Güneşin Tam İçinde, aylık bilgisayar dergisi PCnet editörleri tarafından Türkiye’nin 50 blogu listesinde tanıtıldı.

50blogpcnet

Türkiye’nin En Sevilen Blog Siteleri listesini çıkarmıştık bir ara hatırlarsınız (Okumak için tıklamanız yeterli). Bu listeyi Friendfeed’de sormuş ve genelde çok sevildiği beyan edilenleri toparlamıştım. Her listede olduğu gibi bu listeye de sonradan oldukça ekleme yaptık. Çünkü bir çok nadide blog sitesi unutulmuştu. Böylece çoğunluğun tanıdığı sevdiği bloglardan bir öneri paketi çıkmıştı.

Listeden memnun olmayanlar da çıktı. Bunlar arasında blog sitesini geçen ay açıp “Listede neden ben de yokum?” diyenler olduğu gibi(!), içeriğini sağdan soldan çalmış olanlar ve içeriği iyi olmasına karşın ağza alınmayacak sözlerle yorum yazarak insanlıktan nasibini almadığını gösterenler de oldu. Öfke duyanlar da hayal kırıklığı yaşayanlar da. Elimden geldiğince en ideal liste olsun diye uğraştım durdum.

Her liste çıkarma derdine düşen gibi tek tek yorumlarını inceledim ekleyebildiğim kadar da ekledim.

Şimdi PCnet‘in listesini görünce “vah vah!” deyip gülümsemeden edemedim. Editörlere binlerce blog yazarından gelmedik laf kalmamıştır diye düşündüm kendi kendime 🙂 Bir süre bu tantanayı çekecekler. En acıklısı önerdikleri ve seçtikleri site sahipleri de, bu kutlamaya utangaç bir edayla katılacaklar. Hem listede olmayanların hışmından çekinerek hem de sitelerinde bahsettiklerinde danışıklı eş dost havası vermemek için. (Gerçekten de bırakın sitelerini çoğunluk Friendfeed gibi samimi bir paylaşım ortamında bile bu konuyu gündeme getirmekten çekindi. İşte FF’de Pcnet ve 50 blog aramasından gelen sonuçlar)

Kısacası bir şeyin “en”lerini seçmek zordur. “En seçilenin” de kendi yerini koruması zordur.

Bu bizim bir dergide ilk yer alışımız değil. “Biz” diyorum ama kendimi büyük gördüğümden değil. Siz ve benden bahsediyorum sayın okurum. Bir site denince sadece yazardan bahsetmek, bence biraz megolamani ile monolog çağrıştıran egosantrik bir hezayandır. Sitenin okuru, sitenin yazarıyla buluşuyorsa bir site vardır.

Öyleyse Güneşin Tam İçinde’nin Blog Ödülleri’ndeki birinciliği, ikinciliği, TRT’de ve TRT FM’de yer alması gazete köşelerinde anlatılması ve çeşitli yazılarda hatta Wikipedia’da birçok maddede dış kaynak site olarak gösterilmesi bu ortak çalışmanın ürünüdür. Hem sürekli okurlarım çok iyi bilir ki, bu sitedeki yorumların büyük çoğunluğu içi dolu insanı köşeye sıkıştıran ve güçlü kimliklere aittir. Yazar olarak beni zinde ve dikkatli tutan da budur. Bilirim ki zeki ve dikkatli insanlar okuyor yazdıklarımı.

Sadede gelelim. Aylık PCnet dergisi bizi onurlandırdı ve alfabetik sırada verdikleri blog listesinde büyük puntolarla ilk bölümde tanıttı. Darısı gelişmekte ve orijinal içeriği ile topluma ulaşmaya çalışan kaliteli genç blogların başına. Editörlere başta makalenin yazarı A. Kıvanç TANRIKULU’nun şahsında teşekkür ederiz elbette yazı işleri müdürü Erdal Kaplansever’e de.

Nice başarılı ve güzel haberleri sizlerle paylaşmak üzere. İyi ki varsınız ve iyi ki bu macerayı bu satırların yazarıyla günün belli zamanlarında paylaşmayı seçtiniz.

Sağlıcakla kalın.

TAKİBE ALIN:
X (Twitter) abone olabilirsiniz: X.com/ssonmez
Bilimkurgu seviyorsanız: Starbul.comSüleyman Sönmez

Not: Listede göremediğim sevdiğim takip ettiğim dostlarımın blogları oldu ve bence listede olmalıydılar. Tek tek sayamam ama dilerim sonraki listelerde yer alırlar.

Aşağıdaki görsele tıkladığınızda büyük hali gelecektir. Yer aldığımız ilk sayfa. Elbette arkasında da liste devam ediyor. PCnet’in Kasım 2009 sayısını satın alarak bu habere tam olarak ulaşabilirsiniz.
gtipcnet

TAKİP İÇİN : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | Instagram4 YORUMLAR

  1. Tebrikler, başarılarının devamını dilerim. Kendi açımızdan düşündüğümde biraz daha gayret göstermemiz gerektiği ortaya çıkıyor. Aslında aklımda hep şu soru işareti yer alıyor: “Yoksa duruşumuz bir blogger gibi değil mi?”

    Bloglar arasında bir dayanışma var ama nedense hep bunun dışında kalmış hissettik kendimizi. Oysa 70′ e yakın blog yazarı ile Röportajlar‘ da yaptık. 1300′ den fazla makale, bildiri yayınladık, 7000’ den fazla yorum aldık.

    Neyse. Bu listede yer almanız benim için bir sürpriz olmadı. Tekrar tebrikler. Ülkemizin sizin gibi bloggerlara ihtiyacı var. Sağ olun, var olun. 🙂

  2. Süleyman hocam, senin blogunun bu listede olmaması gibi bir durum düşünülemez. Senin bunca uğraşıp her biri el emeği göz nuru olan özgün çalışmalarını sergilediğin bu sayfalar en iyi 50 blog arasında yer bulamayacaksa, diğerlerinin hiç olmaması lazım(şahsen böyle düşünüyorum). Kalite çizginden hiç sapmadan yakaladığın bu başarının devam etmesini diliyorum. Çalışmalarında başarılar hocam.

  3. Herşeyden önce blog kavramı çok esnektir. Kime göre, neye göre en iyi blog sıralaması? Mutlaka belli kriterleri vardır ancak bana göre en iyi blog PCNet’te çıkmayan blog türü olabilir. Böyle şeyleri pek önemsememek gerekiyor.

SİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız