AnalizBilgisayar ve Web

Google Reklamcılığında Bir Adım Ötesi – Bana Özel Reklam Göster

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Internet reklamcılığında bir adım ötesi, söyleyen Bill Gates’di sanırım, dijital bilgiye ulaşım cihazımız ve kullandığımız browser benzeri yazılım ne olursa olsun reklamı gördüğümüz için ödeme kabul ettiğimiz süreç olmalı.

Yani reklamı yayınlayan ödüllendiriliyor. Çünkü yayın organını paylaşıyor. Ancak reklamı gören ziyaretçi sadece gördüğü için ödüllendirilmiyor. Bilinçaltı mesaj trafiğinde belli paketlerin görünüm sıklığı ile ilgili çeşitli koşullanma çalışmaları var.

Öyleyse kişi kendisinde kalıcı bir tercih değişimi yaratan bu süreci kabul ettiği için ödüllendirilmelidir.

Bir adım öteye gidelim. Eğer kullanıcı belli bir zevki izliyorsa, beğenisi varsa ve girdiği sitelerde karşısına çıkan – içerikle ilişkilendirilmiş – Google reklamları kendisine hitap etmiyorsa bu kişisel reklam yayınının başlaması gerektiğini gösterir.

Şu anda milyarlarca dolarlık bir öneride bulunuyorum 🙂
Google duy beni ve fikri bulduğum için lütfen ödüllendir! Tabii sen çoktaaan bulmadıysan.

Web gezgini bir gmail hesabıyla Google’a üye olur ve der ki “Efendim, ben şu, şu, tür reklamları görmeyi seviyorum, şu tür reklamlar ise hiç ama hiç ilgimi çekmiyor. Nasılsa girdiğim sitelerde bu tür reklamları görüyorum. Beni bu tür reklamlarla bilgilendir. Hoşuma gideni tıklar izler, okurum.”


Bir de şu var. Reklamcılık firmanın ürün ve hizmetleriyle ilgili bilgi verme süreciyle müşteri talebinin ortak iletişim mecrasında kesişmesi diye özetlenirse, bu üçlü yapıda değişken olmayan sadece reklamcılığın iletişim formasyonudur.

Öyleyse üzerinde oynanması en tehlikeli nokta odur. Firma istediği reklamı yapabilir. Tüketici istediği taleple gelir. Saçma da olsa bunu yapabilir. Ancak bu ikisinin buluştuğu diyelim web ve Google Adsense asla kolay değişemez. Çünkü tüm reklam sürecinin milyonlarca noktada, milyonlarca tüketicinin alışkanlığını aniden değiştirmesi demektir. Olaya bir de bu noktadan bakmalı. O nedenle reklam körlüğü çok ciddi bir süreçle kademeli giderilmesi gereken bir algı tutulmasıdır. Müşteri bunu farketmemelidir. Farkettiği an reklam kalkanları devreye girer ve sadece bilinçaltına yönelik mesajlar kalır.

Son olarak çok iyi bildiğimiz ancak Reklam Körlüğü konusunda başı çeken bir soruyu soruyorum:
Sizce Google, Google reklamları ile en çok hangi firmanın reklamını bedavaya yayınlanıyor? 🙂 ))

Evet 🙂 cevap Google, işte reklam körlüğü ve Google.

Bir gün Google reklam verse kimse görmeyecek.

Kaynakça:
http://www.altiustutasarim.com/arsiv/2007/01/google_reklam_adsense_yayincil.php

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler
STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl. STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl.

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı