada yaşıyor.

 8. İsviçre çok güzel bir ülke . Gerek ekonomi yönünden , gerek şehir yapılanması yönünde , gerek doğası ve kültürü yönünden çok güzel bir ülke . Ayrıca dünyanın en pahalı 10 şehir’den ikisi isviçrede . Cenevre ve Zurich .

  Bende 2009’n Eylül veya 2010’n Ocak ayı içerisin öğrenci olarak gidecem . Orda çalışacam . Gidilmesi ve görülmesi gereken bir ülke .

 9. Ben de yıllardır oranın özlemi içindeyim ama bir türlü gidemedim. Vize vermiyorlar nedense. Biz insan değil miyiz de vermiyorlar anlamıyorum. Ama ne pahasına olursa olsun birgün gideceğim o yere.

 10. İsviçre gerçekten çok güzel bir yer hem güzelliğiyle hem de yeşil olmasıyla mükemmel. İsviçre’yi çok seviyorum
  HEYYYY İSVİÇRE !!!!!!!!!!!!!! …

 11. Basel şehrini çok güzel tanımlamışsınız.Bu haftasonu ordaydım. İnsanın yaşamak isteyeceği bir şehir.Herşey insan için yapılmış. Bu ülkede sanırım depresyon ilacı kullanmanıza gerek yok. İnsanlar birbirine saygılı ve her şeydüzenli. Şehrin heryerine tramvayla gidebiliyorsunuz. Heryer yeşillik olmasına rağmen insanların balkonlarında çiçekler sarkıyor.
  İnsan olduğunuzun farkına varıyorsunuz.
  Tavsiye ederim.

 12. kızım baselde bir senedir çalışıyor güzel bir işi var ben emekli öğretmenim geçen ay basel e gittim basel çok güzel bir şehir huzur dikatimi çekti bizim ülkemizin hasret kaldığı huzur ne güzel insanlar mutlu haberlerde huzur trafikte huzur saygı özlediğimiz şeyler ama bizim ülkemiz gibi güzeli yok herşeye rağmen ruh var bizde orada ruhu göremedim ama bence oradaki türkler birşeyler yapmalı bizi orada güzel anlatmalı bizimde öğreteceğimiz çok şeyler var batıya sinmemeli aktif olmalı iletişimi anlatmalı uygulamalı özendirmeli mesela size küçük bir örnek vereyim evdeydim çok çeşitli türk yemekleriyapmıştım ev sahibine ikram olarak verdim çok sıcak karşıladı biz türkler böyleyizdir dedim paylaşmayı dostluğu severiz gözleri yaşardı biz bunlara hasretiz dercesine ertesi gün bana kendi yaptığı marmelatı ve teşekkür notunu verdi

 13. ben seneye AFS programıyla 1 seneliğine gideceğim Basel’e . hepinizden şanslı olduğumu düşünüyorum çünkü yaşım 17 ve bu yaşta öyle güzel bir şehri göreceğim için çok heyecanlıyım. herkese teşekkürler .
  ahmet karslıgil

 14. basel qeçkten çok qzll bi yerr
  20 yıl önce qttm hayran kaldm temzliğine-yeşilliğine
  trafkte araba kullannlarn yayalara oln sayqnlığıı
  beni çk etkilemştii…
  PARKlrn qzelliğii…
  her mahllede olan havuzlrr..
  o zmnlar bizm qrmediğimZZz seylerdii……………
  !!!!!BASELiii hç unutmadmm!!!!!
  ama
  bir daha mutlaka qdecĞĞmmM

 15. Bu yaz İsviçre’de tatildeydim Basel’ede gittim her şey İsviçre saati gibi işliyor her yerde kurallar işliyor düzen var bunlar güzel şeyler bunları örnek almalıyız. Bu diğer Avrupa ülkelerinde neredeyse yok gibi ama insan bu düzen ve kurallar içerisinde sıkılıyor. Akşam olunca hiç bir yerde ses yok sanki şehirde kimse yok. Arkadaşlar sözün kısası TÜRKİYE’nin gözünü seveyim. Gezmek için güzel yerler ama en güzeli bizim ülkemiz duygusal davranmıyorum yaşamak bizde, ordaki yaşayan Türkler de bunu söylüyor.

 16. gelinimin tayini istanbul -dan basele çıktı.sizin yazınızı okuyunca kendimizi onlarla konuşuyor sandım.nisan 2011 yılında sizin seyahat notları bana rehber olacak.teşekkür ederim

 17. bende eylülde basele gitcem inşallah.kuzenim evlenecek orda.resimlerden gördüğüm kadarıyla muhteşem bi ülke isviçre ama bence bizde onlar kadar temiz bakabilseydik ülkemize çokkkk daha güzel olurdu.hatta dünyanın en güzel ülkesi olurdu ama maalesef bizim çevre ve tarihi yapılar konusunda hassasiyet kazanabilmemiz için iyimser yaklaştığımda daha 50 seneye ihtiyacımız var:(

 18. gercekten öyle ben bir cok ülkeyi gördüm ama isvicre baska hele hele basel bam baska cünkü burda yasiyorum.burayi görmeden sakin ölmeyin………………

 19. Mrb, galiba çok şanslıyım.. Çünkü amcam ve iki kuzenim İsviçrede yaşıyor , 14 yaşındayım ve yaz tatillerinden isviçredeki kuzenimle sürekli gezer tozarız ve büyük hayallerimiz var. Zaten bu yaz isviçreye gideceğim gezi amaçlı daha sonra ( 1 2 yıl içinde ) ailecek yerleşicez isviçreye çünkü eğitim hayatıma isviçrede devam edicem daha sonra ilerki yaşlarımda orda biriyle evlenip İsviçreli olucam.. inş

 20. Bence isvicrenin en kötü sehirlerinden biri basel. evet isvicrede her kent birbirine benzer bir standarti vardir. ama basel almanya ya benzer, havasi cogu zaman kasvetli gridir. fabrika sehri. diger yerleri gördügünüzde bunu daha iyi anlayacaksiniz. St.galen chur italya ve avusturya taraflari daha güzeldir. daglara ciktikca daha da gizemli yerler bulunur. kültür gezisi icin mükemmeldir. ama bana sorarsaniz yapilmis ugrasilmis güzelliklerdir. bizim ülkemizde daha fazla dogallik vardir. ama yunanistan gibi dogalligi korumak icin ugrasmayiz ha bire bozariz. kisa vadeli planlarla mahvederiz o da ayri bir konu!…

YORUMUNUZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız