(Sonradan Edit: Yıllar sonra yazmaya tekrar başladı Mehmet Doğan. Aşağıdaki yazı, yazmayı bıraktığını açıkladığında bize kazandırdıklarını ve yazdıklarını neden sevdiğimizi anlatıyor.)
Bugün bayağıdır tahmin ettiğim ama yine de çok üzülmekten kendimi alamadığım bir yazıyı okudum. Türkiye Webinde saygıyla anılan, bir Altın Örümcek ödülü kazanan, “Teknoloji Kimin Umurunda” kitabını yazan Mehmet Doğan, şu sözlerle bize veda ediyordu.

Türkiye Webinde saygıyla anılan, Altın Örümcek ödülü kazanan sitesi ve "Teknoloji Kimin Umurunda" kitabını yazan Mehmet Doğan, şu sözlerle bize veda ediyordu. Güle Güle Mehmet Doğan Ya da Altı Üstü Tasarım

Çok üzgünüm. Üzüntümün sebeplerini onun yaptığı gibi adım adım yazayım.

1 ) İyi adamdı. Aile babasıydı. İki kızına duyduğu sevgi gibi okuyucusuna sahip çıkardı.

2 ) Zeki adamdı, bunu yorumlarında görebilirsiniz.

3 ) Çok kültürlü bir yazardı. Diyebilirim ki teknolojinin ve web tasarımın Sunay Akın’ıydı. Her yazısını nefes nefese okur tartışırdık.

4 ) Alçakgönüllüydü. Asla, “Sen benim kim olduğumu biliyor musun?” demedi. Oysa çok eğitimli ve önce Kanada’da şimdi Dubai’de büyük işlerle meşguldü.

5 ) Tasarım, ergonomi, engelliler için uyum, teknolojinin gelişimi ve planlama gibi sayısız ilkeyi Türk toplumuna sevdirdi.

6 ) Modern CSS kodlama ve web tasarımcıların dikkat etmesi gereken unsurları muhteşem anlattı ve dikkatlerini çekti. Bu sayede sizler şimdi daha güzel web siteleri görüyorsunuz.

7 ) Hayırseverdi. Yazdığı “Teknoloji Kimin Umurunda” kitabının ilk sayfalarını yorum yazanlara ayırdı. “Siz olmazsanız yapamazdım” dedi. Kazancını Kızılay’a bıraktı. Yine de parası olamayanlar da okusun diye bölüm bölüm sitesine koydu. Okuyucuların hep gönlünü kazandı.

8 ) Kimseye “Bana link verin, benden bahsedin” demedi. Ama ben de dahil binlerce blog ondan bahsetti ve sitesine bağlantı verdi.

9 ) Harika bir fotoğraf yarışması başlattı. Ben de çok eğlenerek katıldım.

Tüm bunları unutmayacağım. Tekrar ediyorum çok üzgünüm. Kendisini forum.zoque.net‘ten avatarının ne güzel tasarlandığını düşündüğümden beridir takip ediyorum. Onu çok iyi anlıyorum.

Şu anda yazmaya devam ediyorum. Ancak bir gün, hepimizin vedalaşacağını anlıyorum.

Umarım hayat bir yerlerde karşılaştırır.

Güle güle Mehmet, hem kendim, hem ülkemiz adına sana çok teşekkür ederim. Emeklerin için minnettarız.

Altı Üstü Tasarım
http://www.altiustutasarim.com/

Teknoloji Kimin Umurunda
http://www.altiustutasarim.com/tku/

Kitabı webden satın almak için:
http://www.ideefixe.com/kitap/tanim.asp?sid=MFHWABNA3K2KCIBNDV95

Halen yayında olan yazı arşivi
http://www.altiustutasarim.com/arsiv.php

Aşağıdaki fotoğrafı çekip yazar Mehmet Doğan’a yollamıştım. O sırada Lego Takım koçluğu yapıyordum.
Tarih: 31 Mayıs 2006

Programlama yapılan robotu kitap tutucu aparatla çekmiştim.

İsmi de “Dünyanın en pahalı ve teknolojik kitap tutacağı”

www.altiustutasarim.com 2016-01-26 14-04-57
“Dünyanın en pahalı ve en teknolojik kitap tutacağı.”
Fotoğraf Süleyman SÖNMEZ (c) Model:Robot RCX ve Teknoloji Kimin Umurunda Kitabı
Mehmet Doğan’ın zamanında açtığı bitmiş yarışma: http://www.altiustutasarim.com/arsiv/2006/05/ipod_yarismasi.php
STARBUL - Yıldız Zekâ romanını okumak için tıklayın:
Amazon.com'da Starbul | D&R'da Starbul

Yazarı Takip Edin : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | Instagram


5 YORUMLAR

  1. “Engelli Siteler” yazısı vasıtasıyla kendisiyle tanışma şansını yakalamıştım. Kitabı çıkar çıkmaz ilk alanlardanım. Gerçekten çok iyi yerlere geleceği konusunda herhangi bir kaygım yok. Tek üzüntüm bunları sonradan duyacak olmamız. Umarım son yazısında “başka platform” olarak belirttiği bir oluşum yakın zamanda çıkar, biz de kendisinin yazılarına kavuşuruz.

  2. Okan Bey zamanında web tasarımcılar engellilere uygun web tasarım hakkında çok tartışmıştık. Mehmet’in yazısı o zaman da güzel referanstı halen de öyle.

    Eda Hanım ben de, en son Dubai’de olduğunu okudum. Sanırım işleri çok yoğun ve ailesine de zaman ayırmak istiyor. Bizleri düşünün kaç saatimiz webde geçiyor. Bir yerde kararını çok haklı buluyorum.

SİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız